Jak mobilem vyfotit hezké makro snímky? Zapomeňte na 2 Mpx makro fotoaparáty

U mobilních telefonů je již dlouhé roky známé, že jimi lze pořídit hezké makro snímky. Záleží však jen na tom, jaký mobil máte. Pokud máte už nějaký lepší mobil s teleobjektivem a senzorem s vysokým rozlišením, mohou být snímky opravdu hezké. Na 2 Mpx makro fotoaparáty, které nasazuje dnes snad každý výrobce úplně zapomeňte. Mají na dnešní dobu opravdu extrémně nízké rozlišení a jsou tedy zcela zbytečné.

V tomto článku najdete jednoduché postupy pro začátečníky, které jsem aplikoval na mém oblíbeném mobilu Xiaomi 12 Pro. Ten má všechny tři fotoaparáty s vysokým rozlišením 50 Mpx a má i teleobjektiv s 2x zoomem. Postupy však lze použít na jakýkoliv mobil bez ohledu na operační systém.

 

Manuální ostření

Mobilní operační systémy po vizuální stránce začínají být velice podobné. Jednou si Androidí nadstavba vypůjčí vzhled od iOS a někdy se zas Apple inspiruje u Androidí konkurence. Je to normální a v dnešní době to již nikoho nepřekvapí. Podobné si jsou tedy i aplikace pro focení a natáčení videa. Mají tedy i velmi podobné funkce.

Prvně je důležité se s mobilní aplikací fotoaparátu seznámit. Při focení makra je velice účinné manuální zaostření klepnutím na displej telefonu. Stačí tedy jen namířit fotoaparát na předmět, který chcete vyfotit a klepnout na něj prstem. Během chvilky se fotoaparát soustředí jen na tento předmět a můžete jej vyfotit. Tato funkce funguje i u levnějších mobilů.

Ostření dotykem prstu na displej

Před lety bylo v mobilním světě běžné, že snad každý Android mobil měl v aplikaci fotoaparátu dobrý Pro režim pro manuální nastavení parametrů. Vůbec nejdále ve svou dobu byla řada mobilů Nokia Lumia se systémem Windows Phone/Windows 10 Mobile. Dnes je tomu bohužel jinak a levnější mobily mají Pro režim dost osekaný nebo jej nemají vůbec. Dražší mobily tento režim však mají a umožňují manuální ostření pomocí posuvníku. S ostřením si tedy můžete poměrně dost vyhrát a u některých mobilů můžete také Pro režim s manuálním ostření využít i u teleobjektivu.

Manuální ostření v Pro režimu
Přepínání objektivů v Pro režimu

 

 

Sáhněte po zoomu

Ve svém okolí jsem vypozoroval, že drtivá většina uživatelů při focení makra vůbec nepoužívá zoom, a to ani když mají dražší mobil s teleobjektivem. Je to přeci velká škoda, protože i 2x optický zoom je při focení makra efektivní. V některých případech je pak použitelný i 5x digitální zoom. Zoomovat lze pomocí tlačítek v mobilní aplikaci fotoaparátu, jak můžete vidět na screenshotech níže. U některých mobilů pak lze funkci zoomu použít pomocí dvou prstů, jako když zoomujete fotku v galérii.

Tlačítko pro přepínání objektivů a zoom
2x optický zoom skrze objektiv
Digitální zoom

 

 

Pár makro snímků nafocených mobilech Xiaomi 12 Pro

Hlavní fotoaparát bez zoomu
2x optický zoom
5x digitální zoom
Hlavní fotoaparát bez zoomu
2x optický zoom
Hlavní fotoaparát bez zoomu
2x optický zoom
Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*