Realme X50 5G – Bojovník s 5G a 120 Hz displejem (RECENZE)

Na náš trh přišel nový výrobce Realme, který se snaží konkurovat zavedeným značkám. Útočit se snaží slušnou výbavou za rozumné peníze. Na test jsem obdržel model Realme X50 5G, který se snaží zaujmout velkým 6,57palcovým displejem, výborným procesorem Snapdragon 765G, podporou sítí 5G a bleskovým nabíjením. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu kolem 9 700 Kč.

 

 

Obsah balení – tak to má vypadat!

Ve žluté krabičce najdete mobil Realme X50 5G, ke kterému dostanete také rozměrnější 30W nabíjecí adaptér, USB-C nabíjecí/datový kabel, sponu pro vysunutí hybridního slotu a různé návody. Výrobce si tedy odnáší pochvalu za rychlý adaptér a potěší také průhledný ochranný kryt.

 

 

 

Design a konstrukce 

Realme X50 je větším mobilem, ale přesto se mi díky oblým tvarům držel příjemně. Vzhledem k velikosti úhlopříčky displeje musíte zapomenout na ovládání displeje jednou rukou. Celkové rozměry mobilu činí 163,8 x 75,8 x 8,9 mm a váha se vyšplhala na snesitelných 202 gramů.

Většinu čelní plochy pokrývá 6,57palcový IPS displej. Výrobce se snažil eliminovat rámečky kolem displeje, což se mu vydařilo a mobil díky tomu vypadá moderně. To se však neobešlo bez průstřelu dvou selfie kamer v displeji. Reproduktor pro hovory se pak nachází elegantně ukrytý v tenké mřížce nad displejem. Je celkem škoda, že se nenašlo už místo pro notifikační diodu.

Rám mobilu je z bytelného plastu, na jehož horní straně najdete jen mikrofon. Na levém boku se pak nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti, která bych raději viděl na pravém boku. Na jejich umístění jsem si však během jednoho dne zvykl. Na pravém boku pak najdete zamykací tlačítko, ve kterém se nachází zabudovaná čtečka otisků prstů. Spodní část pak ukrývá hybridní slot nanoSIM/microSD, mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor. Mobil sice nesplňuje žádnou ze specifikací zvýšené odolnosti, ale přesto si na vyjmutém slotu můžete všimnout těsnění.

Čtečka otisků prstů v zamykacím tlačítku

Tlačítka hlasitosti na levém boku mobilu

Záda mobilu na světle alespoň v mnou testovaném zeleném provedení vypadají nádherně a na okolí zapůsobí. K dispozici je také modrá (Ice Silver) varianta. Výrobci moc chválím, že zadní skleněný kryt je na po stranách zaoblený tak, že se mobil příjemně drží v ruce. Na zádech najdete vystupující modul čtyř fotoaparátů a přisvětlovací LED blesk. Během testování jsem také denně používal silikonový ochranný kryt, který je dodáván v balení.

 

 

 

 

Displej – zážitek ve 120 Hz a ochranná fólie

Z displeje Realme X50 5G jsem byl opravdu velice mile překvapen. Nabízí úhlopříčku 6,57palce, FullHD+ (2400 x 1080 px) rozlišení a 408 DPI. Displej zabírá takřka celou čelní plochu a výrobci musím minimalizaci rámečků moc pochválit. Příkladné jsou také pozorovací úhly a dobrá viditelnost na přímém světle. Nechybí pak ani automatická regulace jasu.

Displej je typu IPS a někdo by mohl očekávat OLED, ale ten v této cenové kategorii stále není tak běžný. Barevné podání displeje se mi líbí a v nastavení se nachází také funkce „Obrazový efekt OSIE“, která barvy krapet přikrášlí. Nechybí pak ani manuální nastavení barev, což může někdo uvítat.

Velkou pochvalu si výrobce odnáší za obnovovací frekvenci 120 Hz, která v této cenové kategorii není samozřejmostí a oceníte ji především během hraní her či sledování videa. Skvělé je také to, že systém si umí sám nastavit, kdy použít obnovovací frekvenci 60 Hz a kdy zas 120 Hz. To třeba neumí ani Samsung Galaxy S20 Ultra 5G za takřka 38 tisíc Kč.

Třešničkou na dortu je pak také ochranná fólie, kterou výrobce nalepil již z výroby. Displej tedy máte chráněný před nechtěnými škrábanci. Pokud by někomu fólie vadila, tak ji lze bez problémů odlepit. Displej také chrání tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 5.

 

 

 

Odemykání mobilu – dotkněte se boku

Realme X50 5G nenabízí čtečku otisků prstů na zádech a ani v displeji. Výrobce ji umístil přímo do zamykacího tlačítka, kterého se stačí jen lehce dotknout a mobil se takřka okamžitě odemkne. Dle mého názoru se jedná o nejlepší a nejpřirozenější umístění a byl bych moc rád, kdyby se toho chytlo více výrobců. Čtečka je velice spolehlivá a problém ji nedělají ani vlhké prsty.

Nechybí ani odemykání obličejem, ze kterého jsem měl také velice dobrý pocit. Za dobrých světelných podmínek se mobil odemkne také takřka okamžitě. V nastavení je také dobré aktivovat funkci, aby mobil nerozpoznával tvář, když zrovna máte zavřené oči.

 

 

 

Zvuk – bohužel bez jacku

Realme X50 nabízí jen jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části mobilu. Stereo bych viděl raději, ale to bych v této cenové kategorii ani neočekával. Reproduktor podává slušný výkon a je opravdu hlasitý. Kvalita zvuku nikoho neohromí, ale ani neurazí. Jednoduše odpovídá ceně mobilu.

Je velká škoda, že výrobce na mobil neumístil 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Na druhou stranu se jedná o starý konektor a budoucnost je v komfortnějších bezdrátových sluchátkách. Někteří mohou také postrádat FM rádio.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon mobilu se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 765G 5G s taktem: 1x 2,4 GHz + 6x 1,8 GHz + 1x 2,21 GHz. Ten je vyroben 7 nm technologií. Na stránkách výrobce se také můžete dočíst, že existují dvě verze mobilů s odlišnou pamětí RAM. Na test mi dorazila verze s 8 GB, ale na náš trh se oficiálně podívá verze se 6 GB RAM LPDDR4x. K dispozici je také 128 GB interní úložiště UFS 2.1.

Test v AnTuTu Benchmark, GeekBench 5 a AndroBench

Zvolený procesor je vážně výborný a výkonu má mobil na rozdávání. Bez problémů zvládne také všechny náročné herní tituly, a to včetně toho nejnáročnějšího, kterým je Fortnite. Ten jsem hrál na mobilu denně, a to na maximální možné grafické nastavení. Hra byla plynulá a nesetkal jsem se s žádným zásekem či jiným problémem. Mobil se ani nadměrně nepřehříval. Spolu se 120 Hz displejem se jedná o ideální cenově dostupný mobil na hraní mobilních her.

Pod zadním krytem se ukrývá akumulátor s kapacitou 4 200 mAh. Ten zajistí výdrž i na jeden a půl dne. Když jsem nehrál hry, tak jsem se dostal i na krásné dva dny. Výdrž tedy musím pochválit. V nastavení baterie najdete také režim pro chytrou úsporu baterie, který však kvůli notifikacím doporučuji vypnout.

K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a potěší rychlé 30W nabíjení. Adaptér umožňují tak rychlé nabíjení je přímo v balení, takže si nemusíte žádný dokupovat. Z úplného vybití do 70% se akumulátor nabije za přibližně 30 minut. Do 100% pak za 55 minut.

Výkon nabíjecího adaptéru

 

 

 

Fotoaplikace

Realme má příjemnou fotoaplikaci, kde se všechny užitečné režimy nachází nad spouští. Najdete mezi nimi noční režim, portrét s rozostřeným pozadím či focení v plném 48 Mpx rozlišení. V kolonce „Další“ pak najdete panorama, ultra makro s 2 Mpx snímačem, skener textu, Pro režim pro manuální nastavení parametrů a funkce Google Lens.

Nad pruhem režimů pak najdete tlačítka pro přepnutí na ultraširokoúhlou čočku a 2x-5x digitální zoom. Vpravo se pak nachází ikona s různými režimy zkrášlení pro zahlazení nedostatků pleti. Úplně nahoře je nastavení blesku, HDR (funguje automaticky), režim zvýraznění barev, filtry a menu s nastavením.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Realme X50 5G nabízí čtyři zadní fotoaparáty. Hlavní má 48 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. Druhý 8 Mpx fotoaparát je ultraširokoúhlý se 119° záběrem a světelností f/2.3. Třetí je údajně černobílý se světelností f/2.4 a stará se o portréty. Čtvrtý nabízí pouze 2 Mpx rozlišení se světelností f/2.4 a stará se o makro snímky o vzdálenosti minimálně 4 cm.

Výsledné snímky z hlavního fotoaparátu nevypadají vůbec špatně a nepostrádají detail i věrohodné barevné podání. Od zoomu však nečekejte zázraky, protože se jedná jen o 2x a 5x výřez ze snímku pořízeným hlavním fotoaparátem. Za špatných světelných podmínek pak pomůže noční režim, který odvádí dobrou práci a výslední snímky patří k těm lepších. Makro snímky jsou také velice pěkné a nechybí jim detail. Jen nedoporučuji fotit v režimu Ultra makro, protože ten využívá focení jen se 2 Mpx, což je v dnešní době nepoužitelné. Je velká škoda, že výrobce neumístil alespoň 5 Mpx makro fotoaparát.

Ultraširokoúhlý fotoaparát také odvádí skvělou práci a výsledné snímky za dobrých světelných podmínek vypadají dobře. Překvapivě i strany fotky nemají tak výraznou deformaci, která je u těchto fotoaparátů běžná. Po stranách se jen setkáte s neostrostí, kterou mohl výrobce zvládnout o něco lépe, ale zas vzhledem k ceně nelze očekávat zázraky. Za horších světelných podmínek se pak setkáte s digitálním šumem v rozích fotek.

Jelikož má mobil dobrý procesor, tak vyzkoušet můžete také fotoaplikaci Google Camera, která se vyskytuje v mobilech Google Pixel. Snímky pořízené touto aplikací jsou takové studenější, což je v některých případech dobře. Dle mého názoru jsou i noční snímky pořízené Google Camerou krapet hezčí. Rozhodně aplikaci doporučuji vyzkoušet.

 

 

 

Natáčení videí

Mobil Realme X50 5G umí natáčet videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Natáčet lze také ve FullHD rozlišení se 30 i 60 FPS. Videa jsou na tom dost podobně, jako snímky. Nechybí jim hezké barevné podání, ostrost a problém jim nedělají ani protisvětlo. Optickou stabilizaci obrazu však nečekejte a přítomná je tedy jen ta elektronická. Ta se však snaží a videa jsou na tom se stabilitou dobře, jak můžete vidět na krátkých ukázkách níže. Během natáčení videa lze digitálně zoomovat i pořizovat snímky.

 

 

 

Focení selfie

V displeji najdete větší průstřel dvou selfie kamer. Hlavní fotoaparát je Sony IMX471 s rozlišením 16 Mpx a světelností f/2.0. Druhý je podle stránek výrobce 2 Mpx a slouží pro focení portrétů. Pravděpodobně díky dvěma kamerkám je také rychlejší odemykání obličejem.

Výsledky samotných snímků jsou velice dobré a fotkám nechybí detail ani dobré barevné podání. Slušně funguje i rozostřené pozadí a různé režimy pro vyhlazení nedostatků pleti. I pro focení selfie jsem vyzkoušel aplikaci Google Camera a nemohu se ubránit dojmu, že z Google Camery jsou „selfíčka“ taková hezčí.

Selfie vyfoceno aplikací od výrobce
Vyfoceno aplikací Google Camera

 

 

 

Operační systém – spolehlivý a plný vychytávek

Realme X50 5G nabízí operační systém Android 10, který je upravený prostředím Realme UI v1.0. V době psaní recenze mobil nabízel také nové červencové bezpečnostní záplaty. Uvidíme, jak často bude Realme vydávat bezpečnostní záplaty. Na stránkách výrobce si také můžete všimnout, že zkušenější uživatel si v případě potřeby může stahovat ROMky systému dle potřeby. Ty nainstalujete tak, že je přesunete na úložiště mobilu, kde je jen otevřete a nainstalujete.

Jak jsem tu již zmínil, tak systém je upravený nadstavbou Realme UI, která s čistým Androidem nemá moc společného. To mohou někteří ocenit, protože nabízí zajímavé vychytávky. Dobrým příkladem je třeba výsuvný postranní panel, kde se nachází oblíbené ikony pro spuštění aplikací. Nechybí ani oblíbené gesto pro pořízení screenshotu tahem třech prstů po displeji a šikovné nahrávání obrazovky do videa jen se zvukem z aplikací.

V mobilu se nachází předinstalovaná aplikace Správce telefonu, kde máte přehledy o tom, k čemu má jaká aplikace přístup. Nechybí ani přehled o tom, jaké aplikace běží na pozadí a případně jim běh zakázat a šetřit tak baterii. V aplikaci najdete také funkci ochrany plateb a správu aplikací. Nechybí ani aplikace povedeného video přehrávače, který mi přehrál snad všechny formáty filmů a k dispozici je i hezký hudební přehrávač.

V systému se nachází také aplikace WPS Office, Agoda, Opera, Lazada a také aplikace od Facebooku i TikToku. Tyto aplikace vidím nerad, protože je jejich předinstalování zbytečné. Naštěstí je můžete bez problémů odinstalovat. Pokud používáte TikTok, tak předinstalovanou aplikaci doporučuji odinstalovat a stáhnout ji znovu z Obchodu Play. Systém totiž nabízí čínskou verzi, která má trošku jiný algoritmus doporučování videí.

Výborná je také funkce, která se stará o větší ochranu dat před škodlivými aplikacemi. Funguje to tak, že systém pochybným aplikacím podstrčí přístup do prázdných položek a škodlivá aplikace tak nezíská přístup k souborům, bankovním informacím atd. Více o funkci si můžete přečíst v samostatném článku.

Moc rád vidím, že Realme má ve své nadstavbě také možnost nahrávání hovorů. Stačí zvednout příchozí hovor či někomu zavolat, klepnout na ikonku „Nahrát“ a celý hovor se nahraje. Poté jej najdete v aplikaci Záznam zvuku. Odtamtud můžete nahrávku označit a následně sdílet někomu v chatovací aplikaci či třeba ji zálohovat na Google Disk. Tuto funkci bych velice rád viděl u všech mobilů, protože nikdy nevíte, kdy se může hodit.

Systém si během testování vedl výborně a byl nádherně svižný a spolehlivý. Funkční jsem měl také veškeré notifikace a neustálé připojení k VPN. Systém také netrpí na agresivní zavírání aplikací, jak ukázal také osmihodinový test v benchmarku DontKillMyApp, kde si systém odnesl 96%. Je také dobré zmínit, že během těchto testů jsem měl vypnutou funkci chytré spotřeby ochrany baterie, kterou najdete v nastavení a doporučuji ji vypnout.

 

 

 

Konektivita – nejdostupnější mobil s 5G?

Realme se pyšní tím, že Realme X50 podporuje všechna 5G pásma. To zatím u nás nevyužijete, ale do budoucna se to hodit rozhodně bude. Nechybí pak ani podpora všech LTE pásem a připojit se můžete také k 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 a/b/g/n/ac). Slot pro SIM karty je hybridní, takže se musíte rozhodnout, jestli chcete využívat dvě nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM a paměťovou kartu microSD.

Během testování jsem denně využíval také Bluetooth 5.1, které mi s bezdrátovými sluchátky, reproduktory i s odesílání souborů funguje výborně. Nechybí pak ani NFC pro využívání bezkontaktních plateb a pro navigace a mapy dobře poslouží systémy GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, evropské Galileo i japonské QZSS.

 

 

 

Závěr – vyčítat mu lze jen drobnosti

Realme X50 5G si během testování vedl skvěle a za cenu kolem 9 700 Kč jsem opravdu nečekal 120 Hz displej a výborný procesor Snapdragon 765G. Některé mobily v této cenové kategorii už sice mají OLED displej, ale na druhou stranu ani zdaleka nemají tak dobrý procesor. Díky této kombinaci se může jednat o ideální mobil pro hraní těch nejnáročnějších mobilních her a sledování videa.

Sítě 5G u nás zatím moc nevyužijete, ale kdo ví, jak na tom bude pokrytí za rok. V každém případě za to výrobce chválím a Realme X50 5G se stává aktuálně nejdostupnějším mobilem s podporou sítí páté generace. Za zmínku stojí také spolehlivá čtečka otisků prstů na boku mobilu, bleskové 30W nabíjení a dvoudenní výdrž na jedno nabití. Zmínit musím také ochrannou fólii na displeji i ochranný silikonový kryt v balení.

Tomuto modelu kritizuji jen drobnosti, které však někomu mohou být velkou překážkou. Je škoda, že díky minimalizaci rámečků chybí notifikační dioda, ale ta mizí až na výjimku Nokie ze všech mobilů. To samé se dá říci o 3,5 mm jacku pro sluchátka. Rád bych viděl také tlačítka pro ovládání hlasitosti na pravém boku mobilu, ale během používání jsem si na umístění na levém boku zvykl a vlastně mi to už ani nevadí.

 

 

 

Pozitiva:

  • Vydařený design a kvalitní konstrukce
  • Rychlý nabíjecí adaptér a silikonový kryt v balení
  • 120 Hz displej
  • Ochranná fólie na displeji
  • Čtečka otisků prstů na boku mobilu
  • Výborný procesor
  • Podpora 5G sítí
  • Spolehlivý systém plný vychytávek
  • Možnost nahrávat hovory
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou vlevo
  • Někdo může postrádat 3,5 mm jack na sluchátka a FM rádio
  • Nemá notifikační diodu

 

 

2 thoughts on “Realme X50 5G – Bojovník s 5G a 120 Hz displejem (RECENZE)

  1. Mám dotaz už si zkoušel to 5G síť v Praze od 02…. Jestli si z Prahy…
    ——————————————————–
    Připomínka jestli máš Realme X50 5G týmu model (RMX2144) tak 5G může být blokování přístup přístroj ….
    Na osobní jsem zjistil na jejích stránce zjistit IMEI ověření zjisti výrobce informace typu telefonu aktivace zařízení. Mně napsalo že je to Realme X50EU … S kompatibilitou s 5G….
    A navíc jsem zjistil na internetu kódy výrobní servis kde telefon řekne víc než aplikace od googlu store.

    1. 5G jsem nezkoušel, protože O2 už nemám a do Prahy jsem se ani v době testování nedostal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top