Nokia 8 – Konečně pořádná Nokie s čistým Androidem 8 (RECENZE)

Nokia se nám díky společnosti HMD Global vrátila na trh s mobilními telefony. Nedávno jsem psal recenzi mobilu Nokia 6 (recenze), který je zástupcem střední třídy. Do rukou se mi nyní dostal mnohem zajímavější model Nokia 8. V současné době se jedná o nejlepší mobil značky Nokia a má rozhodně co nabídnout.

 

Hlavním lákadlem je operační systém Android 8 v čisté podobě, který je pravidelně aktualizován. Dále nechybí precizní zpracování konstrukce, oboustranný konektor USB-C, duální fotoaparát s optikou Zeiss a také slušná porce výkonu. V této recenzi se tedy podívejme na to, jak se nová vlajková loď povedla.

 

Obsah balení – Pochvala za sluchátka

  • Nokia 8
  • Kvalitní špuntová sluchátka
  • Nabíjecí adaptér
  • USB-C kabel
  • „Špendlík“ pro vysunutí slotu pro SIM karty a MicroSD
  • Návody a další papíry

 

 

 

 

Design a konstrukce – Důraz na kvalitu

Nokia vždy uměla kvalitní zpracování konstrukcí svých mobilů. Nokia 8 není výjimkou a tělo telefonu je celokovové. To působí drahým a velmi kvalitním dojmem. Nokia 8 neláká na žádný designový výstřelek, ale na osvědčený design, který je dle mého názoru vydařený a elegantní. Nutno také dodat, že Nokia 8 vypadá v ruce mnohem lépe, než na fotkách či videích.

Eleganci také dost přidávají barevné varianty a to mnou testovaná modrá varianta, lesklá modrá, zajímavá lesklá měděná a také stříbrná varianta. Celkové rozměry mobilu činí 151,5 mm x 73,7 mm x 7,9 mm a jedná se tedy o velmi hezké rozměry.

 

Hrany telefonu jsou krásně zaoblené a zakulacené. Díky tomu nic netlačí do rukou, jak tomu bylo u levnější Nokie 6. Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Pravá strana nabízí kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti a pochopitelně i zamykací tlačítko. Zpracování tlačítek chválím, protože jsou z kovu, nijak se neviklají a pevně drží na svém místě. Co se umístění týče, tak bych je přeci jen viděl raději o nějaký ten milimetr níže, ale nejedná se o žádnou tragédii a během pár hodin jsem si na jejich umístění zvykl. Levá strana nabízí jen a pouze slot pro dvě NanoSIM karty či jednu NanoSIM kartu a MicroSD kartu (na trhu se prodává ve variantě SingleSIM i Dual SIM). Dolní část pochopitelně nabízí moderní oboustranný konektor USB-C, mikrofon pro hovory a také hlasitý reproduktor. Ten je umístěn na dobrém místě a nijak jsem si jej nepřekrýval.

Horní strana s 3,5 mm jackem

 

Tlačítka na pravé straně

 

Rohy a tlačítka na pravé straně

 

Dolní strana s USB-C a reproduktorem

 

Dolní strana s USB-C a reproduktorem

 

Čelní část mobilu nabízí 5,3″ (palců) displej, který je kryt 2.5 D sklem. Díky tomu jsou rohy skla opět krásně zaoblené a sklo elegantně zapadá do kovu. Nad displejem nalezneme 13 Mpx selfie kamerku, reproduktor pro hovory a logo Nokia. Pod displejem se nachází senzorová tlačítka, která jsou dostatečně velká a podsvícena. Za tlačítka každopádně chválím, protože někteří výrobci je začínají odstraňovat … Mezi tlačítky se pochopitelně nachází čtečka otisků prstů.

 

 

Záda mobilu jsou celá kovová a za zaoblení hran na zádech musím chválit, protože díky tomu je ergonomie na výborné úrovni. Na zádech se pyšní dvojice 13 Mpx čoček fotoaparátů s nápisem Zeiss. Pochopitelně nechybí ani LED blesk. To vše je kryto ochranným sklem a kovovým rámečkem. Dále se na zádech nachází už jen mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videí a loga.

 

 

 

 

Čtečka otisků prstů – Tradičně vpředu

Nokia stejně jak u všech nových mobilů umístila čtečku otisků prstů pod displej i u své vlajkové lodi Nokie 8. Umístění čtečky mi vyhovuje a připomíná mi čtečky z letošních modelů od HTC. V nastavení telefonu je možné nasnímat až pět prstů, což je dostačující. Prvotní nasnímání je ve srovnání s konkurencí o něco pomalejší, ale to pravděpodobně beztak navštívíte jen jednou.

 

Co se rychlosti odemykání týče, tak čtečka nad konkurencí nijak nezaostává, je rychlá a spolehlivá. Za celou dobu testování se nestalo, že by nějak zklamala. Jelikož Nokia 8 v sobě nabízí čistý systém Android, tak postrádá funkci zamykání aplikací. Tato funkce u mnoha telefonu slouží např. k zamknutí Messengeru či galerie fotek. Spuštění zamknuté aplikace je tedy možné jen po přiložení prstu. Funkci zamykání aplikací však lze doinstalovat díky aplikacím zdarma.

 

 

 

 

Displej – Vysoké rozlišení a Glance Screen

Většinu čelní plochy pokrývá lehce zaoblené 2.5D ochranné sklo Gorilla Glass 5. To chrání displej s netradiční úhlopříčkou 5,3″ (palce) typu IPS s Quad HD (2560 x 1440 px) rozlišením. Displej se Nokii opravdu povedl a podání barev je díky technologii IPS výborné. To samé lze říci o pozorovacích úhlech a nad displejem nechybí ani senzor okolního světa, který slouží pro automatickou regulaci jasu. Ta také funguje výborně a viditelnost na přímém světle je skvělá.

 

Pamatujete na mobily Nokia/Microsoft Lumia s dnes již mrtvou platformou Windows Phone/Mobile? Tento systém přinesl skvělou funkci Glance Screen, která byla velmi příjemná. U Androidích mobilů tak častá není a je to velká škoda. Nokia 8 tuto oblíbenou funkci z mobilních Windows má a funguje jedním slovem výborně. Na zhaslém displeji zobrazí čas, datum a také důležité notifikace. Po vyjmutí mobilu z kapsy okamžitě vidíte důležité informace bez nutnosti klepání na displej či stisknutí tlačítek. Doufám, že se této funkce dočkáme i u dalších modelů této značky.

Glance Screen při zhasnutém displeji

 

Dále si v nastavení telefonu lze nastavit velikost písma, otáčení obrazovky, probuzení displeje poklepáním, nastavení doby podsvícení senzorových tlačítek pod displejem, prodlevu a notifikace Glance Screenu a také důležitý noční režim. Ten umí tlumit modré světlo tak, aby používání mobilu v nočních hodinách bylo příjemnější a neunavovalo oči.

 

 

 

 

Hardware a výkon – Konečně výkonná Nokie

Nokia 5 a Nokia 6 se nemohou pyšnit výkonným procesorem a ve srovnání s konkurencí spíše zaostávají. Nokia 8 naštěstí nabízí dostatek výkonu a srdcem mobilu je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 835 s taktováním na 4 jádra: 2,15 GHz a další 4 jádra na 1,8 GHz. Dále nepostrádá dostatečných 4 GB RAM a interní úložiště s kapacitou 64 GB. Svůj díl paměti si ukrojí operační systém a reálně lze použít kolem 51 GB. Kdyby to však někomu nestačilo, tak paměť lze rozšířit pomocí MicroSD karty (class 10/třída 10) s maximální kapacitou 256 GB.

Nokia 8 v testech AnTutu Benchmark a Androbench

 

Dost papírových specifikací, jak je na tom výkon v praxi? Nokia 8 je na tom naštěstí mnohem lépe, než levnější modely, které mají s výkonem problémy. Díky výkonnému procesoru a 4 GB RAM lze mobil bez problémů náročně používat v pracovním nasazení i hraní nejnáročnějších her. Během testování jsem dlouhé hodiny hrál World War Heroes, Unkilled, Modern Combat, Modern Strike a další náročné tituly z Obchodu Play. Nokia 8 neměla sebemenší problém s hratelností na maximální grafické detaily a nezaznamenal jsem žádné zpomalení či sekání. Výkonu má tedy dostatek a uspokojí i náročnější hráče.

 

 

 

 

Fotoaparát – Povedený dvojitý fotoaparát, ale …

Na zádech se Nokia 8 pyšní dvojicí čoček fotoaparátů. Obě čočky nabízí maximální rozlišení 13 Mpx s optikou Zeiss, jak bylo za staré dobré Nokie zvykem. Stejně jak u konkurenčního Huawei/Honor se jedná o RGB (barevnou) čočku a druhou monochromatickou (černobílou). Světelnost objektivu činí f/2.0 a pochopitelně nechybí ani blesk. Potěší také optická stabilizace obrazu a možnost pořizování videí až v rozlišení 4K a to i u přední selfie kamerky. Selfie kamerka pak nabízí nadprůměrné rozlišení 12 Mpx.

 

Nejdříve se podívejme na fotoaplikaci, která je až na přidané drobnosti stejná, jak u levnější Nokie 6. Moc jsem ji u levnější Nokie nechválil a u Nokie 8 ji také rozhodně chválit nebudu. Brzy se ale díky aktualizaci dočkáme úplně nové aplikace Nokia Camera. Ta současná tedy dle mého názoru vypadá špatně a už by to opravdu potřebovalo očekávanou aktualizaci.

 

Dolní část obsahuje přepínání mezi pořizováním fotek či videí, spoušť fotoaparátu a také ikonku pro rychlé spuštění galerie nafocených fotek. Hned nad spouští fotoaparátu se nachází další nelogická ikonka fotoaparátu, která vypadá jako další spoušť … Obsahuje však manuální režim, který je dost omezený, panoramatický režim a další režimy pro vylepšení. Horní část nabízí menu s nastavením, přepínání čoček, další je přepínání mezi přední a zadní kamerou, časovač, nastavení HDR režimu a také blesku.

 

Konečně se podívejme na snímky za zadních fotoaparátů. Lze fotit v maximálním rozlišení 13 Mpx s poměrem stran 4:3. Pokud budete chtít mít fotku hezky po celém displeji, tak je v nastavení možné zvolit poměr stran 16:9, ale fotit pak lze v maximálním rozlišení 8 Mpx. Výsledné snímky mají hezké podání barev a nechybí jim detail. Pochválit musím ostrost a snímky za horších světelných podmínek na tom také nejsou vůbec špatně. Při ostření dotykem se ale občas stane, že je ostrá na úplně jiném místě, než jsem chtěl. To je nepříjemné, ale může za to aplikace, která bude brzy nahrazena jinou.

Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla s HDR režimem
Vyfoceno za velmi špatného světla

 

 

Pořizovat video je možné v rozlišení 4K se 30 FPS. Nechybí již zmiňovaná optická stabilizace obrazu (OIS) a díky tomu jsou videa stabilní. Přeostřování je rychlé a nechybí ani možnost pořizování zpomalených videí či časosběr. Nokia na svých stránkách také láká funkcí Dual-Sight. Tato funkce umožňuje pořizování videí přední i zadní kamerkou současně na rozdělené obrazovce. Dalším lákadlem je 360 stupňový prostorový zvuk Nokia OZO. Zvuk v pořízených videích je díky tomu na velmi dobré úrovni.

 

Přední selfie kamerka nabízí maximální rozlišení 13 Mpx se světelností objektivu f/2.0. Jedná se o nadprůměrné hodnoty a výsledné fotografie jsou také nadprůměrné. Selfie maniaci budou jistě spokojeni. Nokii se také povedla možnost pořizování videí přední kamerkou, protože to lze až v rozlišení 4K, což také není obvyklé.

 

#selfie #Nokia8 #selfies #selfietime #eye #black #blackhair

Příspěvek sdílený Adolf Pupík (@adolfpupik),


 

 

Operační systém – Silná stránka Nokie

Hned po prvním mobilu jsem se pochopitelně připojil k Wi-Fi a během okamžiku mi mobil oznámil dostupnost aktualizaci, která přinesla nový operační systém Android 8.0 Oreo. Nokia 8 tedy nabízí nejnovější operační systém od Googlu a to je jen dobře. Systém je vlastně silnou stránkou novodobých Nokií. Je velmi často aktualizovaný a to včetně bezpečnostních záplat, což je jen dobře a konkurence by si měla vzít příklad.

 

Android nemá smysl moc popisovat, protože jej každý moc dobře zná. Jedná se o čistý Android a výrobce jej nijak masivně neupravil, což je opět jen dobře. V systému se nenachází žádné zbytečné aplikace a uživatel si sám z Obchodu Play stáhne ty aplikace, které skutečně potřebuje. Systém je také velice svižný a výborně optimalizovaný. Za celou dobu testování se nestalo, že by nějaká aplikace padala, systém zamrzl či nastal jiný problém.

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Vydrží krásné dva dny

Pod zadním krytem se nachází nevyjímatelný Li-Ion akumulátor s kapacitou 3 090 mAh, což je dnes standardní hodnota. Díky Androidu 8 se výdrž baterie při běžném pracovním nasazením dokáže vyšplhat na krásné dva až dva a půl dne. Pokud jsem však během dne často sledoval videa na YouTube a hrál občas hry, stahoval a instaloval aplikace, tak bez problémů jsem se dostal na jeden den. Při extrémním zatížení jsem se dostal na 6 hodin a výdrž baterie hodnotím jako velmi dobrou.

 

Co se nabíjení týče, tak jako správná vlajková loď nepostrádá oboustranný konektor USB-C na dolní části telefonu. Nepostrádá ani rychlé nabíjení Quick Charge 3.0 od Qualcommu. Z nuly do sta procent se baterie s originální nabíječkou nabije kolem jedné hodiny a dvacet minut.

 

 

 

 

Zvuk – Má 3,5 mm jack a sluchátka v balení

Nokia 8 nabízí hlasitý reproduktor na pravé dolní straně. Hlasitost reproduktoru je na velmi dobré úrovni a kvalita zvuku se nevytrácí ani při zvýšení na maximum. Je ale velká škoda, že nenabízí stereo reproduktory. Je zvláštní, že levnější Nokia 6 stereo reproduktory měla a proto nechápu, proč je dražší „osmička“ nemá.

Nokia 8 také potěší 3,5 mm jackem pro připojení sluchátek či jiného příslušenství na horní části telefonu. Ten je kvalitní a s jeho kvalitou jsem byl spokojený. Nokii chválím za přiložení kvalitních špuntových tlačítek do balení.

 

 

 

 

 

Internet a připojení – Nic nepostrádá

Nokia 8 nepostrádá plnohodnotné 4G/LTE včetně venkovského pásma 800 MHz. Pochopitelně nechybí ani podpora 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítí a s připojením jsem nikde neměl žádné problémy. Citlivost antén je na skvělé úrovni a bez problému jsem byl připojen k internetu i ve sklepě. Potěší také podpora Dual SIM, ale díky hybridnímu slotu je nutné si vybrat, jestli chcete používat dvě NanoSIM karty či jednu NanoSIM kartu a MicroSD kartu. Nelze tedy využívat DualSIM a paměťovou kartu současně. NFC nechybí a lze tedy využívat bezkontaktní platby Android Pay.

 

 

 

 

Závěr a konkurence – Konečně pořádná Nokie

Návrat Nokie mezi mobilní telefony se dle mého názoru povedl a Nokia 8 je toho důkazem. Jedná se o první novodobou Nokii, která má konečně pořádný procesor a výkonu má na rozdávání. Mezi její výhody patří výborná konstrukce, kterou byla Nokia dříve známa. Nepostrádá ani elegantní design a mnou testovaná tmavě modrá varianta se mi moc líbila. Výrobce moc chválím za zaoblené hrany na zádech a díky nim se skvěle drží v ruce. Obrovskou pochvalu si zaslouží také za operační systém Android, který je velmi často aktualizovaný a díky tomu i bezpečný. Je však velká škoda, že Nokia 8 postrádá stereo reproduktory a současná fotoaplikace není zrovna moc dobrá. Brzy se však dočkáme aktualizace, která přinese novou aplikaci. Cena kolem 16 000 Kč je dle mého názoru přiměřená.

Podívejme se tedy na konkurenci, která je skutečně tvrdá. Za téměř totožnou cenu kolem 16 000 Kč lze sehnat povedené HTC U11, které nabízí voděodolnost, zajímavá skleněná záda, stereo reproduktory, lepší fotoaparát a  originální funkci Edge Sense. Ve prospěch Nokie však hraje často aktualizovaný systém a 3,5 mm jack.

 

Nesmíme ani zapomenout na HTC U Ultra, který je o pár tisíc levnější a jeho cena se aktuálně pohybuje kolem 13 000 Kč. Nabízí stereo reproduktory, lepší fotoaparát a sekundární displej. Jedná se ale o mobil, který potěší spíše uživatele vyžadující velký displej. Disponuje 5,7″ displejem a to ne každému vyhovuje. Ve prospěch Nokie 8 hrají pro někoho menší rozměry, 3,5 mm jack a opět často aktualizovaný systém.

 

Za zmínku stojí také také model Huawei P10, který nabízí velmi štíhlé tělo a 3,5 mm jack. Jeho cena se na našich e-shopech pohybuje kolem 13 000 Kč.

Nesmíme zapomenout ani na Honor 9, který nabízí skleněná záda se zajímavým odleskem a také mu nechybí 3,5 mm jack . Jeho cena se pohybuje kolem 11 000 Kč. Nokie opět hraje do karet čistý systém, který Huawei/Honor nemá.

 

 

 

Co se mi líbí?

  • Kvalitní konstrukce
  • Elegantní design a hezké barevné varianty
  • Čistý Android 8 – velmi časté aktualizace
  • 3,5 mm jack + sluchátka v balení
  • Výdrž baterie na jedno nabití
  • Hezký displej s Glance Screenem

 

Co se mi nelíbí?

  • Mobilní aplikace potřebuje modernizaci (brzy se dočkáme aktualizace)
  • Nemá stereo reproduktory

 

 

3 thoughts on “Nokia 8 – Konečně pořádná Nokie s čistým Androidem 8 (RECENZE)

  1. Mobil jsem koupil v akci Datartu za 7000 (dneska je o 2000 dražší).
    Po měsíci se zbláznil – po zapnutí se donekonečna opakovaně restartoval, tj. zapínal a vypínal (dokud se ho po několika úporných pokusech nepodařilo vypnout; i při vypínání ze začátku odolával, nešlo to). Šlo o HW chybu – když byla v „šuplíku“ na karty SIM karta (jakákoliv), mobil takto bláznil. S prázdným „šuplíkem“ nebo bez něj fungoval (ale bez služeb operátora, samozřejmě).
    Po dvou měsících reklamací (původně se pokoušeli tvrdit, že s jejich servisní SIMkou to funguje, pak jsem to předvedl názorně) mi nakonec v Datartu vrátili peníze…
    Takže – poněkud tristní zkušenost: Microsoft (výrobce této Nokie) opět něco nezvládl, i když parametry vyznívaly velmi lákavě, obzvláště při tehdejší (20. 7. 2018) akční ceně (která je ovšem také minulostí).

    1. Je škoda, že máte takovou zkušenost. Jednalo se o vadný kus, což se občas stává. Za mobily značky Nokia však již dávno nestojí Microsoft, ale finská společnost HMD Global. 😉

    2. Ačkoliv Microsoft podělá na co šáhne, tak Microsoft NENÍ výrobcem mobilu Nokia 8. Takže si milý pane Raško nejdříve ověřte co píšete, aby to nebyla NESPRÁVNA informace.
      Závada mohla vzniknout již během výroby, následně při letecké nebo lodní nebo automobilové přepravě, eventuálně při manipulaci se zabaleným zbožím ve velkoskladu nebo na prodejně.
      Sebelepšímu výrobci se občas stane že nějaký kus nefunguje tak jak by měl. Přece jen je mobil choulostivé zboží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top