Honor 9 – Skvělá výbava v lesklém těle (RECENZE)

Čínská společnost Honor za kterou stojí Huawei začátkem letošního roku uvedla na trh Honor 8 a Honor 8 Pro. Na jejich úspěch navazuje nový Honor 9, který se opět snaží nabídnout co nejlepší poměr cena/výkon. Láká na elegantní design, rychlé nabíjení, papírově slušný výkon a také dva fotoaparáty za cenu kolem 11 000 Kč. Jak obstál v recenzi?

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství pro Honor 9 zakoupit.

 

 

 

Obsah balení – Pochvala za přidaný kryt

V klasické Honorské krabičce nalezneme mimo mobil také další krabičku, která ukrývá originální nabíjecí adaptér a USB-C kabel. Dále nechybí špendlík pro vysunutí hybridního slotu. Můžete tedy využívat dvě NanoSIM karty současně nebo jednu NanoSIM kartu a MicroSD kartu. Výrobce musím také pochválit za přidaný průhledný TPU kryt.

 

 

 

Design a konstrukce – Tradičně s pochvalou, ale …

Honor 9 se na našem trhu prodává v černé, modré a také ledově šedé variantě. Do rukou se mi dostala ledově šedá (Glacier Grey) varianta, která vypadá dle mého názoru nejlépe. Celkové rozměry mobilu činí 147,3 mm x 70,9 mm x 7,45 mm a to je příjemná hodnota. Podle specifikací výrobce mobil váží 155 gramů a s váhou také nemám žádný problém.

 

Podívejme se tedy na čelní stranu, kterou pokrývá ochranné sklo Gorilla Glass 3. Jedná se o 2.5D sklo, které je velmi populární a díky zaobleným hranám nijak neřeže do ruky a dotek je velmi příjemný. Pod sklem se pochopitelně nachází 5,15″ (palců) displej. Nad displejem najdeme jen 8 Mpx selfie kamerku, notifikační LED diodu, reproduktor na hovory a všechny potřebné senzory. Pod displejem nalezneme dvě senzorová tlačítka a uprostřed čtečku otisků prstů. Jsem moc rád, že Honor 9 nešel ve stylu Huawei P10, který čtečku otisků prstů pod displejem měl, ale senzorová tlačítka neměl a tlačítka nelogicky umístil softwarově do displeje nad čtečkou. Výrobce také moc chválím za to, že tlačítka je možné v nastavení telefonu nastavit dle sebe a hned jsem si nastavil tlačítko zpět na pravou stranu.

 

Rámeček kolem telefonu je z hliníku, který je na rozdíl od některých konkurentů kvalitní. Na všech stranách si můžeme všimnout plastových předělů, které slouží jako výstup antén a elegantní design nijak nekazí. Na horní části se nachází mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videa a pochvalu si výrobce odnese také za infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Levá strana nabízí jen a pouze hybridní slot pro NanoSIM a MicroSD. Slot do mobilu zapadá dokonale a nijak se neviklá. Pravá strana nabízí kolébku tlačítek hlasitosti a také zamykací tlačítko. Tlačítka jsou také z hliníku a nijak se neviklají. S jejich umístěním také nemám žádný problém. Nakonec se dostáváme k dolní části hliníkového rámečku a nalezneme 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, nabíjecí USB-C a také reproduktor. Za umístění reproduktoru výrobce bohužel pochválit nemohu, protože jsem ji jej dost často během hraní her překrýval rukou.

 

 

Záda telefonu jsou na mobilu to nejlepší a jsou celá ze skla. Na horní části nalezneme dvojici čoček fotoaparátů, dvou tónový LED blesk a dále už jen logo výrobce. Výrobce moc chválím za zaoblení hran zad, protože díky tomu mobil padne do ruky výborně a jeho používání je velmi příjemné. Byl bych moc rád, kdyby zaoblení zad nabízelo více výrobců. To nejlepší na zádech jsou pochopitelně barvy a odlesky. Mnou testovaná ledově šedá varianta je skutečně nádherná a na mobil jsem se po celou dobu testování musel dívat. Eleganci a kráse pochopitelně také dost přidávají odlesky na světle, které zaujmou mnoho lidí kolem.

 

Hodnocení designu, konstrukce a ergonomie: Musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen z mé ledově šedé varianty, protože v ruce vypadá daleko lépe, než na fotkách. Design je skvělý a nijak nenudí. Bohužel skleněná záda se ale snadno škrábou a během testování jsem zaznamenal malé mikro škrábance, které jsou při bližším pohledu vidět. K mobilu jsem se choval slušně, nijak mi nepadal a přesto mikro škrábance bohužel utrpěl. Pokud si mobil zakoupíte, tak určitě doporučuji používat průhledný kryt v balení. Konstrukce je příkladná a vše drží pevně na svém místě.

Ergonomie je na skvělé úrovni a dost tomu přidávají zaoblené boky zad. Jako uživatel, který má velké ruce jsem neměl sebemenší problém ovládat mobil jednou rukou i při chůzi či běhu. Bohužel skleněná záda celkem dost kloužou a pokud mobil ze stolu uchopíte neopatrně, tak může snadno vyklouznout.

 

 

 

Čtečka otisků prstů – Svižná a spolehlivá

Čtečka otisků prstů se nachází pod displejem a lze si nastavit až 5 prstů, což je dostačující. Během testování jsem si nasnímal jen dva palce a odemykání bylo vždy velmi rychlé a spolehlivé. Ani jednou se nestalo, že by čtečka nerozpoznala prst. Prvotní nastavení a nasnímání otisků je ve srovnání s konkurencí poněkud pomalejší, ale to použijete jen jednou a pak se k nastavení otisků pravděpodobně nevrátíte.

 

Potěší také možnost zamykání aplikací. Lze si tedy zamknout Messenger či galerii fotek a nemusíte se bát, že při ponechání odemčeného mobilu na stole si někdo přečte vaše soukromé zprávy. Zámek aplikací funguje výborně. Čtečce tedy až na prvotní pomalejší nastavení nemám co vytknout a mohu ji jen pochválit.

 

 

 

Displej – Hezká podívaná

Na čelní straně nalezneme 5,15″ (palců) displej typu IPS s FullHD (1920 x 1080 px) rozlišením, které je naprosto dostačující. Jemnost displeje činí 428 PPI a chrání jej ochranné sklo Gorilla Glass 3. V diskuzích či článcích občas můžete narazit na informaci, že Honor 9 má novější Gorilla Glass 4, ale to není pravda a lze to ověřit na oficiálních stránkách Corning Gorilla Glass. Ochrana displeje je na skvělé úrovni a po celou dobu testování jsem na displeji nezaznamenal žádné mikro škrábance.

 

 

Nechybí ani automatická regulace jasu, která funguje výborně a citlivost senzoru okolního světla je skvělá. Bohužel v tomto období jsem nemohl viditelnost na slunci moc otestovat, ale přeci jen bylo pár slunečních dní a viditelnost jsem si pochvaloval. To samé lze říci o pozorovacích úhlech.

Barvy displeje jsou přirozené a pestré. Mohu je jen pochválit a pokud by někomu podání barev přeci jen nevyhovovalo, tak v nastavení telefonu je možné manuální nastavení. V nastavení dále nalezneme možnost zvolení velikosti písma, převrácení barev, automatické otáčení obrazovky a nechybí ani užitečná funkce “Komfortní čtení”. tato funkce při používání ve večerních hodinách změní teplotu barev tak, aby se tlumilo modré světlo displeje, které škodí očím.

 

 

 

Hardware a výkon – Náročné hry? Žádný problém

Uvnitř mobilu tepe osmi-jádrový procesor vlastní výroby Huawei Kirin HiSilicon 960 s taktováním na 4 jádra: 2,4 GHz a další 4 jádra na 1,8 GHz. O grafiku se stará čip Mali-G71 MP8. Na našem trhu si lze pořídit variantu se 4 GB RAM a 64 GB interním úložištěm. Něco si pochopitelně ukrojí operační systém s masivní nadstavbou a použít lze kolem 49 GB. Paměť také lze rozšířit pomocí MicroSD karty (Class 10/Třída 10) o maximální kapacitě 256 GB. V zahraničí existuje také varianta se 6 GB RAM a interním úložištěm 128 GB. Ta se u nás pravděpodobně prodávat nebude.

 

Dost papírových specifikací a jak si tedy mobil skutečně vedl? Za celou dobu používání jsem nezaznamenal sebemenší problém s výkonem. Prostředí fungovalo svižně a to i při běžném náročném pracovním dni. Zkoušel jsem také hraní náročných titulů jako jsou například World War Heroes, Nova, Unkilled, Dead Trigger 2 opět jsem na problém nenarazil. Spouštění her bylo rychlé, hraní her svižné i na maximálních grafických detailech. Mobilu bych jen vytkl občas nadměrné zahřívání zad během dlouhého hraní her.

 

 

 

Fotoaparát – Bezztrátový zoom nechybí

Honor 9 stejně jako Honor 8 či Huawei P10 nabízí dvě čočky fotoaparátů. Jedna hlavní čočka nabízí maximální rozlišení 12 Mpx a jedná se o RGB čočku (barevnou). Druhá nabízí maximální rozlišení 20 Mpx a jedná se o monochromatickou čočku (černobílou). Nechybí ani laserové ostření či dvou tónový LED blesk. Světelnost objektivu činí f/2.2 a je celkem škoda, že Honor nenasadil již f/2.0. Nechybí ani pořizování surových souborů RAW.

 

Nejdříve se podívejme na aplikaci fotoaparátu. Ta nabízí vše již známé. Dolní část nabízí ikonu pro rychlé prohlížení nafocených fotek, tlačítko spouště a také přepínání mezi pořizováním videí a fotek. Vlevo se nachází tlačítko “1,0X”, které slouží pro 2x bezztrátový optický zoom. Dle mého názoru je umístění tohoto tlačítka nelogické a umístil bych jej hned nad tlačítko spouště, jak je tomu u Xiaomi Mi A1 či iPhonu. Horní část aplikace nabízí nastavení blesku, režim minimální clony, portrétní režim, režim živé fotografie a také přepínání mezi zadní a přední kamerou. Je velká škoda, že se hned po ruce nenachází tlačítko pro přepnutí na černobílou čočku, když už ji mobil nabízí. Je tedy nutné přejít do režimů a tam černobílý režim zvolit.

 

Po potažení prstu zleva doprava se zobrazí všechny důležité režimy. Nechybí ani manuální režim, který nese název “Foto Pro”. Ten nabízí manuální nastavení vyvážení bílé, ISO a vše co už od tohoto výrobce známe. Nechybí ani manuální režim pro natáčení videí, režim 3D panoráma, HDR, tvorba 3D, noční záběr, malování světlem či časosběr. V nastavení si také lze zvolit rozlišení ve kterém se mají fotky či videa pořizovat. U focení je možné fotit až v rozlišení 20 Mpx, ale tyto fotky jsou opravdu dost ovlivněné softwarově a jejich ostrost je nižší, než v případě 12 Mpx. Doporučuji tedy fotit v přednastavených 12 Mpx v poměru stran 4:3. Pokud chcete mít fotky hezky široké po celém displeji v poměru stran 16:9, tak je nutné zvolit rozlišení 9 Mpx.

Rozlišení fotek a videí

 

Jak jsou na tom snímky ze zadních fotoaparátů? Upřímně jsem čekal, že výrobce u Honoru 9 bude na fotoaparátu dost šetřit, když to nejlepší nasadil do Huaweie P10. Byl jsem ale velmi mile překvapen. Snímkům nechybí ostrost ani věrné a syté barvy. Za dobrého světla si fotoaparát vede skvěle a určitě může soupeřit s konkurenty, kteří často stojí více peněz.  Bohužel ale nic není dokonalé a automatika snímky občas dost přepaluje. Je tedy dobré pořídit snímků více či expozici manuálně upravit. Za horšího světla kvalita snímků padá, ale nejedná se o nic strašného. Občas se ale stalo, že automatika se při focení za špatného světla snažila až moc a s expozicí i odstraněním šumu to dost přehnala. Portrétní režim umí pořídit opravdu povedené snímky, ale nejsou stoprocentní stejně jak u konkurence. Za 2x bezztrátový zoom výrobce chválím, protože je užitečný a funguje velmi dobře.

Vyfoceno brzy ráno za horšího světla
Makro vyfoceno v úplné tmě s bleskem

Vyfoceno honorem 9 bez optického zoomu
Vyfoceno 2x optickým zoomem
Vyfoceno honorem 9 bez optického zoomu
Vyfoceno s 2x optickým zoomem

Vyfoceno ráno v mlze
Vyfoceno ráno v mlze s optickým zoomem
Vyfoceno v úplné tmě s bleskem

 

Vyfoceno za špatného světla s bleskem a 2x optickým zoomem
Vyfoceno za špatného světla bez blesku s 2x optickým zoomem
Vyfoceno za špatného světla bez blesku s 2x optickým zoomem
Vyfoceno za špatného světla s bleskem
Vyfoceno za špatného světla bez blesku
Vyfoceno za špatného světla bez blesku a 2x optickým zoomem

 

 

 

Pořizování videí je možné v maximálním rozlišení 4K v poměru stran 16:9. Výrobce také chválím za možnost pořizování videí ve FullHD v poměru stran 16:9 a 60 FPS (snímků za vteřinu). Co se týče kvalit videí, tak ty jsou na tom opět skvěle. Nechybí jim ostrost, přeostřování je rychlé a nemá žádné problémy. Stabilita je také na dobré úrovni. Pokud ale často upravujete videa v rozlišení 4K, tak můžete narazit na problémy. Všechna videa ve 4K jsou v kodeku H.265. Ten zatím není tolik podporován u většiny aplikací pro editaci videa. Bohužel tento kodek nepodporuje ani YouTube a 4K videa po nahrání budou v rozlišení FullHD. Tento problém se však drtivé většiny uživatelů netýká.

Selfie kamerka nabízí hezké rozlišení 8 Mpx se světelností f/1.9. Výsledné fotografie z přední kamerky jsou nadprůměrné a focení selfie není žádný problém. Lze fotit selfie i za horšího světla. Díky senzoru okolního světla aplikace automaticky pozná, že se nacházíte ve tmě a při pořizování rozzáří displej tak, že bude váš obličej dostatečně vidět. Pořizování fotek s portrétním režimem, aby pozadí bylo rozostřené je možné i touto přední kamerko.

Vyfoceno přední 8 Mpx selfie kamerkou

 

 

 

Operační systém – Klasika v podání Huawei/Honor

Systém nemá asi moc smysl představovat. Honor 9 nabízí předinstalovaný operační systém Android 7.0 s bezpečnostní záplatou 5. srpna 2017. Brzy se jistě dočkáme nových aktualizací a Honor/Huawei slibuje dvouletou podporu. Systém je masivně upraven známou nadstavbou EMUI 5.1.

 

Nadstavba EMUI nenabízí žádné menu aplikací ve standardním nastavení po spuštění mobilu, jak to můžeme  znát u čistého Androidu. Všechny nainstalované aplikace se nachází na úvodních obrazovkách a lze je vkládat do složek či potažením ikony nahoru odinstalovat. Pokud vyžadujete menu aplikací, tak přejděte do Nastavení/Styl domovské obrazovky/Šuplík. S čistým Androidem nemá moc společného a je to vidět na celém prostředí, které se někomu líbí a někdo jej zas moc nemusí. Díky povedené odladěnosti a dostatku výkonu systém však fungoval spolehlivě, za celou dobu testování mi nezamrzl a mobil se samovolně nerestartoval.

 

V nadstavbě se nachází také již předinstalované aplikace. Za zmínku rozhodně stojí povedená aplikace Správce telefonu. Ta vypadá jednoduše a nabízí velmi důležité funkce. Nechybí možnost čistění či optimalizace systému, režimy pro šetření baterie, antivirus, udělování oprávnění aplikací či zamykání aplikací. Správce souborů či počasí je v podání Honoru také velmi vydařené. Dost ale bylo chvály … Opravdu nepochopím, proč výrobce zrovna do vlajkové lodě předinstaloval nesmyslné hry, které beztak téměř nikdo hrát nebude.  To samé se týká aplikací, kterou jsou naprosto zbytečné a lidé v okolí, kteří mobilům tolik nerozumí se je často bojí odinstalovat. Jejich odinstalace naštěstí možná je, ale rád bych je v systému neviděl.

Aplikace správce telefonu

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Rychlé nabíjení potěší

Jako správný moderní smartphone Honor 9 pochopitelně nabízí konektor USB-C. V balení se nachází také originální USB-C kabel a nabíjecí adaptér, který podporuje rychlé nabíjení. To lze využívat pouze s originální nabíječkou kvůli vlastnímu procesoru Kirin. Nabíječky podporující Quick Charge mobil sice nabijí, ale ne rychlonabíjením. Nabíjení s originální nabíječkou z 0% do 100% nabije kolem 1 hodiny a 50 minut. Není to nejrychlejší, ale přesto se jedná o příjemnou hodnotu.

Výdrž baterie je také dobrá a pod zadním skleněným krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný Li-Pol akumulátor s kapacitou 3200 mAh. To je dnes již standardní hodnota a mobil v běžném pracovním nasazení vydrží bez problému celý den až den a půl. Když jsem mobil šetřil a občas odepsal na e-maily, podíval se na Instagram, hledal jízdní řády, občas něco vyfotil a fakt se snažil baterii šetřit, tak jsem se dostal i na krásné dva dny. Při extrémním zatížení během hraní online her, sledování videí na YouTube v HD rozlišení atd. jsem se dostal na hezké 4 hodiny.

 

 

 

Zvuk – Nechybí jack

Je celkem škoda, že Honor nenasadil stereo reproduktory, jak je tomu u HTC, Alcatelu a dalších výrobců. Spokojit se tedy uživatel musí s jedním reproduktorem na pravé dolní straně. Umístění mi zrovna moc nevyhovuje a během hraní her jsem jej překrýval. To je dnes ale celkem běžné a časem jsem si zvykl, že mobil musím uchopit trošku jinak.

Pokud tedy vyloženě nepotřebujete stereo reproduktory, tak si dovolím říci, že se jedná o naprosto dostatečný reproduktor. Je hlasitý a zvuk je čistý i při maximálním zvýšení hlasitosti. Výrobce musím také pochválit za 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, který se dnes často odstraňuje. Během testování jsem zkoušel poslech hudby v dražších sluchátkách od Sony a s kvalitou jsem byl spokojen.

 

 

 

Připojení a internet – Nic nechybí

Huawei je specialista na síťařinu a Honoru 9 tedy pochopitelně nechybí plná podpora 4G/LTE a to včetně venkovského pásma 800 MHz. 3G a 2G dnes už snad ani nemusím zmiňovat. Dále nechybí podpora 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítí. Během testování jsem zkoušel používat i 5 GHz “ácéčkovou” síť a vše fungovalo bez problému. NFC nechybí a malé procento uživatelů zamrzí absence bezdrátového nabíjení.

Výrobce moc chválím za možnost využívání DualSIM. Je jen škoda, že nelze využívat DualSIM a paměťovou kartu současně … Líbí se mi, že Honor také nasadil infraport pro ovládání spotřebičů. Často se setkávám s názorem, že je infraport zbytečný. Většinou to ale tvrdí lidé, kteří si vybavují staré časy odesílání/přijímání souborů skrze infraport. Dnes je vše jinak a infraport slouží pro ovládání domácích spotřebičů. V mobilu se nachází aplikace pro jeho využití a lze stáhnout řadu různých ovladačů pro TV, žárovek atd. v Obchodu Play. S navigací jsem také neměl problémy a testoval jsem navigování aplikací Google Mapy, HereWeGo a pěší mapy od Mapy.cz.

 

 

 

Závěr a konkurence:

Honor 9 je velmi příjemný mobil a na jeho testování jsem se opravdu těšil. Pokud hledáte mobil se skvělým designem, fotoaparátem a také výkonem, tak se jedná o dobrou volbu. Konkuruje také Huawei P10 od “stejného” výrobce. Dovolím si říci, že nemá moc smysl si připlácet za Huawei P10 a Honor 9 jej překvapivě.

Podívejme se tedy na konkurenci, kterou je Huawei P10 (recenze) má na rozdíl od Honoru 9 lepší světelnost objektivu a příplatek je jen na uživatelích. Na rozdíl od Honoru ale nabízí hliníkové tělo, které se tolik neškrábe a je tenčí. Cena se aktuálně pohybuje kolem 13 000 Kč.

Pokud však nechcete moc utrácet a přesto chcete mít duální fotoaparát, slušný výkon a stejné prostředí z Honoru 9, tak nesmíme zapomenout na starší modely Honor 8, který se aktuálně prodává za cenu kolem 9 000 Kč a Honor 8 Pro za 14 000 Kč. Nemají však bezztrátový optický zoom.

Nesmíme zapomenout také na povedený model HTC U Ultra, který nabízí pořádnou porci výkonu, Quick Charge 3.0 nabíjení, velký 5,7″ displej a také sekundární displej. Nemá však 3,5 mm jack a někomu by jeho velikost mohla vadit. Aktuálně jej lze sehnat za cenu kolem 14 000 Kč.

 

Co se mi líbilo:

  • Opravdu krásný design a zajímavé varianty
  • Kvalitní konstrukce
  • Nadprůměrný fotoaparát
  • Nadprůměrná selfie kamerka
  • Spolehlivý a svižný systém
  • Slušná porce výkonu
  • 3,5 mm jack
  • TPU kryt v balení
  • Možnost využívat DualSIM
  • Cena

Co se mi nelíbilo:

  • Záda se snadno poškrábou
  • Během dlouhého hraní her se záda dost zahřívají
  • Nelze současně využít DualSIM a MicroSD

 

2 komentář

  1. Je to opravdu velice výkonný super telefon, který má naprosto úžasný design, jsem rád, že jsem ho koupil

  2. Já jsem si koupil jeho menší verzi Honor 9 lite a to je bobma, za ty prachy fakt nářez

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*