Honor 9 – Skvělá výbava v lesklém těle (RECENZE)

Čínská společnost Honor za kterou stojí Huawei začátkem letošního roku uvedla na trh Honor 8 a Honor 8 Pro. Na jejich úspěch navazuje nový Honor 9, který se opět snaží nabídnout co nejlepší poměr cena/výkon. Láká na elegantní design, rychlé nabíjení, papírově slušný výkon a také dva fotoaparáty za cenu kolem 11 000 Kč. Jak obstál v recenzi?

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství pro Honor 9 zakoupit.

 

 

 

Obsah balení – Pochvala za přidaný kryt

V klasické Honorské krabičce nalezneme mimo mobil také další krabičku, která ukrývá originální nabíjecí adaptér a USB-C kabel. Dále nechybí špendlík pro vysunutí hybridního slotu. Můžete tedy využívat dvě NanoSIM karty současně nebo jednu NanoSIM kartu a MicroSD kartu. Výrobce musím také pochválit za přidaný průhledný TPU kryt.

 

 

 

Design a konstrukce – Tradičně s pochvalou, ale …

Honor 9 se na našem trhu prodává v černé, modré a také ledově šedé variantě. Do rukou se mi dostala ledově šedá (Glacier Grey) varianta, která vypadá dle mého názoru nejlépe. Celkové rozměry mobilu činí 147,3 mm x 70,9 mm x 7,45 mm a to je příjemná hodnota. Podle specifikací výrobce mobil váží 155 gramů a s váhou také nemám žádný problém.

 

Podívejme se tedy na čelní stranu, kterou pokrývá ochranné sklo Gorilla Glass 3. Jedná se o 2.5D sklo, které je velmi populární a díky zaobleným hranám nijak neřeže do ruky a dotek je velmi příjemný. Pod sklem se pochopitelně nachází 5,15″ (palců) displej. Nad displejem najdeme jen 8 Mpx selfie kamerku, notifikační LED diodu, reproduktor na hovory a všechny potřebné senzory. Pod displejem nalezneme dvě senzorová tlačítka a uprostřed čtečku otisků prstů. Jsem moc rád, že Honor 9 nešel ve stylu Huawei P10, který čtečku otisků prstů pod displejem měl, ale senzorová tlačítka neměl a tlačítka nelogicky umístil softwarově do displeje nad čtečkou. Výrobce také moc chválím za to, že tlačítka je možné v nastavení telefonu nastavit dle sebe a hned jsem si nastavil tlačítko zpět na pravou stranu.

 

Rámeček kolem telefonu je z hliníku, který je na rozdíl od některých konkurentů kvalitní. Na všech stranách si můžeme všimnout plastových předělů, které slouží jako výstup antén a elegantní design nijak nekazí. Na horní části se nachází mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videa a pochvalu si výrobce odnese také za infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Levá strana nabízí jen a pouze hybridní slot pro NanoSIM a MicroSD. Slot do mobilu zapadá dokonale a nijak se neviklá. Pravá strana nabízí kolébku tlačítek hlasitosti a také zamykací tlačítko. Tlačítka jsou také z hliníku a nijak se neviklají. S jejich umístěním také nemám žádný problém. Nakonec se dostáváme k dolní části hliníkového rámečku a nalezneme 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, nabíjecí USB-C a také reproduktor. Za umístění reproduktoru výrobce bohužel pochválit nemohu, protože jsem ji jej dost často během hraní her překrýval rukou.

 

 

Záda telefonu jsou na mobilu to nejlepší a jsou celá ze skla. Na horní části nalezneme dvojici čoček fotoaparátů, dvou tónový LED blesk a dále už jen logo výrobce. Výrobce moc chválím za zaoblení hran zad, protože díky tomu mobil padne do ruky výborně a jeho používání je velmi příjemné. Byl bych moc rád, kdyby zaoblení zad nabízelo více výrobců. To nejlepší na zádech jsou pochopitelně barvy a odlesky. Mnou testovaná ledově šedá varianta je skutečně nádherná a na mobil jsem se po celou dobu testování musel dívat. Eleganci a kráse pochopitelně také dost přidávají odlesky na světle, které zaujmou mnoho lidí kolem.

 

Hodnocení designu, konstrukce a ergonomie: Musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen z mé ledově šedé varianty, protože v ruce vypadá daleko lépe, než na fotkách. Design je skvělý a nijak nenudí. Bohužel skleněná záda se ale snadno škrábou a během testování jsem zaznamenal malé mikro škrábance, které jsou při bližším pohledu vidět. K mobilu jsem se choval slušně, nijak mi nepadal a přesto mikro škrábance bohužel utrpěl. Pokud si mobil zakoupíte, tak určitě doporučuji používat průhledný kryt v balení. Konstrukce je příkladná a vše drží pevně na svém místě.

Ergonomie je na skvělé úrovni a dost tomu přidávají zaoblené boky zad. Jako uživatel, který má velké ruce jsem neměl sebemenší problém ovládat mobil jednou rukou i při chůzi či běhu. Bohužel skleněná záda celkem dost kloužou a pokud mobil ze stolu uchopíte neopatrně, tak může snadno vyklouznout.

 

 

 

Čtečka otisků prstů – Svižná a spolehlivá

Čtečka otisků prstů se nachází pod displejem a lze si nastavit až 5 prstů, což je dostačující. Během testování jsem si nasnímal jen dva palce a odemykání bylo vždy velmi rychlé a spolehlivé. Ani jednou se nestalo, že by čtečka nerozpoznala prst. Prvotní nastavení a nasnímání otisků je ve srovnání s konkurencí poněkud pomalejší, ale to použijete jen jednou a pak se k nastavení otisků pravděpodobně nevrátíte.

 

Potěší také možnost zamykání aplikací. Lze si tedy zamknout Messenger či galerii fotek a nemusíte se bát, že při ponechání odemčeného mobilu na stole si někdo přečte vaše soukromé zprávy. Zámek aplikací funguje výborně. Čtečce tedy až na prvotní pomalejší nastavení nemám co vytknout a mohu ji jen pochválit.

 

 

 

Displej – Hezká podívaná

Na čelní straně nalezneme 5,15″ (palců) displej typu IPS s FullHD (1920 x 1080 px) rozlišením, které je naprosto dostačující. Jemnost displeje činí 428 PPI a chrání jej ochranné sklo Gorilla Glass 3. V diskuzích či článcích občas můžete narazit na informaci, že Honor 9 má novější Gorilla Glass 4, ale to není pravda a lze to ověřit na oficiálních stránkách Corning Gorilla Glass. Ochrana displeje je na skvělé úrovni a po celou dobu testování jsem na displeji nezaznamenal žádné mikro škrábance.

 

 

Nechybí ani automatická regulace jasu, která funguje výborně a citlivost senzoru okolního světla je skvělá. Bohužel v tomto období jsem nemohl viditelnost na slunci moc otestovat, ale přeci jen bylo pár slunečních dní a viditelnost jsem si pochvaloval. To samé lze říci o pozorovacích úhlech.

Barvy displeje jsou přirozené a pestré. Mohu je jen pochválit a pokud by někomu podání barev přeci jen nevyhovovalo, tak v nastavení telefonu je možné manuální nastavení. V nastavení dále nalezneme možnost zvolení velikosti písma, převrácení barev, automatické otáčení obrazovky a nechybí ani užitečná funkce “Komfortní čtení”. tato funkce při používání ve večerních hodinách změní teplotu barev tak, aby se tlumilo modré světlo displeje, které škodí očím.

 

 

 

Hardware a výkon – Náročné hry? Žádný problém

Uvnitř mobilu tepe osmi-jádrový procesor vlastní výroby Huawei Kirin HiSilicon 960 s taktováním na 4 jádra: 2,4 GHz a další 4 jádra na 1,8 GHz. O grafiku se stará čip Mali-G71 MP8. Na našem trhu si lze pořídit variantu se 4 GB RAM a 64 GB interním úložištěm. Něco si pochopitelně ukrojí operační systém s masivní nadstavbou a použít lze kolem 49 GB. Paměť také lze rozšířit pomocí MicroSD karty (Class 10/Třída 10) o maximální kapacitě 256 GB. V zahraničí existuje také varianta se 6 GB RAM a interním úložištěm 128 GB. Ta se u nás pravděpodobně prodávat nebude.

 

Dost papírových specifikací a jak si tedy mobil skutečně vedl? Za celou dobu používání jsem nezaznamenal sebemenší problém s výkonem. Prostředí fungovalo svižně a to i při běžném náročném pracovním dni. Zkoušel jsem také hraní náročných titulů jako jsou například World War Heroes, Nova, Unkilled, Dead Trigger 2 opět jsem na problém nenarazil. Spouštění her bylo rychlé, hraní her svižné i na maximálních grafických detailech. Mobilu bych jen vytkl občas nadměrné zahřívání zad během dlouhého hraní her.

 

 

 

Fotoaparát – Bezztrátový zoom nechybí

Honor 9 stejně jako Honor 8 či Huawei P10 nabízí dvě čočky fotoaparátů. Jedna hlavní čočka nabízí maximální rozlišení 12 Mpx a jedná se o RGB čočku (barevnou). Druhá nabízí maximální rozlišení 20 Mpx a jedná se o monochromatickou čočku (černobílou). Nechybí ani laserové ostření či dvou tónový LED blesk. Světelnost objektivu činí f/2.2 a je celkem škoda, že Honor nenasadil již f/2.0. Nechybí ani pořizování surových souborů RAW.

 

Nejdříve se podívejme na aplikaci fotoaparátu. Ta nabízí vše již známé. Dolní část nabízí ikonu pro rychlé prohlížení nafocených fotek, tlačítko spouště a také přepínání mezi pořizováním videí a fotek. Vlevo se nachází tlačítko “1,0X”, které slouží pro 2x bezztrátový optický zoom. Dle mého názoru je umístění tohoto tlačítka nelogické a umístil bych jej hned nad tlačítko spouště, jak je tomu u Xiaomi Mi A1 či iPhonu. Horní část aplikace nabízí nastavení blesku, režim minimální clony, portrétní režim, režim živé fotografie a také přepínání mezi zadní a přední kamerou. Je velká škoda, že se hned po ruce nenachází tlačítko pro přepnutí na černobílou čočku, když už ji mobil nabízí. Je tedy nutné přejít do režimů a tam černobílý režim zvolit.

 

Po potažení prstu zleva doprava se zobrazí všechny důležité režimy. Nechybí ani manuální režim, který nese název “Foto Pro”. Ten nabízí manuální nastavení vyvážení bílé, ISO a vše co už od tohoto výrobce známe. Nechybí ani manuální režim pro natáčení videí, režim 3D panoráma, HDR, tvorba 3D, noční záběr, malování světlem či časosběr. V nastavení si také lze zvolit rozlišení ve kterém se mají fotky či videa pořizovat. U focení je možné fotit až v rozlišení 20 Mpx, ale tyto fotky jsou opravdu dost ovlivněné softwarově a jejich ostrost je nižší, než v případě 12 Mpx. Doporučuji tedy fotit v přednastavených 12 Mpx v poměru stran 4:3. Pokud chcete mít fotky hezky široké po celém displeji v poměru stran 16:9, tak je nutné zvolit rozlišení 9 Mpx.

Rozlišení fotek a videí

 

Jak jsou na tom snímky ze zadních fotoaparátů? Upřímně jsem čekal, že výrobce u Honoru 9 bude na fotoaparátu dost šetřit, když to nejlepší nasadil do Huaweie P10. Byl jsem ale velmi mile překvapen. Snímkům nechybí ostrost ani věrné a syté barvy. Za dobrého světla si fotoaparát vede skvěle a určitě může soupeřit s konkurenty, kteří často stojí více peněz.  Bohužel ale nic není dokonalé a automatika snímky občas dost přepaluje. Je tedy dobré pořídit snímků více či expozici manuálně upravit. Za horšího světla kvalita snímků padá, ale nejedná se o nic strašného. Občas se ale stalo, že automatika se při focení za špatného světla snažila až moc a s expozicí i odstraněním šumu to dost přehnala. Portrétní režim umí pořídit opravdu povedené snímky, ale nejsou stoprocentní stejně jak u konkurence. Za 2x bezztrátový zoom výrobce chválím, protože je užitečný a funguje velmi dobře.

Vyfoceno brzy ráno za horšího světla
Makro vyfoceno v úplné tmě s bleskem

Vyfoceno honorem 9 bez optického zoomu
Vyfoceno 2x optickým zoomem
Vyfoceno honorem 9 bez optického zoomu
Vyfoceno s 2x optickým zoomem

Vyfoceno ráno v mlze
Vyfoceno ráno v mlze s optickým zoomem
Vyfoceno v úplné tmě s bleskem

 

Vyfoceno za špatného světla s bleskem a 2x optickým zoomem
Vyfoceno za špatného světla bez blesku s 2x optickým zoomem
Vyfoceno za špatného světla bez blesku s 2x optickým zoomem
Vyfoceno za špatného světla s bleskem
Vyfoceno za špatného světla bez blesku
Vyfoceno za špatného světla bez blesku a 2x optickým zoomem

 

 

 

Pořizování videí je možné v maximálním rozlišení 4K v poměru stran 16:9. Výrobce také chválím za možnost pořizování videí ve FullHD v poměru stran 16:9 a 60 FPS (snímků za vteřinu). Co se týče kvalit videí, tak ty jsou na tom opět skvěle. Nechybí jim ostrost, přeostřování je rychlé a nemá žádné problémy. Stabilita je také na dobré úrovni. Pokud ale často upravujete videa v rozlišení 4K, tak můžete narazit na problémy. Všechna videa ve 4K jsou v kodeku H.265. Ten zatím není tolik podporován u většiny aplikací pro editaci videa. Bohužel tento kodek nepodporuje ani YouTube a 4K videa po nahrání budou v rozlišení FullHD. Tento problém se však drtivé většiny uživatelů netýká.

Selfie kamerka nabízí hezké rozlišení 8 Mpx se světelností f/1.9. Výsledné fotografie z přední kamerky jsou nadprůměrné a focení selfie není žádný problém. Lze fotit selfie i za horšího světla. Díky senzoru okolního světla aplikace automaticky pozná, že se nacházíte ve tmě a při pořizování rozzáří displej tak, že bude váš obličej dostatečně vidět. Pořizování fotek s portrétním režimem, aby pozadí bylo rozostřené je možné i touto přední kamerko.

Vyfoceno přední 8 Mpx selfie kamerkou

 

 

 

Operační systém – Klasika v podání Huawei/Honor

Systém nemá asi moc smysl představovat. Honor 9 nabízí předinstalovaný operační systém Android 7.0 s bezpečnostní záplatou 5. srpna 2017. Brzy se jistě dočkáme nových aktualizací a Honor/Huawei slibuje dvouletou podporu. Systém je masivně upraven známou nadstavbou EMUI 5.1.

 

Nadstavba EMUI nenabízí žádné menu aplikací ve standardním nastavení po spuštění mobilu, jak to můžeme  znát u čistého Androidu. Všechny nainstalované aplikace se nachází na úvodních obrazovkách a lze je vkládat do složek či potažením ikony nahoru odinstalovat. Pokud vyžadujete menu aplikací, tak přejděte do Nastavení/Styl domovské obrazovky/Šuplík. S čistým Androidem nemá moc společného a je to vidět na celém prostředí, které se někomu líbí a někdo jej zas moc nemusí. Díky povedené odladěnosti a dostatku výkonu systém však fungoval spolehlivě, za celou dobu testování mi nezamrzl a mobil se samovolně nerestartoval.

 

V nadstavbě se nachází také již předinstalované aplikace. Za zmínku rozhodně stojí povedená aplikace Správce telefonu. Ta vypadá jednoduše a nabízí velmi důležité funkce. Nechybí možnost čistění či optimalizace systému, režimy pro šetření baterie, antivirus, udělování oprávnění aplikací či zamykání aplikací. Správce souborů či počasí je v podání Honoru také velmi vydařené. Dost ale bylo chvály … Opravdu nepochopím, proč výrobce zrovna do vlajkové lodě předinstaloval nesmyslné hry, které beztak téměř nikdo hrát nebude.  To samé se týká aplikací, kterou jsou naprosto zbytečné a lidé v okolí, kteří mobilům tolik nerozumí se je často bojí odinstalovat. Jejich odinstalace naštěstí možná je, ale rád bych je v systému neviděl.

Aplikace správce telefonu

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Rychlé nabíjení potěší

Jako správný moderní smartphone Honor 9 pochopitelně nabízí konektor USB-C. V balení se nachází také originální USB-C kabel a nabíjecí adaptér, který podporuje rychlé nabíjení. To lze využívat pouze s originální nabíječkou kvůli vlastnímu procesoru Kirin. Nabíječky podporující Quick Charge mobil sice nabijí, ale ne rychlonabíjením. Nabíjení s originální nabíječkou z 0% do 100% nabije kolem 1 hodiny a 50 minut. Není to nejrychlejší, ale přesto se jedná o příjemnou hodnotu.

Výdrž baterie je také dobrá a pod zadním skleněným krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný Li-Pol akumulátor s kapacitou 3200 mAh. To je dnes již standardní hodnota a mobil v běžném pracovním nasazení vydrží bez problému celý den až den a půl. Když jsem mobil šetřil a občas odepsal na e-maily, podíval se na Instagram, hledal jízdní řády, občas něco vyfotil a fakt se snažil baterii šetřit, tak jsem se dostal i na krásné dva dny. Při extrémním zatížení během hraní online her, sledování videí na YouTube v HD rozlišení atd. jsem se dostal na hezké 4 hodiny.

 

 

 

Zvuk – Nechybí jack

Je celkem škoda, že Honor nenasadil stereo reproduktory, jak je tomu u HTC, Alcatelu a dalších výrobců. Spokojit se tedy uživatel musí s jedním reproduktorem na pravé dolní straně. Umístění mi zrovna moc nevyhovuje a během hraní her jsem jej překrýval. To je dnes ale celkem běžné a časem jsem si zvykl, že mobil musím uchopit trošku jinak.

Pokud tedy vyloženě nepotřebujete stereo reproduktory, tak si dovolím říci, že se jedná o naprosto dostatečný reproduktor. Je hlasitý a zvuk je čistý i při maximálním zvýšení hlasitosti. Výrobce musím také pochválit za 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, který se dnes často odstraňuje. Během testování jsem zkoušel poslech hudby v dražších sluchátkách od Sony a s kvalitou jsem byl spokojen.

 

 

 

Připojení a internet – Nic nechybí

Huawei je specialista na síťařinu a Honoru 9 tedy pochopitelně nechybí plná podpora 4G/LTE a to včetně venkovského pásma 800 MHz. 3G a 2G dnes už snad ani nemusím zmiňovat. Dále nechybí podpora 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítí. Během testování jsem zkoušel používat i 5 GHz “ácéčkovou” síť a vše fungovalo bez problému. NFC nechybí a malé procento uživatelů zamrzí absence bezdrátového nabíjení.

Výrobce moc chválím za možnost využívání DualSIM. Je jen škoda, že nelze využívat DualSIM a paměťovou kartu současně … Líbí se mi, že Honor také nasadil infraport pro ovládání spotřebičů. Často se setkávám s názorem, že je infraport zbytečný. Většinou to ale tvrdí lidé, kteří si vybavují staré časy odesílání/přijímání souborů skrze infraport. Dnes je vše jinak a infraport slouží pro ovládání domácích spotřebičů. V mobilu se nachází aplikace pro jeho využití a lze stáhnout řadu různých ovladačů pro TV, žárovek atd. v Obchodu Play. S navigací jsem také neměl problémy a testoval jsem navigování aplikací Google Mapy, HereWeGo a pěší mapy od Mapy.cz.

 

 

 

Závěr a konkurence:

Honor 9 je velmi příjemný mobil a na jeho testování jsem se opravdu těšil. Pokud hledáte mobil se skvělým designem, fotoaparátem a také výkonem, tak se jedná o dobrou volbu. Konkuruje také Huawei P10 od “stejného” výrobce. Dovolím si říci, že nemá moc smysl si připlácet za Huawei P10 a Honor 9 jej překvapivě.

Podívejme se tedy na konkurenci, kterou je Huawei P10 (recenze) má na rozdíl od Honoru 9 lepší světelnost objektivu a příplatek je jen na uživatelích. Na rozdíl od Honoru ale nabízí hliníkové tělo, které se tolik neškrábe a je tenčí. Cena se aktuálně pohybuje kolem 13 000 Kč.

Pokud však nechcete moc utrácet a přesto chcete mít duální fotoaparát, slušný výkon a stejné prostředí z Honoru 9, tak nesmíme zapomenout na starší modely Honor 8, který se aktuálně prodává za cenu kolem 9 000 Kč a Honor 8 Pro za 14 000 Kč. Nemají však bezztrátový optický zoom.

Nesmíme zapomenout také na povedený model HTC U Ultra, který nabízí pořádnou porci výkonu, Quick Charge 3.0 nabíjení, velký 5,7″ displej a také sekundární displej. Nemá však 3,5 mm jack a někomu by jeho velikost mohla vadit. Aktuálně jej lze sehnat za cenu kolem 14 000 Kč.

 

Co se mi líbilo:

 • Opravdu krásný design a zajímavé varianty
 • Kvalitní konstrukce
 • Nadprůměrný fotoaparát
 • Nadprůměrná selfie kamerka
 • Spolehlivý a svižný systém
 • Slušná porce výkonu
 • 3,5 mm jack
 • TPU kryt v balení
 • Možnost využívat DualSIM
 • Cena

Co se mi nelíbilo:

 • Záda se snadno poškrábou
 • Během dlouhého hraní her se záda dost zahřívají
 • Nelze současně využít DualSIM a MicroSD

 

Sleduj na Instagramu:

2 thoughts on “Honor 9 – Skvělá výbava v lesklém těle (RECENZE)”

 1. Je to opravdu velice výkonný super telefon, který má naprosto úžasný design, jsem rád, že jsem ho koupil

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*