Asi není třeba nějak zdlouhavě zmiňovat, že v Rusku, ale i dalších zemích jsou některé aplikace pro komunikaci zakázané. Není tedy moc překvapivé, že ruský úřad pro dohled nad internetem Roskomnadzor upozornil, že již vstoupil v platnost nový zákon zakazující používání některých vybraných aplikací pro zasílání zpráv.
Nutno říci, že alespoň dle dostupných zdrojů se zákaz používání aplikací pro zasílání zpráv týká alespoň prozatím státních zaměstnanců. Běžných uživatelů se to netýká. Již však existují případy, kdy byl uvalen ban pro Telegram a jeho webovou stránku. Ukázalo se, že zákaz byl však neúčinný a Telegram si v Rusku, ale i na Ukrajině oblíbilo mnoho uživatelů mezi běžnými občany i státními zaměstnanci.
Jaký je důvod blokování aplikací? Rusko se tak pravděpodobně snaží zabránit, aby státní informace byla na serveru nějaké zahraniční společnosti např. Meta. Moc však nerozumím třeba banu aplikace Threema. Ta pochází sice ze Švýcarska, což Ruské vládě může vadit, ale poskytuje naprostou anonymitu, nevyžaduje žádné tel. číslo, e-mail ani jméno. Má také jako jediná z aplikací v seznamu skutečné end-to-end šifrování a data nejsou nikde ukládána na serveru.
Seznam zmíněných aplikací je vlastně celý podivný a zdá se, že jej vytvořil někdo, kdo technologiích a aplikacím vůbec nerozumí. Proč se v seznamu nenachází třeba aplikace Signal? Ta není ruská a slibuje bezpečnost v podobě end-to-end šifrování a neukládání dat na server. Možná tuto aplikaci autoři seznamu vůbec neznají, možná aplikace Signal s ruskou vládou spolupracuje (dost nepravděpodobné) a možné je důvod zcela jiný. V seznamu není ani služba Zoom pro využívání videokonferencí a další komunikace. Ta pochází z americké Kalifornie, proto ten údiv.
Seznam blokovaných aplikací:
- Threema – Pravděpodobně nejdůvěryhodnější aplikace pro opravdu anonymní a bezpečnou komunikaci. Pochází ze Švýcarska. – Více informací o aplikaci najdete na webu ThreemaApp.cz.
- Telegram – Velice oblíbená aplikace pro komunikaci, ze které se pomalu stává svobodná sociální síť. Umí i end-to-end šifrování, ale kolem něj je v případě Telegramu mnoho otázek. Aktuálně pochází z Dubaje. – Odkaz na Telegram kanál tohoto webu. 😉
- Discord – Aplikace pro komunikaci obsahující také různé prvky sociální sítě. Oblíbená je často mezi hráči her. Pochází z USA.
- Microsoft Teams – Oblíbená platforma pro firemní nebo školní videokonference. Pochází z USA.
- Skype for Business – To stejné, jako předchozí aplikace Teams.
- Snapchat – Americká sociální síť, která i před lety byla na našem trhu oblíbená. Dnes je využívána spíše na jiných trzích mezi teenagery.
- Viber – Aplikace pro chatování a další komunikaci. Pochází z Japonska.
- WhatsApp – Velice populární aplikace slibující bezpečnost, ale nelze jí to však věřit. Aktuálně ji totiž vlastní společnost Meta, která má za sebou mnoho bezpečnostních skandálů a prokázaných případů zneužívání dat uživatelů. Nedávno na internet uniklo několik GB dat uživatelů… Pochází z USA.
- WeChat – Čínská aplikace pro komunikaci, ale i platby.
Již v minulosti Rusko zakázalo používání také sociálních sítí Facebook nebo Instagram od společnosti Meta. Předpokládám, že ban se týká tedy i aplikace Facebook Messenger (neověřeno). Mluvilo se i o blokaci Twitteru a dalších sociálních sítích.
Má blokování aplikací vůbec nějaký smysl?
Jakákoliv cenzura internetu a aplikací nemá žádný smysl, protože cenzuru je možné vždy obejít. Především na Telegramu se nachází i rady od Ruských uživatelů, jak takovou cenzuru obejít, stahovat do Android různé aplikace mimo Obchod Play a využívávat „západní“ služby bez omezení.
V aplikaci Telegram se od Rusů pro kohokoliv často nachází různé aplikace poskytující VPN služby. Často se jedná o upravené legitimní služby, ale jsou často pirátské. Uživatel za ně tedy nemusí platit. Dále se na Telegramu nachází opravdu obrovské množství sbírek uživatelských přihlašovacích údajů ke službám NordVPN a dalším. Takový uživatel si tedy jen stáhne aplikaci a přihlásí se na cizí účet.
Tor je také výborné řešení, jak obejít cenzuru, ale IP adresy této sítě jsou na mnoha webech často zcela blokovány, a to je případ právě i tohoto webu. Provozovatelé stránek či rovnou webhostingy Tor blokují z bezpečnostních důvodů. Nejde o obcházení cenzury, ale o to, že tato síť je ve velké míře zneužívána pro různé DDoS, brute force a další útoky na weby a služby. Tor je také již zabudovaný třeba v operačním systému Linux Tails, který je možné nainstalovat na flash disk.
Když si to shrnu, tak cenzura internetu v Rusku, ale i jiných státech nemá a nikdy nebude mít velký smysl. Když někdo cenzuru bude chtít obejít, snadno ji obejde. Stačit mu bude klidně levný notebook a mobil s Androidem, nainstaluje aplikace mimo oficiální obchody s aplikacemi a může si vesele používat vše. Ony totiž i samotné aplikace Threemy, Telegramu, VPN služeb a dalších je možné stáhnout z různých webových stránek, ale i přímo na Telegramu.
Zdroje: meduza.io, bleepingcomputer.com, CyberNews.com, Wikipedia