Systém Linux Tails slibuje bezpečnost a anonymitu. Jaký je?

Linuxových distribucí je dnes opravdu mnoho a některé jsou něčím zajímavé. Jednou z takových distribucí je třeba Tails. Tato distribuce je založena na známé distribuci Debian a zajímavá je tím, že jejím cílem je nabídnout maximální možné soukromí bez sledujícího softwaru a možnosti anonymizace IP adresy pro bezpečné používání internetu. Používání systému je přitom jednoduché a nemusíte mít nějaké velké znalosti v oblasti IT.

 

Něco o Tails

Linux Tails (The Amnestic Incognito Live System) není moc známou distribucí, ale na světě je již poměrně dlouho. Veřejnosti se měl finální build poprvé oficiálně ukázat 23. června 2009. Celý systém funguje jako live DVD nebo live USB. To znamená, že na svém počítači můžete mít klidně Windows, macOS nebo jinou Linux distribuci a používáním Tails stávající systém neovlivníte. Nainstalujete jej totiž v dnešní době třeba na USB flash disk o minimální velikosti 8 GB, ze kterého jej spustíte a můžete používat kdekoliv. Bezpečný systém tedy můžete mít stále v kapse.

Logo Linux distribuce Tails

 

V čem je Tails vlastně bezpečný?

V čem spočívá ta bezpečnost? Úložiště s nainstalovaným Tails můžete šifrovat, takže bez zadání hesla při jeho spouštění by nemělo být možné dostat se k souborům na disku. To není žádná novinka, ale jiné distribuce často nemají tak snadné šifrování i v případě live USB. I když se jedná o live distribuci, můžete si na disk ukládat např. stažená data, a i po vypnutí systému na disku zůstanou.

Tor Browser

Tails láká především na to, že nabízí údajně úplnou anonymitu na internetu. K tomu využívá moc dobře známou síť Tor a přítomen je předinstalovaný internetový prohlížeč Tor Browser. Ten umí kvalitní a ověřené šifrování sítě. Nikdo na stejné Wi-Fi síti (klidně otevřené síti) neuvidí, co na internetu vlastně děláte a dění v prohlížeči je bezpečné. Nejde jen o to, že Tor Browser nesbírá žádná data, ale vaší skutečnou IP adresu anonymizuje a pravidelně mění.

Během testování jsem zkoušel verzi Tails v 5.10, což byla v tu dobu aktuální verze. Hned po připojení k mé Wi-Fi síti se v této verzi objevilo okno s dotazem, jak chci být připojen k síti Tor a být tak v anonymitě. Připojení k Toru je naprosto jednoduché, stačí jen párkrát kliknout a během chvilky máte bezpečný a anonymní internetový prohlížeč. Není tedy nutná žádná složitá konfigurace či zásah v terminálu.

 

Nemá Tor i nevýhody? A co další aplikace?

Ano, využívání Tor Browseru vám zajistí soukromí a anonymitu, ale některé weby všechny IP adresy této sítě z bezpečnostních důvodů blokují. Tato síť je totiž zneužívána různými botnety, které na webech ve velkém šíří spam v komentářích, zneužívají některé WordPressové doplňky, zkouší brute force útoky do redakčních systémů a provádějí další nehezké praktiky. Tor byl často také zneužíván pro provádění DDoS útoků. Vlastně i tento web má ochranu před Torem a takový návštěvník je okamžitě zablokován. Takových webů je však dnes hodně.

Prohlížení webových stránek v aplikaci Nezabezpečený prohlížeč

V horní liště najdete v: Aplikace/Internet také aplikaci Nezabezpečený prohlížeč. Ten slouží právě třeba pro prohlížení webových stránek, na kterých je přístup s IP adresou z Toru zablokován. Nutno říci, že skrze tuto aplikaci nebude vaše IP adresa skryta a na nezabezpečené síti může být sledována i vaše aktivita poskytovatelem internetu. To však můžete zabezpečit nějakou VPN službou, kterou si můžete nastavit v nastavení systému. Mezi aplikacemi najdeme i další aplikace starající se o anonymitu skrze Tor, aplikaci OnionShare pro bezpečné a anonymní sdílení souborů, krypto peněženku Electrum Bitcoin Wallet, výborného e-mailového klienta Mozilla Thunderbird a komunikační legendární aplikaci Pidgin.V dalších položkách menu aplikací nechybí ani třeba kancelářský open-source balík LibreOffice, KeePassXC, Kleopatra, Textový editor, Vim a další.

 

Jaké je prostředí systému?

U některých live distribucí Linuxu mi vadí, že je prostředí takové pomalé a často jsem v minulosti narážel na problémy s přehráváním videí a jinou prací s multimediálním obsahem. To byl před lety i problém Tails, ale dnes jsem na žádné zpomalené aplikace a prostředí nenarazil. Tails jsem přitom nainstaloval na opravdu levný 32 GB USB flash disk z akce, takže jsem velká očekávání od rychlosti neměl. Prostředí však bylo svižné, přehledné, s přehráváním filmů jsem neměl žádný problém, s prohlížením fotek také ne a bez problémů mi fungovalo i čtení dalších USB disků nebo kabelem připojených mobilů. V systému se již nachází hezký přehrávač pro videa a hudbu, známý nástroj Audacity, aplikace pro nahrávání zvuku, Sound Juicer a další. Nebyl by to Linux, kdyby v něm nebyl Terminal nebo využívání více ploch.

Když si tedy vše kolem prostředí shrnu, tak vám pro běžné používání vlastně nic chybět nebude. Případně si nějaké další aplikace můžete doinstalovat. Prostředí Gnome je svižné i na levném USB flash disku a při spouštění systému si můžete nastavit češtinu a české rozložení klávesnice. Většina prostředí je tedy počeštěna, ale občas na nějaké to anglické slovíčko bohužel narazíte. Nejedná se však o nic, co by vám používání Tails znepříjemnilo.

 

Na koho Tails cílí a proč ho vyzkoušet?

Je pravdou, že poskytovatelé internetu o nás sbírají různá data, a to samé se týká i sociálních sítí, vyhledávačů a mnoho dalších internetových služeb a aplikací. Tails míří na uživatelé, co si potrpí na soukromí a nechtějí být nikým sledováni. Díky Toru a dalších bezpečnostních prvkům jste v bezpečí a nikdo nemá přístup k tomu, co na internetu děláte, a to ani mobilní operátor nebo jiný poskytovatel internetu. Do systému doporučuji nastavit i nějakou VPN službu, aby bylo i prohlížení webových stránek a využívání všech aplikací v systému anonymní.

Na webových stránkách Tails si můžete všimnout, že systém cílí na novináře, osoby prožívající domácí násilí vyhledávající pomoc a bezpečí a vlastně každého, kdo chce skutečné soukromí. Možná se mohou někteří smát, že tento systém je jen pro paranoidní uživatelé, ale v dnešní době jsou citlivá data uživatelů cenná, firmy si je mezi sebou předávají a prodávají a vlastně nemáte moc kontrolu nad tím, kam, jak a co vše sbírají. Osobně se domnívám, že dnes to bez využívání VPN služeb nejde, protože mnoho webových stránek, operátoři a aplikace citlivá data sbírají. Údajně jsou anonymizována, ale budeme to Googlu, Amazonu, Applu, Metě (Facebooku/Instagramu/WhatsAppu) a dalším společnostem něco takového věřit?

Tails si své místo u mnoha uživatelů určitě najde, protože musíme myslet i na to, že ne všude je tak svobodný internet a získávání informací, jako u nás v ČR. Podívejme se třeba na Rusko nebo Čínu, kde lidská práva nic neznamenají a tamní uživatelé nemají na internetu žádné soukromí. Tails jim ho zajistí, a to samé ocení i třeba již zmíněné oběti domácího násilí, kdy jim násilník čte veškeré zprávy, historii prohlížení internetu, do systému na pevném disku nasadil keylogger či jiné špiclující svinstvo. Taková oběť si do USB jen vloží flash disk s Tails, spustí jej a může bezpečně vyhledávat informace, komunikovat s nějakou pomocí a získávat užitečné rady.

Dnes by se to nejspíš dít nemělo, ale poměrně dost firem své zaměstnance sleduje, co na firemních počítačích dělají a jaké stránky v pracovní době navštěvují. I na firemním počítači můžete takový systém ze svého flash disku spustit a když šéf není v práci, můžete si užívat svobodný internet. 😀 To samé platí i pro školy a vlastně Tails má mnoho využití, protože si jej můžete vzít kamkoliv.

 

Kde si Tails stáhnu a jak ho nainstaluji?

Systém Tails je stále vyvíjen a nainstalovat ho můžete na USB flash disk o minimální velikosti 8 GB. Stačit by vám mělo klidně i nějaký slabší počítač minimálně se 2 GB RAM. Instalaci na flash disk lze provádět jak na počítači s Windows, tak i Linux nebo macOS (aktuálně bohužel na ne čipech M1 a M2).

Distribuci doporučuji stahovat pouze z oficiálních webových stránek vývojářů, a to na této adrese: tails.boum.org/install/index.en.html. Samotnou instalaci zvládne opravdu každý, a to i bez nějakých zvláštních znalostí. Celý procesor můžete vidět i ve videu v mém starším článku.

Asi všem je jasné, jak projekt Tails žije, ale stále je dobré na to upozorňovat. Za celým projektem stojí nadšenci, kteří Tails nevyvíjí kvůli zbohatnutí, ale chtějí komukoliv nabídnout spolehlivý systém poskytující anonymitu a bezpečí. Celý projekt je živ kvůli dobrovolným příspěvkům od fanoušků, různých podporovatelů open-source projektů i společností. Pokud se vám systém líbí, je dobré zvážit příspěvek na jeho provoz. Poslat můžete jakoukoliv jednorázovou částku, přispívat měsíčně nebo ročně a podporována je i platby v kryptoměnách.

>>Mohlo by se vám také líbit:

2 komentář

  1. Citace: „ails si své místo u mnoha uživatelů určitě najde, protože musíme myslet i na to, že ne všude je tak svobodný internet a získávání informací, jako u nás v ČR. Podívejme se třeba na Rusko nebo Čínu, kde lidská práva nic neznamenají a tamní uživatelé nemají na internetu žádné soukromí. “ Boze, ty troubo naivni, zmanipulovany : )

    1. Bože, ty dezoláte naivní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*