Společnost Vivo letos náročné uživatele hodně překvapila vlajkovým modelem Vivo X80 Pro, který i v mé podrobné recenzi dopadl výborně. Výrobce však myslí i na uživatele, co chtějí hezký a spolehlivý mobil, ale nechtějí utrácet velké peníze. Představil tedy „odlehčený“ model Vivo X80 Lite. Novinka se snaží zájemce nalákat na líbivý design s měnící se barvou zadního krytu, kvalitní fotoaparáty, rychlé nabíjení a slušný výkon. V době psaní recenze se mobil již začal prodávat za akční cenu 9 999 Kč s DPH. Cena bez akce je pak 10 999 Kč s DPH.
Pozitiva:
- Bohatý obsah prodejního balení
- Design a nízká váha
- Hezký OLED displej s nalepenou fólií
- Slušný výkon a 256 GB úložiště
- Podpora paměťových karet
- Dobrá výdrž na jedno nabití
- Kvalitní zadní fotoaparáty s OIS
- Stabilizace videí
- Kvalita selfie kamery
- Příjemné prostředí systému
- DualSIM
- Stanovená cena
Negativa:
- Omezení notifikací na Always-On
- Uvítal bych stereo reproduktory
- Nabíjení mohlo být rychlejší
- Zbytečný 2 Mpx fotoaparát
Obsah balení – velká pochvala
U vlajkového mobilu od Vivo se mi líbila i prodejní krabička, která byla větší a nabízela příjemné bonusy. Bohatý je i obsah balení novinky Vivo X80 Lite a k mobilu dostanete 44 W rychlý nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, a dokonce i průhledný silikonový kryt pro ochranu mobilu. Někdo jistě ocení i převodku z USB-C na 3,5 mm jack konektor a drátová pecková sluchátka. Dále v krabičce najdeme už jen sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD šuplíku a zbytečné návody.
Design a konstrukce – podobá se modelu V23, ale vadí to někomu?
Že vám nové Vivo X80 Lite už nějaký mobil dost připomíná? Ano, je podobný modelu Vivo V23 5G. Osobně mi to ale nevadí, protože vypadá vážně pěkně a na našem trhu se prodávají i obě barevné varianty. Na test jsem dostal zajímavější barvu Sunrise Gold, která na světle efektivně mění barvu. Sáhnout můžete i po konzervativnější černé variantě Diamond Black.
Mobil vlastně není ani moc velký a jeho celkové rozměry činí: 259,20 x 74,20 x 7,79 mm a váží hezkých 186 gramů. Na čelní ploše se nachází na dnešní poměry i menší 6,44palcový displej s minimalizací rámečků. Na horní části displeje se nachází malý kapkovitý výřez selfie kamery, nad kterou je pak mřížka reproduktoru pro hovory.
V mnou testovaném barevném provedení je rám mobilu stříbrný a na první pohled může působit hliníkově. Ve skutečnosti se však jedná o kvalitní plast. Rámeček je po stranách také plochý, a to se poslední dva roky celkem dost lidem líbí. Horní část rámečku má jen zdířku mikrofonu a levý bok mobilu je zcela prázdný. Pravý bok má příkladně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu se ukrývá hybridní šuplík pro dvě nanoSIM a microSDXC a k dispozici je i zdířka mikrofonu, USB-C a mřížka hlasitého reproduktoru.
Záda mobilu jsou ze skla a jsou chloubou tohoto modelu, tedy alespoň v mnou testované barvě. Ta totiž na světle mění barvu a výrobce se tím snaží od konkurence odlišit. Nápad je to rozhodně zajímavý a vypadá to dobře. Do krytu můžete světlem také „vypálit“ tvary položených předmětů na záda. Ty pak po pár minutách zmizí. Na zádech najdeme celkem velký modul třech fotoaparátů s bleskem a logo výrobce.
Displej – hezký podívaná s nalepenou ochrannou fólií
Vivo X80 Lite nabízí na dnešní poměry kompaktní OLED displej s úhlopříčkou 6,44palce, Full HD+ rozlišením a poměrem stran 20:9. Výrobce na ochranné sklo displeje již v továrně nalepit také ochrannou fólii, což chválím. V případě potřeby lze fólii odlepit. Nechybí ani automatická regulace jasu a maximální svit displeje je 1 300 nitů. Je dostatečný i pro čitelnost na přímém světle.
Od mobilu v této cenové kategorii se očekává, že již bude mít rychlejší obnovovací frekvenci displeje, díky níž je prostředí systému takové svižnější. OLED displej mobilu má 90 Hz obnovovací frekvenci a v nastavení si můžete vybrat mezi 90 Hz nebo pomalejší 60 Hz frekvencí. K dispozici je i funkce pro automatickou regulaci frekvence dle potřeb systému a aplikací. Je celkem škoda, že displej již nemá 120 Hz frekvenci, ale 90 Hz je rychlá a k baterii šetrnější frekvence.
Samotný OLED panel se výrobci vážně povedl a má moc hezké barevné podání a příkladné jsou i pozorovací úhly. Barevné podání lze i manuálně upravit v nastavení. Jelikož výrobce použil moderní OLED, můžete používat hezké tmavé prostředí systému i praktickou funkci Always-On (Vždy na displeji). Tato funkce umí zobrazit čas, datum a nové příchozí notifikace (upozornění z aplikací) i na zhaslém černém displeji. Vzhled obrazovky si můžete upravit, lze její zobrazení nastavit na zvolené časové rozmezí či po celý den. Obrazovka funguje výborně, ale bohužel Vivo u každého mobilu stále má omezení v notifikacích. Podporovány jsou jen některé běžné aplikace např. Messenger, Facebook, WhatsApp nebo Telegram, ale podpora zobrazení upozornění z Threemy a dalších aplikací chybí…
Zvuk – stereo nemá, ale hraje dobře
Vivo X80 Lite pro multimediální obsah má jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části mobilu. Jeho umístění je běžné a nepřekrýval jsem si jej ani během hraní her. V této cenové kategorii se již začínají objevovat stereo reproduktory a je tedy škoda, že se Vivo nerozhodlo nasadit reproduktory dva. Přítomný reproduktor však hraje hlasitě a kvalita se nevytrácí ani po maximálním navýšení hlasitosti.
3,5 mm jack do roku 2022 nepatří a mobil jej tedy nemá. V prodejním balení ale najdete převodku do nabíjecího konektoru USB-C, která vám starý konektor 3,5 mm jack poskytne. Skrze převodku tedy můžete používat svá stará oblíbená sluchátka, ale drátová pecková sluchátka najdete v balení také. Za to výrobce chválím, protože drtivá většina konkurence na sluchátka a převodky kašle. Pro bezdrátový poslech výborně funguje Bluetooth 5.2 s podporou kodeků Qualcomm aptX/aptX-HD.
Odemykání mobilu – jak se povedla čtečka otisků?
Vivo čtečky otisků prstů opravdu umí a Vivo X80 Lite má senzor pro odemykání mobilu pod displejem. To je moderní řešení a umístění čtečky je vhodné. Prvotní nastavení vašeho otisku bylo celkem dlouhé, ale po nastavení prstů vše fungovalo ukázkově. Odemykání mobilu bylo krásně rychlé a spolehlivé i přes nalepenou ochrannou fólii na displeji.
Skrze selfie kamerku můžete svůj mobil odemykat také. To oceníte především v situaci, kdy máte špinavé ruce. Odemykání je také rychlé a překvapivě spolehlivé i za špatných světelných podmínek.
V nastavení zabezpečení mobilu si můžete také upravit animace při odemykání čtečkou otisků prstů i obličejem. Jedná se o drobnosti a více uživatelů spíše ocení šifrování vybraných aplikací.
Tak a co výkon? Zahraju si i nějaké ty hry?
Mobil Vivo X80 Lite je na našem trhu k dispozici s osmijádrovým procesorem MediaTek Dimensity 900 s maximálním taktem 2,4 GHz. Přítomny jsou také 8 GB paměti RAM, které se v případě potřeby umí automaticky rozšířit o dalších 8 GB, a to skrze 256 GB interní úložiště mobilu (UFS 2.2). To lze i rozšířit paměťovou kartou microSDXC. Já osobně paměťové karty v mobilech již nepoužívám, ale někteří uživatelé je stále požadují. Výrobci však tyto sloty začínají odstraňovat, proto musím Vivo za jeho přítomnost pochválit.
Mobil za cenovku pod 10 tisíc Kč nebude žádný trhač asfaltu, ale Vivo X80 Lite má výkonu dost. Během mého testování jsem nenarazil na žádný problém s výkonem a byl dostatečný pro všechny náročné aplikace a jejich běh na pozadí. Spokojen jsem byl i s prací v multitaskingu i hraním náročných her. Výkon jsem otestoval na nejnáročnější mobilní hře Fortnite, kterou lze hrát bez záseků, a to samé platí i pro Apex Legends a jiné hry.
- Fortnite – střední grafické nastavení (Medium) se 30 FPS
- Apex Legends – vysoké grafické nastavení (UltraHD) se 30 FPS/střední grafické nastavení (Normal) s 50 FPS
Výdrž na jedno nabití a výkon nabíjení
V mobilu je akumulátor s průměrnou kapacitou 4 500 mAh. Ten zajistí energii na celý pracovní den. Jelikož má ale mobil úsporný procesor od MediaTeku a nemá 120 Hz frekvenci displeje, můžete se bez hraní her dostat klidně i na jeden a půl dne. Méně náročný uživatel, který jen občas odepíše na příchozí zprávy a mrkne na Instagram, tak se může dostat i na celé dva dny na jedno nabití. Záleží ovšem jen na tom, jak intenzivně a s jakým nastavením budete mobil používat.
Nabíjení mobilu probíhá skrze USB-C konektor a přímo v balení najdete adaptér s podporou maximálního nabíjecího výkonu mobilu 44 W. Za to výrobce musím moc pochválit a nabíjení skutečně rychlé je, ale jako velký fanoušek bleskového nabíjení bych rád viděl 60 W výkon. Za půl hodinky se akumulátor nabil na 60–63% (dle okolní teploty). Do 100% se akumulátor nabil za 53 minut.
Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videí?
V mobilu se nachází hezky zpracovaná aplikace pro foceni a natáčení videí. Ta nahoře má tlačítko pro Google Lens, blesk, HDR (funguje automaticky), režim Super makro pro focení zbytečným 2 Mpx fotoaparátem a podrobnější nastavení. Níže jsou pak dobře umístěna tlačítka pro přepínání mezi ultraširokoúhlým (0,6x) a hlavním fotoaparátem (1,0x) a sáhnout lze i po 2x digitálním zoomu. Tahem prstu po tlačítkách lze dále digitálně zoomovat až 10x. Vedle trojice těchto tlačítek je také ikona pro různé filtry a ikona AI, která se dokáže měnit podle scény. Doporučuje třeba rychlé spuštění skenu textu jako dokument.
Prostředí aplikace je nejen přehledné, ale i svižné. Rychlé je přepínání mezi fotoaparáty, zoomování i přepínání mezi všemi režimy. V pruhu režimu je noční i portrétní režim pro focení s rozostřeným pozadím. Efekt rozostření si lze i manuálně upravit. K dispozici jsou i nějaké ty efekty pro natáčení vlogů, focení v maximálním rozlišení, panorama, režim pro manuální nastavení parametrů, natáčení videí zadním i předním fotoaparátem současně, sken dokumentů a další.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Na zádech mobilu Vivo X80 Lite se nachází větší modul. Ten má dvě větší čočky fotoaparátu, ale všimnout si lze i třetí malé kamerky. Ta třetí je zcela zbytečná, protože má jen 2 Mpx rozlišení a slouží pro focení makra. Detailní makro snímky však můžete klidně pořizovat hlavním fotoaparátem s 64 Mpx rozlišením, světelností f/1,79 a optickou stabilizací obrazu (OIS). Ultraširokoúhlý snímač pak má 8 Mpx rozlišení a světelnost f/2,2.
Kvalitu fotoaparátů jako u vlajkového modelu Vivo X80 Pro očekávat pochopitelně nelze. Na danou třídu však Vivo X80 Lite fotit skutečně umí. Oba fotoaparáty mají hezké varné barevné podání, i když je znát, že ultraširokoúhlý fotoaparát má trochu jiné barvy. Hlavním fotoaparátem můžete pořídit i moc hezké makro snímky, kdy je vhodné sáhnout i po 2x zoomu. Výborně funguje automatické HDR a fotoaparáty si hravě poradí i s protisvětlem. Pro focení v noci doporučuji použít skvělý noční režim, který příkladně funguje u obou fotoaparátů, a to ne každý mobil konkurence umí. I za špatných světelných podmínek tedy lze pořídit hezké fotky.
Za ty peníze si myslím, že Vivo X80 Lite má moc hezké fotky a je to vlastně lákadlo tohoto mobilu. Kdybych chtěl fotoaparátům něco vytknout, tak je to jen v některých případech neostrost v rozích fotek z ultraširokoúhého fotoaparátu.
Pořizování videí zadními fotoaparáty
Hlavním fotoaparátem mobilu můžete pořizovat video s maximálním rozlišením 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). U maximálního rozlišení lze v horní části aplikace zapnout režim standartní stabilizace. Chválím za to, že hlavní fotoaparát má optickou stabilizaci obrazu. K dispozici je i Full HD rozlišení se 30 a 60 FPS a v případě tohoto nastavení lze zapnout i režim „Ultra stabilizace“ pro lepší stabilizaci videa. Video lze pořizovat i ultraširokoúhlým fotoaparátem v rozlišení Full HD se 30 FPS a standartním režimem stabilizace.
Kvalita pořízených videí je na tom dost podobně, jako fotky. Videa mají hezké barvy a pochválit musím i práci optické stabilizace, které vypomáhá i software. Dostatečné jsou i detaily a slušný je pořízený zvuk ve videích. Videa tedy chválím, ale přeci jen na nějaký ten drobný nedostatek jsem narazil. Během natáčení fotoaparát automaticky sice rychle přeostří na bližší předmět, ale často se již odmítá přeostřit zpět na vzdálenější okolí. V takové situaci doporučuji fotoaparátu pomoci klepnutím prstu na displej, aby došlo k přeostření.
Jak je na tom kvalita pořízených selfíček?
Váš překrásný obličej můžete fotit přední 50 Mpx kamerkou se světelností f/2,0. I u selfie kamery lze používat automatické HDR a různé filtry. Pochválit musím také za možnost focení s nočním režimem a výborný portrétní režim s rozostřeným pozadím. Sílu rozostření za vámi lze během focení manuálně upravit. Vlastně fotky pořízené tímto režimem lze poupravit i po vyfocení. Stačí takovou fotku v galérii fotek od výrobce otevřít a pod ní klepnout na tlačítko úprav. Jednoduchým tahem prstu lze manuálně upravit rozostření.
Pokud se rádi natáčíte přední kamerou, jistě budete také spokojeni. Malou kamerkou lze totiž pořizovat video v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS. K dispozici je i Full HD se 30 nebo 60 FPS.
Operační systém – příjemné prostředí v podání Vivo
Všechny mobily značky Vivo v sobě mají vlastní prostředí Funtouch OS, které je celé přeloženo do češtiny, má všechny důležité Google služby a není nijak přeplácané. Vivo X80 Lite v době psaní recenze měl Android 12 s nejnovějšími bezpečnostními záplatami ze září a prostředím Funtouch OS 12 Global.
Po celou dobu testování mi systém fungoval krásně rychle a spolehlivě. Spokojen jsem byl i s během všech potřebných procesů aplikací na pozadí, díky čemuž jsem spolehlivě dostával nové notifikace na nové zprávy z aplikací a měl jsem plně funkční připojení k VPN službám. Doporučuji u takových aplikací vypnout úsporu baterie, a to v prostředí od Vivo najdete snadno. Na dané aplikaci např. Telegram dlouze podržte prst/O aplikaci/Baterie a vyberte „Neomezeno“.
Prostředí nabízí maximální rozložení ikon 5×6 na úvodních obrazovkách, má přehlednou správu widgetů a hezké menu aplikací. V: Nastavení telefonu/Dynamické efekty najdete třeba mou oblíbenou funkci, která při příchozí notifikaci rozzáří kraje displeje, a to na obrazovce Always-On. Upravit lze u animaci při odemykání mobilu otiskem prstu, animace rozpoznávání obličejem či animaci po připojení nabíječky.
Systému tedy vlastně nemám co vytknout. S prostředím jsem byl spokojený a pochválit musím nejen výbornou optimalizaci, ale i možnost odinstalovat aplikace Google One, Google Meet, Google Home, Google Disk a další aplikace od Googlu.
Konektivita – 5G nechybí
Mobil má hybridní slot, takže můžete používat DualSIM nebo jednu nanoSIM kartu společně s paměťovou kartou microSDXC. Oba nanoSIM sloty podporují všechna 5G a LTE pásma a s mobilním internetem problém mít rozhodně nebudete. Připojit se můžete také ke standartním Wi-Fi sítím 2,4 GHz a 5 GHz (Wi-Fi 5). Je docela škoda, že již nemá podporu novějších Wi-Fi 6.
Na některých zahraničních webech jsem si všiml tvrzení, že mobil nemá NFC cívku. Je dost možné, že některé trhy mají tento model bez NFC, ale na našem i slovenském trhu mobil NFC má, a to hned vedle modulu fotoaparátu. Užívat si tedy můžete bezkontaktní placení a pro chytrá zařízení a bezdrátový poslech hudby můžete použít Bluetooth 5.2. Mapové aplikace pak budou využívat systémy: GPS/A-GPS, Galileo, QZSS, Beidou a Glonass.
Závěr – povedl se, ale nějaké ty drobné nedostatky přeci jen má
Vivo X80 Lite je nejen krásným mobilem, ale má i co nabídnout. Během testování jsem si pochvaloval fotoaparáty s OIS, slušný výkon, štědré 256 GB interní úložiště s možnost rozšíření, dobrou výdrž na jedno nabití a příjemné prostředí operačního systému Android. Myslím si, že pokud hledáte mobil do 10 tisíc Kč (v akční ceně), tak s Vivo X80 Lite můžete být vážně spokojeni. Jedná se zkrátka o spolehlivý mobil a pokud hledáte hezky vypadající mobil, chcete fotit, natáčet videa a hrát i náročné hry za fajn peníze, může být tento model právě pro vás.
Mobil má ale i nedostatky. OLED displej mobilu je moc pěkný a má 90 Hz frekvenci, ale někdo by mohl chtít vyšší 120 Hz frekvenci. Je také velká škoda, že nemá stereo reproduktory, podporu Wi-Fi 6 a zobrazení notifikací na obrazovce Always-On ze všech aplikací. Nic víc však mobilu kritizovat nelze. Kopnu si pak i do zcela zbytečného 2 Mpx fotoaparátu.