RECENZE: Vivo V23 5G – nadchne měnící se barvou zad

Výrobce Vivo na náš trh v loňském roce přinesl model Vivo V21 5G. Ten byl krásný, výkonný a měl výbornou konektivitu. V podrobné recenzi jsem jej tedy především chválil. Tentokrát mi na test dorazil nový model Vivo V23 5G, což je model střední třídy pro letošní rok. Výrobce na tento model láká především designem, který umí na slunci měnit barvy, ale i slušným výkonem, dvěma selfie kamerkami, hezkým displejem a trojicí zadních fotoaparátů. V době psaní recenze se mobil prodával za 11 990 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

  • Rychlý nabíjecí adaptér a silikonový kryt v balení
  • Design – hliníkový rám a zlatá verze mění barvy
  • Displej – 90 Hz, hezké barvy a nalepená fólie na displeji
  • Rychlé odemykání mobilu
  • Výkon pro nejnáročnější aplikace a hry
  • 44W rychlé nabíjení
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Slušné fotoaparáty
  • Kvalitní pořízená videa
  • Dvě selfie kamerky
  • Příjemná androidí nadstavba
  • Výborná konektivita
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Nemá stereo reproduktory
  • Nelze pořizovat video ve 4K se 60 FPS
  • Na funkci Always-On by měl výrobce ještě zapracovat
  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát

 

 

 

Co najdu v balení?

Vivo ke svým mobilům často přibaluje i nějaký ten bonus. V krabičce od Vivo V23 5G se nachází rychlý 44W nabíjecí adaptér s metrovým nabíjecím/datovým USB-C kabelem, což chválím. Dostalo se i na drátová sluchátka, ochranný průhledný silikonový kryt, sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody. Na stránkách výrobce si lze také všimnout, že v balení by měla být redukce z USB-C na připojení sluchátek s 3,5 mm jack konektorem. Tu jsem však v balení neměl, ale to bude nejspíš tím, že mám novinářský vzorek.

 

 

 

Design a konstrukce – ten design si zamilujete!

Loňský model V21 5G byl takovou stylovkou a letos tomu není jinak. Novinka V23 5G je dostupná na našem trhu ve dvou barevných provedeních, a to zlaté (Sunshine Gold) a konzervativnější černé (Stardust Black). Jsem rád, že jsem na test obdržel zlatou verzi, protože ta je zajímavá tím, že záda na světle mění barvu do takové modré. Pokud na záda mobilu třeba položíte list, necháte jej vystavený na slunci, tak během chvilky se na zádech list promítne. Není se však čeho obávat, protože za pár minut list zmizí.

Vivo V23 5G také není nijak přerostlým mobilem a dovolím si tedy říci, že se vejde do každé kapsy. Do ruky také padne skvěle a jeho ergonomie je velice dobrá. Tloušťka a váha mobilu se však trochu liší dle barevného provedení.

  • Rozměry černé varianty: 157,20 × 72,42 × 7,39 mm
  • Rozměry zlaté varianty: 157,20 × 72,42 × 7,55 mm
  • Váha černé varianty: 179 g
  • Váha zlaté varianty: 181 g

Mobil na čelní ploše nabízí 6,44palcový displej s minimalizací rámečků a jistě někoho potěší, že na displeji je nalepená kvalitnější ochranná fólie již z továrny. V horní části displeje najdeme výřez dvou selfie kamer a potřebné senzory. Nad displejem jsou pak schované dvě LED diody pro focení selfies v noci a pochopitelně nechybí ani mřížka reproduktoru pro hovory.

Zajímavý je samotný rám mobilu, který je z hliníku. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale v mnou testovaném barevném provedení je hezky zlatý a mobil díky tomu působí dražším dojmem. Rám není nijak zaoblený, ale je hranatý. To mohou ocenit třeba dřívější fanoušci mobilů Xperia od SONY. Rám také může připomínat nové iPhony 13. Horní část rámu nabízí pouze zdířku mikrofonu pro záznam zvuku během pořizování videa. Levý bok je zcela prázdný a na pravém boku mobilu najdeme hliníková dobře umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu je pak ukrytý slot pro dvě nanoSIM karty, mikrofon pro hovory, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Dostávám se k zádům mobilu, o kterých jsem se krátce rozepsal již na začátku. Celý zadní kryt vypadá, že je skleněný a pochválit musím jeho povrch, protože na něm nejsou vidět otisky prstů či mastnota. Na zádech najdeme také hliníkový modul, kde jsou hezky umístěné tři fotoaparáty a nechybí ani přisvětlovací LED blesk.

 

 

 

Displej a zvuk – moc hezký OLED, ale stereo chybí

Vivo V23 5G má 6,44palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením (2 400 x 1080 px). Jedná se o moderní displej s 90 Hz obnovovací frekvencí. Je pravda, že konkurence často má již 120 Hz frekvenci, ale dle mého názoru je 90 Hz dostatečné a šetrnější pro baterii. V nastavení displeje si také lze zapnout funkci pro automatické přepínání mezi 60 a 90 Hz obnovovací frekvencí. Já při testu však měl neustále zapnutou 90 Hz frekvenci. Potěší i možnost využívat funkce Always-On (Vždy na displeji). Je však škoda, že funkce Always-On neumí zobrazit notifikace ze všech aplikací, ale jen z těch podporovaných.

Ve výřezu displeje se nachází také potřebný senzor okolního světla, díky kterému automatická regulace jasu displeje reaguje pohotově. Maximální jas je dostatečný a viditelnost na přímém slunci je velice dobrá. Trochu ji však logicky kazí nalepená ochranná fólie na displeji. Pochválit musím také moc hezké barevné podání displeje, jak by každý od OLED panelu očekával. V nastavení displeje si barevné podání lze také upravit. Dále v nastavení najdeme možnost si upravit velikost prvků v prostředí, ochranu zraku ve večerních hodinách či tmavý motiv Androidu.

Co se zvuku týče, tak je opravdu velká škoda, že mobil nemá stereo reproduktory. Pro multimédia tedy slouží jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Ten hraje dostatečně hlasitě a slušná je i jeho kvalita. Mobil již nemá 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek. Přímo v balení však najdete redukci z USB-C na sluchátkový 3,5 mm jack konektor a také drátová sluchátka. Kdo by ale v dnešní době chtěl používat nepohodlná drátová sluchátka, že? Přeci jen slušná bezdrátová sluchátka dnes již nejsou drahá.

 

 

 

Odemykání mobilu – zklamáni nebudete

Jelikož Vivo sáhlo po OLED panelu displeje, mohlo použít moderní čtečku otisků prstů zabudovanou pod displejem. Ta v případě tohoto modelu fungovala velice dobře, rychle a spolehlivě. Za celou dobu testování se mi nestalo, že by se mobil odmítl čtečkou odemknout.

Selfie kamerky neslouží jen pro focení či natáčení videí, ale lze je využít i pro odemykání mobilu obličejem. To jsem využíval také a oceníte jej, když budete mít špinavé ruce a budete potřebovat mobil odemknout. Odemykání obličejem je rychlé a spolehlivé i za horších světelných podmínek.

Čtečka otisků prstů

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon mobilu se stará procesor MediaTek Dimensity 920 a štědrá porce pamětí 12 GB RAM. Mobil má také funkci, kdy můžete paměť RAM virtuálně rozšířit skrze interní úložiště, to má kapacitu 256 GB. Nelze jej pak rozšířit paměťovou kartou, jak je v dnešní době běžné. Výkonu má mobil dostatek pro svižný běh operačního systému, ale i úplně všech náročných aplikací. Spokojeni budou i hráči mobilních her, protože na mobilu lze hrát i nejnáročnější mobilní hru Fortnite.

Testy v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage Test a Geekbench 5

Pod zadním krytem se ukrývá akumulátor s kapacitou 4200 mAh. To je na dnešní dobu naprosto průměrná kapacita, ale procesory MediaTek jsou poslední dobou známé tím, že jsou celkem úsporné. Celý pracovní den tedy mobil na jedno nabití vydrží, často jsem se dostal i na jeden a půl dne. Záleží tedy jen na tom, jak intenzivně budete mobil používat. Dva dny při šetření jsou reálné.

Mobil podporuje nabíjení o výkonu 44W a tak silný nabíjecí adaptér najdete přímo v balení mobilu. Z úplného vybití do 100% se akumulátor nabije za přibližně 45-50 minut, což je velice slušné. Bezdrátové nabíjení však nečekejte.

 

 

 

Jak vypadá aplikace fotoaparátu?

Mobilní aplikaci pro focení či pořizování videa nechybí nic podstatného. K dispozici je funkce Google Lens, HDR (funguje i automaticky), pomoc umělé inteligence (AI), různé filtry a dobře umístěná tlačítka pro přepínání mezi hlavním, ultraširokoúhlým fotoaparátem a 2x-10x digitálním zoomem. Nechybí ani noční či portrétní režim (Na výšku). V kolonce „Další“ je pak i focení v maximálním 64 Mpx rozlišení, panorama, Pro režim pro manuální nastavení parametrů či skenování dokumentů.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Vivo ve svých propagačních materiálech láká především na dvě selfie kamerky. Výrobce však naštěstí nezapomněl nasadit také kvalitní zadní fotoaparáty. Ten hlavní má 64 Mpx rozlišení a světelnost f/1,89. Druhý je ultraširokoúhlý, má 8 Mpx rozlišení a světelnost f/2,2. Poslední fotoaparát je dle očekávání spíše do počtu, protože má jen 2 Mpx rozlišení se světelností f/2,24 a slouží pro makro.

Myslím si, že vzhledem k ceně oba fotoaparáty odvádí opravdu dobrou práci, a to jak ve dne, tak i v noci. U ultraširokoúhlého fotoaparátu je v noci celkem znát digitální šum, ale ten odstraní efektivní noční režim. Oběma snímačům nechybí hezké barevné podání a dostatečná ostrost. Hlavní snímač hravě zvládne i pěkné makro, zvládne protisvětlo a použitelné jsou i snímky pořízené 2x digitálním zoomem.

Když to tedy shrnu, tak fotoaparáty fotí vzhledem k ceně moc pěkně a většina uživatelů bude jistě spokojena. Všiml jsem si také toho, že za kvalitními snímky nestojí jen dobrá optika, ale i výborný post-processing. Často se mi tedy stávalo, že krátce po vyfocení měla fotka více digitálního šumu a ne zrovna moc hezké barevné podání, ale po chvilce se automaticky výrazně vylepšila.

 

 

 

Jak natáčí video hlavním fotoaparátem?

Vivo V23 5G umí pořizovat video hlavním fotoaparátem v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Nabízí se i rozlišení Full HD s možností pořídit video se 30 nebo 60 FPS. Je škoda, že mobil neumí natáčet video ve 4K se 60 FPS. Samotná kvalita videa je vzhledem k ceně slušná. Videa mají hezké barevné podání, jako fotografie a nechybí jim ostrost či kvalitní pořízený zvuk. Výrobce se nikde nechlubí, že by mobil měl optickou stabilizaci obrazu, přesto jsou videa stabilní.

 

 

 

Focení selfies – tady Vivo kraluje?

Jak jsem se tu již zmiňoval, Vivo na svých stránkách, videích a jiných propagačních materiálech láká na focení selfíček. Vivo V23 5G ve výřezu displeje má totiž dvě selfie kamerky. Jedna kamerka má 50 Mpx rozlišení se světelností f/2,0 a druhá kamerka je ultraširokoúhlá s 8 Mpx rozlišením a světelností f/2,28. Pochválit výrobce musím právě za ultraširokoúhlou kamerku, kterou oceníte především venku na výletech. Myslím si, že kvalita selfie fotek je na velice dobré úrovni, a i náročnější Instagramer bude spokojený. Fotit se můžete i v noci, díky dvěma LED diodám nad displejem. K dispozici je i funkce HDR a různé filtry.

50 Mpx selfie fotoaparát
8 Mpx ultraširokoúhlá selfie kamera
Vlevo 50 Mpx selfie kamera / vpravo 8 Mpx selfie kamera – ve tmě s LED diody

 

 

 

Operační systém – příjemná nadstavba

V době psaní recenze byl v mobilu operační systém Android 12. Výrobce jej upravil k obrazu svému a je tedy upraven nadstavbou Funtouch OS 12 Global. Jedná se o příjemnou nadstavbu, která patří mezi mé oblíbené. Je přehledná, svižná a především spolehlivá. Výrobce se také věnuje aktualizacím systému, kde opravuje chyby, vylepšuje optimalizaci a přináší i nové bezpečnostní záplaty.

Během mého testování jsem v mobilu využíval všechny mé oblíbené chatovací aplikace a byl jsem neustálé připojený k síti VPN. Problém jsem neměl s notifikacemi či během aplikací na pozadí. Výrobce v systému také hezky vyřešil úsporu baterie, kdy dochází k uspávání aplikací. Stejně, jako u každého mobilu doporučuji uspávání aplikací u chatovacích aplikací či VPN úplně vypnout, což je v této nadstavbě velice snadné. Postupy najdete níže.

  • Jak vypnout úsporu u aplikací: Na úvodní obrazovce dlouze klepněte na ikonu dané aplikace/O aplikaci/Baterie/Neomezeno
  • Povolte neomezené využití dat: Na úvodní obrazovce dlouze klepněte na ikonu dané aplikace/O aplikaci/Mobilní data a Wi-Fi a povolte data i Wi-Fi

Myslím si, že operační systém Android nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná. Líbí se mi ale, že Vivo na nadstavbě neustále pracuje a má i hezké efekty, které najdete v: Nastavení telefonu/Dynamické efekty. Tam můžete využít třeba efekt, kdy jsou strany displeje osvětleny, když dostanete novou notifikaci.

Nadstavba Funtouch OS 12 Global je také celá přeložena do češtiny nebo slovenštiny. Při používání jsem však narazil asi na dvě slova, která výrobce špatně přeložil do češtiny. Jedná se však o drobnost, tu může Vivo vyřešit aktualizací systému a rozhodně se nejedná o něco, co by mi kazilo zážitek z používání mobilu.

 

 

 

Konektivita – tak to má vypadat

V loňském roce jsem si pochvaloval výbornou konektivitu u mobilu Vivo V21 5G. Byl jsem tedy zvědav, zda se výrobce u nového mobilu nezhoršil. Vivo V23 5G jsem se tedy rozhodl používat jako svůj hlavní mobil pro každodenní používání. Vložil jsem do něj tedy obě své SIM karty a denně jsem jej využíval i jako Wi-Fi hotspot s neomezenými daty, abych mohl internet využívat na více zařízeních.

Vivo V23 5G ve své spodní části ukrývá slot pro dvě nanoSIM karty. Mobil podporuje také všechna 5G i LTE pásma. Ne každý mobil je dobrý na využívání mobilních dat na cestách, protože při jízdě v autobuse či autem dochází k přeskakování mezi 5G a LTE sítěmi, díky čemuž často dochází k přerušení stahování a internet je někdy nedostupný i desítky vteřin, což je velice nepříjemná záležitost. Vivo však mohu pochválit, protože ani model V23 5G tento problém nemá a mobil je pro využívání mobilních dat jako stvořený.

Připojit se lze i ke standartním 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Pro využívání bezdrátových sluchátek, chytrých hodinek atd. slouží Bluetooth 5.2. Dostalo se i na NFC pro využívání bezkontaktních plateb a využít lze i OTG. Pro mapy a navigace mobil využívá: GPS, Galileo, Beidou, GLONASS a QZSS.

 

 

 

Závěr – vážně vydařený kousek s minimem nedostatků

Už v loňském roce jsem si Vivo V21 5G užíval, protože za příjemnou cenu měl rozhodně co nabídnout. Těžce jsem se s ním tedy loučil, když jsem jej po recenzi musel vracet. Letos tomu není jinak, protože Vivo V23 5G skvěle navazuje na svého předchůdce. Je lepší po stránce designu, nasazen byl vyšší výkon i rychlejší nabíjení a letos jsou i o poznání lepší fotoaparáty.

Vivo V23 5G je krásná stylovka, která v mém okolí na lidi zapůsobila a nenašel jsem nikoho, kdo by o designu a konstrukčním zpracování řekl křivého slova. Je hezké, že Vivo se snažilo nějak odlišit zadním krytem, co mění barvy. Pochválit musím i hezký OLED displej, zadní i přední fotoaparáty, výbornou konektivitu a výkon na velice dobré úrovni. Vzhledem k ceně si tedy myslím, že se jedná o velice vydařený mobil, který drtivé většině lidem postačí.

Kdybych chtěl rýpat, tak mobilu lze vytknout chybějící stereo reproduktory či možnost pořizovat videa ve 4K rozlišení se 60 FPS. Výrobce by také mohl trochu vylepšit obrazovku Always-On, aby zobrazila notifikace z jakýkoliv aplikace. O zcela zbytečném 2 Mpx fotoaparátu se dál rozepisovat ani nebudu…

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*