RECENZE: Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse 222-00008 – myš až pro tři zařízení

Microsoft můžete znát díky operačnímu systému Windows nebo třeba kancelářskému balíku Microsoft Office. Společnost však nestojí jen za populárním softwarem, ale roky dělá i nějaký ten hardware. Třeba takové myši k počítačům má Microsoft opravdu kvalitní a výběr má na našem trhu celkem slušný. V této recenzi jsem se podíval na bezdrátovou Bluetooth myš Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse 222-00008, která nabízí vysokou citlivost, možnost přepínání kurzoru mezi třemi zařízeními a ergonomický tvar. V době psaní recenze se myš prodávala na velkých e-shopech za 1 042 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

  • Větší rozměry a výborné konstrukční zpracování
  • Ergonomický tvar
  • Ideální umístění tlačítek
  • Dodávané baterie v balení
  • Přepínáni mezi třemi zařízeními
  • Funkční bez USB donglu
  • 2 400 DPI
  • Vysoká výdrž
  • Cena

 

Negativa:

  • V ČR nejsou dostupné všechny barvy
  • Aplikace jen pro Windows
  • Nemá nabíjecí akumulátor

 

 

 

Zpracování myši a design

Při testu jsem používal černé barevné provedení myši, ale na některých e-shopech jsem ji zahlédl i v bílé barvě. V zahraničí je dostupná ve více barvách a je velká škoda, že zbylé dvě barvy nejsou u nás. Není to žádný prcek a míří na uživatele požadující rozměrnější myši, mezi ně patřím právě i já. Celkové rozměry myši dle stránek výrobce činí: 118,2 x 76,3 x 42,4 mm, a i s vloženými bateriemi váží 91 gramů.

Zdroje: Microsoft

Každému může vyhovovat jiná velikost a tvar myši, ale dle mého názoru jsou větší myši daleko lepší pro pohodlnou práci, a to především pokud u počítače sedíte několik hodin denně. Microsoft v případě tohoto modelu přizpůsobil také tvar myši, aby se krásně držela a po levém boku je i výstupek pro palec. Za sebe mohu říci, že tvar je ideální a je vidět, že výrobce nad ním opravdu přemýšlel.

Na horní části myši najdeme dvojici klasických tlačítek i hliníkové skrolovací kolečko. Chválím, že na levém boku je také dvojice dodatečných tlačítek. Jedná se o praktická tlačítka, která můžete používat třeba v internetovém prohlížeči. Velká část myší má podobná tlačítka umístěna naprosto nevhodně a často se mi u nich stávalo, že jsem je stisknul nechtěně, což je někdy velmi nepříjemné. To však není případ této myši a umístění tlačítek chválím.

Vespod se nachází povrch pro pohodlné posouvání myši po podložce, ale výborně funguje klidně i na stole. Všimnout si můžete zapínacího tlačítka, senzoru a tlačítka Bluetooth pro přepínání mezi zařízeními. Nehtem můžete i vyjmout plastový kryt, pod kterým je dvojice menších AAA baterií. Ty jsou dodávány přímo do prodejního balení.

 

 

 

Aplikace k myši, nastavení tlačítek a citlivost

Asi každý ví, že v dnešní době jsou dva druhy bezdrátových myší. Jsou myši, kdy musíte do USB-A portu připojit malý dongle a poté můžete myš skutečně bezdrátově používat. Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse však žádný dongle nemá a se zařízeními komunikuje skrze úsporné Bluetooth. Podporovány jsou zařízení s Bluetooth 5.0/4.2/4.1 a 4.0. Bezdrátové připojení pak funguje na vzdálenost 10 metrů.

Myš jsem používal na notebooku s Windows 11 a Linux Ubuntu i mobilech a tabletech s Android 12/11. Všude fungovala naprosto bez problémů a na žádném ze zařízení jsem neměl problém s párováním či přepínáním. Vyzkoušeno to nemám, ale věřím, že myš bude funkční i na počítačích od Applu.

Myš je funkční s různými zařízeními a operačními systémy, ale plnohodnotné nastavení si užijete jen na Windows. Aplikace pro správu myši je totiž dostupná jen pro Windows 11/10/8.1. Jmenuje se Microsoft Mouse and Keyboard Center a její prostředí je přehledné. Dle svých potřeb můžete nastavit jednotlivá tlačítka, skrolovací kolečko a do každé aplikace lze nastavit i specifické ovládání myší pomocí tlačítek. Já třeba boční tlačítka používal jako zpět/vpřed v internetových prohlížečích, používání Průzkumníka Windows a dalších aplikacích. Nechybí ani nastavení DPI (citlivosti) a myš se chlubí až vysokou citlivostí 2 400 DPI. S citlivostí jsem byl velmi spokojen.

Tak a co to používání na více zařízeních? Máte na pracovním stole více počítačů nebo se chcete přepínat mezi počítačem, tabletem nebo mobilem? Tak to budete s touto myší opravdu spokojeni. Vespod má malé tlačítko s logem Bluetooth a tím se můžete přepínat až mezi třemi zařízeními. Podle číselných popisků a bílých diod uvidíte, na jakém zařízení zrovna jste přepnuti. Párování všech třech zařízení je bleskové, bezproblémové a rychlé je překvapivě i přepínání.

 

 

 

Napájení a výdrž

Někomu může vadit, že myš Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse nemá vestavěný akumulátor a nelze ji tedy kabelem v případě vybití nabíjet. Musíte tedy používat dvě menší AAA baterie a výdrž se logicky odvíjí dle intenzity vašeho používání. Myš používám dlouhodobě a nestalo se, že by se mi vybila. Microsoft udává, že je schopna vydržet až 15 měsíců.

Akumulátory v myších jsou sice pohodlné, protože myš lze nabít nabíječkou od mobilu, ale mají i své nevýhody. Nesetkal jsem se s žádnou myší s akumulátorem, která by vydržela tak dlouho na jedno nabití, jako myš na klasické baterie. Záleží také hodně na tom, zda koupíte kvalitní baterie, a ne ty z večerky za 20 Kč. Doporučuji koupit rovnou nabíjecí značkové baterie s nabíječkou. Možnost výměny běžných baterií má také tu výhodu, že myš můžete používat léta. Akumulátory v myších logicky časem ztrácí kapacitu a nevydrží pak tak dlouho na jedno nabití. Náhradní akumulátory se u většiny myší pak shání těžko.

 

 

 

Cena a závěr

Jsou lidé, co kupují myši za tři stovky. Nikomu to neberu a méně náročný uživatel může být s tak levnou myší spokojený. Jsou však většinou malé a ani zdaleka nemají tak dobrou ergonomii. Myslím si, že pokud chcete pohodlí, není dobré šetřit. Myš Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse nestojí tři stovky, ale 1 042 Kč s DPH. Je však opravdu kvalitní a umí přepínání mezi třemi zařízeními. Vzhledem k tomu, co nabízí se tedy jedná o rozumnou cenu.

Je škoda, že na našem trhu nejsou dostupné všechny barevné verze a aplikace pro nastavení myši mohla být dostupná i pro Mac. Někoho pak může zamrzet, že nemá vestavěný akumulátor.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*