Nokia X20 – 5G, tříletá záruka a pravidelné aktualizace (RECENZE)

Finská společnost HMD Global konečně změnila modelové značení svých mobilů značky Nokia. Představila také nové modely, které uvádí také na náš trh a na test jsem obdržel hned ten aktuálně nevybavenější, kterým je Nokia X20. Ten se snaží nalákat na podporu sítí páté generace (5G), na prodlouženou tříletou zárukou a také pravidelné aktualizace systému Android. V době psaní recenze se mobil prodával za oficiální cenu 9 699 Kč s DPH.

 

 

 

Co najdu v balení?

Z prodejního balení jsem byl mile, ale také nemile překvapen. Ano, v krabičce k mobilu již nedostanete nabíjecí adaptér, což je trend letošního roku, kterého se bude bohužel držet stále více výrobců. Nokia však místo nabíječky do balení přidala ekologický ochranný kryt a nalepila ochrannou fólii na displej. Ochranný kryt je údajně plně kompostovatelný, takže je ekologický. V krabičce také najdete metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, sponu pro vysunutí šuplíku s nanoSIM/microSDXC sloty a také zbytečné návody.

 

 

 

Design a konstrukce – bytelná konstrukce a matná záda

Design mobilu Nokia X20 navazuje na starší modely. Velice se podobá tedy třeba mobilům Nokia 8.3 5G a Nokia 5.4. Není to však vůbec na škodu, protože takový design se mi líbí. Je jen škoda, že na náš trh se pravděpodobně oficiálně dostane jen mnou testovaná modrá varianta. Už když se podíváte na velikost úhlopříčky displeje, je jasné, že se bude jednat o větší mobil. Na ovládání jednou rukou tedy musíte zapomenout.

Čelní plochu pokrývá 2.5D ochranné sklo 6,67palcového displeje. Ten nabízí minimalizaci rámečků s malým průstřelem selfie kamerky uprostřed displeje. Průstřel mi nijak nevadil a je stejně velký, jako u modelu Nokia 8.3 5G. Je ale pravdou, že výrobce mohl rámečky kolem displeje ještě více zeštíhlit a odstranit logo pod displejem. Osobně s tím však nemám problém a logo pod displejem je u mobilů Nokia už běžné.

Konstrukce mobilu působí vážně bytelným dojmem. Rám mobilu je z kvalitního plastu, který se na světle v modrém barevném provedení hezky leskne a přidává tak na elegantním dojmu. Na horní části mobilu se nachází jen zdířka mikrofonu. Levý bok pak v sobě ukrývá šuplík pro nanoSIM karty a microSDXC kartu a nechybí ani zcela zbytečné tlačítko pro spuštění Google Asistenta. To můžete v nastavení mobilu vypnout. Je tedy velká škoda, že mu tradičně nelze přiřadit jinu funkci. Na pravém boku se pak nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Tlačítko se nijak neviklá, jako u některých mobilů, což vidím rád. S dosahem palcem na čtečku jsem neměl problém a mobil se mi odemykal pohodlně. Dostávám se tedy ke spodní části, kde nechybí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu jsou moc hezky zpracována a díky matnému povrchu na krytu nejsou tolik vidět otisky prstů. Modul fotoaparátu z konstrukce vystupuje jen lehce, jeho hrany jsou krásně broušeny a do ruky nijak neškrábou, čehož by se mohla chytit také některá konkurence. Na zádech dále nechybí přisvětlovací LED dioda (blesk) a logo výrobce.

 

 

 

Displej a zvuk – hezká podívaná s nalepenou fólií

Nokia X20 nabízí opravdu velký 6,67palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením (2 400 x 1080 px) a svítivostí 450 nitů. Potěší také přítomnost ochranného skla Corning Gorilla Glass 5 a již nalepená ochranná fólie z výroby. Nechybí ani automatická regulace jasu, která mi fungovala příkladně a vůbec špatná není ani viditelnost na přímém slunci, ale tu trochu kazila nalepená fólie. Tu však můžete bez problémů odlepit.

Displej má hezké barevné podání, jak je u mobilů Nokia zvykem a teplotu barev můžete manuálně upravit. Myslím si, že většina lidí bude s displejem spokojena, ale je velká škoda, že výrobce nenasadil 90 Hz obnovovací frekvenci. Jedná se o IPS panel, takže jsem neočekával funkci Always-On, ale ona se v: Nastavení telefonu/Displej/Kdy zobrazit nachází, což výrobci chválím. Funkce totiž spolehlivě zobrazí čas, datum a všechny příchozí notifikace i na zhaslém displeji. Pokud si však funkci zapnete, budete se muset smířit se zvýšenou spotřebou baterie.

Pro multimédia a hry se stará jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Ten se opravdu snaží a jeho přednes není vůbec špatný a spokojený jsem byl i s maximální hlasitostí. Někoho může potěšit také přítomnost 3,5 mm jack konektoru pro připojení starších drátových sluchátek. V menu mobilu najdete také aplikaci FM rádia.

 

 

 

Odemykání mobilu – tak se mi to líbí

Co se odemykání mobilu týče, tak tady jde Nokia příkladem. Čtečka otisků prstů se nachází na boku mobilu, což je dle mého názoru nejlepší možné umístění, protože je přirozené a palcem snadno na čtečku dosáhnu. Samotné odemykání je velice rychlé a spolehlivé i s vlhkými prsty.

Selfie kamerka pak neslouží jen pro focení, ale využít ji můžete i pro odemykání mobilu. To mi fungovalo také velice dobře a spolehlivě, než třeba u dražšího modelu Nokia 8.3 5G. Odemykat obličejem pak lze i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Po představení Nokie X20 spousta novinářů a také lidí v diskuzích ohrnovala nos nad použitým procesorem, kterým je osmijádrový Qualcomm Snapdragon 480 5G. Tomu asistují paměti 6 GB RAM a také 128 GB interní úložiště. To je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC, ale výrobce nikde nespecifikoval, jakou maximální velikost paměťové karty lze použít.

Testy v AnTuTu benchmark, AnTuTu Storage Test, Geekbench 5 a Androbench

A jak je to tedy s tím procesorem a výkonem? Je třeba se podívat i po konkurenci, která v případě použití 5G také často nasazuje nižší procesory. Procesory s podporou 5G jsou totiž bohužel dražší. Procesor tedy v případě Nokia X20 lepší být mohl, ale na druhou stranu je dostatečný pro všechny náročné aplikace, běh systému i ty nejnáročnější mobilní hry. Během mého testování jsem mobil nijak nešetřil a denně jsem hrál náročné mobilní hry Fortnite na střední grafické nastavení, Call of Duty: Mobile a PUBG Mobile na vysoké grafické nastavení a Dead by Daylight se 60 FPS. Mobil je tedy vhodný pro práci, ale i hraní her.

Screenshoty grafického nastavení her na Nokia X20

A co výdrž? O tu se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 470 mAh, což je celkem slušná kapacita. Ta mi bez problémů zajistila celý den v pracovním nasazení. Při hraní her procenta baterie pochopitelně mizí rychleji a záleží jen na tom, jak mobil budete používat. Pokud mobil budete šetřit a nebudete hrát hry, můžete se dostat i na jeden a půl dne až celé dva dny na jedno nabití.

S nabíjením to už tak slavné rozhodně není… K nabíjení slouží moderní oboustranný nabíjecí konektor USB-C, ale jak jsem již zmiňoval, v balení nenajdete žádný nabíjecí adaptér. Doma tedy musíte prohledat šuplíky a nějakou nabíječku najít, anebo je třeba si zakoupit nový nabíjecí adaptér. Doporučuji na e-shopech vyhledat nějaký značkový 18W nabíjecí adaptér. Pomalým levným adaptérům se raději vyhněte. Mobil tedy podporuje maximální výkon nabíjení 18W, což je na dnešní dobu naprostý standard. Výrobce tedy mohl nasadit alespoň 30W, ale na druhou stranu 18W je šetrnější k akumulátoru.

Screenshot z Nokia.com

 

 

 

Aplikace fotoaparátu od výrobce

V mobilu najdete už tradiční aplikaci HMD Camera pro focení. Ta nabízí všechny potřebné funkce. Aplikace se každým modelem a aktualizací systému vylepšuje, a to se mi u výrobce Nokií líbí. Nechybí tedy funkce Google Lens, pohyblivé snímky, časovač či tlačítko pro nastavení poměru stran, kde se také nachází možnost fotit v maximálním 64 Mpx rozlišení.

Níže v aplikaci najdete tlačítka pro 1x – 2x digitální zoom a přepínání na ultraširokoúhlou kameru. Vpravo je pak tlačítko se zkrášlovacím režimem pro zahlazení nedostatku pleti. Pod tlačítky pak už tradičně najdete pruh se všemi potřebnými režimy, mezi kterými najdete noční i portrétní režim, Dual sight pro focení a natáčení přední i zadní kamerou zároveň, časosběr či panorama. Tahem po spoušti pak spustíte bezkonkurenční Pro režim pro manuální nastavení parametrů. Nabízí se pak i focení do surového formátu RAW.

 

 

 

Funguje i Google Camera?

Má ještě smysl nějak představovat aplikaci Google Camera? Asi moc ne, protože jsem o ní už několikrát psal. Na mobilech Nokia mám rád, že do nich lze tuto portovanou verzi aplikace nainstalovat, a to díky čistému systému Android a procesoru Snapdragon od Qualcommu. Jelikož mi na test přišel mobil Nokia X20, tak jsem musel zkusit aplikaci nainstalovat i do něj.

Podařilo se mi sehnat portovanou verzi Google Camera 8.1, která mi během testování fungovala skvěle. Výborně mi fungoval vyhlášený noční režim Night-Sight i portrétní režim. Je jen škoda, že jsem nesehnal verzi v češtině. V odkazu níže si můžete prohlédnout všechny nafocené snímky Google Camerou.

Snímky nafocené aplikací Google Camera 8.1 mobilem Nokia X20

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Nokia X20 na svých zádech nabízí kulatý modul čtyř fotoaparátů, kde se výrobce pyšní nápisem značky Zeiss. Hlavní snímač nabízí maximální rozlišení 64 Mpx se světelností f/1.8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s 5 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Zbylé dva fotoaparáty jsou naprosto zbytečné, protože slouží pro focení makra v nízkém 2 Mpx rozlišení a také hloubku ostrosti.

Jelikož je 64 Mpx rozlišení opravdu vysoké, tak mobil defaultně fotí v optimalizovaném 16 Mpx rozlišení (4640 x 3472 px). Pokud však budete chtít fotit v maximálním rozlišení, tak můžete a stačí jej v aplikaci fotoaparátu jen na dvě klepnutí zvolit. Snímky v 64 Mpx rozlišení jsou však opravdu velké.

A jak jsou na tom výsledné snímky? Velice dobře a nechybí jim věrohodné barevné podání, slušný dynamický rozsah a velké množství detailů. Hlavní snímač podává opravdu slušný výkon a díky vysokému rozlišení je použitelný i 2x digitální zoom. Ultraširokoúhlý fotoaparát za dobrých světelných podmínek také podává slušný výkon, ale rozlišení mohlo být vyšší. 5 Mpx je na dnešní dobu přeci jen málo a vzhledem k ceně bych očekával alespoň 8 Mpx. Za horších světelných podmínek se detaily pochopitelně vytrácí, ale to je příležitost pro noční režim.

Když to tedy shrnu, Nokia opět ukázala, že fotit opravdu umí. Z hlavního snímače mám opravdu dobrý pocit a pořídí hezké snímky za dobrých i horších světelných podmínek. Jen ten ultarširokoúhlý fotoaparát mohl být vážně lepší…

Snímky nafocené mobilem Nokia X20 aplikací od výrobce

 

 

 

Focení selfies

V průstřelu displeje najdete 32 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.0. V aplikaci fotoaparátu můžete fotit běžně bez rozostřeného pozadí, ale také s portrétním režimem, který spolehlivě rozostří vše za vámi. Všechny snímky pořízené portrétním režimem můžete klepnutím na „Upravit“ v galerii fotek editovat a upravit intenzitu rozostření podle sebe. Dostalo se i na mnou nenáviděný režim zkrášlení pro zahlazení nedostatku pleti. Myslím si, že s kvalitou selfie kamerky bude každý spokojený.

 

 

 

Natáčení videí – bez 4K? 

Pokud hledáte mobil s možností natáčení ve 4K rozlišení, tak na Nokii X20 bohužel musíte úplně zapomenout. Mobil totiž umí natáčet videa jen ve Full HD rozlišení se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). Rozlišení však asi většině uživatelům postačí a barvy či zvuk ve videi jsou na velice dobré úrovni. Je jen škoda, že stabilizace není lepší a videa jsou roztřesena. Využít můžete také filmový režim Kino, který umožňuje natáčet videa se 24 FPS v poměru stran 21:9.

 

 

 

Operační systém – silná stránka „X20tky“

Roky bylo u mobilu značky Nokia zvykem, že se na zádech objevovalo logo Android One. Jedná se o program, který zajišťoval pravidelné aktualizace. U nových mobilů Nokia se již toto logo nenachází a bylo tedy otázkou, jak to s aktualizacemi bude. U modelů Nokia X10 a X20 výrobce garantuje, že budou dostávat aktualizace nových systémů i bezpečnostních záplat po dobu tří let, což mohu výrobci jen pochválit.

Po prvním spuštění se v mobilu nachází nový systém Android 11, který je tradičně v čisté podobě, takže v něm nenajdete žádné zbytečné aplikace a hry, a to vidím rád. Systém po dobu mého testování byl nádherně svižný a dovolím si i tvrdit, že je o fous rychlejší, než u dražšího modelu Nokia 8.3 5G.

Systém také agresivně neukončuje aplikace a díky tomu příkladně fungují notifikace, připojení k VPN sítím a další potřebné aplikace. Dále si myslím, že Android nemá moc smysl popisovat, protože jej každý zná.

 

 

 

Konektivita – připravena na budoucnost

Nokia x20 ve svém levém boku ukrývá hybridní slot. To znamená, že se musíte rozmyslet, jestli chcete používat funkci dualSIM (nanoSIM/nanoSIM) nebo jednou nanoSIM a paměťovou kartou microSDXC. Rozhodně potěší, že mobil je připraven na budoucnost a podporuje sítě 5G a LTE. Připojit se můžete také k 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 b/g/n/ac).

Během mého testování jsem využíval také bezkontaktní platby skrze službu Google Pay. S bezdrátovými sluchátky, reproduktorem a dalšími zařízeními mi pak výborně sloužilo Bluteooth 5.0. Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS i evropské Galileo.

 

 

 

Závěr – má co nabídnout, ale dokonalá není

Nokia X20 má své velké výhody, ale zároveň nevýhody. Myslím si, že stanovená cena 9 699 Kč s DPH mohla být o něco nižší, ale zas na druhou stranu si připlácíte za bytelnou konstrukci, tříletou záruku, pravidelné aktualizace po dobu tří let a také za 5G. Výrobce tedy počítá s tím, že tento model můžete mít dlouho.

Mobilu musím dále vypíchnout ochranný kryt v balení, nalepenou ochrannou fólii na displeji, hezký design a spolehlivou čtečku otisků prstů na boku. Potěšit rozhodně může přítomnost kvalitního hlavního 64 Mpx fotoaparátu, a také 3,5 mm jack konektoru pro připojení drátových sluchátek. Někoho pak může potěšit také FM rádio a slušná výdrž na jedno nabití.

A co displej? Ten se mi líbí a nabízí opravdu krásné barvy. Je ale pravda, že někteří uživatelé mohou požadovat OLED panel a 90 Hz obnovovací frekvenci. Rýpnout si musím také do opravdu průměrné rychlosti nabíjení a rozlišení ultraširoúhlého fotoaparátu mohlo být vyšší. Nejvíce mi asi vadí nemožnost natáčet videa ve 4K, což by dnes měl být standard. Pokud jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky, tak se může jednat o ideální mobil pro každodenní práci, ale zábavu.

 

 

 

Pozitiva:

  • Tříletá záruka na mobil
  • Tři roky aktualizace systému Android a bezpečnostních záplat
  • Povedený design a bytelná konstrukce
  • Hezké barevné podání displeje a always-on obrazovka
  • Nalepená ochranná fólie na displeji
  • Ochranný ekologický kryt v balení
  • 3,5 mm jack konektor
  • FM rádio
  • Spolehlivá čtečka otisků prstů na boku
  • Slušný hlavní fotoaparát Zeiss
  • Dobrá výdrž na jedno nabití

 

 

Negativa:

  • Displej nemá 90 Hz obnovovací frekvenci
  • Neumí natáčet vide ve 4K
  • Cena mohla být nižší
  • V balení se nenachází nabíjecí adaptér
  • Nabíjení mohlo být rychlejší
  • Ultraširokoúhlý fotoaparát mohl mít vyšší rozlišení
  • Zbytečné dva 2 Mpx fotoaparáty

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*