Android One – Jaké má výhody a v čem se liší?

Téměř každý výrobce si systém Android upravuje podle sebe. Odlišují se tak od konkurence a nabízí i jiné systémové tapety, ikonky, občas i nějaké ty ovládací prvky a systém je doplněn i o nějaké aplikace. Pak je tu čistý systém Android, který není nijak upraven a po prvním startu obsahuje jen pár základních aplikací, což řada uživatelů oceňuje. Neobsahuje žádné zbytečné aplikace dané výrobcem, ikonky vypadající jak omalovánky pro malé děti a další vlastnosti nadstaveb.

 

 

Na mobilech značky Nokia, některých modelů Xiaomi, Motorola a hrstce dalších si však můžete všimnout loga Android One na zádech mobilu. Jedná se o program, který zajišťuje pravidelné bezpečnostní aktualizace po dobu tří let. Záplaty bude takový mobil dostávat pravidelně každý měsíc, což je z bezpečnostního hlediska velkou výhodou a systémy s nadstavbou tak časté záplaty nedostávají. Android One také slibuje záruku, že po dobu dvou let budete dostávat nové verze systému Android.

V čem se systém Android zapojený do programu Android One odlišuje? Jedná se o zcela čistý systém Android od Googlu, který můžete vidět v mobilech Google Pixel. Nenabízí žádné aplikace dané výrobcem telefonu, ale nabízí jen Obchod Play, kalkulačku a pár dalších běžných aplikací. Výrobci si tak nemohou systém upravovat a dosazují pouze své fotoaplikace a v případě HTC U11 Life bylo výrobci povoleno do systému umístit i funkci Edge Sense.

Na trhu s mobily se systémem Android je to pro méně znalého uživatelé nepřehledné a složité. Na výběr máte ze tří variant a každému vyhovuje něco jiného. Jsou uživatelé, kteří milují nadstavby EMUI, MIUI a řadu dalších. Pak je tu čistý systém Android, který nabízí třeba ASUS a řada dalších výrobců. Nakonec se dostáváme k mobilům s logem Android One. Narazit tedy můžete na dvě varianty čistého Androidu, ale jen mobil s logem Androidem One vám zajistí pravidelné aktualizace, což je pro některé uživatelé podstatné.

Pokud hledáte kompletní seznam zařízení s Androidem One, tak se můžete podívat na oficiální stránku programu. Je však velká škoda, že na oficiálních stránkách nenajdete veškerá zařízení zapojena do tohoto programu. Obsahuje tedy spíše novější modely, což dává i celkem smysl. Asi nemá moc smysl kupovat dva roky starý mobil.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*