RECENZE: Nokia G20 – sympatický mobil s NFC a dlouhou výdrží

Finský výrobce HMD Global nedávno představil odolný mobil Nokia XR20, ale zapomenout nesmíme ani na dostupný mobil Nokia G20. Ten se snaží zaujmout především krásným barevným zpracováním, velkým 6,5palcovým displejem, NFC a nadprůměrnou výdrží na jedno nabití. V době psaní recenze se mobil prodával za 4 590 Kč s DPH.

 

 

Co najdu v prodejním balení?

V klasické „Nokiácké“ krabičce nenajdeme nic nadstandartního. K mobilu tedy dostanete 10W nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, sponu pro vysunutí šuplíku s nanoSIM/microSDXC a různé návody. Nic víc se v balení nenachází.

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Nokia G20 zakoupit 

 

 

Design a konstrukce – hezké barevné zpracování

Nokia G20 je dostupný mobil za necelých 5 tisíc Kč, proto nemůžete očekávat prémiovější materiály. Mobil je tedy z plastu, ale jeho zpracování je příkladné. Plast se nikde neprohýbá a vše drží pevně na svém místě. Příjemné jsou také rozměry mobilu, díky čemuž se mobil příjemně drží a problém jsem neměl ani se psaním jednou rukou. Menší ruce však s ovládáním jednou rukou mohou mít problémy.

Na čelní ploše mobilu se nachází velký 6,5palcový displej s minimalizací rámečků. Displej tedy nabízí výřez se selfie kamerkou a je celkem škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit modernější průstřel, ale osobně mi výřez nijak nevadí a v aplikacích mi nepřekážel. Na displeji je také nalepená ochranná fólie, kterou můžete v případě potřeby odlepit. Výrobce však za nalepení fólie chválím. Rád bych viděl také notifikační diodu, ale ta bohužel mizí i z konkurenčních mobilů.

Rám mobilu na své horní části nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a zdířku mikrofonu. V levém boku mobilu se ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu microSDXC kartu a tlačítko Google Asistenta. Tlačítku bohužel nelze nastavit jinou funkci, takže je spíše zbytečné. Lze jej však úplně vypnout. Na pravém boku pak tradičně najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu pak je zdířka mikrofonu, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Opravdu zajímavá jsou záda mobilu, která jsou plastová a hrany zadního krytu jsou po stranách zakřivené, díky čemuž se dobře mobil drží v ruce. Na tom by nebylo nic moc zvláštního, ale zajímavá je především barva zad. Na našem trhu se prodává modrá (Night) varianta. Ta z modré barvy přechází do fialové, což vypadá moc pěkně a bylo to možné vidět už u staršího modelu Nokia 3.4. Na zádech se nachází také modul čtyř fotoaparátů a přisvětlovací LED blesk.

 

 

 

Displej a zvuk – obr s již nalepenou fólií

Nokia G20 nabízí velký 6,5palcový IPS displej s HD+ rozlišením. Mobilu nechybí ani automatická regulace jasu, která mi fungovala pohotově a problém jsem neměl ani s viditelností na přímém světle. Tu však trochu kazí nalepená ochranná fólie, ale tu můžete klidně odlepit.

Displeji nechybí hezké přirozené barevné podání, jak je u IPS panelu zvykem. V nastavení si můžete také vyvážení bílé manuálně upravit dle potřeby, což chválím. Příkladné jsou i pozorovací úhly a displeji vlastně nemám co vytknout. Někdo by však mohl požadovat Full HD+ rozlišení, ale vzhledem k ceně jsem ochoten snést HD+ rozlišení.

Po stránce zvuku v této cenové kategorii nemůžete mít velká očekávání, ale zklamáni rozhodně nebudete. Mobil nabízí jeden hlasitý reproduktor pro multimédia, a to vespod mobilu. Reproduktor je dostatečně hlasitý a jeho kvalita odpovídá ceně. Potěšit rozhodně může 3,5 mm jack konektor pro připojení starších drátových sluchátek a v mobilu najdete také FM rádio.

 

 

 

Odemykání mobilu – čtečka na boku

Nokia G20 už tradičně na svém pravém boku nabízí čtečku otisků prstů, která je zabudovaná přímo v zamykacím tlačítku. Toto umístění se mi líbí a dle mého názoru je přirozené. Na čtečku snadno dosáhnete palcem a samotné odemykání je velice rychlé a spolehlivé.

Mobil umí také odemykání obličejem a v nastavení si můžete naskenovat svůj obličej, ale v mém případě tato funkce vůbec nefungovala ani po továrním nastavení. Je dost možné, že je to problém jen mého „novinářského“ vzorku, nebo tento problém výrobce teprve vyřeší aktualizací.

Bok se čtečkou otisků prstů

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Srdcem mobilu je osmijádrový procesor MediaTek G35 s maximálním taktem 2,3 GHz. Tomu asistují paměti 4 GB RAM a k dispozici je i 64 GB interní úložiště. Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC, ale výrobce nikde bohužel nespecifikoval, jakou maximální velikost paměťové karty lze použít. V mém případě jsem mobil testoval se 128 GB kartou.

Test v AnTuTu Storage test a Geekbench 5

Od mobilu za tyto peníze nemůžete očekávat dechberoucí výkon. Pro běžné aplikace, multitasking a běh systému je výkon naprosto dostačující. Hrát můžete i náročné hry PUBG Mobile a Call of Duty: Mobile bez sekání, ale s nižším nastavením. Na Fortnite však musíte zapomenout, protože procesor není ze strany vývojářů podporován. Vyzkoušel jsem i novou hru The Witcher: Monster Slayer, kterou oficiálně na mobilu hrát nelze, ale pokud hru budete chtít hrát, tak existuje neoficiální řešení (návod).

Grafické nastavení hry PUBG Mobile
Hra PUBG Mobile

Pod zadním krytem se ukrývá celkem velký akumulátor s kapacitou 5050 mAh. Celý pracovní den mobil bez problémů vydrží. Když jsem však občas zvedl hovor, odepsal e-mail, používal Telegram atd., tak jsem vydržel i dva a půl až tři dny na jedno nabití. Výdrž tedy hodnotím kladně. Záleží ale jen na tom, jak mobil budete používat, jaké aplikace budete mít běžící na pozadí a jaký budete mít nastavený jas.

Po stránce nabíjení už to tak slavné není, jak jsem od mobilu v této cenové kategorii také očekával. Potěší však moderní oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje 10W výkon nabíjení. Takový adaptér najdete přímo v prodejním balení. Z úplného vybití do 100% se mi mobil nabil za přibližně 3 hodiny a 15 minut. To je pomalé nabíjení, ale od mobilu za tyto peníze jsem vyšší výkon ani neočekával. Pokud tedy nabíjíte mobil v noci, tak rychlost nabíjení řešit ani nebudete.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

V Nokii G20 tradičně najdete aplikaci HMD Camera, která slouží pro focení či natáčení videí. Na horní části aplikace najdete funkci Google Lens, zapnutí/vypnutí pohyblivých snímků, časovač, nastavení blesku i poměru stran. Níže pak najdete dvě tlačítka, ta slouží pro přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem. Nechybí ani ikona pro přechod do podrobnějšího nastavení, kde nechybí třeba nastavení HDR (to funguje i automaticky).

V aplikaci najdete také důležitý pruh všech režimů. Tam je portrétní režim s rozostřeným pozadím a noční režim, který za špatných světelných podmínek opravdu pomůže. V kolonce „více“ pak najdete panoramatický režim, časosběr a režim pro focení makra s 2 Mpx fotoaparátem. Je velká škoda, že výrobce úplně zapomněl na Pro režim s manuálním nastavením parametrů. Osobně to vůbec nechápu, protože zrovna mobily Nokia mají nejlepší Pro režimy. Na druhou stranu drtivá většina uživatelů manuální nastavení parametrů fotoaparátu vůbec neřeší.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Na zádech Nokie G20 se nachází stříbrný modul čtyř fotoaparátů. Hlavní snímač nabízí 48 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s 5 Mpx rozlišením se světelností f/2.2. Poslední dva fotoaparáty jsou úplně zbytečné, protože mají ubohé 2 Mpx rozlišení a slouží pro focení makra a snímání hloubky ostrosti.

Hlavní fotoaparát odvádí na danou cenovou kategorii slušný výkon. Tradičně nabízí přirozené barevné podání, slušný dynamický rozsah i dost detailů. Skvěle funguje automatické HDR a fotoaparát si poradí i s protisvětlem a focením makro snímků. Ultraširokoúhlý fotoaparát je také použitelný, ale spíše jen za dobrého světla. Za horších světelných podmínek se u obou fotoaparátů vytrácí detaily, ale noční režim umí kvalitu dost pozvednout. Vzhledem k ceně jsou fotoaparáty tedy slušné a vytknout výrobci mohu tedy jen zbytečné dva 2 Mpx fotoaparáty.

Prohlédněte si snímky nafocené mobilem Nokia G20

 

 

Natáčení videí

Nokia G20 umí natáčet hlavním i ultraširokoúhlým fotoaparátem v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Někdo by mohl chtít 60 FPS, ale je nutné se podívat na cenu mobilu. Moc se mi líbí, že při natáčení videí můžete zapnout aktivní potlačení větru, díky čemuž za větrných podmínek získáte lepší zvuk. Videa jsou na tom dost podobně, jako snímky. Nechybí jim tedy hezké barvy a dostatek detailů. Vzhledem k ceně je i dobrá elektronická stabilizace videa.

 

 

 

Focení selfíček

V kapkovitém výřezu displeje se nachází 8 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.0. Ta odvádí také slušnou práci a myslím si, že její kvalita bude většina uživatelům postačovat. Pochválit musím opět portrétní režim s rozostřeným pozadím, který funguje velice dobře a snímky vypadají pěkně. I přední kamerou pak můžete pořizovat videa ve Full HD se 30 FPS.

Vyfoceno s portrétním režimem

 

 

 

Operační systém – pravidelné aktualizace

Po stránce softwarové podpory se Nokia začíná opravdu snažit. Třeba u odolné Nokie XR20 nabízí až čtyřletou podporu. Nokia G20 však patří do nižší třídy, takže musíte počítat s nižší, ale přesto velice dobrou tříletou podporou. To znamená, že tři roky budete dostávat pravidelné bezpečnostní záplaty a po dobu dvou let nové verze Androidu. V době testování se v mobilu nacházel systém Android 11 a majitelé tohoto modelu se dočkají také Androidu 12 a Androidu 13.

Android asi nemá moc smysl popisovat a Nokii musím tradičně pochválit, že nabízí čistý Android. Ten nenabízí žádné přeplácané prvky ani zbytečné aplikace, jako je tomu převážně u čínských výrobců. Systém mi po celou dobu testování fungoval spolehlivě, i když občas jsem zaznamenal nějaké to drobné zpomalení, ale to je u mobilu v této cenové kategorii běžné. Neměl jsem však problém s žádným zamrzáním, pády aplikací či agresivním ukončováním aplikací běžících na pozadí.

 

 

 

Konektivita – pochvala za sloty

Nokii G20 musím hned ze začátku pochválit dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu paměťovou kartu microSDXC. Bez problémů tedy můžete používat dualSIM i paměťovou kartu současně. Sloty podporují všechna LTE pásma a připojit se lze i ke standartu 2,4 GHz Wi-Fi sítím. Je tedy škoda, že mobil už neumí méně používané 5 GHz sítě.

A co bezkontaktní placení? To si díky přítomné NFC cívce a službě Google Pay můžete bez problémů užívat. Pro mapy a navigace pak slouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS a Beidou. Pro připojení bezdrátových sluchátek, reproduktorů a jiných zařízeních pak dobře poslouží Bluetooth 5.0.

 

 

 

Závěr – sympatický model za fajn cenu?

Tak a dostávám se k závěru recenze, kde rozeberu, co se mi na mobilu líbilo a nelíbilo. Dle mého názoru je Nokia G20 sympatický mobil, který za fajn peníze má co nabídnout. Pochválit mobilu musím především hezkou barvu a příkladné konstrukční zpracování. Dále se mi líbí velký IPS displej, rychlá čtečka otisků prstů a nadprůměrná výdrž na jedno nabití. Pochválit musím také za přítomné NFC pro využívání bezkontaktních plateb, USB-C a slušný fotoaparát. Nesmím zapomenout zmínit ani až tříletou softwarovou podporu.

To, co bych Nokii G20 vytknul jsou zcela zbytečné 2 Mpx fotoaparáty a nefunkční odemykání obličejem. Je také škoda, že mobil již nepodporuje 5 GHz Wi-Fi sítě, i když ty na druhou stranu moc lidí nevyužívá.

Když to tedy shrnu, tak se jedná o povedený model, který nemá až tolik nedostatků. Pokud tedy hledáte spolehlivý mobil s dlouhou softwarovou podporou, který ale i hezky fotí a vydrží dlouho nabitý, tak se může jednat o žhavého kandidáta.

 

 

 

Pozitiva:

  • Příkladné zpracování a hezké barevné provedení
  • Velký displej
  • Nalepená ochranná fólie na displeji
  • Tříletá softwarová podpora a pravidelné aktualizace
  • 3,5 mm jack konektor a FM rádio
  • Rychlá čtečka otisků prstů na boku mobilu
  • Velice slušná výdrž na jedno nabití
  • USB-C nabíjecí konektor
  • Slušný fotoaparát
  • Oddělené sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSDXC
  • NFC
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Dva zbytečné 2 Mpx fotoaparáty
  • Problematické odemykání obličejem
  • Aplikace fotoaparátu nemá Pro režim pro manuální nastavení parametrů
  • Nepodporuje 5 GHz Wi-Fi sítě

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*