Nokia 8.3 5G – Nejen pro ty, co rádi fotí a natáčí videa (RECENZE)

Od představení uplynulo poměrně dost často, přesto se Nokia 8.3 5G konečně dostává na náš trh. Novinka se snaží zaujmout krásným designem, obřím 6,81palcovým displejem s minimalizací rámečků, výkonným procesorem Snapdragon 765G, a především svými čtyřmi fotoaparáty na zádech. Dokonce je vybavena i do budoucna a podporuje tedy všechna 5G pásma.

V době psaní recenze se cena mobilu pohybovala kolem 15 000 Kč. Mobil je oficiálně k dispozici jen a pouze na Datart.cz. Ostatní e-shopy mají dovozené kusy ze zahraničí, proto je u nich cena výrazně vyšší.

 

 

Obsah balení

V tradičním „nokiáckém“ balení nečekejte nic navíc. K mobilu tedy dostanete jen 18W nabíjecí adaptér, USB-C nabíjecí/datový kabel a také pecková sluchátka. Nechybí pak ani spona pro vysunutí šuplíku s nanoSIM/microSD a různé návody. Je celkem škoda, že v balení není přibalený také ochranný kryt, ale ten často nepřidává ani konkurence.

 

 

 

Design a konstrukce – zaujme na první pohled

Když se podíváte na úhlopříčku displeje, tak hned pochopíte, že se jedná o velký mobil. Celkové rozměry mobilu činí 171.90 x 78.56 x 8.99 mm a váha se zastavila na 227 gramech. Jelikož mam velké mobily rád, tak jsem si testování mobilu užíval, ale menší ruce mohou mít problémy především se psaním jednou rukou. Mobil se však i v jedné ruce drží příjemně, a to především díky oblým tvarům zadního krytu.

Čelní plochu okupuje ochranné sklo 6,81palcového displeje. Ten nabízí minimalizaci rámečků, neobešlo se to tedy bez průstřelu selfie kamerky v levém rohu displeje. Ten je poměrně malý a design nijak nekazil, ani mi nevadil při hraní her. Nad displejem najdete elegantně ukrytou mřížku reproduktoru pro hovory a pod displejem je pak logo výrobce.

Rám mobilu je z bytelného plastu, který má krásně lesklou barvu a na první pohled není vůbec znát, že se jedná o plast. Na jeho horní straně se nachází mikrofon. Levý bok pak nabízí jen tlačítko Google Asistenta, kterému bohužel nelze přiřadit jinou funkci. Je však možné jej zcela vypnout, čehož jsem využil. Pravý bok pak tradičně nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko, ve kterém je zabudovaná čtečka otisků prstů. Překvapivě na stejném boku se nachází ukrytý také hybridní slot pro dvě nanoSIM a microSD. Na spodní části mobilu pak najdete hlasitý reproduktor, oboustranný nabíjecí konektor USB-C, mikrofon a překvapivě také 3,5 mm jack pro připojení sluchátek.

I když se výrobce nikde nechlubí zvýšenou odolností vůči vodě a prachu, tak si u hybridního šuplíku pro nanoSIM karty a paměťovou kartu můžete všimnout gumového těsnění. Mobil tedy nějakou odolnost má, ale ne s certifikací IP-68, což v této cenové kategorii není zvykem.

To nejhezčí se nachází na zádech mobilu, kde najdete po stranách zakřivený skleněný kryt. Musím říci, že výrobci se barevné provedení Polar Night vážně povedlo a záda mobilu i s jeho rámem vypadá působivě. Na zádech tedy najdete kulatý modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem, ten o něco více vystupuje z těla mobilu, ale to má své opodstatnění, jak se ještě v této recenzi budete moci dočíst.

 

 

 

Displej a reproduktory – není to OLED, ale hodně se mu podobá

Jak jsem tu již zmiňoval, Nokia 8.3 5G nabízí obří 6,81palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením. Displej tedy není OLED, ale Nokia je už dlouho známá tím, že její displeje u některých modelů jako OLED vypadají. Nabízí totiž funkci PureDisplay, kterou si můžete nastavit v nastavení displeje. Tam si můžete zapnout dynamický režim pro automatické upravování barvy, kontrastu a jasu podle používání. Nechybí pak ani převod z SDR na HDR kvalitu. Tyto funkce rozhodně doporučuji zapnout. Někomu však může chybět 90 HZ obnovovací frekvence.

Displej je tedy opravdu krásný a velice spokojený jsem byl s jeho věrným barevným podání, a to si také můžete manuálně upravit v nastavení. Příkladné jsou pak i pozorovací úhly, viditelnost na přímém světle je také velmi dobrá a spokojený jsem byl i s automatickou regulací jasu.

Je celkem škoda, že mobil nenabízí žádnou notifikační diodu, protože mobil upozorní na nové notifikace jen chvilku po přijetí notifikace probuzením displeje. V nastavení pak najdete pochopitelně také možnost si upravit velikost prvků a textu v prostředí.

Dostávám se tedy ke zvuku. Mobil nabízí „jen“ jeden hlasitý reproduktor, který se nachází na levé spodní části mobilu. S umístěním jsem první den trochu zápasil, protože mobil často ovládám i levou rukou, čímž jsem si jej zakrýval. Je to však jen o zvyku. Hlasitost reproduktoru je na vysoké úrovni a rozhodně jej nepřeslechnete. Reproduktor se také snaží o náznak basů a s kvalitou jsem byl také velmi spokojený. Když to porovnám s konkurencí, tak je reproduktor lehce nadprůměrný.

Potěšit pak může 3,5 mm audio jack pro připojení sluchátek. Ten funguje také velice dobře a s jeho kvalitou jsem byl spokojený. Záleží však hodně na tom, jaká sluchátka budete používat. Někdo také může ocenit přítomnost FM rádia.

 

 

 

Odemykání mobilu – tak to má vypadat

Nokia 8.3 5G nabízí čtečku otisků prstů ukrytou přímo v zamykacím tlačítku na pravém boku mobilu. Dle mého názoru se jedná o nejlepší možné umístění a palcem na čtečku bez problémů dosáhnete. Pevně doufám, že tohoto umístění se Nokia bude držet a už se nevrátí ke čtečkám v displeji, které jsou vždy horší. Mobil můžete odemykat pochopitelně i obličejem, což funguje také velmi spolehlivě a rychle, ale když už máte k dispozici tak kvalitní čtečku, na odemykání obličejem úplně zapomenete.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Od této cenové kategorie bych už očekával pořádný výkon i pro hraní těch náročnějších mobilních her. Proto jsem moc rád, že Nokia do mobilu umístila můj oblíbený osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 765G s taktem: 1x 2,40 GHz + 1x 2,21 GHz + 6x 1,80 GHz. Na našem trhu se také oficiálně prodává jen jedna varianta mobilu, a to naštěstí ta lepší. Mobil tedy má 8 GB paměti RAM a 128 GB interní úložiště. To je možné také rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 512 GB.

Test v AnTuTu Benchmark, GeekBench 5 a Androbench

Od procesoru jsem měl jako mobilní hráč velká očekávání, která mi mobil naštěstí vyplnil. Mobil má výkon pro svižný běh systému i pro ty nejnáročnější aplikace. Vyzkoušel jsem také hrát nejnáročnější mobilní hru Fortnite, kterou bylo možné hrát na maximální (Epic) grafické nastavení. To samé platí i pro titul Dead by Daylight, který jsem hrál i se 60 FPS. Výkon tedy uspokojený i ty nejnáročnější hráče.

Grafické nastavení Fortnite
Grafické nastavení Dead by Daylight

V útrobách mobilů se nachází také uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 500 mAh, což dnes není nijak převratná kapacita. Celý den mobil však bez problémů vydrží. Většinou jsem se dostal na jeden a půl dne, kdy jsem měl ještě nějaké ty procenta k dobru. Pokud tedy nebudete hrát hry a nebudete tolik sledovat videa, tak dva dny rozhodně nejsou nereálné.

Co se nabíjení týče, tak tady to slavné rozhodně není. Mobil nabízí oboustranný nabíjecí konektor USB-C a podporuje 18W rychlé nabíjení. V této cenové kategorii bych už očekával 30W nabíjení, ale pokud mobil nabíjíte přes noc, tak rychlost nabíjení pravděpodobně řešit nebudete. S originálním nabíjecím adaptérem se mobil nabije z nuly do 50% za přibližně 40 minut. Z nuly do 100% to pak je přibližně za 1 hodinu a 35 minut. S bezdrátovým nabíjením pak taky nepočítejte.

 

 

 

Aplikace pro focení

V mobilu je přítomná dobře známá aplikace HMD Camera, kterou můžete znát z jiných mobilů Nokia. Na horní části aplikace najdete menu aplikace a funkci Google Lens, ta může posloužit třeba pro skenování QR kódů. Nechybí pak ani pořizování živých snímků, časovač, nastavení poměru stran a také blesku.

Na spodní části najdete tři tlačítka pro přepínání mezi hlavním, ultraširokoúhlým a makro fotoaparátem. Nechybí pak ani pruh všech potřebných režimů, kde nechybí noční i portrétní režim s rozostřeným pozadím, ale také Profi režim pro manuální nastavení parametrů, panorama, zpomalený záběr či časosběr.

Pro natáčení videí pak nechybí ikony pro aktivní potlačení hluku větru, streamování na YouTube i nastavení HDR. Přepínat se pochopitelně můžete také mezi fotoaparáty, ale i natáčet zadní i přední kamerou současně, což se může některým uživatelům líbit. Ocenit pak můžete také akční režim pro natáčení akčnějších scén. Výborný je také režim kino pro natáčení v poměru stran 21:9.

Aplikaci musím opravdu moc pochválit a řekl bych, že Nokia 8.3 5G má ze všech mobilů Nokia nejpropracovanější aplikaci pro focení. Je vidět, že výrobce se již nezaměřuje jen na kvalitní snímky, ale také video.

 

 

 

Zkusit můžete i Google Cameru

Jelikož mobily značky Nokia nabízí čistý operační systém Android One a procesory Qualcomm Snapdragon, tak je do nich možné doinstalovat také aplikaci Google Camera. Tu můžete znát z mobilů Google Pixel. Aplikace vyniká především svým nočním režimem Night-Sight, ale také portrétním režimem.

Během testování jsem snímky z aplikace od výrobce a Google Camery neustále porovnával. Došel jsem k závěru, že snímky jsou často velmi podobné, občas mají jiné barevné podání a Google Camera v noci snímky někdy více prosvítí, což se někdy hodí a někdy je to zas na škodu. Co se ale focení selfie týče, tak na ty mohu doporučit používat portrétní režim Google Camery. Kvalita snímků je pak úplně někde jinde, a to především při focení „selfíček“ za horších světelných podmínek.

 

 

 

Jak tedy fotí zadní fotoaparáty?

Nokia 8.3 5G na svých zádech nabízí kulatý modul čtyř fotoaparátů s optikou Zeiss a přisvětlovacím LED bleskem. Hlavní snímač nabízí 64 Mpx rozlišení se světelností f/1.9. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s 12 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Poslední dva fotoaparáty jsou pak spíše jen do počtu, protože nabízí 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro a snímání hloubky ostrosti.

Fotoaparáty odvádí skvělou práci a za dobrých světelných podmínek pořídíte opravdu hezké snímky, které nepostrádají věrohodné barevné podání bez přepalů a dostatek detailů. Vyzdvihnout musím ultraširokoúhlou kamerku, která má větší záběr než často vlajkové modely za více peněz. Spokojený jsem byl i s focením makra, i když to bych fotil především hlavním fotoaparátem, nikoliv 2 Mpx snímačem v režimu makro. Přeci jen 2 Mpx jsou dnes opravdu málo, proto tento fotoaparát považuji za zcela zbytečný. Pokud tedy aplikace bude lákat na režim makro, tak to raději ignorujte. Pochválit pak musím i schopný noční režim, který za špatných světelných podmínek dokáže hodně pomoci.

Fotoaparátům tedy nemám vůbec co vytknout a hodnotím je na danou cenovou kategorii jako nadprůměrné. Je však dobré zmínit, že fotoaparáty výrazně vylepšila poslední aktualizace softwaru. Pokud si tedy mobil zakoupíte, tak doporučuji hned jej připojit k Wi-Fi, přejít do Nastavení telefonu/Systém/Rozšířená nastavení/Aktualizace systému a všechny dostupné aktualizace stáhnout a nainstalovat.

 

 

 

Natáčení videí

Musím říci, že videa jsou na výborné úrovni a velice překvapen jsem byl ze stabilizace. Výrobce se totiž nikde nechlubí, že by mobil měl mít optickou stabilizaci obrazu (OIS), takže předpokládám, že ji nemá. O stabilizaci se stará elektronická stabilizace, která odvádí výbornou práci na hlavním i ultraširokoúhlým fotoaparátu. Skvěle na tom je i barevné podání a dostatek detailů. Kvalitní je také zvuk díky systému Nokia OZO a nechybí ani režim kino, který umožňuje natáčet videa až v poměru stran 21:9. Videa jsou tedy nadprůměrná, a dokonce drtí i některé vlajkové modely.

Mobil umí také natáčet zadní i přední kamerou současně, což může být v některých případech užitečné. Nokia byla vlastně úplně prvním výrobcem, který tuto funkci nabídl. Konkurence ji pak převzala. Jediné, co mi u natáčení videí trošku vadí je nemožnost se při natáčení videa libovolně přepínat mezi fotoaparáty.

 

 

 

Focení selfies

Nokia 8.3 5G nabízí 24 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.0, která se nachází v malém průstřelu displeje. Kvalita kamerky je na vysoké úrovni a výsledným snímkům nechybí hezké barevné podání, dostatečná ostrost obličeje a také schopný portrétní režim s rozostřeným pozadím.

S kvalitou snímků jsem tedy spokojený, ale pokud si u svých „selfíček“ potrpíte na kvalitu, tak rozhodně doporučuji vyzkoušet již zmíněnou aplikaci Google Camera. Ta dle mého názoru z přední kamerky opravdu vytáhne maximum a i ve tmě umí pořídit hezké fotky.

Aplikace od výrobce (vlevo) / Google Camera (vpravo)
V noci – Aplikace od výrobce (vlevo) / Google Camera s nočním režimem (vpravo)

 

 

 

Operační systém – síla čistého Androidu

Nokia 8.3 5G v době mého testování v sobě měla operační systém Android 10, ale již brzy by měla dorazit také aktualizace na nový Android 11. Jelikož systém zapadá do programu Android One, tak po dobu dvou let obdrží dvě velké aktualizace a po dobu tří let pak bezpečnostní záplaty každý měsíc. To znamená, že se dočká také Androidu 12.

Systém Android je ve všech mobilech Nokia zcela čistý, takže Nokia 8.3 5G není naštěstí žádnou výjimkou. Systém je krásně svižný, spolehlivý a agresivně neukončuje aplikace, jak také ukázal test DontKillMyApp, kde si mobil odnesl hodnocení 100%. Skvěle mi tedy fungovalo neustálé připojení k VPN i veškeré notifikace (upozornění z aplikací).

Má dále smysl systém nějak popisovat? Já si myslím, že ne, protože Android přeci jen už každý moc dobře zná.

 

 

 

Konektivita – připravena na budoucnost

Jak jsem tu již zmiňoval, Nokia 8.3 5G nabízí hybridní slot. Musíte se tedy rozhodnout, zda chcete používat dualSIM nebo jednu nanoSIM a paměťovou kartu microSD. Oba nanoSIM sloty podporují všechna 5G i LTE pásma. Mobil je tedy připravený na budoucnost a mobilním internetem nebudete mít problém.

Připojit se pochopitelně můžete také ke 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 a/b/g/n/ac). K dispozici je pak i Bluetooth 5.0, které jsem denně využíval pro bezdrátový poslech hudby ve sluchátkách. Poslech nebyl nijak trhaný a byl kvalitní díky kodeku aptX. Nechybí pak ani NFC pro využívání bezkontaktních plateb a pro navigace a mapy slouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS a Beídou.

 

 

 

Závěr – je skvělá, ale ne bez chyb

Dostávám se tedy k závěru recenze. Mobil Nokia 8.3 5G jsem testoval rád, protože se jedná o vydařený kousek. Nejen že dobře vypadá, ale má rozhodně co nabídnout. Pochválit musím rozhodně obří 6,81palcový displej, čtečku otisků prstů na boku a také výkon pro hraní těch nejnáročnějších mobilních her. Zapomenout nesmím zmínit ani nadprůměrné fotoaparáty, které pořídí krásné snímky, ale také videa. Nokii 8.3 5G bych vlastně doporučil především uživatelů, kteří rádi fotí nebo natáčí videa.

Mobil však rozhodně není bez chyb a osobně bych rád uvítal rychlejší nabíjení. Někdo může postrádat také bezdrátové nabíjení a 90 Hz obnovovací frekvenci displeje.

A co cena? Tomuto mobilu je často vyčítáno, že je o něco dražší, než by mohl být. Ano, to je sice pravda, ale na druhou stranu konkurence v této cenové kategorii nemá tak kvalitní fotoaparáty. Je také dobré zmínit, že Nokia 8.3 5G podporuje všechna 5G pásma, což se o čínské konkurenci často říci rozhodně nedá.

 

 

Pozitiva:

  • Krásný design
  • Čtečka otisků prstů na boku
  • Obří 6,81palcový displej
  • 3,5 mm jack pro připojení sluchátek
  • FM rádio
  • Výborný procesor Snapdragon 765G
  • Nadprůměrné fotoaparáty
  • Nadprůměrná pořízená videa
  • Lze doinstalovat Google Cameru
  • Podpora všech 5G pásem

Negativa:

  • Nabíjení mohlo být rychlejší
  • Někdo může postrádat bezdrátové nabíjení
  • 90 Hz obnovovací frekvence displeje chybí

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*