Nokia 3.4 – Sympaťák s NFC a čistým Androidem (RECENZE)

Nedávno jsem na webu zveřejnil recenzi levnějšího mobilu Nokia 2.4, kde jsem v závěru doporučoval si spíše připlatit a pořídit si vybavenější model Nokia 3.4. Na ten jsem se podíval v této recenzi. Snaží se zaujmout hezkým designem s měnícími se barvami, NFC pro využívání bezkontaktních plateb, slušnými fotoaparáty a čistým systémem Android One. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu kolem 4 400 Kč.

 

 

Obsah balení

V tradičním „nokiáckém“ balení k mobilu dostanete 5W nabíjecí adaptér a metrový USB-C kabel. Ten je jak nabíjecí, tak i datový. Nechybí pak ani spona pro vysunutí šuplíku pro nanoSIM/microSD a různé návody.

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Nokia 3.4 zakoupit 

 

 

Design a konstrukce – umí měnit barvy

Prémiové materiály od mobilu za tuto cenu očekávat nelze. Mobil je však zpracován výborně, plasty drží pevně na svém místě, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Hrany jsou také krásně oblé, takže do ruky nic neškrábe a mobil se v ruce drží skvěle. Ergonomii tedy musím pochválit a problém jsem neměl ani se psaním jednou rukou. Celkové rozměry mobilu činí 160,97 × 75,99 × 8,7 mm a váha se zastavila na 180 gramech.

Čelní plochu okupuje 2.5D ochranné sklo 6,39palcového displeje. Ten nabízí minimalizaci rámečků, takže se to neobešlo bez průstřelu selfie kamerky v displeji. Ten je však malý a design mobilu nijak nekazí. Mobil díky němu vypadá také moderně a daleko lépe, než kdyby měl klasický kapkovitý výřez.

Rám mobilu na své horní části nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a zdířku mikrofonu. V levém boku se pak ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSD kartu. Nechybí pak už tradiční tlačítko pro vyvolání Google Asistenta, které bych nejraději odstranil, protože mu nelze přiřadit jinou funkci. Pravý bok pak na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Je velká škoda, že v zamykacím tlačítku není notifikační dioda, jako tomu bylo u loňského modelu Nokia 3.2. Spodní část má pak zdířku mikrofonu, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu jsou tím nejzajímavějším designovým prvkem. Zadní kryt je sice celý plastový, ale nabízí vroubkovaný povrch, díky čemuž tolik neklouže z ruky. Ještě zajímavější je jeho barevný odstín, protože mnou testovaná modrá varianta na světle měnila barvu pod některými úhly do fialové. To je působivé a od tak „levného“ mobilu jsem nic takového neočekával. Mobil je k dispozici dále také v černém a fialovém provedení. Na zádech pak najdete lehce vystupující modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem, čtečku otisků prstů a logo výrobce.

 

 

 

Displej a zvuk

Nokia 3.4 nabízí 6,39palcový IPS displej s HD+ rozlišením a 269 ppi. IPS panel nabízí opravdu hezké věrné barevné podání, příkladné pozorovací úhly a dobrá je i viditelnost na přímém světle. Problém jsem neměl ani s automatickou regulací jasu. Je jen škoda, že výrobce už nenašel místo pro notifikační diodku, ale ta bohužel už mizí takřka ze všech mobilů.

V nastavení displeje pak najdete tmavý motiv prostředí i noční režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách. Nechybí pak ani nastavení velikosti písma a prvků v prostředí.

Pro hlasitý poslech multimédií slouží jeden reproduktor, a to na spodní části mobilu. Ten je dostatečně hlasitý, takže jeho vyzvánění rozhodně nepřeslechnete. Kvalita je však spíše průměrná, i když se reproduktor snaží. Nechybí pak ani 3,5 mm jak pro připojení sluchátek a někoho může potěšit i přítomnost FM rádia.

 

 

 

Odemykání mobilu

Nokia 3.4 nabízí odemykání otiskem prstu i obličejem. Co se týče čtečky otisků, tak ta je na zádech mobilu a je spolehlivá a rychlá. Využívat můžete také gesto vysunutí rolovací systémové roletky přejetím prstu po čtečce. Odemykání obličejem funguje také obstojně, ale za horších světelných podmínek je lepší sáhnout po čtečce otisků.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O chod celého mobilu se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 460 s maximálním taktem 1,8 GHz. Ten byl vyroben 11 nm technologií a asistuje mu grafický čip Adreno 610 a také paměti 3 GB RAM. Pro své aplikace a soubory pak můžete využít 32 GB interní úložiště (eMMC 5.1), které je možné také rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 512 GB.

V recenzi nižšího modelu Nokia 2.4 jsem doporučoval si raději připlatit právě za Nokii 3.4, protože má více paměti RAM i lepší procesor. 3 GB RAM sice není paměť pro ty nejnáročnější hry, ale výkon jednoduše odpovídá ceně mobilu. Stačí pro běh systému i všechny běžné aplikace. Pokud chcete hrát hry, tak si zahrajete i náročnější PUBG Mobile nebo Call of Duty Mobile. Na Fortnite však musíte zapomenout.

Grafické nastavení hry PUBG Mobile

V útrobách mobilu se nachází akumulátor s kapacitou 4000 mAh, který by měl zajistit výdrž na celý den. Během mého používání jsem celý den bez problémů vydržel a večer jsem měl ještě kolem 30% k dobru. Záleží však jen na tom, jak mobil budete používat. Pokud mobil budete používat jen pro občasné odepsání a zavolání, můžete počítat i s dvoudenní výdrží. Pokud však hrajete hry a sledujete videa, tak mobil můžete i během dne vybít.

K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C, což musím výrobci pochválit, protože i v této cenové kategorii některá konkurence stále nabízí prastarý konektor microUSB. V balení najdete 5W nabíjecí adaptér, a to není zrovna vysoký výkon a očekával bych alespoň 10W. S rychlým nabíjením tedy nepočítejte a z úplného vybití do 100% se akumulátor nabil za přibližně 3 hodiny a 15 minut. Rychlost nabíjení tedy pochválit nemohu, ale pokud mobil nabíjíte v noci, tak rychlost řešit asi nebudete.

 

 

 

Aplikace pro focení

Pro focení slouží aplikace HMD Camera. Ta na své horní části nabízí ikonku pro přechod do podrobného nastavení aplikace, funkce Google Lens, pohyblivé snímky časovač, nastavení poměru stran a také blesku.

Na spodní části pak najdete dvě menší ikonky pro přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem. Nechybí pak ani tradiční pruh režimů, kde nechybí portrétní režim s rozostřeným pozadím, video, noční režim, panorama a časosběr. Nic víc od aplikace nečekejte a je celkem škoda, že chybí manuální režim, ale ten by asi uživatel takového mobilu beztak nevyužil.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Nokia 3.4 na svých zádech nabízí lehce vystupující modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem. Hlavní fotoaparát nabízí 13 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. Druhý je ultraširokoúhlý s rozlišením 5 Mpx a světelností f/2.2. Poslední je pak spíše jen do počtu, protože nabízí 2 Mpx rozlišení a slouží ke snímání hloubky ostrosti.

Níže si můžete prohlédnout snímky, které jsem mobilem Nokia 3.4 nafotil. V tomto ročním období bohužel je venku špatné světlo, což se na snímcích projevilo. Vzhledem k ceně jsou na tom snímky z hlavního fotoaparátu opravdu slušně, protože mají velké množství detailů a líbí se mi i věrohodné barevné podání. Jen v rozích fotek se občas objevuje neostrost. Ultraširokoúhlý fotoaparát také podává slušný výkon, i když za horšího světla bych jej raději nepoužíval. Za dobrých světelných podmínek se však rozhodně hodit může.

 

 

 

Natáčení videí

Nokia 3.4 umí natáčet videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je i rozlišení HD se 60 FPS. Videa mají hezké věrohodné barevné podání a nechybí ani dostatek detailů a dobrý zvuk. Jen ta stabilizace odpovídá ceně.

 

 

 

Focení selfíček

Svá „selfíčka“ můžete pak fotit malou 8 Mpx kamerkou se světelností f/2.0. Ta odvádí na danou cenovou kategorii nadprůměrný výkon. Snímky nejsou nijak přepálené a opět mají hezké barevné podání. Obličej je dostatečně ostrý a skvěle funguje i rozostření pozadí s portrétním režimem. Myslím si tedy, že se selfie kamerkou bude každý spokojený.

 

 

 

Operační systém – čistý Android One

Mobily značky Nokia vynikají čistým operačním systémem Android, který není nijak upraven. Nenabízí tedy žádné zbytečné aplikace a přeplácané ikonky. V době psaní recenze měl mobil systém Android 10 s aktuálními bezpečnostními záplatami. Dočká se však také Androidu 11 a 12. Jelikož je systém zapojen do programu Android One, tak každý měsíc dostává nové bezpečnostní záplaty, které jsou velice důležité.

Systém mi po dobu mého testování fungoval spolehlivě a krásně svižně. Pochválit musím výrobce také za to, že agresivně neukončuje aplikace běžící na pozadí. Bez problémů mi tedy fungovalo připojení k VPN, veškeré notifikace (upozornění z aplikací) a problém nebudete mít ani třeba s aplikací eRouška a další.

Dále si myslím, že operační systém Android nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná.

 

 

 

Konektivita – tak má vypadat slot

V levém boku mobilu se ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými třemi sloty. Jedná se o sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSD. Používat tedy můžete dvě nanoSIM karty i s paměťovou kartou současně, což některá konkurence nenabízí. Oba SIM sloty navíc podporují všechna LTE pásma a připojit se můžete také ke standardu 2,4 GHz Wi-Fi sítím.

Nechybí pak ani Bluetooth 4.2 a je celkem škoda, že výrobce nenasadil již novější Bluteooth 5.0, ale vzhledem k ceně to jsem ochoten odpustit. Přeci jen rozdíl stejně reálně nepoznáte. Pochválit pak musím za přítomnost NFC, díky kterému můžete využívat bezkontaktní placení mobilem. Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou a Galileo.

 

 

 

Závěr – povedený sympaťák

Dostávám se tedy k závěru recenze a musím říci, že mobil se povedl. V době psaní recenze se prodával za cenu kolem 4 400 Kč. Za tuto cenu nabízí NFC pro využívání plateb, nabíjecí konektor USB-C a hezký displej s malým průstřelem selfie kamerky. Zapomenout nesmím zmínit ani krásný design, který pod různými úhly mění barvy, a to není v této cenové kategorii běžné. Za dobrého světla s tímto mobilem pořídíte také hezké snímky a používat můžete i dualSIM s microSD kartou současně.

Jedná se tedy o fajnový mobil za rozumné peníze. Pokud tedy hledáte mobil v této cenové kategorii, tak jej mohu jen doporučit. Musíte však překousnout jeho nedostatky, kterými je pomalé nabíjení, absence notifikační diody a také nemožnost změnit funkci tlačítku na levém boku mobilu.

 

 

Pozitiva:

  • Měnící barvy zadního krytu v modrém provedení
  • Příkladná konstrukce
  • Hezký displej s malým průstřelem
  • FM rádio
  • USB-C
  • NFC
  • Slušné snímky ze zadního i předního fotoaparátu
  • Lze používat dualSIM a microSD současně
  • Rozumná cena

 

Negativa

  • Tlačítku Google Asistenta nelze přiřadit jinou funkci
  • V zamykacím tlačítku není dioda, jako to bylo u předchůdce
  • Pomalé nabíjení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top