Nokia 2.4 – Základ pro nenáročné s čistým Androidem (RECENZE)

Finská společnost HMD Global letos na náš trh uvedla mimo jiné také mobil Nokia 2.4. Jedná se o nástupce loňského modelu Nokia 2.3 a je tedy hned jasné, že se jedná o mobil pro nenáročné. Přesto však novinka nabízí velký 6,5palcový displej, čtečku otisků prstů na zádech a čistý Android One. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu kolem 3 400 Kč.

 

 

Obsah balení

Má smysl u tak „levného“ mobilu řešit obsah balení? K mobilu pochopitelně dostanete jen potřebný základ, a to 5W nabíjecí adaptér a metrový microUSB nabíjecí/datový kabel. Dále v krabičce najdete sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD šuplíku a různé návody.

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Nokia 2.4 zakoupit 

 

 

Design a konstrukce – hezké barvy

Jelikož se jedná o dostupný mobil pro nenáročné, tak od konstrukce nečekejte žádné prémiové materiály. Mobil je tedy plastový, ale jeho zpracování je tradičně příkladné a mobil působí bytelným dojmem. Nikde nic nevrže ani se neprohýbá.

Celkové rozměry mobilu činí 165.85 x 76.30 x 8.69 mm a váha se zastavila na 189 gramech. Mobil se v ruce dobře drží, a to především kvůli zaoblení hran. Ergonomii tedy musím pochválit a na mobilu jsem běžně psal na klávesnici jednou rukou, i když s tím pochopitelně budou mít menší ruce problémy.

Čelní plochu pokrývá 2.5D sklo, které je po hraných mírně zakřivené. Díky tomu se mobil třeba lépe ovládá s gesty. Sklo kryje velký 6,5palcový displej s minimalizací rámečků. V displeji najdete jen kapkovitý výřez malé selfie kamerky, nad kterou se pak nachází mřížka reproduktoru pro hovory. Pod displejem je jen a pouze logo výrobce.

Rám mobilu i celá záda jsou z jednolitého plastu, díky čemuž je konstrukce právě tak bytelná. Na horní části mobilu se nachází 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a mikrofon. V levém boku se ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu a tlačítko pro vyvolání Google Asistenta, kterému bohužel nelze nastavit jinou funkci. Pravý bok pak na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část mobilu pak nabízí mikrofon, nabíjecí konektor microUSB a hlasitý reproduktor.

Na test jsem obdržel uhlově černou variantu, která ze stříbrné přechází do černé, což působí vážně dobře. Mobil je k dispozici také v modrém a fialovém provedení. Na zádech se nachází opravdu jen lehce vystupující okolí dvou fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem, čtečka otisků prstů a logo výrobce. Pochválit musím také vroubkovaný povrch zad, díky čemuž mobil tolik neklouže z ruky.

 

 

 

Displej a zvuk

Nokia 2.4 nabízí velký 6,5palcový IPS displej s HD+ rozlišením a 270 ppi. Jedná se tedy o velký displej, na kterém si více užijete všechny potřebné aplikace a videa. Displej má hezké věrné barevné podání, dobrou viditelnost na přímém světle a dobře funguje i automatická regulace jasu. Pochválit musím i manuální nastavení vyvážení bílé. Výtku pak nemám ani k pozorovacím úhlům.

Displej tedy hodnotím kladně, ale je velká škoda, že výrobce si nenašel místo pro notifikační diodu. Ta ale bohužel postupně mizí ze všech dnešních mobilů. V nastavení najdete noční režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách i upravení velikosti textu a prvků v prostředí.

O zvuk se pak stará jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Ten je dostatečně hlasitý a vyzvánění hovorů či budíků určitě nepřeslechnete. Vzhledem k ceně však nečekejte nějakého dech beroucího hudebníka. Reproduktor se snaží, ale hodnotil bych jej spíše jako průměrný. Nechybí pak 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a někoho může potěšit také FM rádio.

 

 

 

Odemykání mobilu

Nokia 2.4 na svých zádech nabízí čtečku otisků prstů. Její umístění chválím a dosáhl jsem na ní bez problémů oběma ukazováčky. Čtečka funguje rychle a spolehlivě. Problém ji nedělají ani vlhké prsty a nechybí ani mnou oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty.

Pokud budete chtít, tak mobil budete moci odemykat také obličejem. To funguje také dobře, ale jen za dobrých světelných podmínek. V šeru to už tak slavné není, jak jsem vzhledem k ceně i očekával.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Srdcem mobilu je osmijádrový procesor MediaTek Helio P22 s maximálním taktem 2 GHz. Na internetu můžete také narazit na informace, že mobil je dostupný ve dvou variantách a to se 2 GB a 3 GB RAM. Na náš trh se bohužel dostala ta slabší varianta se 2 GB RAM a 32 GB interním úložištěm (eMMC 5.1). Úložiště je možné rozšířit paměťovou kartou o maximální kapacitě 512 GB.

A jak je to s výkonem? Vzhledem k ceně jsem moc neočekával a především jsem se bál paměti 2 GB RAM, protože to je na dnešní dobu opravdu málo. Během mého testování mobil však obdržel „zázračnou“ aktualizaci, která celý systém optimalizovala a mobil byl o poznání svižnější, spouštění aplikací rychlejší a na problémy se 2 GB RAM jsem nenarážel. Je však pravdou, že pokud hrajete třeba PUBG Mobile, tak 2 GB RAM problém je. Výkonu tedy mobil rozhodně na rozdávání nemá, ale méně náročný uživatel na problémy s výkonem nejspíš nenarazí.

V mobilu se nachází ukrytý akumulátor s celkem slušnou kapacitou 4 500 mAh. Ten během mého testování zajistil bez problémů jeden a půl dne na jedno nabití. Záleží však jen na tom, jak mobil budete používat. Pokud omezíte sledování videí a sociální sítě, tak se bez problémů dostanete i na celé dva dny.

S nabíjením to však slavné také není a v balení najdete jen 5W nabíjecí adaptér. K nabíjení pak slouží starší nabíjecí konektor microUSB. Z úplného vybití do 100% se mobil nabil za přibližně 3 hodiny, což je vážně pomalé. Pokud však nabíjíte mobil přes noc, tak rychlost nabíjení řešit nebudete.

 

 

 

Aplikace na focení

Aplikace fotoaparátu nepostrádá žádnou s podstatných funkcí. Na horní části nechybí funkce Google Lens pro snímání třeba QR kódů. Vybrat si můžete také poměr stran či využít časovač. Mezi režimy pak nechybí portrétní režim s rozostřeným pozadím či noční režim. Když rozklepnete ikonu ve tvaru čtverce, tak máte k dispozici také panorama a časosběr. Je škoda, že chybí třeba Pro režim s manuálním nastavením parametrů.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Nokia 2.4 na svých zádech nese lehce vystupující modul dvou fotoaparátu. Ten hlavní nabízí 13 Mpx rozlišení se světelností f/2.2. Druhý je pak spíše jen do počtu, protože má 2 Mpx rozlišení a údajně slouží ke snímání hloubky ostrosti.

A jak je na tom kvalita snímků? V tomto ročním období je venku bohužel špatné světlo, ale přesto mají snímky věrohodné barevné podání, nechybí jim detaily a spokojený jsem byl i s focením makra. Za horších světelných podmínek to už tak slavné není a je znát digitální šum a především úbytek detailů. Vzhledem k ceně však fotoaparát hodnotím jako dobrý.

 

 

 

Natáčení videí

Nokia 2.4 umí pořizovat videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS, jak jsem od této cenové kategorie očekával. Kvalita videí je na tom dost podobně, jako u fotoaparátu. Videa mají věrohodné barvy, ale stabilizace je jen průměrná.

 

 

 

Focení selfíček

V kapkovitém výřezu displeje se nachází malá 5 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.4. Ta umí pořídit celkem slušné snímky, které jsou dostačující a nestyděl bych se je nahrát na sociální sítě. Velice dobře funguje portrétní režim, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Nechybí pak ani režim zkrášlení.

 

 

 

Operační systém – čistý Android One

Nokia 2.4 v době psaní recenze nabízela operační systém Android 10. Ten je zapojen do programu Android One, takže během dvou let budete dostávat velké aktualizace na novou verzi systému a tři roky pak každý měsíc nové bezpečnostní záplaty. To znamená, že tento model se dočká Androidu 11 i 12.

Systém je tedy v úplně čisté podobě, což může velká část uživatelů ocenit. V mobilu tedy nenajdete žádné zbytečné aplikace či ikonky jako omalovánky. Během mého testování systém také agresivně nezavíral aplikace běžící na pozadí a neměl jsem tedy problém s neustálým připojením k VPN nebo notifikacemi.

Dále si myslím, že systém asi nemá moc smysl popisovat. Přeci jen každý Android moc dobře zná.

 

 

 

Konektivita – bohužel bez NFC

V levém boku mobilu se nachází ukrytý dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty. Vložit tedy můžete dvě nanoSIM karty společně s paměťovou kartou microSD, což je rozhodně příjemné a výrobce za to musím pochválit. Oba nanoSIM sloty také podporují všechna LTE pásma a připojit se lze také ke standardním 2,4 GHz Wi-Fi sítím. Skvěle mi pak fungovalo také Bluteooth 5.0 s bezdrátovými sluchátky.

A co bezkontaktní platby? Ty bohužel s tímto mobilem provozovat nelze, protože mobil nemá NFC. Je to velká škoda a výrobce už i v této cenové kategorii NFC nabídnout mohl. Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS a Beidou.

 

 

 

Závěr – není lepší si koupit Nokii 3.4?

Nokia 2.4 je opravdu jen mobil pro nenáročné, kteří nechtějí hrát náročné hry. Přesto však ji musím pochválit bytelnou konstrukci s hezkými barvami, slot pro využívání dvou nanoSIM společně s microSD a velký 6,5palcový IPS displej. Skvělá je také čtečka otisků na zádech a za dobrého světla umí pořídit i hezké snímky.

Je však velká škoda, že výrobce na náš trh uvedl jen variantu se 2 GB RAM. Osobně bych raději viděl 3 GB RAM. To bych však ještě dokázal překousnout, protože systém byl během mého testování svižný. To co však výrobci odpustit nedokážu je absence NFC pro využívání bezkontaktních plateb…

Pokud tedy hledáte mobil v této cenové kategorii a jste opravdu nenáročný uživatel, který nechce hrát hry a nechce platit mobil, tak Nokii 2.4 mohu doporučit. Osobně bych si však těch pár korun přidal a koupil bych model Nokia 3.4, který se v době psaní recenze prodával za cenu kolem 4 400 Kč. Nabízí více paměti RAM, větší interní úložiště, lepší procesor a NFC.

 

 

Pozitiva

  • Hezký design a barevná provedení
  • Šuplík pro využívání dualSIM a microSD současně
  • FM rádio
  • Velký displej
  • Spolehlivá čtečka otisků

 

Negativa

  • 2 GB RAM
  • Tlačítku Google Asistenta nelze přiřadit jinou funkci
  • Absence NFC

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*