Huawei na našem trhu konečně začal prodávat nový tablet Huawei MatePad 11, který již nabízí nový operační systém HarmonyOS 2.0. Jedná se vlastně o druhé zařízení na našem trhu s tímto systémem. Tablet se snaží zaujmout velkým 10,95palcovým displejem se 120 Hz obnovovací frekvencí, rychlým nabíjením a výkonem pro náročné hráče. Nechybí ani tradičně povedené příslušenství.
Cena a dostupnost
V době psaní této recenze běžel předprodej tabletu od 23. srpna do 6. září 2021. V předprodeji bylo možné k tabletu získat také kryt s klávesnicí, pero M-Pencil a sluchátka FreeBuds 4i nebo hodinky Watch GT 2 Pro. Cena se pohybovala kolem 10 990 Kč s DPH.
Odkaz na tablet do oficiálního e-shopu Huawei
Příslušenství k tabletu
Na test jsem obdržel tablet MatePad 11 s veškerým příslušenstvím, které si můžete dokoupit. Jedná se o kryt, do kterého tablet jednoduše vložíte a zcela bezdrátově pak můžete využívat klávesnici v krytu. Klávesnici chybí sice české rozložení, ale na to si hodně rychle zvyknete. Během mého testování jsem tablet díky klávesnici používal běžně i pro práci místo notebooku.
Zmínit musím i pero M-Pencil, které je také vylepšené. Je krásně přesné a zkoušel jsem jej používat při editaci videa či fotek. Používat jej však můžete i pro psaní či kreslení, ale jelikož nemám talent na kreslení, tak se svými výtvory tady nebudu raději chlubit. Pero pak nabijete bezdrátově tak, že jej připnete na bok tabletu.
Co najdu v balení?
V prodejním balení k tabletu dostanete 22,5W nabíjecí adaptér a metrový USB-C nabíjecí/datový kabel. Dále v balení najdete jen sponu pro vysunutí microSDXC slotu a různé návody.
Design a konstrukce – navazuje na předchozí MatePady
Po stránce designu asi od žádného tabletu nelze očekávat zázraky. Jedná se jednoduše o velké dotykové placky. Huawei MatePad 11 není výjimkou a svým designem nijak nevyčnívá a navazuje na předchozí modely MatePad. Vadí to ale někomu? Osobně si myslím, že tablet nevypadá vůbec špatně. Celkové rozměry tabletu činí: 253,8 x 165,3 x 7,25 mm a váží 485 gramů, což je snesitelná váha. Aby výrobce mohl zachovat ucházející váhu, nasadil plastovou konstrukci. Ta však působí bytelným dojmem a nikde se neprohýbá.
Na čelní ploše najdeme 10,95palcový IPS displej s minimalizací rámečků. Výrobci chválím, že i když jsou rámečky minimalizované, umístil selfie kamerku nad displej. V displeji tedy nenajdeme žádný výřez či průstřel s fotoaparátem. O displeji se však budu rozepisovat více později. Rozhodně potěší, že vedle selfie kamerky najdete barevnou notifikační diodu.
Na horní části rámečku najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti a také zdířky mikrofonů. Na levém boku pak je červeně zvýrazněné zamykací tlačítko a dva reproduktory. Dva reproduktory najdeme také na pravém boku, kde je i oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Ve spodní části pak je šuplík se slotem pro paměťovou kartu microSDXC.
Na zádech tabletu se nachází vystupující modul s jedním 13 Mpx fotoaparátem, mikrofonem a přisvětlovacím bleskem. Ten může posloužit také jako svítilna. Dále se na zádech nachází jen a pouze logo výrobce.
Displej a zvuk – 120 Hz a slušné stereo
Huawei MatePad 11 nabízí 10,95palcový IPS displej s QuadHD rozlišením a barevnou škálou DCI-P3. Nechybí ani senzor okolního světla a automatická regulace jasu funguje pohotově. S viditelností na přímém světle jsem neměl problém a pochválit musím i příkladné pozorovací úhly. Opravdu hezké je i barevné podání displeje, které je věrohodné a lze si jej manuálně upravit v nastavení.
V nastavení je k dispozici také funkce pro šetření očí ve večerních hodinách i funkce pro pohodlné čtení knížek či delších článků. Lze si upravit také velikost prvků a textu v prostředí. Dále nechybí přepínání mezi 60 a 120 Hz obnovovací frekvencí. Můžete si i nastavit, aby systém sám upravoval obnovovací frekvenci displeje dle potřeby.
S displejem jsem tedy velice spokojený a nemám mu co vytknout. Je ale pravdou, že někdo by mohl požadovat OLED panel.
Od zvuku jsem měl velká očekává, protože loňský tablet MatePad Pro (2020) nastavil laťku vysoko. Nový MatePad 11 se pyšní také nápisem značky Harman Kardon a reproduktory jsou hned čtyři. Maximální hlasitost je na vysoké úrovni a velmi spokojený jsem byl i s kvalitou zvuku. Dokonce znát jsou i basy a sledování filmů, seriálů či hraní her si rozhodně užijete. Je jen škoda, že tabletu chybí 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek.
Odemykání tabletu
Na tabletu nikde nenajdete žádnou čtečku otisků prstů. Odemykat jej však lze pohodlně skrze selfie kamerku. Samotné skenování obličeje a odemykání je velice rychlé a spolehlivé, a to i za špatných světelných podmínek.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Huawei tentokrát nesáhl po vlastním procesoru HiSilicon Kirin, ale zvolil osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 865. Dle mého názoru se jedná o lepší volbu, protože procesory od Qualcommu mají větší podporu ze strany mobilních her. Nechybí tedy grafický procesor Adreno 650, 6 GB RAM a 128 GB interní úložiště UFS 3.1.
Drtivá většina tabletů na našem trhu má katastrofální výkon, což se o tomto tabletu naštěstí říci nedá. Výkon je dostatečný pro všechny nejnáročnější aplikace, multitasking i více otevřených oken na obrazovce. Tablet je vhodný i pro hraní těch nejnáročnějších mobilních her a během testování bylo možné hrát nejnáročnější mobilní hru Fortnite na maximální možné grafické nastavení. Tablet se také po několikahodinovém hraní nepřehříval.
S výkonem jsem tedy naprosto spokojený, ale úložiště mohlo mít větší kapacitu 256 GB, abych do tabletu mohl stáhnout více seriálů. Naštěstí Huawei opustil od vlastních nanoSD karet a vložit do tabletu můžete běžné microSDXC paměťové karty o maximální kapacitě 1 TB.
Pod zadním krytem se ukrývá akumulátor se slušnou kapacitou 7 250 mAh. Výdrž však hodnotím dost nerad, protože každý tablet používá jinak. Když jsem však tablet používal jen občas pro sledování internetových stránek, podíval se na nějaký díl seriálu a nehrál jsem hry, tak tablet bylo zapotřebí nabít asi dvakrát do týdne. Když jsem však hrál Fortnite a sledoval dlouho Netflix, procenta baterie ubývala rychleji. Výdrž však hodnotím jako dobrou.
K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a v prodejním balení najdete 22,5W nabíjecí adaptér. S originálním adaptérem z nuly do 100% tablet nabijete za zhruba 1 hodinu a 56 minut. Reverzní nabíjení u tabletu však chybí, a to by mohl někdo postrádat.
Jak fotí zadní fotoaparát?
Od fotoaparátů u tabletů nemám velká očekávání, protože kdo by chtěl fotit tabletem, že? Huawei však nasadil 13 Mpx snímač se světelností f/1.8, který odvádí slušný výkon. Snímky jsou na poměry tabletu hezké, mají věrohodné barevné podání, dobře funguje HDR a kvalita se vytrácí jen za horších světelných podmínek.
Líbí se mi i vydařená mobilní aplikace pro focení, kde nechybí vše podstatné. K dispozici je tlačítko pro digitální zoom, nastavení blesku či zkrášlovací režim. V kolonce „Další“ pak najdete panorama, časosběr či skenování dokumentů.
Natáčení videí
Tablet umí překvapivě natáčet videa až v rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Na poměry tabletu jsou videa hezká a nechybí jim věrohodné barevné podání, dostatek detailů, slušný zvuk a špatná není ani stabilizace.
Focení selfies
Tablet nabízí 8 Mpx přední selfie kamerku se světelností f/2.0. Ta neslouží jen pro odemykání tabletu, ale také pro videohovory či focení. Myslím si, že kamerka pro videohovory rozhodně postačí a vůbec špatně nevypadají ani pořízené snímky.
Operační systém – na vlně HarmonyOS
Huawei do tabletu MatePad 11 nasadil svůj nový operační systém HarmonyOS 2.0, který je založen na systému Android. HarmonyOS je však upraven tak, aby dokonale seděl tabletu a myslím si, že vypadá vážně skvěle. Všechny aplikace můžete otevírat také pohodlně v oknech, aby bylo možné tablet ovládat podobně, jako notebook. Ovládání a podobu systému můžete vidět na videu níže.
A jak je to s aplikacemi? Během mého testování jsem obdržel hned několik dotazů, které se týkají aplikací. Do tabletu můžete bez problémů pomocí APK souborů doinstalovat Netflix, LastPass, OneDrive a hromadu jiných aplikací. Některé aplikace jako např. Microsoft Office najdete v obchodě s aplikacemi a hrami Huawei AppGallery. Do tabletu můžete jednoduše doinstalovat vše, co znáte u Androidu.
A co Google služby? Pokud potřebujete aplikace Google Disk, Google Fotky, Google tabulky a jiné služby od Googlu, tak do tabletu stačí doinstalovat aplikaci Google Space, ta zpřístupní Obchod Play a umožní používání dalších aplikací od Googlu. YouTube pak doinstalujete ve formě vylepšené aplikace YouTube Vanced.
Článek o aplikaci Google Space
Článek o aplikaci YouTube Vanced
A co v tabletu najdu za bonusové aplikace? Málem bych zapomněl zmínit Dětský koutek, který stačí zaheslovat a následně můžete dítku tablet s přednastavenými aplikacemi půjčit. Dítě se pak nedostane k důležitým souborům a aplikacím, kde by mohlo napáchat nějaké škody.
Vyzkoušet můžete také aplikaci FimoraGo, ta slouží pro snadnou editaci videí na displeji. Opravdu vydařený je také správce souborů, předpověď počasí a poznámky. Líbí se mi také dobře fungující internetový prohlížeč.
Konektivita – slot pro SIM chybí
Co se konektivity týče, tak tady vždy Huawei exceluje, ale bohužel Huawei MatePad 11 nenabízí slot pro nanoSIM kartu, takže se musíte obejít bez mobilních dat. To může být pro někoho zásadní funkce, ale věřím tomu, že většina uživatelů se bez SIM karty v tabletu obejde.
Připojit se můžete k 2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz (Wi-Fi 6) sítím a citlivost antén je na výborné úrovni. Skrze Bluetooth 5.1 jsem během testování k tabletu připojoval také bezdrátovou Bluetooth myš či třeba i sluchátka Huawei FreeBuds 4. Bluetooth mi tedy fungovalo také bez problémů.
Tablet dále podporuje OTG, takže do USB-C si můžete připojit třeba USB flash disk, ale vyzkoušel jsem i připojit celý USB-C hub a tablet jsem propojil třeba k TV skrze HDMI a připojoval jsem i externí disky.
Pochválit pak musím funkci Huawei Share, kterou si užijete třeba když používáte notebook Huawei. Stačí skrze Huawei Share propojit notebook i tablet zcela bezdrátově a snadno rychle přenášet velké soubory. Tuto funkci jsem používal především pro přenášení filmů z notebooku do tabletu.
A co navigace a mapy? Ty si také užijete třeba v aplikaci Petal Maps, která je již předinstalovaná v tabletu. V AppGallery najdete také třeba Mapy.cz, Here Maps a další. Tablet podporuje systémy: GPS, GLONASS, Beidou, Galileo a QZSS.
Závěr – na práci i zábavu
Dostávám se k závěru recenze. Dovolím si říct, že Huawei MatePad 11 je vážně podařený kousek, který jsem si oblíbil nejen kvůli operačnímu systému HarmonyOS. Líbí se mi také jeho 120 Hz displej, notifikační dioda a na poměry tabletu slušný fotoaparát. Vyzdvihnout musím především vysoký výkon tabletu a během mého testování jsem si jej užíval každodenně pro hraní nejnáročnější mobilní hry Fortnite. Tablet je tedy vhodný jak pro práci, tak i zábavu a dovolím si říci, že je vhodný i pro ty nejnáročnější mobilní hráče.
MatePad 11 však není dokonalým tabletem a k dokonalosti mu chybělo jen málo. Někdo by mohl požadovat OLED displej či třeba slot pro nanoSIM kartu. Dalším mínusem mohou být chybějící Google služby, ale ty je možné skrze Google Space doinstalovat a u tabletu tolik nechybí.
Pozitiva:
- Zajímavá akce v předprodeji
- Příkladné konstrukční zpracování
- 120 Hz displej
- Notifikační dioda
- Rychlé odemykání obličejem
- Na poměry tabletu dobrý fotoaparát
- Natáčení videí ve 4K
- Vydařený systém HarmonyOS 2.0
- Wi-Fi 6
- Huawei Share
- Rozumná cena
Negativa:
- Někdo by mohl chtít OLED displej
- Nemá slot pro nanoSIM
- Nemá 3,5 mm jack konektor
- Nemá reverzní nabíjení
- Chybí Google služby