Huawei FreeBuds 4i – super špunty s potlačením hluku (RECENZE)

Čínský výrobce Huawei na našem trhu neprodává jen mobilní telefony, routery a tablety, ale také zajímavá sluchátka. V této recenzi jsem se podíval na bezdrátová špuntová sluchátka Huawei FreeBuds 4i, což je nástupce loňského modelu FreeBuds 3i. V době psaní recenze se sluchátka prodávala za atraktivní cenu kolem 2 000 Kč.

 

Co najdu v balení?

V prodejním balení ke sluchátkům s nabíjecí krabičkou dostanete také různé velikosti špuntů a návody. Pochválit pak výrobce musím za dlouhý metrový nabíjecí kabel. Většina výrobců ke sluchátkům totiž přibaluje krátké kabely, které jsou vhodné akorát tak k vyhození do koše.

 

 

Design, zpracování a ovládací gesta

Na testování mi dorazila sluchátka v bílém (Ceramic White) barevném provedení, ale k dispozici jsou i v černém (Carbon Black) a zajímavém červeném (Red) provedení. Zpracování sluchátek je tradičně na velice dobré úrovni a pochválit jim musím především ergonomii. Sluchátka mi v uších seděla skvěle a neměl jsem žádné problémy s jejich vypadáváním, i když jsem běhal.

Sluchátka tedy mají minimalistický design a všimnout si na nich můžete zdířek mikrofonů. Ty slouží pro potlačení okolního hluku a pro hovory. Snadno lze měnit i špunty a v balení najdete různé velikosti, aby sluchátka seděla každému.

Na nožičce každého sluchátka máte k dispozici také dotykovou plochu. V mém případě jsem na pravém sluchátku měl nastavené pozastavení přehrávání a přeskakování skladeb. Na levém sluchátku jsem pak měl nastavené zapnutí/vypnutí potlačení okolného hluku. Gesta si můžete nastavit podle sebe v mobilní aplikaci, což výrobci chválím.

Hezky zpracovaná je také nabíjecí krabička, která svým tvarem trochu připomíná vajíčko. Na čelní straně se nachází logo výrobce a také barevná dioda znázorňující stav nabití. Na pravém boku krabičky najdete tlačítko pro vyvolání režimu párování. Na spodní části se pak nachází oboustranný nabíjecí konektor USB-C. V krabičce se pak logicky nachází místo pro každé sluchátko, kde sluchátka drží pevně na svém místě a nemají tendenci vypadávat.

  • Rozměry sluchátek: 37.5 x 21 x 23.9 mm
  • Váha každého sluchátka: 5,5 g
  • Rozměry nabíjecí krabičky: 48 x 61.8 x 27.5 mm
  • Váha nabíjecí krabičky: 36.5 g

 

 

Zvuk, hovory a porovnání s OnePlus

Když se podíváte na cenu, tak vám musí být jasné, že zvuk není pro náročného audiofila. Sluchátka však hrají opravdu dobře díky 10 mm měničům. V této cenové kategorii jsem se často setkával s přebasovanými sluchátky, což naštěstí není případ těchto sluchátek. Basy znát jsou, ale nezastíní středy a výšky. Vysoká je také hlasitost a během mého testování jsem si pochvaloval i hovory.

Nabízí se tedy porovnání se sluchátky OnePlus Buds Z, která jsou ve stejné cenové kategorii. Huawei FreeBuds 4i mají daleko lepší kvalitu zvuku, zatímco OnePlus má pak vyšší (až moc vysokou) hlasitost. Huawei je na tom tedy dle mého názoru lépe i svým zpracováním.

Po stránce zvuku tedy nemám sluchátkům co vytknout a s jejich používáním jsem byl velice spokojený. Výborná je i synchronizace zvuku s videem a sluchátka jsem běžně používal při sledování filmů či hraní her na počítači. Pochválit pak sluchátkům musím to, že lze používat jen jedno sluchátko, zatímco druhé je v nabíjecí krabičce.

 

 

Výdrž baterie a nabíjení

Huawei ohledně výdrže slibuje celkem odvážná tvrzení. Sluchátka jsou údajně schopna vydržet až 10 hodin na jedno nabití s vypnutým potlačením okolního hluku a 7,5 hodiny se zapnutou funkcí potlačení okolního hluku. Hovor je pak údajně možné provozovat až 6,5 hodiny na jedno nabití s vypnutou funkcí potlačení okolního hluku a 5,5 hodiny se zapnutou funkcí potlačení hluku.

A jak je na tom výdrž reálně? Sluchátka jsem používal denně jak s mobilem, tak i při dlouhé práci na notebooku. Sluchátka mi při práci u počítače se zapnutou funkcí aktivního hluku vydržela kolem sedmi hodin. Hlasitost jsem měl sníženou asi na polovinu. S vypnutou funkcí aktivního potlačení hluku mi pak sluchátka vydržela kolem 8-9 hodin. Záleželo hodně na tom, jak jsem měl nastavenou hlasitost. S nabíjecí krabičkou je pak sluchátka možné nabít přibližně třikrát.

Výrobce tedy nelže a sluchátka mají skutečně skvělou výdrž na jedno nabití. Proto jsou vhodná i na poslech hudby při práci a já je používal i při dlouhém hraní her.

O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Výrobce také tvrdí, že nabíjením sluchátek po dobu 10 minut získáte až 4 hodiny poslechu hudby. To je z mé zkušenosti reálné, ale opět záleží jen na tom, jak hlasitě hudbu budete poslouchat a zda budete mít zapnutou funkci potlačení hluku.

  • Akumulátor v každém sluchátku: 55 mAh
  • Akumulátor v nabíjecí krabičce: 215 mAh

 

 

Párování sluchátek a mobilní aplikace

Párování sluchátek Huawei zvládl na jedničku. Stačilo jen otevřít krabičku a během okamžiku jsem na mobilu Huawei P40 Pro a tabletu Huawei MatePad Pro měl dotaz, zda sluchátka chci připojit k zařízení. Na mobilu jiné značky stačí na boku dlouze stisknout tlačítko, dokud nezačala dioda na krabičce blikat bíle a během okamžiku byla sluchátka dostupná ke spárování.

Během mého používání jsem sluchátka tedy testoval na mobilu a tabletu od Huawei, mobilu od jiného výrobce s Androidem 11 a také iPhonem s iOS 14.5. Skvěle mi sluchátka fungovala také s notebookem se systémem Windows 10. Na žádném se zmíněných zařízeních nenastal problém s párováním.

Sluchátka pochopitelně budete chtít i nějak nastavit. K tomu slouží aplikace AI Life, kterou si můžete stáhnout z AppGallery pro Android a také AppStore pro iOS. V případě Androidu je opravdu nutné stáhnout aplikaci z AppGallery, protože v Obchodě Play se nachází zastaralá verze aplikace. Instalace je však velice jednoduchá a zabere dvě minuty.

Prostředí samotné aplikace vypadá hezky, je celé v češtině a nabízí nastavení potlačení okolního hluku, nastavení dotykových gest či třeba aktualizace firmwaru sluchátek.

 

 

Závěr – za ty peníze super

Sluchátka Huawei FreeBuds 4i jsem během mého testování používal rád, protože nabízí skvělou ergonomii, na svou cenovou kategorii mají kvalitní zvuk a výrobce skvěle vyřešil i párování sluchátek. Sluchátka nejsou vhodná jen pro každodenní nošení ven, ale také pro práci u počítače, díky své dlouhé výdrži na jedno nabití.

Sluchátkům vlastně nemám co vytknout. Pokud tedy hledáte špuntová sluchátka do dvou tisíc Kč, tak Huawei FreeBuds 4i mohu jen doporučit.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*