Huawei MatePad Pro – 5G tablet, který umí překvapit (RECENZE)

Huawei tablety mám rád, protože často nabízí hezké displeje a jejich hlavní výhodou je opravdu dlouhá výdrž na jedno nabití. Na test jsem obdržel tentokrát prémiový tablet Huawei MatePad Pro, který se snaží zaujmout 10,8palcovým displejem s minimalizací rámečků, pořádným výkonem a také slotem pro nanoSIM kartu. Tablet také podporuje 5G a 4G sítě. V době psaní recenze se tablet prodával v akci za cenu kolem 10 999 Kč. Bez akce jej pak lze sehnat v rozmezí 14-17 tisíc Kč.

 

 

Obsah balení

V prodejním balení k tabletu dostanete jen potřebný základ. V krabičce tedy najdete jen 20W nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, redukce z USB-C na 3,5 mm jack, sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a také různé návody.

 

 

 

Co si lze dokoupit?

Jak budete moci vidět na snímcích níže, tablet mi dorazil také s ochranným krytem s klávesnicí a také perem Huawei M-Pencil. Díky tomu se mi tablet používal opravdu komfortně. Psaní na klávesnici je pohodlné a tiché. Cena klávesnice v době psaní recenze se pohybovala kolem 3 235 Kč na edigital.cz (odkaz).

Pero Huawei M-Pencil má vyměnitelné hroty, takže si je můžete měnit dle potřeby. Používání pera je opět příjemné a rozhodně jej ocení uživatelé, kteří rádi malují. Já jej však používal především pro úpravy fotek či označování textu. Pero dobíjíte bezdrátově, a to tak, že pero magneticky připnete na bok tabletu. Pero v době testování nebylo možné v ČR zakoupit, ale našel jsem jej na německém Amazonu, kde bylo k zakoupení za 78€, což je přibližně 2 042 Kč (odkaz na Amazon).

V době psaní recenze však probíhala na oficiálním e-shopu Huawei (odkaz do obchodu), kdy bylo možné si objednat tablet Huawei MatePad Pro za 10 999 Kč s DPH. Cena již zahrnovala také pero M-Pen a ochranný kryt (bez klávesnice).

 

 

 

Design a konstrukce – poctivý kousek hardwaru

Huawei MatePad Pro je poctivý kousek hardwaru. V ruce tablet působí opravdu bytelným dojmem a zpracování tedy mohu hodnotit jen kladně. Je jen škoda, že na našem trhu je tablet dostupný jen v mnou testovaném provedení Midnight Grey. Rád bych viděl i stříbrné provedení.

Celkové rozměry tabletu pak činí 246 x 159 x 7,2 mm a váha se zastavila na 460 gramech. V ruce se tedy drží opravdu dobře, a to především díky oblým tvarům. Vzhledem k velikosti úhlopříčky displeje není ani těžký a je krásně tenký. Čelní plochu tedy pokrývá ochranné sklo 10,8palcového IPS displeje. Ten působí moderním dojmem, protože rámečky jsou minimalizované, což u tabletů není obvyklé. Neobešlo se to tedy bez průstřelu selfie kamerky v pravém rohu displeje.

Na pravém boku tabletu pak naleznete tlačítka pro regulaci hlasitosti a mikrofony. Pravý bok pak v sobě ukrývá i magnetickou plochu pro připnutí pera M-Pencil. Po připnutí se pero také bezdrátově nabíjí. Levý bok pak v sobě ukrývá šuplík pro nanoSIM či NM kartu. Horní část tabletu pak nabízí dva hlasité reproduktory a zamykací tlačítko. Spodní část tabletu pak také nabízí dva hlasité reproduktory a nabíjecí konektor USB-C.

Na zádech tabletu pak najdete jen vystupující modul jednoho fotoaparátu s přisvětlovacím LED bleskem a mikrofonem. Je celkem škoda, že modul vystupuje, ale na druhou stranu jej pravděpodobně nebylo možné zabudovat do konstrukce, a to kvůli tenkosti těla.

 

 

 

Displej a zvuk – stereo reproduktory nechybí

Hlavní chloubou tabletu Huawei MediaPad Pro je pochopitelně IPS displej. Ten nabízí velikost úhlopříčky 10,8palce a Quad HD rozlišení (2 560 x 1 600 px). Displej je vážně povedený a nabízí věrné barevné podání, příkladné pozorovací úhly a dobrou viditelnost na přímém světle. Nechybí ani senzor pro automatickou regulaci hlasitost.

Pochválit pak výrobce musím za malou notifikační diodku nad displejem tabletu. V nastavení displeje si pak můžete manuálně přizpůsobit barevné podání, upravit velikost textu a prvků v prostředí a nechybí ani funkce Chytré rozlišení. Tato funkce automaticky nastavuje rozlišení podle toho, jak je potřeba, díky čemuž šetří baterii.

Po stránce zvuku je na tom MediaPad Pro jedním slovem výborně. Nabízí totiž hned čtyři reproduktory Harman Kardon, díky kterým si můžete užít stereo zvuk. Tablet jsem tedy takřka denně používal nejen pro poslech hudby, ale také pro sledování Netflixu a YouTube. Reproduktory se snaží i o zdůraznění basů a jejich kvalitu hodnotím jako nadprůměrnou.

A co 3,5 mm jack pro připojení sluchátek? Ten bohužel na tabletu nenajdete, což je velká škoda. Pokud tedy budete chtít používat sluchátka, budete si muset zakoupit bezdrátová sluchátka, anebo z balení vytáhnete redukci z USB-C na 3,5 mm jack.

 

 

 

Odemykání tabletu – čtečku sice nemá, ale

Čtečku otisků prstů na tabletu budete hledat jen marně, což je celkem škoda. Na druhou stranu nabízí odemykání obličejem, které funguje spolehlivě i za horších světelných podmínek. Odemykání je také rychlé.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

V útrobách tabletu se nachází výkonný osmijádrový procesor Huawei Kirin 990 5G, který najdete i u vlajkových mobilů Huawei Mate 40 Pro a Huawei P40 Pro. Procesoru asistují také paměti 6 GB RAM a nechybí ani 128 GB interní úložiště (UFS 3.0). To je možné rozšířit paměťovou kartou nanoSD (NM karty) o maximální kapacitě 256 GB. Je tedy škoda, že tablet nemá slot pro běžné microSD karty.

Test v AnTuTu benchmark, Geekbench 5 a AndroBench

Výkonu má tedy tablet pro všechny běžné aplikace a při práci jsem na nedostatek výkonu nenarazil. Vhodný je i pro hraní her a během mého testování jsem bez problémů hrál PUBG Mobile i nejnáročnější mobilní hru Fortnite bez záseků či jiných problémů.

Pod zadním krytem tabletu se ukrývá akumulátor se slušnou kapacitou 7 250 mAh. Huawei je znám tím, že i u svých mobilů nabízí bezkonkurenční výdrž na jedno nabití, a to samé se týká i tabletů. Díky výborné optimalizaci mi tablet vydržel celý den práce bez problémů. Když jsem se jen občas na tablet podíval, vyřídil e-maily, kouknul jsem na nějaké video či Instagram, problém nebyl vydržet i dva celé dny.

K nabíjení pak slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Tablet umí 40W drátové a 27W bezdrátové nabíjení. Pomocí tabletu můžete nabíjet třeba i svůj mobil, a to tak, že jej položíte na záda tabletu. Umí totiž 7,5W reverzní nabíjení. Z úplného vybití do 100% stavu se pak tablet drátově nabije za přibližně hodinu a půl.

 

 

 

Aplikace pro focení

V tabletu najdete úplně stejnou aplikaci pro focení, jakou můžete znát z mobilů Huawei. Na spodní části tedy najdete režim „nejhezčí“ pro zkrášlení obličeje a zahlazení nedostatků pleti. V kolonce „Další“ pak najdete skenování dokumentů, HDR, Panorama, noční režim či Pro režim pro manuální nastavení parametrů.

V aplikaci pak nechybí ani různé filtry, nastavení blesku či zapnutí/vypnutí pomoci umělé inteligence.  Všimnout si můžete také ikonky pro funkci AI Lens, díky které můžete skenovat objekty a najít podobné na internetu.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparát?

Drtivá většina tabletů má naprosto příšerné fotoaparáty, které jsou vhodné jen pro skenování QR kódů. To však není  naštěstí případ tohoto tabletu. Na svých zádech nabízí 13 Mpx rozlišení se světelností f/1.8, což jsou už celkem slušné parametry.

Od fotoaparátu jsem neměl vůbec velká očekávání, ale byl jsem nakonec mile překvapen. Odvádí opravdu dobrou práci a snímkům nechybí detaily, slušný dynamický rozsah a také věrné barevné podání. V aplikaci fotoaparátu dokonce najdete i noční režim, který za horších světelných podmínek dost pomůže. Na poměry tabletu jsou snímky tedy nadprůměrné.

 

 

 

Natáčení videí

Huawei MatePad Pro umí natáčet videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je však i možnost natáčet ve Full HD se 30 i 60 FPS. Během pořizování videa je možné také digitálně zoomovat či pořizovat snímky.

A jak jsou na tom videa kvalitativně? Jsou na tom stejně, jako snímky. Nechybí jim detaily, věrohodné barevné podání a spokojený jsem byl i s pořízeným zvukem. Videa jsou tedy na poměry tabletů nadprůměrná.

 

 

 

Focení selfies

K focení „selfíček“ pak slouží 8 Mpx kamerka se světelností f/2.0. Kvalita kamerky je dostačující pro videohovory, ale i pro focení. Kvalita je na velice dobré úrovni a myslím si, že každý bude s její kvalitou spokojený.

 

 

 

Operační systém – bohužel bez Googlu, ale je to překážka?

Huawei MatePad Pro v době testování nabízel operační systém Android 10 s nadstavbou EMUI 10.0.1. Již brzy ale obdrží velkou aktualizaci s nadstavbou EMUI 11. Jelikož jsou na Huawei uvaleny americké sankce, systém již bohužel nemá Google služby, a to ani Google Play. U tabletu to však tolik nevadí, jako u mobilů.

Systém během mého používání fungoval krásně svižně a spolehlivě. Nesetkal jsem se s žádným zamrzáním, pády aplikací či jiným problémem. Myslím si, že nadstavbu asi nemá moc smysl popisovat, protože ji každý moc dobře zná. Pokud již máte mobil Huawei, v tabletu MediaPad Pro budete jako doma.

Spolehnout se tedy budete muset na obchod Huawei AppGallery, který se postupně plní aplikacemi a hrami, a to včetně bankovních aplikací. Já také používal APKPure a do tabletu se mi povedlo i doinstalovat aplikaci Google Space, díky které získáte Obchod Play a můžete tak z něj instalovat aplikace. Nainstaloval jsem si tak třeba bankovní aplikaci Equa Bank. – Více o aplikaci Google Space

Během mého používání jsem tedy na problémy s absencí Google služeb nenarážel, protože Netflix či službu NVIDIA GeForce NOW jsem si doinstaloval skrze obchod APKPure, kde můžete veškeré aplikace také aktualizovat. Aplikaci Air Bank jsem si pak stáhl v podobě APK souboru, který jsem portoval. Rozhodně doporučuji si pročíst celý můj starší článek, kde se problematice aplikací věnuji – Odkaz na článek

 

 

 

Konektivita – připraven na budoucnost

Tablet nabízí slot pro jednu nanoSIM kartu, který podporuje všechna LTE pásma, ale také již 5G. Tablet je tedy připraven na budoucí mobilní sítě a připojení k internetu budete mít tedy všude. Vytvořit můžete také Wi-Fi hotspot a svá data sdílet třeba do notebooku, mobilu či jiného zařízení na cestách. Připojit se můžete i ke standardním 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím a je velká škoda, že již nepodporuje sítě Wi-Fi 6, ale ty beztak moc lidí nepoužívá.

Pochválit pak výrobce musím za funkci Huawei Share. Tu můžete znát třeba i z notebooků Huawei MateBook. Pokud tedy máte mobil Huawei, tak si obrazovku mobilu můžete pohodlně sdílet přímo do okna na displej tabletu. Při práci na tabletu tak můžete třeba rychle odepisovat v různých aplikací v mobilu, rychle přesouvat fotky atd.

Nechybí pak ani podpora Bluetooth 5.1, které jsem často využíval s bezdrátovými sluchátky i třeba Xbox Gamepadem, abych mohl hrát ve službě GeForce NOW. USB-C konektor podporuje také funkci OTG a dle výrobce je podporováno i sdílení obrazovky. Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, GLONASS, Beidou, QZSS i evropské Galileo.

 

 

 

Závěr – sakra dobrý, ale ne bez chyb

Tablet Huawei MatePad Pro jsem si opravdu užil a také jsem si jej oblíbil. Zaujal především svým hezkým QuadHD displejem a čtyřmi stereo reproduktory, díky čemuž bylo konzumování obsahu návykové. Není tedy vhodný jen pro sledování filmů, ale také hraní her. Nechybí mu výkon pro tu nejnáročnější mobilní hru a za zmínku rozhodně stojí i velice dobrá výdrž na jedno nabití. Příjemně překvapený jsem byl také z kvalit fotoaparátu, a také bezdrátového a reverzního nabíjení.

Jedná se o ideální zařízení na cesty, protože si k němu můžete zakoupit také kryt s klávesnicí a nahradit tak notebook. Kreativci si pak mohou pořídit také pero M-Pencil a třešničkou na dortu je pak konektivita 5G a 4G.

Tablet však rozhodně není bez chyb a pochopitelně mu musím vytknout absenci Google služeb. Ta mi osobně vůbec nevadí, protože dlouhodobě používám mobil Huawei P40 Pro, ale někomu scházet mohou. Je také škoda, že nepodporuje paměťové karty microSD a vzhledem k ceně bych očekával i podporu Wi-Fi 6.

 

 

 

Pozitiva:

  • Kvalitní zpracování
  • Krásný Quad HD displej
  • Nadprůměrné reproduktory Harman Kardon
  • Spolehlivé odemykání obličejem
  • Dostatek výkonu
  • Bezdrátové a reverzní nabíjení
  • Nadprůměrný fotoaparát
  • Podpora SIM karty s 4G a 5G
  • GPS, Galileo a další systémy pro určení polohy
  • Huawei Share
  • Slevové akce

 

Negativa:

  • Nemá Google služby
  • Nelze použít microSD karty
  • Nepodporuje Wi-Fi 6

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*