RECENZE: AudioQuest DragonFly Cobalt – pro ty nejnáročnější

Technologie se neustále vylepšují, ale co se audia týče, nic nemá na starý dobrý kabel. Pokud si chcete užít opravdu špičkový poslech, je dobré si sehnat kvalitní drátová sluchátka a rozhodně bych investoval i do DAC převodníku. Umí pomoci i se spojením drátových sluchátek s dnešními mobily bez 3,5 mm jak konektoru. Hlavně se ale stará o převod digitálního zápisu hudby na analogový signál a tak jeho kvalita zásadně ovlivňuje kvalitu reprodukce. V této recenzi jsem se podíval na DAC převodník AudioQuest DragonFly Cobalt, což je z převodníků od AudioQuestu nejvyšší model. Není to jen DAC převodník, ale i předzesilovač a sluchátkový zesilovač v jednom. V době psaní recenze se v oficiálním e-shopu AQ.cz prodával za 8 190 Kč s DPH.

Co najdu v prodejním balení?

Výrobce do balení AudioQuest DragonFly Cobalt přidává vse, co budete k používání převodníku potřebovat. Přítomna je užitečná redukce USB-A – USB-C a pouzdro. Nechybí ani zbytečné návody.

Zpracování DAC převodníku a proč vážka mění barvy?

AudioQuest své převodníky odlišuje barvami. Mnou testovaný nejvyšší model AudioQuest DragonFly Cobalt je v kobaltové modři. Svým vzhledem převodník rozhodně připomíná USB flash disk a vlastně je i stejně velký. Dost se mi líbí právě kobaltová barva a příkladné je celé zpracování převodníku. Z větší části je totiž z hliníku.

  • Rozměry dle výrobce: 12 x 19 x 57 mm

Samotný převodník má samozřejmě USB-A, 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a jiného příslušenství, ale i logo vážky. To je zajímavé v tom, že během poslechu hudby mění barvy. Nejedná se o žádný zbytečný RGB prvek pro puberťáky, ale dle barvy ihned víte, jak kvalitní nahrávka právě hraje. To se hodí hlavně ve chvíli, kdy s používáním D/A převodníku začínáte a nejste si jisti, zda váš operační systém zdrojového vaše Hi-Res nahrávky nekomprimuje ještě, než je převodníku předá. V tu chvíli byste totiž viděli jedinou barvu, která u zdrojů z IT světa bude většinou hlásit 48 kHz.

Barevně znázorněna kvalita nahrávky – Zdroj obrázku: AudioQuest

Jak je to s poslechem hudby?

DAC převodníky AudioQuest mají velkou výhodu v tom, že si je může užít každý. Výrobce uvádí, že funguje se systémy: Windows, macOS, Linux, Android a iOS/iPadOS. Pro připojení převodníku s mobilem je v prodejním balení právě USB-A – USB-C redukce. Nemusíte ani nic instalovat nebo zdlouhavě nastavovat. Stačí jen vše připojit a začít poslouchat oblíbenou hudbu.

Převodníky AudioQuest jsou určené pro náročné posluchače, proto je dobré mít i kvalitní audio nahrávky. Během testování jsem využíval můj oblíbený Tidal s tarifem HiFi Plus. Tento tarif totiž umožní poslouchat hudbu v maximální kvalitě. Mnou testovaný převodník umí i MQA nahrávky určené pro Tidal, ale Tidal nedávno přešel na kvalitnější FLAC formát. Takové nahrávky jsou v Tidalu označovány žlutým popisek „MAX“.

Poslech hudby mi fungoval vážně skvěle na počítači s Windows 11 i mobilem s Androidem 13. Vše fungovalo ihned po připojení a Tidal si s AudioQuestem výborně rozumí. Po připojení převodníku stačí přejít do aplikace Tidal a ihned budete dotázáni, zda opravdu chcete Tidalu dát plný přístup ke zvukovce, aby mohl poskytnout maximální kvalitu zvuku. A přesně to chcete. V tu chvíli program obejde zvukové zpracování operačního systému a veškerá data beze změn naservíruje vašemu převodníku. Převodník navíc poslouží i jako předzesilovač nebo sluchátkový zesilovač a kvalitu zvuku výrazně pozvedne. Vychutnat si můžete především takové ty příjemné detaily v pozadí.

Proč koupit právě nejdražší Audioquest DragonFly Cobalt?

K zakoupení nejvyššího AudioQuest převodníku může vést samozřejmě nádherná kobaltová barva, ale u audia je mnohem důležitější zvukový přednes. V tomto ohledu je samozřejmě vybaven nejlépe a nabízí modernější čipy, než jiné modely. Ostatní samozřejmě také poskytují výborný zvuk, ale Cobalt je zkrátka vlajkovým modelem. V uznávaných testech si odnáší samá kladná hodnocení a je to zkrátka sázka na jistotu.

Na rozdíl od černého AudioQuest převodníku má modernější zesilovač ESS Sabre 9601. Lepší je i mikročip PIC32MX274, který disponuje sníženým odběrem proudu, a především zvýšenou rychlostí zpracování. Nasazen byl i DAC čip ESS ES9038Q2M pro přirozenější zvuk.

Závěr – pro nejnáročnější posluchače

AudioQuest DragonFly Cobalt se v době psaní recenze prodával v oficiálním e-shopu AQ.cz za 8 190 Kč s DPH. Je pro ty nejnáročnější uživatele, co hudbou žijí a chtějí mít maximální možnou kvalitu svých oblíbených nahrávek. Ti jsou ochotni za kvalitní zařízení připlatit, protože vědí, že maximální kvalitu dostanou. AudioQuest je mezi nimi silné jméno, protože stojí především za kvalitními audio kabely.

Dlouho jsem na převodníky AudioQuest slyšel chválu, proto jsem rád, že jsem si mohl právě nejvyšší kobaltový model vyzkoušet. Musím říci, že nikdo nelhal, a tak malý převodník skutečně výrazně zvedne kvalitu zvuku, a to i při používání s mobilem. Výrobce chválím nejen za špičkový zvuk, ale i hliníkové konstrukční zpracování s nádhernou barvu. Samozřejmě rád vidím i redukci k mobilu rovnou v balení. Tu jistě brzy ocení i uživatelé Apple zařízení, kteří se brzy dočkají USB-C místo limitujícího a problematicky dostupného Lightning konektoru.

U audia je vážně těžké určit, zda je daná cena přiměřená. Především u převodníku AudioQuest DragonFly Cobalt je třeba si uvědomit, že skutečně dostanete to nejlepší. On i samotný vývoj nebyl jednoduchý, protože všechny výkonné mikročipy se musí vměstnat do tak malého těla flash disku. I přesto se převodník nijak nepřehříval ani během používání v horkých dnech. Kvůli covidu stále také žijeme v době, kdy výrobci mají problémy dostat čipy. To vše se na finální ceně musí promítnout.

Mám si tedy AudioQuest DragonFly Cobalt koupit? To je samozřejmě jen na vás. Jste opravdu náročný posluchač, který chce nejlepší kvalitu s drátovým poslechem? Pak je tento převodník právě pro vás a jeho zakoupení nebudete litovat. Chcete kvalitní drátový poslech, ale nelpíte na maximální kvalitě a nejlepších mikročipech? Pak jsou tu modely DragonFly Red za 5 690 Kč nebo nejnižší model DragonFly Black za 2 990 Kč. I ty vám až na čestné výjimky poskytnou kvalitnější poslech, než vestavěné levné D/A čipy mobilních telefonů a notebooků.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*