RECENZE: AudioQuest DragonFly Black – kvalitní DAC převodník

Nedávno jsem recenzoval výborný DAC převodník AudioQuest DragonFly Cobalt. Jedná se o nejvyšší model tohoto výrobce. Přišel tedy čas se podívat na nejnižší model AudioQuest DragonFly Black. Je levnější, přesto je stále určen pro náročné posluchače, kteří si hudbu opravdu chtějí vychutnat s drátovými sluchátky a kvalitními audio nahrávkami. V době psaní recenze se převodník prodával v oficiálním e-shopu AQ.cz za 2 990 Kč s DPH.

Co najdu v prodejním balení?

AudioQuest DragonFly Black je také podporován všemi známými operačními systémy. V prodejním balení se však bohužel redukce z USB-A na USB-C nenachází. Ta je v balení u vyšších modelů. Pokud tedy převodník budete chtít používat s mobilem či tabletem, budete si muset redukci obstarat. Potěší však pouzdro s logem vážky a nechybí ani zbytečné návody.

Zpracování DAC převodníku a proč vážka mění barvy?

U nejvyššího modelu Cobalt jsem chválil i nádherné barevné provedení. Jak již název napovídá, tentokrát testovaný model je černý. Pro někoho to může být nuda, ale myslím, že barva u DAC převodníku není tak podstatná. Důležitá je jeho zvuková kvalita. Ono však i konstrukční zpracování je příkladné a výrobce sáhl po hliníku s pěvným plastem.

Svým vzhledem DAC převodníky AudioQuest DragonFly připomínají USB flashdisky. Rozměry černého modelu dle specifikací výrobce činí: 12 x 19 x 62 mm. Najdete na něm vše, co budete k jeho používání potřeba. Přítomen je tedy sluchátkový 3,5 mm jack konektor a USB-A. Líbí se mi, že výrobce i u nejdostupnějšího modelu ponechal logo vážky, které je podsvícené a umí měnit barvu. Nejedná se však o okrasu, ale o praktickou funkci, díky které ihned víte, jak kvalitní nahrávka právě hraje. To se hodí hlavně ve chvíli, kdy s používáním DAC převodníku začínáte a nejste si jisti, zda váš operační systém zdrojového vaše Hi-Res nahrávky nekomprimuje ještě, než je převodníku předá. V tu chvíli byste totiž viděli jedinou barvu, která u zdrojů z IT světa bude většinou hlásit 48 kHz.

Barevně znázorněna kvalita nahrávky – Zdroj obrázku: AudioQuest

Jak je to s poslechem hudby?

DAC převodníků je dnes již celkem dost, ale DragonFly od AudioQuest jsou roky uznávané a užít si je může vlastně každý. Je úplně jedno, s jakým systémem používáte váš počítač či mobil, přesto bude spolehlivě fungovat. Výrobce u všech svých modelů uvádí, že jsou funkční s Windows, macOS, Linux, Android a iOS/iPadOS. V případě počítače stačí převodník jen připojit do USB-A a připojit vaše oblíbená sluchátka. Pro používání AudioQuest DragonFly Black s mobilem či tabletem si budete muset obstarat redukci USB-A – USB-C. Vyšší modely převodníků však redukci již mají v prodejním balení.

AudioQuest DragonFly Black je sice nejnižším modelem, přesto však uspokojí náročné posluchače, kteří vyžadují nejen DAC převodník, ale i předzesilovač či sluchátkový zesilovač. Výborně si rozumí nejen s běžnými přehrávači hudby, kde můžete přehrávat kvalitní FLAC nahrávky, ale i s různými aplikacemi streamovacích služeb. Převodník jsem testoval s notebookem s platformou Windows 11, ale i mobily s Androidem 13. Používal jsem službu Tidal s předplatným Hifi Plus, které umožňuje poslech hudby ve formátech FLAC a MQA. V aplikacích jsou označovány žlutým popiskem „MAX“.

Byl jsem mile překvapen, že i nejdostupnější model DAC převodníku mi fungoval jedním slovem výborně. Je plně podporován různými aplikacemi a např. Tidal se vás po připojení zeptá, zda mu opravdu chcete dát přístup ke zvukovce. Tím získá možnost vám poskytnout maximální možnou kvalitu. A přesně to chcete. V tu chvíli program obejde zvukové zpracování operačního systému a veškerá data beze změn naservíruje vašemu převodníku. Převodník navíc poslouží i jako předzesilovač nebo sluchátkový zesilovač a kvalitu zvuku výrazně pozvedne. Vychutnat si můžete především takové ty příjemné detaily v pozadí.

Bude mi AudioQuest DragonFly Black stačit?

Samozřejmě je jen na vás, jaký model převodníku DragonFly od AudioQuest si pořídíte. Pokud jste opravdu nároční a vyžadujete to nejlepší, je pro vás stvořený vlajkový model AudioQuest DragonFly Cobalt. Jestli chcete výborný zvuk, ale chcete utratit co nejméně peněz, myslím si, že s verzí DragonFly Black budete spokojeni. Nemá sice tu nejmodernější čipovou výbavu, ale funguje výborně se všemi zařízeními.

Závěr – vstupní brána do světa kvalitního audia?

AudioQuest DragonFly Black se v době psaní recenze prodával v oficiálním e-shopu AQ.cz za 2 990 Kč s DPH a dopravou zdarma. Myslím si, že cena je stanovená dost rozumně a s tímto modelem budou spokojeni i nároční posluchači, kteří chtějí vysokou kvalitu hudby. Chválím, že i tento model funguje jako DAC převodník, předzesilovač i sluchátkový zesilovač a výrobce nezapomněl ani na podsvícené logo s vážkou.

Myslím si, že tato verze převodníku bude drtivé většině uživatelům postačovat. Pokud ale jste opravdu hodně nároční a nedělá vám problém si za převodník připlatit, pak je tu i model AudioQuest DragonFly Cobalt. Jedná se o vlajkový model, který nabídne to nejlepší bez kompromisů. Černá verze je výkonná, ale ty nejmodernější čipy zkrátka nemá. Osobně ji však nemám co vytknout a v prodejním balení mohla být jen redukce z USB-A na USB-C pro připojení k mobilu.

Mám si převodník pořídit? Pokud opravdu milujete hudbu a chcete si ji vychutnat v drátových sluchátkách, rozhodně zakoupení DAC převodníku s vestavěným zesilovačem DragonFly doporučuji. Výrazně totiž pozvedne kvalitu hudby a uslyšíte i takové ty detaily v pozadí, které s vestavěnými DAC čipy v mobilech a noteboocích neuslyšíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*