Co se mi líbí/nelíbí na systému Android a Googlu?

Nedávno jsem publikoval článek, kde jsem rozebíral, co se mi líbí a nelíbí na iOS, iPhonech a Apple službách (odkaz na článek). Jako recenzent používám Android i jablečné iOS, takže mám možnost oba systémy porovnat. V tomto článku jsem se podíval na to, co se mi líbí a nelíbí na systému Android a Googlu.

 

 

Otevřenost systému – pro ty co milují svobodu

Nejdříve bych začal tedy pozitivně a rozebral bych si otevřenou systému Android. Na Androidu mám rád, že mám k dispozici daleko více nastavení a možností, než je tomu u jablíčka. Je to úplně jiný svět plný svobody. Mohu si svobodně nastavit ikony na ploše podle sebe, mám mnoho možností v nastavení telefonu a mohu si celý systém přizpůsobit oblíbených launcherem.

To ale není vše! Mám navíc možnost si instalovat aplikace mimo Obchod Play, takže mohu mít spoustu různých vychytávek, jako je třeba aplikace YouTube Vanced. Jedná se vlastně o aplikaci, díky které získáte prémiové služby včetně blokování reklam ve videích zdarma. Zahrát si také díky tomu mohu i Fortnite a používat mohu i Instagram bez reklam.

Díky otevřenosti mám také daleko více možností ve správci souboru, mohu svobodně posílat soubory přes Bluetooth a spoustu dalších funkcí.

 

 

Mobilní aplikace – jsou na Androidu opravdu horší?

U pozitivity ještě chvilku zůstanu a rozeberu mobilní aplikace. Někteří uživatelé jablečných mobilů tvrdí, že iOS má kvalitnější mobilní aplikace. Ano, některé jsou pochopitelně kvalitnější, ale těch je málo. Porovnejte si někdy aplikace pro Android a iOS vedle sebe. Pro Android jsou díky otevřenosti systému aplikace takové více sexy, jsou modernější a často i lépe fungují. Nemají totiž tak uniformní design, jako je tomu u iOS.

Když jsem porovnával také Obchod Play a App Store, byl jsem zděšen z toho, kolik některé aplikace a hry na iOS stojí peněz. Abych byl schopen jablíčko používat, musel jsem dát nemalé peníze do aplikací, které mám na Androidu kvalitnější, jsou často zdarma a nebo za daleko menší částky.

 

 

Podpora systému – tady Android selhává

To, co je u Androidu problematické je jeho podpora. Drtivá většina dostupnějších mobilů nedostává téměř žádné aktualizace, což je bezpečnostní problém. Existuje však program Android One, který zajistí aktualizace bezpečnostních záplat 3 roky a 2 roky nové verze Androidu, ale do tohoto programu je zapojena aktuálně asi jen finská Nokia…

Nesmím ale zapomenout ani na mobily Google Pixel, které jsou přímo od Googlu. Očekával bych tedy, že Google se bude snažit po stránce podpory Applu konkurovat a nabídne tedy pětiletou podporu aktualizací. Bohužel tomu tak není a podpory se dočkáte „jen“ tříleté. To je sice pro většinu uživatelů dostačující, ale Apple nabízí pět let…

A co Samsung? Ten se poslední dobou opravdu snaží nabízet pravidelné aktualizace, což mu mohu jen pochválit. Prodlužuje podporu na rovné čtyři roky, a to už vypadá v článcích a reklamách dobře. Má to ale jedno velké ale… Jedná se „jen“ o bezpečnostní záplaty, nikoliv o nové verze systému. Navíc se čtyřleté podpory dočkají jen některé modely (seznam podporovaných mobilů), takže stále jsou na tom hůře nežli Apple.

 

 

Chybějící funkce – co můžete závidět jablíčkářům?

Výše jsem se rozepisoval o tom, že Android nabízí spoustu nastavení a možností, co v jablečném světě nenajdete. Ale i jablíčko má své skvělé funkce, které mi na Androidu chybí. Třeba opravdu nechápu, proč přímo v systému Android nemá možnost zjistit aktuální kapacitu baterie, abych věděl, zda je čas ji vyměnit.

Na Androidu je sice fajn, že již dlouhá léta je možné v systému zakázat personalizaci reklam, aby Facebook a spousta dalších firem (včetně Googlu) nemohly šmírovat. Jako obrovský nedostatek ale vidím to, že to není defaultně přednastavené! Nové iOS 14.5 bude mít právě odstřihnutí šmírování Facebooku v defaultním stavu, což vidím rád.

Je to sice blbost, ale na iOS se mi líbí, že přímo v systému si mohu nastavit upozornění na notifikace LED bleskem u fotoaparátu. Některé Androidí nadstavby to mají, ale většina mobilů to nemá, a to je velká škoda. Je tedy nutné si tuto funkci doinstalovávat (návod).

 

 

Co mi vadí na mobilech Google Pixel?

Mezi mobily s Androidem máte opravdu velký výběr, což u iOS nemáte. Když se ale podívám na mobily Google Pixel, tak design těchto mobilů působí nudně a dle mého názoru se jedná o ošklivé mobily. Je tedy opravdu škoda, že zrovna velký Google nemá designově zajímavé mobily.

Google Pixel 5 – zdroj: CNET

 

 

A co služby Googlu?

Google nabízí zajímavé služby, jako je třeba fantastická služba Google Fotky. Ta má mnoho funkcí pro fotografie a umí je i zálohovat do cloudu. Chválit pak musím také 15 GB úložiště v cloudu zdarma. Jen pro porovnání Apple nabízí 5 GB zdarma. To, co je na Googlu skvělé je to, že většinu služeb můžete používat jak na Androidu, tak i na PC a iOS.

U služeb ale ještě zůstanu a nemohu je jen chválit. To, co na Googlu přímo nesnáším je ukončování služeb. Je sice hezké, že Google přišel třeba se službou Google Stadia pro streamování her, ale jen kvůli nejasné budoucnosti si v této službě opravdu nechci kupovat hry. Moc Googlu tedy u služeb nevěřím, že je ponechá a bude nadále vyvíjet. Když člověk používá nějakou novou službu od Googlu, je stále v nejistotě, protože kdykoliv může být ukončena.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*