Asus TUF Gaming A15 (FA506) – Herní dělo s Ryzenem (RECENZE)

ASUS na našem trhu začíná prodávat nový herní notebook Asus TUF Gaming A15 (FA506). Ten se snaží zaujmout 15,6palcovým IPS displejem s minimalizací rámečků a nekompromisním výkonem s novým procesorem AMD Ryzen 5 4600H a grafickou kartou NVIDIA GeForce 1650 Ti. V době psaní recenze se cena notebooku pohybovala kolem 27 990 – 29 990 Kč s DPH.

 

 

Obsah balení – SATA kabel pro druhý disk

Uvnitř prodejního balení nenajdete jen samotný notebook, ale pochopitelně i 150W nabíjecí adaptér. Ten je překvapivě lehký, což jsem opravdu nečekal. Dále v balení najdete dva malé pytlíčky, kde se nachází SATA kabel a šroubky. Notebook totiž umožňuje připojení druhého 2,5“ SATA disku.

 

 

 

Design a konstrukce 

ASUS se chlubí, že tento notebook jen tak něco nerozhází. Údajně splňuje vojenský standard odolnosti MIL-STD-810H. Vydržet by tedy měl nějaké pády, vibrace, vlhkost a nízké nebo vysoké teploty. Brát si jej tedy můžete třeba na cesty.

Konstrukce notebooku je z kvalitního plastu, který především na základně notebooku výborně imituje kov. Celkové rozměry činí 359.8 x 256 x 22.8 ~24.9 cm a váha se zastavila na příjemné váze 2,3 kg. Notebook je tedy lehký a během mého testování jsem jej bez problémů takřka denně přenášel v menším batohu.

Notebook v otevřeném stavu nabízí 15,6palcový IPS displej s minimalizací rámečků. Nad displejem se nachází webkamera a větší prázdné místo se nachází jen pod displejem. Chválím tuhost pantů, která je na příkladné úrovni.

Základna notebooku vypadá vážně moc pěkně, protože ASUS použil designové prvky, které imitují kov. Na základně najdete podsvícenou klávesnici, touchpad a bílé diodky. Levý bok nabízí jeden nabíjecí konektor, 1x HDMI 2.0, 2 x USB-A 3.2 (Gen 1), 1 x USB-C 3.2 (Gen 2), 1x LAN a 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Pravý bok pak nabízí klasické USB-A 2.0 a na CD/DVD mechaniku musíte zapomenout.

Na spodní části základny najdete vzor včelí plástve, který slouží pro nasávání vzduchu. Teplý vzduch pak vychází ze zadní části. Vespod najdete také křížové šroubky, které slouží k vyjmutí krytu. Podle dostupných materiálů je u notebooku možné upgradovat RAM až na 32 GB a přidat druhý 2.5″ SSD/HDD disk.

 

 

 

Displej, klávesnice a touchpad

Displej notebooku nabízí úhlopříčku 15,6“ a FullHD (1920 x 1080 px) rozlišením. Nabízí také povrchovou úpravu proti odleskům, která je skutečně znát. Pochválit musím jeho pozorovací úhly i věrohodné barevné podání a minimální rámečky. Je jen škoda, že výrobce nenasadil dotykový displej, ale ten bych u notebooku zaměřeného na hry ani neočekával.

Klávesnice notebooku je podsvícena a barvu i jas podsvícení si můžete měnit dle potřeby v předinstalované aplikaci Armory Crate. Všimnout si můžete bíle zvýrazněných kláves W, S, A, D, které hráči her moc dobře znají. Nechybí ani řádek kláves F1-F12 a klávesa FN pro vyvolání zkratek v klávesách F. Snadno si tak můžete ovládat hlasitost, jas displeje, zapínat/vypínat touchpad a na klávese F5 si můžete všimnout také malého ventilátoru. Ten značí ovládání výkonu a vybrat si můžete mezi tichým, středním a režimem s vysokým výkonem. Dostalo se i na celý numerický blok, který osobně nemám rád, ale většina uživatelů jej jistě uvítá.

Pod klávesnicí se pak nachází dostatečně velký touchpad. Ten je dostatečně citlivý a podporuje více dotyková gesta. Pod touchpadem se pak nachází potřebná tlačítka. Po dlouhé době tedy testuji notebook, která tlačítka nemá zabudovaná přímo do touchpadu.

 

 

 

Připojení k internetu a Bluetooth

Notebooku Asus TUF Gaming A15 po stránce konektivity vůbec nic nechybí. Dokonce nabízí konektor RJ45 LAN pro kabelové připojení k internetu, což se dnes už moc často nevidí. Kdo by také v dnešní době používal LAN, že? K dispozici je podpora 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítí. Citlivost antén je na výborné úrovni a s notebookem jsem mohl být pohodlně připojen i na místech v baráku, kde jiný notebook má problémy.

Spokojený jsem byl i s Bluetooth 5.0, které jsem využíval denně. Poslouchal jsem hudbu v bezdrátových sluchátkách Beoplay H9 i reproduktoru Beoplay P6. Poslech nebyl nijak trhaný a bezproblémový byl pak i přenos souborů mezi mobilem a počítačem.

 

 

 

Hardwarová výbava a výkon – stvořen pro hraní

Asus TUF Gaming A15 je herní stroj, ve kterém se nachází výkonný šestijádrový procesor AMD Ryzen 5 4600H (7 nm)s taktem na 3 GHz – v turbo boostu až 4 GHz. O výkon se dále starají paměti 16 GB RAM DDR4 a grafická karta NVIDIA GeForce 1650 Ti s pamětí 4 GB GDDR6. K dispozici je pochopitelně i méně výkonná integrovaná grafická karta AMD Radeon Vega s pamětí 512 MB DDR4 SDRAM.

Podrobnosti v HWiNFO

Pokud se bojíte procesorů AMD, tak opravdu nemáte čeho. ASUS nasadil novou generaci, která i v některých benchmarcích hravě překonává procesory od Intelu. Nejen s procesorem, ale hardwarem celkově jsem byl velice spokojený.

Během mého testování jsem denně hrál Fortnite, Call of Duty Warzone, Metro Exodus a řadu dalších titulů. Všechny hry jsem hrál pochopitelně na maximální možné grafické nastavení. Notebook neměl s výkonem sebemenší problém a opravdu se jedná o notebook vhodný i pro náročné hráče, kteří potřebují vysoký výkon.

Mnou testovaná konfigurace nabízí také 512 GB SSD disk Kingston OM8PCP3512F-AB, který komunikuje skrze rozhraní MVMe (PCIe 4x). S rychlostí disku jsem byl nadmíru spokojený. Pokud chcete i druhý disk, tak stačí sundat spodní kryt notebooku a do volné přihrádky připojit 2,5″ SSD či HDD disk. K tomu se v balení nachází již zmíněný SATA kabel.

Test v Novabench
Test v GeekBench 5

 

 

 

Chlazení notebooku a hlučnost ventilátorů

ASUS umí systémy chlazení řešit skvěle. U některých modelů řeší chlazení tak, že se zadní část základny po otevření víka nadzvedne, takže vzduch lépe proudí do konstrukce. Takové řešení v tomto modelu nehledejte. Ve spodní části základny se nachází včelí plástev, kudy do konstrukce proudí vzduch. Teplý vzduch pak vychází ze zadní části notebooku, takže není nijak obtěžující.

Chlazení je zvládnuto výborně a notebook se nadměrně nezahříval ani po několikahodinovém hraní náročných her. V notebooku se nachází 2 ventilátory, 3 chladiče a několik tepelných trubic, které odvádí skvělou práci. Co se hlučnosti týče, tak ventilátory při hraní či renderování videa rozhodně uslyšíte. To je však od notebooku s takovým výkonem běžné.

 

 

 

Operační systém a předinstalovaný software

V notebooku naleznete předinstalovaný operační systém Windows 10. Výrobce do něj naštěstí nenainstaloval mnoho aplikací. Jen ten antivirus od MacAfee LiveSafe si opravdu mohl odpustit a okamžitě jsem jej odinstaloval.

Dostupné jsou však i užitečné aplikace, jako je třeba již zmíněná aplikace Armory Crate. Ta umožňuje nastavení podsvícení klávesnice, napájecích profilů a kontrolovat výkon i teplotu CPU.

Aplikace Armory Crate

Nechybí ani známá aplikace My ASUS. Ta umožňuje vyhledat nové verze ovladačů, což se rozhodně může hodit. Dále umožní zkontrolovat záruku a diagnostiku hardwaru.

Dále je k dispozici třeba aplikace DTS Sound Unbound, která umožňuje konfiguraci prostorového zvuku DTS. O konfiguraci audia se postará také aplikace DTS: X Ultra.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Mnou testovaná konfigurace notebooku v sobě ukrývá akumulátor s kapacitou 48 Wh. Od herního notebooku jsem nečekal nijak úchvatnou výdrž, ale byl jsem příjemně překvapen. Když jsem na notebooku psal články, na pozadí měl otevřený prohlížeč s YouTube a občas skočil do Photoshopu, tak byl schopen vydržet i 5 hodin na jedno nabití. Záleží však hodně na tom, co na notebooku budete chtít dělat.

K nabíjení pak slouží 150W nabíjecí adaptér. Ten má koncovku ve tvaru „L“, kterou po připojení do notebooku můžete otočit tak, aby byl kabel odváděn dozadu za notebook. Nijak pak nepřekáží při práci.

 

 

 

Zvuk

Notebook na své spodní části nabízí dva reproduktory. Ty hrají dostatečně hlasitě a spokojený jsem byl i s jejich kvalitou, kdy se snaží i o náznak basů, přesto nezastíní výšky. Reproduktory jsou tedy dobré, ale pro lepší zážitek z hraní přeci jen budete používat sluchátka. Proto se na levém boku notebooku nachází 3,5 mm jack konektor. Já však používal spíše bezdrátová sluchátka.

 

 

 

Webkamera

Nad displejem se nachází malá webkamera, která zvládá HD rozlišení (720p). Nejedná se tedy o pokročilejší IR kamera, takže notebook nelze odemykat pomocí Windows Hello obličejem, což je velká škoda. Kvalita kamery také není nijak úchvatná, jak jsem očekával. Na klasické videohovory však postačí.

 

 

 

Závěr – s důrazem na výkon

Výrobce u notebooku Asus TUF Gaming A15 (FA506) vsadil především na pořádnou porci výkonu. To se mu povedlo a notebook je vhodný pro hraní těch nejnáročnějších her, renderování videa či jinou náročnou práci. Myslím si tedy, že svou cenovku kolem 27 990 – 29 990 Kč s DPH si drží oprávněně.

ASUSu musím pochválit možnost si snadno připojit druhý SSD/HDD disk. Slušný je také 15,6palcový IPS displej a klávesnici jsem si jednoduše zamiloval. Výborná je citlivost Wi-Fi, která je na nadprůměrné úrovni.

Asi jedinou výtku bych měl k absenci IR kamery. Jedná se sice o drobnost, ale jak jednou zkusíte odemykat notebook obličejem pomocí Windows Hello, tak to budete požadovat u každého zařízení.

 

 

Pozitiva

  • Povedený design
  • Příjemná klávesnice s numerickým blokem
  • Výborná citlivost Wi-Fi
  • Překvapivě slušná výdrž na nabití
  • Nekompromisní výkon
  • Lze připojit druhý SSD/HDD disk

 

Negativa:

  • Displej není dotykový
  • Nemá IR kameru pro odemykání obličejem

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*