Samsung Galaxy S20 – Ideální mobil pro ty s menší rukou (RECENZE)

Jihokorejský Samsung nám letos představil trojici nových mobilů Samsung Galaxy S20. Nové modely navazují na loňské „S10tky“ a tentokrát se výrobce chlubí především nadprůměrným zoomem při focení. V této recenzi jsem se podíval na menší model Galaxy S20, který se snaží zaujmout svými kompaktními rozměry, nádherným displejem a skvělými fotoaparáty. V době psaní recenze se cena mobilu pohybovala kolem 23 000 Kč.

 

 

Obsah balení – rychlá nabíječka nechybí

Mimo samotného mobilu se v prodejním balení nachází také 25W nabíjecí adaptér, USB-C nabíjecí/datový kabel a také sluchátka se špunty. Nechybí ani spona pro vysunutí hybridního slotu a různé návody. Je velká škoda, že do krabičky výrobce nepřiložil žádný ochranný kryt.

 

 

 

Design a konstrukci – po dlouhé době něco kompaktního

Samsung Galaxy S20 je vlajkový model, od kterého jsem měl po stránce designu velká očekávání. Hned co jsem mobil vzal do ruky, tak jsem byl příjemně překvapen tím, jak je kompaktní a jak dokonale padne do rukou. Celkové rozměry mobilu činí 151.7 x 69.1 x 7.9 mm a váha se vyšplhala na krásných 163 gramů. Konstrukce je také voděodolná a splňuje certifikaci IP68.

Na test mi dorazila růžová varianta, ale tento model je na našem trhu již dostupný také v modrém a šedém provedení. Je celkem škoda, že se výrobce nerozhodl také pro elegantní černou, ale dle mého názoru i ta šedá může vypadat dobře.

Čelní plochu mobilu okupuje 6,2palcový OLED displej. Ten je chráněn ochranným sklem, které je po stranách mírně zakřivené. Dle mého názoru Samsung konečně dostal rozum a opustil od většího 3D zakřivení skla. V displeji najdete jen a pouze průstřel selfie kamerky, který je celkem malý a design nijak nekazí. Mřížku reproduktoru pro hovory nikde nehledejte, protože reproduktor se umístil pod displej, jak tomu bylo i u loňských modelů.

Hliníkový rám mobilu má lesklý povrch, čímž přidává na elegantním dojmu. Na horní části rámečku najdete mikrofon a ukrytý hybridní slot pro nanoSIM karty a microSD kartu. Je celkem škoda, že slot je z opravdu tenkého plastu a myslím si, že jej výrobce mohl přeci jen udělat lépe. Levý bok mobilu je zcela prázdný. Hliníková tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko najdete na pravém boku. Spodní část mobilu pak nabízí mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Dostávám se k zádům mobilu, která jsou ze skla. To je po stranách zakřivené tak, aby dokonale zapadalo do hliníkového rámečku. Díky tomu a oblým tvarům je ergonomie mobilu na tak skvělé úrovni. Na zádech se nachází poměrně velký modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem a mikrofonem. Modul z konstrukce mobilu vystupuje celkem dost. Osobně bych tedy použil ochranný kryt, aby modul nevystupoval.

Abych byl ale upřímný, tak musím říci, že se mi velký modul zrovna moc nelíbí… Řešení loňských S10 bylo dle mého názoru lepší, ale to je čistě subjektivní záležitost.

 

 

 

Displej – nádherný obraz s jedním nedostatkem

Na čelní ploše se nachází 6,2“ OLED (Dynamic AMOLED 2X) displej s QuadHD rozlišením (3200 × 1440 px). Jeho jemnost je 563 ppi a poměr stran je 20:9. Displej je chráněn kvalitním ochranným sklem Corning Gorilla Glass 6, na kterém je navíc nalepená ochranná fólie již z výroby. Pokud by někomu fólie vadila, tak ji lze bez problémů odlepit. Za její nalepení však výrobce chválím.

Displej jsem po celou dobu testování obdivoval, protože je vážně nádherný. Černá je opravdu černá a celkově jsem byl s barevným podáním spokojený. Barevné podání si také můžete přizpůsobit podle sebe v nastavení. Výborné jsou i pozorovací úhly a viditelnost na přímém slunci.

Displej také disponuje vysokou 120 Hz obnovovací frekvencí, kterou ocení především hráči mobilních her, kde je to znát. Pokud chcete šetřit energii, tak můžete používat standardní obnovovací frekvenci 60 Hz. Režimy si stačí snadno přepnout v nastavení dle potřeby.

Vydařená je také funkce Always-On, která umožňuje zobrazení času, data a příchozích notifikacích i na zamčené obrazovce. Samsung u svých mobilů umožňuje si skrze Galaxy Store stáhnout různé obrazovky, což se mi líbí. Hned po časem a datem můžete mít např. animaci létajícího UFA.

Abych ale jen nechválil… Hrany se zakřivením displeje jsou příliš citlivé, takže se poměrně dost často stávalo že jsem měl se psaním problémy. Jedná se o celkem dost nepříjemný problém, který však může výrobce opravit aktualizací systému. Problém je možné eliminovat také ochranným krytem.

V nastavení displeje najdete také filtr modrého světla, který šetří oči při používání mobilu ve večerních hodinách, nastavení rozlišení a velikosti písma a prvků v prostředí. K dispozici je i tzv. snadný režim, který ocení uživatelé s horším zrakem.

 

 

 

Odemykání mobilu – čtečka v displeji

Jelikož se jedná o moderní model, tak pochopitelně nabízí čtečku otisků zabudovanou v displeji. Nastavit si můžete až dostačujících pět prstů. Odemykání probíhá tak, že přiložíte prst na určené místo na displeji a během okamžiku se mobil odemkne. Čtečka je rychlá a spolehlivá.

Pochopitelně nesmí chybět ani odemykání obličejem, které funguje krásně rychle a spolehlivě i za horších světelných podmínek. Není však tak bezpečný, jako čtečka otisků v displeji. Přeci jen probíhá skrze obyčejnou selfie kamerku.

 

 

 

Zvuk – stereo reproduktory

I když se to na první pohled nezdá, tak mobil disponuje stereo reproduktory. Při přehrávání hudby, sledování videí či třeba hraní her je využíván reproduktor pod displejem společně se spodním reproduktorem. I když je jeden reproduktor pod displejem, tak umí předvést slušný výkon a snaží se i o basy. Jedná se o konkurenční výhodu Samsungu, protože v dnešní době většina konkurence na stereo kašle.

Samsung zcela opustil od 3,5 mm jacku pro sluchátka a v balení se nenachází žádná redukce. Pokud tedy budete chtít používat svá stará sluchátka, tak si za pár korun budete muset zakoupit redukci. Výrobce však chválím za slušně hrající sluchátka AKG s USB-C koncovkou v balení. Dostanete k nim i různé velikosti špuntů.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Jak už to tak u Samsungu bývá, tak existují dvě varianty mobilů Galaxy S20. Jedna (ta lepší) varianta s procesory Snapdragon se prodává na trhu v USA, a ta druhá s procesorem Exynos 990 je na našem trhu. Procesor byl vyroben 7 nm technologií a nabízí takt: 2x 2.73 GHz + 2x 2.50 GHz + 4x 2 GHz. O výkon se dále stará dostatečná porce 8 GB RAM a k dispozici je i 128 GB interní úložiště (UFS 3.0). To je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 1 TB.

Výkonu tedy má tedy dostatek pro všechny běžné aplikace i mobilní hry. Během mého testování jsem hrál Fortnite, PUBG Mobile i Call of Duty Mobile na maximální možné grafické nastavení. Mobil se spuštěním hry i hraním neměl žádné problémy.

Pod zadním krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4000 mAh. I když je kapacita celkem slušná, tak výdrž je spíše průměrná. Jedná se vlastně o jednodenní mobil, který dokáže vydržet i jeden a půl dne. Tedy za předpokladu, že jej nebudete tolik používat.

K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje 25W drátové, 15W bezdrátové Qi a 9W reverzní nabíjení. Nabíjení je opravdu rychlé, čímž Samsung kompenzuje jednodenní výdrž na nabití. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor drátově nabije za přibližně jednu hodinu a 20 minut.

 

 

 

Fotoaplikace

Aplikace Fotoaparátu se Samsungu vážně povedla a ovládat ji zvládne úplně každý. Veškeré důležité režimy se nachází na spodní části, kde najdete režim Single Take, klasický režim pro focení a režim videa. V kolonce „Další“ se pak nachází Pro režim pro manuální nastavení parametrů, panorama, režim pro focení jídla, živé zaostření, super pomalé natáčení videí a hyperlapse. Nechybí ani výborný noční režim. Všechny režimy z kolonky „Další“ si snadno můžete přesunout mezi hlavní režimy nad spouští, aby byl např. noční režim vždy po ruce.

Nad spouští fotoaparátu se pak nachází trojice menších ikonek pro přepnutí na hlavní a ultraširokoúhlou čočku, a také pro zoom.

Na horní části aplikace pak najdete ikonku pro přechod do nastavení, nastavení blesku, časovač, výběr poměru stran a různé filtry. Když se přepnete do režimu video, tak se na horní části nachází ikona ruky, která značí režim pro super stabilní video.

 

 

Focení zadními fotoaparáty

Samsung Galaxy S20 na svých zádech nabízí poměrně masivní modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem a mikrofonem. Hlavní fotoaparát nabízí 12 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. Druhý 64 Mpx fotoaparát se světelností f/2.0 je teleobjektiv a slouží tedy k zoomu. Poslední 12 Mpx fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 120 stupňů a světelností f/2.2.

Jelikož se jedná o vlajkový model, tak jsem od fotoaparátů měl velká očekávání. Samsung se také na prezentacích chlubí úchvatným zoomem, který je v případě tohoto modelu 3x optický a až 30x digitální. Během testování jsem zjistil, že snímky pořízené zoomem poměrně dost vylepšuje software. Snímky s 10x zoomem jsou pěkné a použitelné, ale 20x a 30x snímky jsou dle mého názoru nepoužitelné a postrádají ostrost.

Běžné snímky vypadají dle očekávání pěkně a nabízí ostrost i celkem věrohodné barevné podání. Moc se mi líbí snímky pořízené ultraširokoúhlou čočkou, kterou především na výletech oceníte. Je však velká škoda, že při focení ultraširokoúhlou čočkou nelze manuálně ostřit na zvolené místo, jako to umí třeba konkurence. Spokojeni budete i s focením makro a nočních snímků.

 

 

Natáčení videí

Samsung se chlubí tím, že všechny tři modely S20 umí natáčet videa až v 8K rozlišení. Je to sice pravda, ale taková videa si takřka nikde nepřehrajete a umí jen 24 FPS (snímky za vteřinu). Obraz je tady u takových videí trhaný a osobně bych takové rozlišení vůbec nepoužíval.

Oceníte spíše možnost natáčet videa ve 4K nebo FullHD se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). Kvalita videí je na vysoké úrovni a během natáčení se můžete pohodlně přepínat mezi třemi čočkami. Co se týče zoomu, tak využit je i audio zoom.


Focení selfie kamerou

Přední selfie kamerka v malém průstřelu displeje nabízí 10 Mpx rozlišení se světelností f/2.2. Při focení přední kamerkou jsou důležité dvě malé ikony nad spouští fotoaparátu. Z nějakého důvodu Samsung selfie fotky ořezává, takže není tolik vidět i okolí. Doporučuji tedy se vždy přepnout na širší obraz. Nechybí ani různí filtry a režimy zkrášlení.

 

 

 

Operační systém – Samsungácká klasika

Samsung si operační systém Android přizpůsobuje k obrazu svému a v modelu Galaxy S20 se tedy nachází nadstavba One UI 2.1. Ta je postavena na Androidu 10 a s čistým Androidem nemá moc společného. Má však mnoho vychytávek, které v čistém systému nenajdete.

Jednou z vychytávek je Zabezpečená složka, do které si můžete ukládat různé soubory a aplikace, které chcete mít chráněné heslem nebo otiskem prstu. Například fotky pak z klasické galérie fotek zmizí a zobrazí se jen v zabezpečené složce po přiložení prstu/zadání pinu. Využít také můžete funkci Samsung Kids, což je jakýsi režim pro malé děti. Dítku pak můžete půjčit mobil bez obav, že by něco v klasickém režimu pokazilo.

Systém mi během mého testování fungoval krásně svižně a nesetkal jsem se se samovolným restartováním či zamrzáním. Během mého testování jsem obdržel také hned tři aktualizace systému, a to včetně bezpečnostních záplat. Je tedy vidět, že se Samsung snaží a systém stále vylepšuje.

 

 

 

Konektivita – nic nechybí

Samsung Galaxy S20 je po stránce konektivity vybaven skvěle. Mobil nabízí hybridní slot, takže si můžete vybrat, zda chcete používat dvě nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM a microSD kartu. Pokud chcete využívat SIM karty současně, tak můžete využít funkce e-sim. Všechny SIM sloty podporují všechna LTE pásma a připojit se můžete také k 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz Wi-Fi sítím (802.11 a/b/g/n/ac/ax).

Jak už se od vlajkového modelu očekává, tak pochopitelně nechybí ani NFC. Mobilem tedy lze bezkontaktně platit, čehož jsem i využíval. Pochvaloval jsem si také Bluetooth 5.0, které bylo spolehlivé a poslech hudby v bezdrátových sluchátkách Beoplay H9 a Beoplay E8 2.0 nebyl nijak trhaný.

Pro určení polohy pak mobil využívá systémů GPS, A-GPS, Glonass, Beidou i Galileo.

 

 

 

Závěr – pro ty co chtějí kompaktní mobil

Samsung Galaxy S20 mně příjemně překvapil svými kompaktními rozměry. To je v dnešní době vzácné, protože ne každý mobil se tak příjemně drží. Myslím si, že by se mohlo jednat o ideálního kandidáta pro ty s menší rukou třeba pro ženy.

Pochválit výrobci musím již nalepenou ochrannou fólii z výroby a na samotný 120 Hz displej je jen radost se dívat. Displej má však i nevýhodu, a to příliš citlivé hrany. Pevně doufám, že tento problém výrobce opraví některou z aktualizací systému. Pokud si však mobil zakoupíte, tak zvažte zakoupení ochranného krytu, který bohužel není součástí balení a celý problém s citlivostí displeje může eliminovat.

Třešničkou na dortu jsou pak slušné stereo reproduktory a výborné fotoaparáty. Je jen škoda, že výrobce nasadil poměrně masivní černý modul fotoaparátů, který elegantní design dle mého názoru trochu kazí.

Někteří Samsungu vyčítají vysokou cenu modelu S20. Ta se v době psaní této recenze pohybovala kolem 23 tisíc Kč. Skutečně je to dost, ale za to může především současní krize, díky které se navyšují ceny i ostatních výrobců. Věřím tomu, že cena brzy spadne na přijatelnějších 20 tisíc.

 

 

Pozitiva:

  • Kompaktní rozměry
  • Nádherný 120 Hz displej
  • Ochranná fólie displeje již z výroby
  • Stereo reproduktory
  • AKG sluchátka v balení
  • Výborné fotoaparáty
  • Časté aktualizace systému

 

 

Negativa:

  • Displej je na bocích příliš citlivý
  • Nehezký modul fotoaparátů
  • 8K video je trhané

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*