Čínský výrobce Honor si hned začátkem roku přichystal nástupce loňského modelu Honor 7A. Novinka nese název Honor 8A a svou cenou zapadá do nižší třídy. Jedná se o levný smartphone, který se však snaží zaujmout velkým displejem s minimalizací rámečků, zadním 13 Mpx fotoaparátem, hezkým designem a také Androidem 9.0 Pie. V době testování se cena za 32 GB variantu pohybovala lehce pod 4 000 Kč a za 64 GB variantu 4 300 Kč.
Obsah balení – Žádný nadstandard
- Honor 8A
- Nabíjecí adaptér
- MicroUSB nabíjecí/datový kabel
- Spona pro vysunutí nanoSIM a microSD slotu
- Návody
Design a konstrukce – Pískovaný proužek na zádech
Honor 8A se na našem trhu prodává ve všech třech barevných provedeních. Nabízí se mnou testovaná modrá, ale dále také zlatá a klasická černá varianta. Celkové rozměry mobilu činí 156,28 x 73,5 x 8 mm, což jsou velice slušné rozměry a do ruky mobil padne skvěle. Díky plastové konstrukci je také příjemná 150 gramová váha.
Čelní plochu pokrývá ochranné sklo 6,09“ (palce) displeje. Ve výřezu displeje se nachází jen a pouze selfie kamerka. Nad selfie kamerkou se pak nachází elegantně ukrytý reproduktor pro hovory a barevná notifikační diodka. Je celkem škoda, že barevná diodka je titěrná a často se stávalo, že jsem její upozornění přehlédl. Pod displejem se nachází pouze logo výrobce.
Všechny hrany mobilu jsou oblé a díky tomu do rukou nic neškrábe. Levý bok mobilu ukrývá slot pro dvě nanoSIM karty a microSD kartu. Pravý bok na sobě tradičně nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Všechna tlačítka jsou plastová, ale pevně drží na svém místě a nijak se neviklají. Chválím také jejich umístění. Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a mikrofon. Spodní část nabízí imitaci reproduktoru ukrývající pouze mikrofon pro hovory, nabíjecí konektor microUSB a vpravo skutečný hlasitý reproduktor.
Hned při prvním pohledu na záda mobilu jsem si vzpomněl na úspěšný model Honor 8X. I v případě Honoru 8A se na levé části zadního krytu nachází pískovaný proužek. Jedná se o zajímavý designový prvek, který může některé uživatele zaujmout. Na zádech se nachází vystupující čočka fotoaparátu, LED blesk a čtečka otisků prstů.
Displej – Elegantní kapkovitý výřez
Honor 8A je sice levným mobilem, ale přesto nabízí protáhlý displej s úhlopříčkou 6,09″ (palce) a poměrem stran 19,5:9. Rozlišení FullHD+ by vzhledem k velikosti úhlopříčky bylo vhodné, ale vzhledem k ceně jsem jej neočekával. Displej tedy nabízí HD+ (1560 x 720 px) rozlišení.
Jelikož se jedná o IPS displej, tak černá je opravdu černá a podání barev je vzhledem k ceně na velmi dobré úrovni. Teplotu barev si lze také libovolně měnit v nastavení obrazovky. Displej disponuje senzorem okolního světla a automatická regulace jasu funguje bez problémů. Viditelnost na přímém světle je dobrá, ale lepší by byla bez nalepené ochranné fólie. Výrobce však za přidanou ochranu displeje musím pochválit.
I když má displej minimální rámečky, tak se to neobešlo bez výřezu. Ten je ale kapkovitého tvaru a dle mého názoru se jedná o elegantní řešení, které mi nijak nevadí. Lze jej také softwarově zakrýt v nastavení. K dispozici je také můj oblíbený komfortní režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách a lze také měnit velikosti textu a prvků v prostředí.
Odemykání mobilu – Obličejem i otiskem prstu
Výrobce se na svých webových stránkách pyšní odemykáním obličejem. Vzhledem k ceně jsem byl z rychlosti a spolehlivosti odemykání překvapený. V ideálních světelných podmínkách se mobil odemkne do jedné vteřiny a špatné to není ani za horšího světla. Nejedná se však o pokročilé zabezpečení a lze jej obejít fotkou.
Z bezpečnostních důvodů tedy doporučuji využívat spíše odemykání otiskem prstu. Čtečka se nachází na zádech a její umístění je dle mého názoru ideální. Rychlost čtečky je na velice dobré úrovni a za celou dobu testování se nestalo, že by se mobil odmítal odemknout. Lze si nastavit dostačujících 5 prstů, zamykat aplikace a také nechybí mé oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty tahem prstu po čtečce. Dostalo se i na gesto pro prohlížení fotek v galerii, přijmutí hovoru či pořizování snímků.
Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití
O výkon se stará osmijádrový procesor Mediatek Helio P35 (MTK MT6765) s taktem 4 jádra: 2,3 GHz a 4 jádra: 1,8 GHz. K dispozici jsou také 3 GB RAM a na našem trhu lze Honor 8A zakoupit ve 32 i 64 GB variantě. Doporučuji si však pár stovek připlatit za 64 GB variantu. Paměť také lze rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 512 GB.
Honor 8A je zástupcem nižší třídy a výkonu na rozdávání tedy nelze očekávat. Na běžné používání sociální sítí, internetového prohlížeče, sledování videí na YouTube atd. bez problémů vystačí. Nenáročný uživatel bude jistě spokojen, ale na hraní her Honor 8A rozhodně není. Méně náročné hry Hill Climb Racing 2, Orbia a řadu dalších můžete hrát bez problémů, ale hraní náročnějších her není nic komfortního. Výkon tedy odpovídá ceně.
O výdrž se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 020 mAh. Výrobce je také znám tím, že prostředí systému přizpůsobuje tak, aby šetřil energii. Honor 8A je schopný vydržet krásné dva dny na jedno nabití. Když jsem více poslouchal hudbu/sledoval videa, tak se výdrž vyšplhala na jeden a půl dne. S výdrží na jedno nabití jsem byl spokojený.
K nabíjení poslouží starý konektor microUSB a s originálním adaptérem akumulátor nabijete do 70% za 2 hodiny. Zbylá procenta se nabíjí velice pomalu a z úplného vybití do 100% se akumulátor nabije za přibližně 3 hodiny. Nabíjení tedy mohlo být rychlejší, ale opět je nutné se podívat na cenu mobilu…
Fotoaparát – Jeden fotoaparát postačí
Prostředí nabízí moc dobře známou aplikaci na focení. Jelikož se jedná o levný model, tak je o funkce ve srovnání s jinými modely od Honoru aplikace celkem dost osekaná. Manuální režim však nabízí celkem dost nastavení pro pokročilejší fotografy. Aplikace nepostrádá ani manuální HDR, panoramatický režim a také režim zkrášlení. Nechybí ji tedy nic podstatného a její ovládání je příjemné.
Zadní fotoaparát:
Na zádech Honoru 8A najdete jednu lehce vystupující čočku 13 Mpx fotoaparátu. Disponuje světelností f/1.8, automatickým fázovým ostřením a nechybí ani přisvětlovací LED blesk. V maximálním rozlišení lze pořizovat snímky v poměru stran 4:3 a je velká škoda, že se v nastavení aplikace nenachází poměr 16:9. Vyzkoušet však můžete poměr stran 18,7:9 s nižším rozlišením 8 Mpx.
-
Snímky nafocené mobilem Honor 8A najdete v samostatném článku
Ze snímků zadního fotoaparátů jsem byl opravdu mile překvapen. Za dobrých světelných podmínek fotky nepostrádají ostrost, a i při zoomování fotky je krásně vidět písmo na cedulích a jiné detaily. Barvy nejsou nijak přepálené a z jejich podání jsem byl spokojený. Při focení makra nedělá fotoaparátu problém bleskově ostřit na vybrané místo klepnutím prstu na displej a makro snímky vypadají opravdu dobře. Jen při horních světelných podmínek se ostrost snímků začne vytrácet a je znatelný digitální šum. Vzhledem k ceně fotoaparát hodnotím jako nadprůměrný.
Čelní kamerka:
Selfie kamerka v kapkovitém výřezu nabízí rozlišení 8 Mpx se světelnost f/2.0. Selfie lze fotit i ve tmě díky vysokému jasu displeje. K dispozici je i režim zkrášlení pro zahlazení nedostatku pleti a vyhledávání obličejů funguje velice rychle. Myslím si, že většina uživatelů bude ze snímků přední kamerky spokojena.
Natáčení videí:
Honor 8A umožňuje pořizování videí v maximálním rozlišení FullHD se 30 FPS (snímky ta vteřinu). V aplikaci najdete také rozlišení HD se 30 FPS. Jelikož se jedná o levný model, tak nelze očekávat optickou stabilizaci obrazu. Videa jsou tedy celkem roztřesena, jak je v této kategorii běžné. Barevné podání je však na dobré úrovni a fotoaparát nemá nutnost přeostřovat.
Operační systém – Pie v Honorském kabátku
V Honoru 8A se nachází operační systém Android 9.0 Pie. Systém je upraven masivní nadstavbou EMUI 9, která má své fanoušky. Systém nabízí možnost ovládání trojicí tlačítek v displeji, ale nabízí se také možnost ovládání gesty. Na gesta jsem si však nikdy nezvykl, ale ve svém okolí znám dost uživatelů, kteří na ně nedají dopustit.
Při prvotním spuštění byl systém celkem pomalý, ale tento problém vyřešila dostupná aktualizace v Nastavení/Systém/Aktualizace systému. Po prvotním spuštění tedy doporučuji mobil připojit k Wi-Fi, přihlásit se ke Google účtu a nainstalovat veškeré dostupné aktualizace. Poté byl systém rychlejší a po celou dobu testování spolehlivý.
Výrobce si však mohl odpustit předinstalovanou aplikaci Amazonu a hrstku dalších. Naštěstí je možné je bez problémů odinstalovat. Chválím zas za vydařený přehrávač videí, aplikaci pro FM rádio a vydařený správce souborů. Nechybí ani aplikace Správce telefonu pro udělování práv aplikacím, úsporné režimy baterie, blokování nežádoucích tel. čísel a další užitečné funkce.
Konektivita – Pochvala za slot
Honor 8A si odnáší velkou pochvalu za slot pro dvě nanoSIM karty a paměťovou kartu microSD. Bez problémů lze využívat DualSIM a paměťovou kartu současně. Na obou SIM kartách lze využívat 4G/LTE mobilní sítě. Připojit se lze také ke 2,4 GHz Wi-Fi sítím (802.11 b/g/n). Je jen škoda, že se nedostalo na 5 GHz Wi-Fi sítě a NFC pro bezkontaktní placení.
Během testování jsem také často využíval Bluetooth 4.2 pro poslech hudby v bezdrátových sluchátkách Sennheiser CX 6.00BT a Beoplay E8. Poslech hudby nebyl nijak trhaný a nezaznamenal jsem problém ani při odesílání fotek mezi mobilem a notebookem. Pro využívání navigace a map dobře poslouží GPS, A-GPS, GLONASS a Beidou.
Zvuk – Nejlepší ve své kategorii?
Honor 8A nabízí hlasitý reproduktor na své spodní části. Z jeho kvalit jsem byl velice mile překvapen a dovolím si jej hodnotit jako nadprůměrný. Reproduktor se snaží o náznak basů a kvalita se znatelně nevytrácí ani při maximálním navýšení hlasitosti. Ona i hlasitost je velice dobrá a uživatelé budou spokojeni také s 3,5 mm audio jackem pro připojení sluchátek. V balení však žádná sluchátka nenajdete.
Závěr – Má jen málo nedostatků
Z Honoru 8A mam velice dobrý pocit. Jedná se o vydařený mobil, který za danou cenovku nabízí krásný design, kvalitní konstrukční zpracování, pěkný displej s minimalizací rámečků a Android 9.0 Pie. Mile překvapen jsem byl z kvalit zadního fotoaparátu za dobrých světelných podmínek a dovolím si říci, že nabízí nejlépe hrající reproduktor ve své cenové kategorii. Konkurenci také může zavařit svým slotem pro dualSIM a microSD karty současně. Jsem také moc rád, že již pár dní se na našem trhu konečně prodává také 64 GB varianta, a to příplatek pár stovek.
K dokonalosti mu chybělo opravdu jen málo. Ocenil bych rychlejší nabíjení, ale tím největším nedostatkem je absence NFC. Mobilem tedy není možné bezkontaktně platit, což je škoda a některá konkurence NFC nabízí i u mobilů za nižší ceny. Pokud však bezkontaktní placení nepotřebujete a jste ochotni odpustit absenci 5 GHz Wi-Fi sítí a pomalé nabíjení, tak Honor 8A mohu doporučit.
Co se mi líbí?
- Design a konstrukční zpracování
- Lze využívat DualSIM a microSD současně
- Dvoudenní výdrž na jedno nabití
- Nadprůměrný reproduktor
- Slušný zadní fotoaparát
- Android 9.0 Pie
- 64 GB varianta
- Cena
Co se mi nelíbí?
- Absence NFC a 5 GHz Wi-Fi
- Pomalejší nabíjení
Pekna recenzia. Tiez by som spomenul konkurenciu telefonu ako je napriklad redmi note 7, ktory cenovo stoji velmi podobne, ale ponuka lepsie parametre.