Beoplay H4 – Elegantní bezdrátová sluchátka přes hlavu (RECENZE)

Dánský výrobce Bang & Olufsen naskočil na vlnu bezdrátových sluchátek a v jeho portfoliu si v současné době vybere každý. V této recenzi budu popisovat dlouhodobé zkušenosti se sluchátky Beoplay H4. Jedná se o sluchátka přes hlavu, která se snaží nalákat na kvalitní zvuk a také konstrukční zpracování. Cena se v době testování pohybovala kolem  5 000 – 5 500 Kč.

 

Obsah balení

  • Sluchátka
  • 3,5 mm jack M – 3,5 mm jack M kabel
  • Krátký microUSB nabíjecí kabel
  • Stručné návody

 

 

 

Design a konstrukční zpracování

Všechny produkty od B&O se mohou pyšnit svým designem se zajímavými odstíny barev a také kvalitním konstrukčním zpracováním. Sluchátka Beoplay H4 se na našich e-shopech prodávají většinou v černém a také šedém provedení (Charcoal Grey). Některé e-shopy však nabízí i zajímavější mnou testovanou světle zelenou (Aloe), tmavě modrou (Steel Blue), fialovou (Violet) a dokonce jsem narazil také na šedo-oranžovou (Tangerine Grey) variantu.

 

 

Za designem stojí návrhář Jakob Wagner, který navrhuje celou „Háčkovou“ řadu Beoplay. Když se podíváte na portfoliu výrobce, tak zjistíte, že se jedná o základní model sluchátek přes hlavu. Výrobce však nasadil prémiové materiály a design dle mého názoru vypadá úžasně. Především barevné provedení není nudné a sluchátka působí moderním dojmem.

Náhlavní oblouk je z nerezové oceli a jeho vnější strana je potažena kůží. Vnitřní strana nabízí textilní polstrování a na hlavě díky tomu sedí příjemně. Obě sluchátka také lze vysouvat, aby sedla na hlavu každému. Já je musel vysunout nadoraz a s velikostí jsem neměl problém. Každé sluchátko je z kvalitního plastu a jejich náušníky jsou velice příjemné díky jemné kůži. Uvnitř každého sluchátka se také nachází popisky, aby bylo jasné, na jaké ucho patří (L – levé/R – pravé).

Sluchátka s obloukem spojuje pletený kabel, který přidává na elegantním dojmu. Z vnější strany každého sluchátka se nachází hliníková plochá s logem B&O. Sluchátka také lze otáčet o 90 stupňů, aby je bylo možné sundat z uší a pohodlně nosit na krku během cestování.  Pravé sluchátka nabízí 3,5 mm jack konektor, nabíjecí konektor microUSB, mikrofon a ovládací tlačítka. Vedle tlačítek se nachází také barevná signalizační diodka.

Tlačítka jsou sice malá, ale během poslechu hudby bylo jejich nahmatání a ovládání bezproblémové. Během dne používání jsem si na ně zkrátka zvykl. Prostřední tlačítko slouží k zapnutí/vypnutí sluchátek, ale také k přeskočení skladby, pozastavení a následné spuštění. Delším stiskem lze vyvolat hlasové ovládání Google Now (Google Assistant) v případě Android, anebo v případě iOS vyvoláte Siri. Tlačítka hlasitosti slouží také ke spárování či v případě nutnosti k vyresetování sluchátek.

 

 

 

Mobilní aplikace a spárování

Sluchátka Beoplay H4 využívají úsporné Bluetooth 4.2 a podporují kodek AAC. Dosah spojení výrobce slibuje do 10 metrů, což mohu potvrdit. Že je to málo? Je sice fakt, že některá jiná sluchátka slibují dosah až 30 a více metrů. Já se však od sluchátek více jak 2 metry nevzdaluji, tak mi omezení na 10 metrech nevadilo.

 

Do paměti sluchátek lze uložit až 8 zařízení, což je slušné. Párování se na sluchátkách vyvolá tak, že se současně stisknout obě tlačítka pro regulaci hlasitosti na pravém sluchátku. Stačí je držet, dokud diodka nebude svítit modře. Párování mi na všech zařízeních probíhalo bez problémů. Sluchátka jsem používal s mobily se systémem Android, ale také na tabletu a notebooku s platformou Windows 10.

Výrobce nabízí svou vlastní mobilní aplikaci Beoplay pro obě hlavní mobilní platformy Android a iOS. Pro Android je také dostupná modernější aplikace Bang & Olufsen, která se mi používá lépe. Aplikaci není nutné stahovat, ale alespoň pro prvotní spuštění doporučuji aplikaci stáhnout a zkontrolovat dostupnost aktualizací firmwaru. V aplikaci lze také sledovat procenta nabití, zvuk upravovat dle libosti a přehrávat hudbu.

 

 

 

Kvalita zvuku a jak jsem sluchátka používal

Konečně se dostávám k nejdůležitější části. Beoplay H4 v každém sluchátku ukrývají reproduktor s průměrem 40 mm. Zvuk je čistý, ale basy jsou u některých skladem výraznější. To mohou především milovníci taneční hudby ocenit. Pokud by však někomu důraz na basy vadil, tak si zvuk může snadno přizpůsobit v mobilní aplikaci. S kvalitou zvuku jsem byl velice spokojený a „H4ky“ hrají vzhledem k ceně famózně.

 

 

Sluchátka sice nemají funkci aktivního potlačení okolního hluku, ale hlasitost je na vysoké úrovni. Díky tomu jsem v hromadné dopravě slyšel své okolí jen minimálně, což je fajn. Zkoušel jsem také se sluchátky telefonovat a s hovory jsem neměl problémy. Zvuk byl čistý a druhá strana si nestěžovala, že bych nebyl slyšet. Mikrofon ve sluchátku je tedy dostatečně citlivý.

  • Frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
  • Impedance zvuku: 20 Ohm
  • Citlivost: 91 dB/mW @1kHz

 

 

 

Nabíjení a výdrž na jedno nabití

Jelikož se jedná o bezdrátová sluchátka, tak pochopitelně ukrývají akumulátor s kapacitou 600 mAh. Výrobce se také chlubí 19 hodinovou výdrží na jedno nabití. Záleží však hodně na úrovni hlasitosti a během mého testování jsem se na jedno nabití často dostal na 15-17 hodin. Měl jsem však hlasitost na vyšší úrovni a mohu tedy potvrdit, že 19 hodinová výdrž není nereálná.

Pravé sluchátko na sobě nese starší nabíjecí konektor microUSB. Je celkem škoda, že výrobce nenasadil již moderní oboustranný konektor USB-C. Vzhledem k ceně jsem však ochotný jeho absenci odpustit. Výhoda microUSB je ta, že se jedná o nejrozšířenější nabíjecí konektor a kabel v případě ztráty seženete všude. Z úplného vybití se sluchátka nabila za přibližně 2 a půl hodiny.

 

 

 

Závěr – Je cena odpovídající?

Beoplay H4 jsou opravdu nádherným kouskem hardwaru. Jedná se o spolehlivá sluchátka, která jsem si během testování užil. Zaujala svým výborným zvukem, opravdu krásným a moderním designem a také kvalitním zpracováním. Sluchátka se nosila opravdu pohodlně a myslím si, že cena je adekvátní.

Během testování se cena pohybovala kolem 5 000 Kč za černou a šedivou variantu. Našel jsem také další varianty, ale ty bylo často možné zakoupit za přibližně 500 Kč příplatek. Pokud tedy hledáte kvalitní bezdrátová sluchátka přes uši v této cenové kategorii, tak mohu Beoplay H4 jen doporučit.

 

Podívejte se také na:

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*