Honor 7A – Slušná výbava za slušnou cenu (RECENZE)

Segment levných mobilů je plný zajímavých modelů od Nokie, Xiaomi, Huawei a řadou dalších výrobců. Čínský výrobce Honor své portfolio poctivě zaplňuje a na našem trhu se aktuálně prodává dvojice levných modelů Honor 7C a Honor 7A. V této recenzi budu popisovat dlouhodobé zkušenosti s modelem 7A. Na našem trhu se prodává ve dvou variantách s odlišným interním úložištěm. Za 16 GB variantu zaplatíte pod 3000 Kč a za 32 GB variantu kolem 3600 Kč.

 

 

 

Obsah balení – Tradiční modrá krabička

  • Honor 7A
  • Nabíjecí adaptér
  • MicroUSB kabel
  • Spona pro vysunutí slotu s 2x NanoSIM a MicroSD
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – Po vzoru Honoru 8 Pro

Honor 7A se svým designem podobá loňskému modelu Honor 8 Pro. Na našem trhu se prodává v mnou testované modré barevné variantě, černé a také zlaté. Celkové rozměry mobilu činí 152,4 mm x 73 mm x 7,8 mm a váha se zastavila na příjemných 155 gramech. Mobil se v ruce drží velmi dobře a díky oblým tvarům nic neškrábe do rukou. Záda jsou však kluzká a hrozí vyklouznutí z ruky.

 

 

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo, které na sobě nese ještě jedno nalepené tvrzené sklo již z továrny. Skla chrání obří 5,7“ (palce) FullView displej s minimalizací rámečků. Nad displejem se nachází 8 Mpx selfie kamerka, reproduktor pro hovory a přisvětlovací LED diodka. Pod displejem najdeme jen a pouze logo výrobce.

 

 

Rámeček kolem telefonu výborně imituje hliník, ale ve skutečnosti se jedná o plast. Působí však kvalitním dojmem a v modré variantě se plast efektivně leskne. Horní část rámečku nabízí 3,5 mm jack audio konektor, levý bok slot pro dvě NanoSIM karty a MicroSD kartu a pravý bok tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Tlačítka jsou umístěna dobře a jejich zpracování chválím. Jsou sice plastová, ale drží pevně na svém místě a nijak se neviklají. Spodní část mobilu pak nabízí imitaci reproduktoru na levé části, který ukrývá pouze mikrofon, nabíjecí konektor MicroUSB a vpravo skutečný hlasitý reproduktor.

 

 

Záda mobilu z dálky připomínají hliník, ale ve skutečnosti se také jedná o plast. Imitace je ale vážně vydařená a zadní kryt se nikde neprohýbá. Na zádech najdeme lehce vystupující okolí fotoaparátu s 13 Mpx čočkou a bleskem. Nechybí ani mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videa či čtečka otisků prstů. Na horní a spodní části zadního krytu si lze všimnou stříbrných pruhů, které se některým uživatelům mohou líbit.

 

 

 

Displej – Povedený obr

Honor 7A se na své čelní straně pyšní velkým 5,7“ (palce) IPS displejem s rozlišením HD+ (1440 x 720 px). Vzhledem k velké úhlopříčce se jedná o nízké rozlišení a výrobce opravdu mohl nasadit FullHD. Výrobce se snažil eliminovat rámečky kolem displeje a jedná se tedy o populární FullView displej s protáhlým poměrem stran 18:9. Jsem moc rád, že se to obešlo bez nevkusného výřezu. Nechybí ani automatická regulace jasu, která funguje skvěle, ale viditelnost na přímém slunci není zrovna nejlepší, ale za to může nalepená ochranná fólie – lze ji odlepit

 

 

Displej je vzhledem k ceně povedený a nechybí mu věrohodné podání barev a černá je díky IPS panelu skutečně černá. Pozorovací úhly jsou také na velice dobré úrovni.  V nastavení telefonu je k dispozici nastavení komfortního režimu, který šetří oči během používání mobilu ve večerních hodinách a dále si lze změnit velikost písma v prostředí a styl domovské obrazovky – zda chcete menu aplikaci či nikoliv. To je z nastavení vše a je velká škoda, že nelze změnit velikost všech prvků v prostředí, protože ikonky na obrazovkách se mi zdají zbytečně velké.

 

 

 

Zabezpečení – Prst nebo obličej

Mobil lze odemykat čtečkou otisků prstů na zádech mobilu. Umístění čtečky chválím a pochválit musím také její spolehlivost. Za celou dobu testování se nestalo, že by čtečka selhala a v daném segmentu patří mezi nejlepší. Lze si nastavit až dostačujících 5 prstů.  Výrobce do nastavení nasadil také gesta pro vysunutí notifikační lišty, pořizování fotek či procházení fotek v galerii fotek tahy prstem po čtečce. Gesta fungují výborně a výrobce za ně chválím.

Letos se stalo odemykání obličejem velice populárním a Honor 7A jej nabízí také. Samotné nastavení obličeje je velice rychlé, ale s odemykáním to tak slavné rozhodně není. Je o poznání pomalejší, než čtečka otisků či odemykání obličejem u dražších modelů. Odemykání obličejem z žádného důvodu nedoporučuji zapínat, protože jsem jej obelhal krátkým videem přehrávaném na tabletu.

 

 

 

 

Hardware a výkon – Pro nenáročné

O výkon se staré osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 430 s taktem 4 jader: 1,4 GHz a další 4 jádra: 1,1 GHz a 3 GB RAM. K dispozici jsou na našem trhu dvě paměťové varianty a to s 16 GB a 32 GB interním úložištěm. Rozhodně doporučuji si připlatit za 32 GB variantu. Paměť také lze rozšířit pomocí paměťové karty MicroSD o maximální kapacitě 256 GB.

Jak je to tedy s výkonem? Běžné aplikace mobil zvládá bez sebemenšího problému. Během testování jsem také pochopitelně zkoušel hraní her PUBG Mobile, Dead Trigger 2 a Unkilled. Hraní možné bylo a nesetkával jsem se ani s trhaným obrazem. Pochopitelně nelze hrát náročné hry na maximální grafické detaily. Jedná se o levný mobil a výkon je tedy dostatečný.

 

 

 

 

Fotoaparát -Milé překvapení

Honor 7A na zádech nabízí fotoaparát s rozlišením 13 Mpx se světelností f/2.2. Nechybí ani LED dioda pro focení za horších světelných podmínek či automatické ostření. V maximálním rozlišení lze fotit v poměru stran 4:3 a poměr 16:9 bohužel chybí. Pokud budete chtít pořizovat snímky na celou šířku displeje, tak lze zvolit poměr stran 18:9, ale kvalita těchto snímků není moc dobrá.

 

 

Fotoaplikace

V Honoru 7A najdeme tradiční fotoaplikaci, kterou můžete znát z jiných mobilů této značky. Nechybí režimy zkrášlení, pro focení jídla, nastavení HDR, panorama a také filtry. Je velká škoda, že výrobce úplně zapomněl na manuální režim, který na druhou stranu nenároční uživatelé tolik nepoužívají.

 

 

Kvalita snímků

Fotky ze zadního fotoaparátu jsou milým překvapením. Za dobrých světelných podmínek umí fotoaparát podat velice dobrý výkon a fotky jsou hezky ostré a nepostrádají slušné podání barev.  Fotky na displeji mobilu však nevypadají nějak skvěle, ale za to může nízké rozlišení displeje vzhledem k vysoké úhlopříčce. Při prohlížení fotek na notebooku jsem byl z kvality však mile překvapen. Za špatných světelných podmínek fotkám sice chybí detail a narazíte i na všudypřítomný digitální šum, ale to je u levných mobilů běžné. Je jen škoda, že při detailním focení makra mi mobil často odmítal ostřit.

vyfoceno za dobrého světla
vyfoceno brzy ráno v šeru
vyfoceno za dobrého světla
vyfoceno za dobrého světla
S bleskem
Bez blesku
špatné světlo bez blesku
špatné světlo s bleskem
makro
Makro fotka – problém s ostrostí
Velmi špatné světlo

 

 

 

 Přední kamerka

Selfie kamerka nad displejem nabízí rozlišení 8 Mpx se světelností f/2.0 a LED bleskem. V maximálním rozlišení lze pořizovat snímky v poměru 4:3 a zrovna u focení selfie bych ocenil poměr stran 16:9, který však chybí… K dispozici je jen poměr stran 18:9 s rozlišením 5 Mpx. Kvalita snímků je na dobré úrovni a drtivé většině uživatelům rozhodně postačí. K dispozici jsou i režimy zkrášlení pro odstranění nedostatků na obličeji.

vyfoceno selfie kamerou

 

 

 

Pořizování videa

V této cenové kategorii nelze očekávat kvalitní stabilizaci obrazu a spolehnout se budete muset na elektronickou stabilizaci. Ta se však snaží a vzhledem k ceně na tom videa nejsou vůbec špatně. Za dobrých světelných podmínek jsou videa použitelná a vzhledem k ceně lehce nadprůměrná. Za horšího světla jsou na tom videa stejně, jak fotografie.

 

 

 

Operační systém – Android 8 v tradičním podání

V Honoru 7A se nachází operační systém Android 8.0 s tradiční nadstavbou EMUI 8.0. Nadstavba nemá s čistým Androidem moc společného, ale má své výhody. Lze si nastavit mřížku ikonek na úvodních obrazovkách a zvolit si, zda chcete menu aplikací po vzoru čistého Androidu či nikoliv.

 

 

Nadstavbě musím pochválit možnost probudit displej poklepáním, vytvoření screenshotu (fotky obrazovky) tahem prstu po displeji a také vydařenou aplikaci správce telefonu. Aplikace nabízí možnost čištění, užitečné úsporné režimy či blokování nežádoucích tel. čísel. Systém asi nemá moc smysl popisovat a během mého používání se nestalo, že by systém zamrzal nebo se samovolně restartoval. Potřeboval by však ještě doladit, protože během mého testování jsem se občas setkával s výrazným zpomalováním během psaní v aplikaci Messenger, e-mailu a dalších. Občas se také stalo, že jsem při psaní musel až tři vteřiny čekat na zobrazení klávesnice. Dle mého názoru se jedná o softwarový problém, který výrobce může časem vyřešit pomocí aktualizace.

 

 

Výdrž a nabíjení – Jednodenní klasika

Pod zadním krytem Honoru 7A se nachází akumulátor s kapacitou 3000 mAh. Výdrž na jedno nabití nijak nenadchne a mobil vydrží klasický jeden den. Když budete trochu šetřit, tak není problém se s výdrží dostat na jeden a půl dne. Pro nabíjení jsem používal originální nabíječku z balení a z úplného vybití se do plna akumulátor nabije přibližně za 2 hodiny a 25 minut.

 

 

 

Konektivita – Mobilem si nezaplatíte

Honoru 7A nechybí plná podpora 4G/LTE mobilních sítí a lze si k internetu připojit skrze 2,4 GHz Wi-Fi sítě (802.11 b/g/n). Citlivost antén je na výborné úrovni a s příjmem signálu jsem neměl sebemenší problém. Bluetooth 4.2 také nechybí a používal jsem jej často se sluchátky Sennheiser CX 6.00BT. Spárování se sluchátky proběhlo rychle a poslech hudby byl bez sekání a jiných problémů.

Používat můžete také Wi-Fi Direct a dvě NanoSIM karty společně s MicroSD kartou.  Jedinou výtku bych měl k absenci NFC pro využívání bezkontaktních plateb. Je sice fakt, že v levném segmentu tolik uživatelů mobilem neplatí, ale je to velice příjemné a v roce 2018 by měl NFC mít i levný mobil. Pro mapy a navigaci dobře slouží GPS, A-GPS, GLONASS a Beidou.

 

 

 

Zvuk – Kvalitní konektor pro sluchátka

Hlasitý reproduktor Honoru 7A dominuje na spodní části mobilu. Během hraní her jsem si jej nijak nepřekrýval a jeho umístění je dobré. Kvalita zvuku je na dobré úrovni a reproduktor se snaží o náznak basů a vyvážení výšek. Vzhledem k ceně však nelze očekávat dech beroucí výstup a kvalitu včetně hlasitosti hodnotím jako průměrnou. Výrobce si odnáší kvalitu za 3,5 mm audio jack konektor pro připojení sluchátek. Během testování jsem poslouchal hudbu v dražších sluchátkách SONY a s kvalitou jsem byl velmi spokojený. Konektor hodnotím jako lehce nadprůměrný, ale záleží hodně na zvolení sluchátek.

 

 

 

Závěr – Povedený mobil pro nenáročné

Honor 7A je bezesporu povedeným mobilem, kterému se povedlo nabídnout dobrý poměr cena/výkon. Rozhodně však doporučuji si připlatit pár stovek za 32 GB variantu, protože 16 GB interního úložiště je na dnešní dobu málo.

Doporučil bych jej méně náročným uživatelům, kteří vzhledem k ceně požadují fotoaparát pro focení dobrých snímků za dobrého světla, dobrý výkon, hlavně velký displej. Povedený je také konstrukce a výrobci rozhodně musím pochválit bleskovou čtečku otisků prstů, která v cenové kategorii patří mezi nejlepší.

Ani tento model však není dokonalý a výrobce by měl zapracovat na opravných aktualizacích operačního systému. Je skvělé, že nabízí novější Android 8.0 s tradiční nadstavbou, ale ještě by to chtělo nějakou tu aktualizaci. Občas se stávalo, že se mobil bez důvodu viditelně zpomaloval, a to především během psaní na klávesnici. Není to nic příjemného… Fotoaparát je sice slušný, ale během focení detailních makro fotek odmítá ostřit, nebo ostří úplně někam jinam. Tento problém by se opět dal jistě vyřešit aktualizací.

 

 

Co se mi líbí?

  • Design a konstrukce
  • Povedený velký displej
  • Nalepené tvrzené sklo na displeji již z továrny
  • Kvalita snímků
  • Kvalitní 3,5 mm jack
  • Cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Občasné zpomalování – systém potřebuje doladit
  • Focení makra je problematické
  • Vzhledem k velké úhlopříčce displeje nízké rozlišení
  • Absence NFC

 

 

3 komentář

  1. Pěkný den,

    nemáte, prosím, dlouhodobé zkušenosti s telefony Prestigio? Jsou to levné telefony s relativně kvalitním firmwarem fotoaparátu, ale prý mají problémy s napájecími konektory (pouze pájeno na desku?). Možná, že by to stálo za recenzi.

    Mějte se fajn!

    Milan C.

  2. Dik za recenzi. Planuji ho koupit k Vanocum mame jako nahradu za 4 roky starou Lumii. Za ty penize je to myslim velmi dobry telefon a pokud bude fungovat jak ma, bude s nim urcite par let spokojena.

  3. Mám ten telefon asi měsíc a nemůžu říct proti němu křivé slovo. Je příjemný do ruky na to jak má velký displej, který si můžete zvětšit skrytím software tlačítek. Má velice hlasité vyzvánění, rychlou GPS, kvalitně fotí, lépe jak Xiaomi redmi note 4. Má rychlou čtečku otisků prstů. Celkově pohodový telefon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*