RECENZE: Xiaomi 12 Pro – výborně vybavený mobil, který si zamilujete

Výrobce Xiaomi i na náš trh uvedl nové mobily pro letošní trh. Jedná se o Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12 a Xiaomi 12X. Mobily mají společný design, ale odlišnou mají výbavu a pochopitelně i cenu. V této recenzi jsem se podrobně podíval na ten nejvybavenější model Xiaomi 12 Pro. Ten láká na nekompromisní výkon s procesorem Snapdragon 8 Gen 1, bleskové drátové i bezdrátové nabíjení a trojici 50 Mpx fotoaparátů. V době psaní recenze se mobil prodával za 27 990 Kč s DPH s YouTube Premium na tři měsíce zdarma.

 

 

Pozitiva:

  • 120W adaptér a silikonový kryt v balení
  • YouTube Premium na 3 měsíce zdarma
  • Elegantní design
  • Nádherný displej s mírným zakřivením
  • Ochranná fólie nalepená na displeji z výroby
  • Čtyři hlasité reproduktory
  • Nadprůměrná kvalita bezdrátového poslechu hudby
  • Spolehlivé odemykání mobilu
  • Výkon bez kompromisů
  • Nádherně rychlé drátové i bezdrátové nabíjení
  • Kvalitní tři 50 Mpx fotoaparáty
  • Natáčení videí v 8K
  • Spolehlivý systém, časté aktualizace a funkce nadstavby MIUI
  • Výborná konektivita – Wi-Fi 6E, infraport atd.

 

Negativa:

  • Nemá certifikaci zvýšené odolnosti
  • Umístění horních reproduktorů

 

 

 

Co najdu v balení?

Konkurenti Samsung, Apple a další z balení odstraňují nejen ochranné kryty, ale bohužel i nabíjecí adaptéry. Dle mého názoru je to ostuda a opravdu to vidím nerad. Xiaomi 12 Pro se tímto směrem naštěstí nedalo a v jeho balení najdeme 120W nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, silikonový ochranný kryt, sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – hezké barvy a matná záda

V loňském roce Xiaomi představilo mobily především s lesklými zády, což vypadá hezky na světle, ale jsou na nich vidět otisky prstů a jiné nečistoty. Jsem rád, že letos se Xiaomi vydalo trochu jiným směrem a záda mobilu jsou matná, takže na zádech nejsou vidět otisky prstů. Na našem trhu je mobil k dispozici také v hezkých barvách. Já na test obdržel konzervativnější, ale elegantní šedou varianty. K dispozici je pak i fialová a modrá.

Zdroje: Xiaomi

Na čelní ploše mobilu se nachází velký 6,73palcová OLED displej. Potěší, že výrobce již v továrně na displej nalepil ochrannou fólii, kterou v případě potřeby můžete klidně odlepit. Displej sice není zakřivený moc, jako to bylo trendem před pár lety, ale po levé a pravé straně je displej trochu zakřivený. To vypadá vážně moc dobře, máte díky tomu pocit, že v ruce skutečně držíte prémiové zařízení, a i používání ovládacích gest je díky tomu příjemnější.

Na horní části hliníkového rámu mobilu se nachází výdech dvou reproduktorů s pyšnícím se logem Harman Kardon, mikrofon a infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Levý bok je zcela prázdný a pravý bok má dobře umístěná tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu se pak ukrývá malý šuplík se dvěma sloty pro nanoSIM karty, mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a druhý výdech dvou hlasitých reproduktorů.

Jelikož se jedná o vlajkový model, který chce být a skutečně je prémiovým zařízením, tak zadní kryt je ze skla. To je po stranách zakřivené stejně, jako displej. Mobil celkově má tedy oblé tvary, čehož jsem velkým fanouškem. Mobil se díky tomu příjemně drží v ruce, a i když se jedná o velký mobil, přidává tak lepší ergonomii. Záda jsou matná a najdeme na nich vystupující modul třech fotoaparátů. I když se může zdát, že modul má ostré hrany, tak během hraní her nijak neškrábe do rukou, jako některé konkurenční mobily. Moc se mi líbí také oddělení fotoaparátů. Celá záda a hrany mobilu spolehlivě ochrání také dodávaný silikonový kryt. Na našem trhu je k dispozici také odolnější kryt třeba od NILLKIN, které jsem obdržel od Smartum.cz na testování (samostatný článek).

A co zvýšená odolnost? Když vyndáte třeba šuplík na nanoSIM karty, tak si můžete všimnout gumových těsnění, což by naznačovalo, že mobil by měl něco vydržet. Bohužel však mobil nemá žádné certifikace zvýšené odolnosti vůči vniknutí vody a prachu. Je to tedy velká škoda a vzhledem k ceně bych nějakou certifikaci očekával…

 

 

 

Displej – budete se na něj chtít neustále dívat

Od tak drahého mobilu mám po stránce displeje opravdu velká očekávání. U Xiaomi 12 Pro jsem byl, co se týče displeje velice spokojený. Letos se Xiaomi vážně snažilo a mobil nabízí moderní a velký 6,73palcový AMOLED DotDisplay s WQHD+ rozlišením (3200 x 1440 px), poměrem stran 20:9 a 120 Hz obnovovací frekvencí. Mobil umí také funkci Always-On, kdy máte na zhaslém displeji neustále čas, datum a příchozí notifikace (upozornění z aplikací).

Displej chrání po stranách mírně zakřivené odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus, které se mimochodem používá i u některých odolných mobilů. Displej má také nádherné barevné podání, to je možné i nastavit k obrazu svému. Xiaomi se také chlubí podporou HDR10+, Dolby Vision a DisplayMate A+. Příkladné jsou i pozorovací úhly, maximální jas o hodnotě 1500 nitů a výborně funguje i automatická regulace jasu. Problém tedy nebyl ani s viditelností na přímém slunci.

Nastavení Always-On a efekt při příchozích notifikacích

Nastavit si můžete také rozlišení displeje, které vám bude vyhovovat. Vybrat si můžete mezi Full HD+ nebo nejvyšším WQHD+. K dispozici je i funkce, kdy využíváte maximální rozlišení, ale systém jej v některých situacích automaticky sníží na Full HD+, aby ušetřil nějaká procenta baterie. V případě her, videí a jiných náročných situacích pak sám navýší rozlišení, aby byl zážitek nejlepší.

Jsem také rád, že Xiaomi nabízí ve srovnání s některou konkurencí široké nastavení obnovovací frekvence. Zvolit si můžete „Výchozí“ nastavení, kdy systém sám automaticky reguluje obnovovací frekvenci dle potřeby. Vybrat si však můžete i vlastní výběr, kdy je k dispozici úsporné a obyčejné 60 Hz, nebo 90 Hz a maximální 120 Hz. Já osobně neustále používal 120 Hz, protože se v případě tak drahého mobilu rozhodně nechci omezovat.

Nastavení rozlišení a obnovovací frekvence

Tím to ale ještě nekončí! V nastavení displeje se nachází ještě položka „Možnosti AI vylepšení“. Tam najdete funkce, které využívají chytré algoritmy pro vymáčknutí maxima z tak hezkého displeje. Některé tyto funkce se však projeví na vyšší spotřebě baterie. K dispozici je funkce pro zvýšení rozlišení videí, vylepšení rozpoznávání scény, HDR vylepšení a MEMC.

Nastavení AI zlepšení displeje
Běžné nastavení

 

 

 

Zvuk – reproduktory super, ale ten bezdrátový poslech vás pohltí

O zvuk se stará čtveřice reproduktorů na horní a spodní části mobilu. Výrobce se přímo na rámu mobilu pyšní, že reproduktory jsou vyvinuty ve spolupráci s legendární americkou společností Harman Kardon. Samotné reproduktory hrají opravdu dobře, jsou velice hlasité a slušná je i jejich kvalita. Reproduktory jsem si pochvaloval především během hraní online her, kdy jsem slyšel, z jaké strany přicházel nepřítel. Oceníte je však i při sledování videí a filmů.

Horní výdech dvou reproduktorů

Kdybych chtěl reproduktorům něco vytknout, tak je to umístění výdechu reproduktorů na horní části rámu mobilu. Ten je umístěný totiž nízko a já bych jej rád viděl nahoře, jako tomu bylo u loňských modelů. Jelikož je nízko, tak horní reproduktory často překrýváte rukou třeba během hraní her.

Na 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek musíte zapomenout. Přeci jen toto je vlajkový a moderní model, do kterého pravěké konektory zkrátka nepatří. Když už si někdo koupí tak drahý mobil, tak se i předpokládá, že si zakoupí nějaká lepší bezdrátová sluchátka. Co se týče bezdrátového poslechu hudby, tak k tomu slouží Bluetooth 5.2 a dle stránek výrobce mobil podporuje kodeky: AAC, LDAC a LHDC.

Byl jsem opravdu hodně zvědav, jak na tom mobil bude s bezdrátovým poslechem hudby, protože u některých loňských modelů jsem měl problém, že hudba byla ve srovnání s jinými mobily potichu. Tento problém jsem musel řešit pomocí aplikace (více v článku). Tento rok se Xiaomi alespoň v případě tohoto modelu vyšvihlo! Během testování jsem poslech hudby denně testoval se sluchátky Sennheiser CX 400BT a B&O Beoplay H9. Zvuk byl na nadprůměrné úrovni a dlouho jsem tak kvalitní zvuk s mými sluchátky neslyšel. Xiaomi bezdrátovým poslechem tedy rozhodně drtí Samsung, Apple i Realme. Záleží však jen na tom, jaká sluchátka budete používat. Pokud si koupíte mobil za takřka 30 tisíc Kč, tak nepředpokládám, že budete mít sluchátka za tisícovku. 😀

V nastavení telefonu najdete i nějaké to nastavení zvuku. Tam se nenastavují jen běžné funkce, jako vyzváněcí tóny, ale upravit lze i stupeň haptické odezvy (vibračního motorku). Ve zvukových efektech je pak zapnutí/vypnutí Dolby Atmos, hezký ekvalizér a podání pro video, hudbu, hlas či dynamické nastavení.

 

 

 

Odemykání mobilu – čtečka v displeji a bleskové odemykání obličejem

Xiaomi 12 Pro má čtečku otisků prstů pod displejem, jak se od moderního mobilu očekává. Čtečka je na ideálním místě a snadno na ní dosáhnete oběma palci. Odemykání otiskem prstu alespoň v mém případě fungovalo příkladně a rychle. V nastavení otisků prstů si můžete také upravit animaci při odemykání a lze zapnout i zámek vybraných aplikací, ke kterým se dostanete jen přiložením prstu.

Mobil je možné odemykat také obličejem, a to pomocí selfie kamerky. To funguje výborně ve všech světelných podmínkách. Stačí jen rozsvítit displej a takřka ihned je mobil odemknutý. V nastavení si můžete také naskenovat více obličejů. Nastavit tedy můžete svůj, a případně i obličej manželky, ale kdo normální by dal přístup manželce do svého mobilu, že? 😀

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Má vůbec smysl zmiňovat, že u mobilu Xiaomi 12 Pro po stránce výkonu strádat rozhodně nebudete? Mobil totiž pohání vlajkový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 s maximálním taktem 3,0 GHz. Na stránkách výrobce si lze také všimnout, že mobil je ve variantě s 8 a 12 GB RAM. Když jsem však koukal na e-shopy na našem trhu, narazil jsem pouze na lepší verzi se 12 GB RAM LPDDR5. Paměť RAM lze také virtuálně rozšířit skrze interní úložiště o další 3 GB. Xiaomi nasadilo také rychlé interní úložiště UFS 3.1 s kapacitou 256 GB. Paměťové karty do mobilu vložit nelze.

Papírově má mobil neuvěřitelný výkon, který drtivá většina uživatelů ani nevyužijete. Nároční hráči mobilních her si tento mobil však budou užívat. Jako milovník mobilního hraní jsem do mobilu ihned nainstaloval ty nejnáročnější mobilní hry, čímž jsou Fortnite a Apex Legends. Všechny tyto hry bylo možné hrát na maximální možné grafické nastavení.

Testy v AnTuTu Benchmark a AnTuTu Storage Test
Testy v Geekbench 5 a PCMark for Android

Jak je na tom chlazení mobilu?

Už roky platí, že vlajkové procesory Snapdragon od Qualcommu jsou sice neuvěřitelně výkonné a podporuje je nejvíce aplikací a her, ale také poměrně dost hřejí. Xiaomi se chlubí, že tento mobil pro chlazení využívá technologii LiquidCool a 3 grafitové listy. I u procesoru Snapdragon 8 Gen 1 platí, že během nejrychlejšího nabíjení a hraní těch nejnáročnějších mobilních her hřeje, ale ne nijak nepříjemně, že by se mobil nedal používal a měl bych o něj strach.

Všiml jsem si, že Xiaomi počítalo i s tím, že mobil budete používat opravdu hodně náročně, jako já. Jsem opravdu hodně náročný uživatel, takže denně využívám i Wi-Fi hotspot s připojenými dalšími pěti a více zařízeními několik hodin. Během testu jsem mobil náročně používal, měl zapnutý hotspot a byl jsem v místnosti, kde bylo velké horko. Mobil se v takových podmínkách sice chvilku nabíjel maximální rychlostí, ale po chvilce se snažil uchladit a nabíjení automaticky zpomaloval a zas zrychloval, aby si udržel nějakou snesitelnou teplotu. Když už šlo opravdu do extrému, tak začal ukončovat i některé aplikace běžící na pozadí a Wi-Fi hotspot, čímž došlo k uchlazení mobilu. To jsou však situace, do kterých se většina běžných uživatelů asi nedostane a Xiaomi zvládlo chlazení na jedničku.

 

Co to bleskové nabíjení? Je opravdu tak rychlé?

Mobil v sobě ukrývá nevyjímatelný akumulátor (baterii) s kapacitou 4 600 mAh. To je sice docela dobré číslo, ale je třeba si uvědomit, že tento mobil má neuvěřitelně výkonný procesor a displej se 120 Hz, vysokým rozlišením a dalšími funkcemi. To vše má vliv na spotřebu a procenta nabití díky tomu mizí daleko rychleji. Jak už to tak u vlajkových mobilů bývá, tak Xiaomi 12 Pro po stránce výdrže na jedno nabití nijak nevyčnívá. Zkrátka se jedná o jednodenní mobil, který večer připojíte k nabíječce.

Výdrž na jedno nabití je sice průměrná, ale to vám vynahradí nadprůměrná rychlost drátového nabíjení. Výrobce přímo do balení dodává 120W adaptér, díky kterému můžete mobil nabíjet maximální rychlostí. Během mých testů se mobil s vypnutými funkcemi pro šetření baterie nabil z nuly do 100% za 17-20 minut. To je opravdu hodně příjemné a také návykové. Jak jednou zkusíte tak výkonné nabíjení, už není cesty zpět.

Jsem fanoušek bleskového drátového nabíjení, ale co se bezdrátového nabíjení týče, tak to nepoužívám a často jsem byl jeho odpůrcem. Důvodem bylo extrémně pomalé 5-20W nabíjení, které je z mého pohledu nepoužitelné. Xiaomi 12 Pro je však mobil, který bych i já mohl nabíjet bezdrátově. Má totiž standart Qi s výkonem 50W, což už použitelné je. Z nuly do 100% se mobil bezdrátově nabije za 42 minut. Problém je však sehnat tak rychlou bezdrátovou nabíječku. Tu však na našem trhu prodává i Xiaomi, ale její cena je už vyšší (odkaz na nabíječku). Zapomenout nesmím ani na bezdrátové reverzní nabíjení o výkonu 10W, které můžete využít třeba na cestách pro nabíjení svých sluchátek či chytrých hodinek.

 

 

 

Jak vypadá aplikace pro focení a natáčení videí?

Xiaomi do mobilu nasadilo tradiční vlastní aplikaci pro focení a natáčení videí. Na její horní části je nastavení blesku, HDR (funguje i automaticky), AI – pomoc umělé inteligence pro nastavení barev, filtry a služba Google Lens. Níže jsou pak tlačítka pro přepínání mezi hlavním, ultraširokoúhlým a teleobjektivem s 2x zoomem. Mezi režimy je pak Pro režim pro manuální nastavení parametrů, portrétní režim s rozostřeným pozadím a nechybí ani efektivní noční režim.

U mobilů Xiaomi dlouhodobě nechápu, proč v běžném pruhu s režimy chybí noční režim, který se nelogicky nachází až v kolonce „Další“. Naštěstí je možné v této kolonce nahoře klepnout na úpravy a noční režim si do pruhu mezi ostatní režimy přidat. V kolonce „Další“ najdeme také focení v maximálním 50 Mpx rozlišení, skenování dokumentů, focení měsíce, VLOG, panorama a další režimy.

 

 

 

Jak fotí trojice zadních 50 Mpx fotoaparátů?

Xiaomi 12 Pro na svých zádech nabízí modul se třemi fotoaparáty. Všechny tři fotoaparáty mají vysoké 50 Mpx rozlišení a nechybí ani přisvětlovací LED blesk. Hlavní snímač je SONY IMX707 se světelností f/1,9, velikostí 1/1,28“ a je vybaven optickou stabilizací obrazu (OIS). Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 115° a světelností f/2,2. Poslední je pak teleobjektiv pro využívání 2x optického zoomu a má světelnost f/2,2.

Papírově má Xiaomi 12 Pro tedy slušnou fotovýbavu a jelikož se jedná o drahý vlajkový model, tak jistě každý očekává kvalitní výsledné snímky. Ono i samotné Xiaomi se chlubí tím, že všechny tři fotoaparáty fotí výborně ve dne i v noci.

Zdroje: Xiaomi

Jak na tom tedy fotoaparáty opravdu jsou? Musím říci, že focení mobilem byla jedna radost. Pochválit výrobci musím třeba to, že lze využít efektivní noční režim u všech třech fotoaparátů, což velká část konkurenčních výrobců neumožňuje. Výsledné snímky mají moc hezké barevné podání, které je občas trošku přesaturovanější, ale ne nijak moc. Snímkům nechybí ani dostatek detailů a mile překvapen jsem byl i z až 20x digitálního zoomu. Hlavní snímač si skvěle poradí i s makro snímky, kdy můžete pro přiblížení využít i 2x optický zoom. Výborně funguje i automatické HDR a mobil si poradí i s protisvětlem. K ultraširokpúhlému fotoaparátu také nemám žádné výtky. V noci pak snímky ze všech třech fotoaparátů vypadají také velice dobře a Xiaomi si letos na nočním režimu v mobilní aplikaci dalo opravdu záležet.

Abych ale jen nechválil, tak občas se mi při focení na automatiku stávalo, že fotoaparát tak nějak nevěděl, co má zaostřit. Někdy se mi tedy stalo, že např. kočka byla rozostřena, zatímco okolní tráva byla nádherně ostrá. V takovém případě si můžete pomoci zaostřit manuálně dotykem prstu po displeji. Tento malý problém výrobce může časem jistě vyřešit aktualizací a jedná se spíše o ojedinělou chybu.

 

 

 

Natáčení videí zadními fotoaparáty

Hlavním fotoaparátem lze pořizovat video v maximálním rozlišení 8K se 24 FPS (snímky za vteřinu). V tomto rozlišení lze natáčet maximálně po dobu šesti minut, což není moc, ale na druhou stranu toto rozlišení pro natáčení videí moc lidí používat asi nebude. K dispozici jsou i možnosti natáčet video v rozlišení 4K nebo Full HD se 30 nebo 60 FPS. V rozlišení 4K nebo Full HD lze natáčet jak hlavním, tak i ultraširokoúhlým fotoaparátem a dokonce i teleobjektivem s 2x optickým zoomem.

Hlavní fotoaparát má optickou stabilizaci obrazu (OIS), která funguje výborně a videa jsou krásně stabilní. Příkladný je i pořízený zvuk a velice spokojený jsem byl i s barevným podáním a ostrostí. Při přepnutí na režim pro natáčení videa si v aplikaci nahoře můžete všimnout ikonky stabilizace, kde je k dispozici běžný režim stabilizace, vylepšená stabilizace a Pro stabilizace. Funguje to tak, že optické stabilizaci obrazu vypomáhá ta elektronická s pomocí různých algoritmů.

Zapomenout bych neměl zmínit, že při natáčení můžete sáhnout také po funkci HDR, různých filtrů a pod ikonkou kouzelné hůlky je pak režim zkrášlení i bokeh (rozostřené pozadí). V nastavení aplikace fotoaparátu je pak i funkce zostření pohybu, nahrávání s vypnutým displejem, technologie HLG pro vylepšení barvy a dynamického rozsahu, zapnutí HDR10+ či výběr kodeku H.264 nebo lepším, ale méně podporovaným kodekem H.265.

 

 

 

Focení selfíček

V displeji se nachází opravdu malá selfie kamerka s rozlišením 32 Mpx a světelností f/2,45. Při focení můžete využít i můj oblíbený portrétní režim, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Vpravo dole v aplikaci pak je tlačítko kouzelné hůlky, kde se ukrývá zahlazení nedostatků pleti, upravení nosu a další funkce pro upravení obličeje. K dispozici jsou i různé filtry a automatické HDR.

 

 

 

Operační systém – oblíbená nadstavba MIUI

V době psaní této recenze se v mobilu nacházel aktuální operační systém Android 12 s tradiční nadstavbou MIUI 13.0.16 Global. Výrobce se aktualizacím opravdu věnuje a v případě tohoto modelu slibuje tříletou softwarovou podporu. To znamená, že po dobu tří let budete dostávat pravidelné bezpečnostní záplaty, které jsou velice důležité. Po dobu dvou let budete dostávat celé nové verze operačního systému Android. Je také fajn, že výrobce celkem často aktualizuje vlastní systémové aplikace.

Výrobci musím pochválit, že na rozdíl od některé konkurence v mobilu nenajdete zbytečné předinstalované aplikace. V mobilu najdete jen potřebné funkce a pochválit Xiaomi musím i za to, že lze odinstalovat i některé systémové aplikace od výrobce. Třeba takový Mi Browser, což je internetový prohlížeč od Xiaomi lze pohodlně odinstalovat. Toho by se měla chytit i konkurence, která možnost odinstalování podobných aplikací záměrně blokuje.

Nadstavbu MIUI někteří milují a nedají na ní dopustit. Není se moc čemu divit, protože Xiaomi ji neustále vylepšuje a současná verze je úplně jinde, než tomu bylo před lety, kdy jsem na MIUI nadával i já. Teď patří mezi mé oblíbené, protože je spolehlivá a v případě Xiaomi 12 Pro nádherně rychlá. Problém jsem neměl ani s během aplikací na pozadí, takže jsem mohl být neustále připojený k síti VPN a problém nebyl ani s příchozími notifikacemi (upozorněním z aplikací). Stejně, jak u každého mobilu je ale dobré třeba u VPN, Telegramu, Threemy, Facebook Messengeru a jiných aplikací, u kterých opravdu chcete spolehlivý běh na pozadí, ukončit úsporu baterie. To je v případě této nadstavby jednoduché. Stačí jen na ikoně např. Telegramu podržet prst/O aplikaci, povolit automatické spouštění a ve „Spořič baterie“ zvolit „žádné omezení“.

Po prvotním startu mobilu jsem měl k dispozici ovládání pomocí běžných třech androidích tlačítek na spodní části displeje. Někteří uživatelé bez těchto tlačítek nedokážou mobil ovládat, tak naprosto chápu, že Xiaomi toto ovládání zvolilo defaultně. Pokud však jste fanoušci moderních gest, mezi které se řadím i já, stačí přejít do nastavení telefonu, nahoře do vyhledávacího pole napsat „Gesta“ a zvolit si ovládání systému pomocí gest.

MIUI umožňuje také nastavit si, zda chcete všechny nainstalované aplikace a hry na úvodních obrazovkách, nebo zda chcete i nabídku aplikací (menu aplikací). Upravit lze i rozložení multitaskingu, nastavit mřížku ikon 5×6, změnit jednoduše launcher či zcela vypnout Google obrazovku úplně vlevo.

 

 

 

Konektivita – budete vážně spokojeni

Xiaomi 12 Pro jsem po dobu svého testování používal jako svůj hlavní mobil. Vložil jsem do něj tedy SIM kartu na hovory a SMS a také SIM kartu se zcela neomezenými daty. Mimochodem mobil má dva sloty pro dvě nanoSIM karty s podporou mobilních sítí 5G a LTE. Jelikož jsem opravdu hodně náročným uživatelem, co měsíčně vyčerpá 1 a více TB mobilních dat, tak jsem mobilu dal po stránce konektivity opravdu zabrat. Denně jsem pro svou práci na více zařízeních současně využíval tedy Wi-Fi hotspot, který mi fungoval na tomto mobilu výborně. Vytvořit můžete hotspot s vlastním názvem i heslem a vybrat si můžete, zda chcete běžné 2,4 GHz/5GHz Wi-Fi z hotspotu či rovnou nové Wi-Fi 6. Nastavit si lze i datový limit či automatické vypínání hotspotu.

Velice spokojený jsem byl i s přeskakováním sítí mezi 5G na LTE, které bylo bleskové a nedocházelo k přerušení stahování, což je problém některých mobilů. Spokojený jsem byl i s připojením k internetu skrze 2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz Wi-Fi sítě. Výrobce se také chlubí tím, že mobil podporuje Wi-Fi 6E. Bluetooth 5.2 jsem tu již vychvaloval a nechybí ani NFC pro využívání bezkontaktních plateb.

Chcete ještě nějaký bonus? Třešničkou na dortu konektivity je pak infraport pro ovládání domácích spotřebičů. K tomu slouží předinstalovaná mobilní aplikace Mi Ovladač v češtině. V Obchodě Play se však nachází hromada dalších aplikací využívající infraport. A k čemu ho lze využít? Ovládat pomocí něj můžete klidně svůj televizor, set-top-box, DVD, klimatizace, projektor či různé žárovky z AliExpressu. Já jej otestoval na mobilní klimatizaci, TV a levnější žárovce.

Aplikace Mi Ovladač

 

 

Závěr – má ten mobil vůbec nějaké chyby?

Nebudeme si nalhávat, že se jedná o nějaký dostupný mobil. Je to sakra drahý mobil, který v době psaní recenze bylo možné na oficiálním e-shopu (odkaz) sehnat za 27 990 Kč s DPH. Míří tedy na ty nejnáročnější uživatele, co si chtějí dopřát něco prémiového. Myslím si, že tací budou s tímto mobilem spokojení. Mobil má totiž nádherný displej, elegantní design s hezkými barvami, super tři 50 Mpx fotoaparáty a velice návykové je 120W drátové a 50W bezdrátové nabíjení.

Xiaomi 12 Pro má však i mnoho dalších pozitiv, jako je nekompromisní výkon pro ty nejnáročnější mobilní hry současnosti. Příjemná je i podpora Wi-Fi 6/6E, skvělá nadstavba MIUI 13 s aktualizacemi po dobu tří let a spokojený jsem byl i se zvukem. Zvuk si především vychutnají majitelé dražších bezdrátových sluchátek, kdy alespoň v mých sluchátek tento mobil zvedl kvalitu. Super jsou i čtyři hlasité reproduktory Harman Kardon a infraport pro ovládání domácích spotřebičů.

Tak a co nějaké nedostatky? Mobil jsem ve psaní recenze především chválil a nedostatky jsem hledal docela těžko. Má však i své nedostatky, které někoho mohou zabolet. Jako největší nedostatek vidím to, že mobil za tyto peníze nemá žádnou certifikaci zvýšené odolnosti… Kdybych chtěl rýpat, tak výdech horních hlasitých reproduktorů mohl být umístěný lépe. To je ale tak nějak vše.

Pokud tedy hledáte výborně vybavený mobil a netrváte na zvýšené odolnosti vůči vodě, tak si myslím, že se Xiaomi 12 Pro budete určitě spokojeni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top