Výrobce Vivo na náš trh i letos uvedl vydařený vlajkový model Vivo X90 Pro, ale nezapomíná ani na dostupné modely. V nedávné recenzi jsem se podrobně podíval na mobil Vivo V29 5G a v této recenzi přišel na řadu ještě dostupnější model Vivo V29 Lite 5G. Nalákat se snaží na konektivitu s 5G a dualSIM, velký zakřivený OLED displej, kvalitní zadní fotoaparát a slušný výkon s procesorem Qualcomm Snapdragon. Mobil se na našem trhu již prodává za 5 990 Kč s DPH.
Pozitiva:
- Obsah prodejního balení
- Kvalitní konstrukční zpracování a matná úprava zad
- Pěkný OLED displej
- Funkce pro nastavení zvuku
- Odemykání mobilu
- Slušný výkon a procesor od Qualcommu
- 44 W rychlé nabíjení
- OIS
- Příjemné prostředí systému
- Příkladná konektivita s eSIM, 5G a NFC
- Rozumná cena
Negativa:
- Zbytečné 2 MPx fotoaparáty
- Omezená obrazovka Alway-On
- Chybí stereo reproduktory
- OIS nefunguje s Full HD se 60 FPS
- Nelze pořizovat 4K video
Co najdu v prodejním balení?
Vivo jde tradičně příkladem a k mobilu dostanete výkonný 44 W nabíjecí adaptér a nabíjecí/datový USB-C kabel. Nezapomněl ani na průhledný silikonový kryt, sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody.
Design a zpracování
Vivo V29 Lite 5G jsem obdržel v černém barevném provedení, ale k dispozici je i ve zlaté barvě. Mobil má oblé tvary, díky čemuž se mi drží pohodlně a jistě. Na dnešní poměry je nízká i jeho 177 gramová váha a jeho rozměry dle výrobce činí: 164,24 x 74,79 x 7,89 mm. Nějakou vyšší certifikaci zvýšené odolnosti u tohoto modelu očekávat nelze. Pokud po ní toužíte, má výrobce vyšší model Vivo V29 5G.
Čelní plochu pokrývá sklo velkého 6,78palcového displeje. Sklo je po stranách zakřivené, díky čemuž mobil působí dražším dojmem. Na skle je již z továrny nalepená ochranná fólie. Rámečky kolem displeje jsou tedy minimální a uprostřed horní části displeje najdeme průstřel se selfie kamerou. Nad ním je výřez s reproduktorem pro hovory.
Rám mobilu se v mém testovaném provedení hezky leskne a může připomínat hliník. Ve skutečnosti se jedná o kvalitní plast. Horní část mobilu má jen zdířku s mikrofonem. Pravý bok má ideálně umístěná plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Levý bok mobilu je zcela prázdný a vespod je šuplík pro nanoSIM, další mikrofon, USB-C konektor a hlasitý reproduktor.
Mnou testované černé barevné provedení se mi líbí. Záda vlastně dost připomínají dražší model Vivo V29 5G. Zadní kryt může připomínat sklo, ale ve skutečnosti se jedná o výbornou imitaci. Kryt je z plastu, ale má na sobě hezkou matnou povrchovou úpravu, díky které na zádech nejsou vidět mastnoty a jiné nečistoty. Z těla vystupuje větší modul se třemi fotoaparáty a LED blesk. Světelný kroužek Aura Light má tedy jen vybavenější model.
Displej – pěkný 120 Hz OLED
Jedná se sice o mobil za cenovku pod 6 tisíc Kč, ale Vivo nasadilo opravdu moc pěkný OLED displej. Má úhlopříčku 6,78palce, Full HD + rozlišení a 120 Hz obnovovací frekvenci. Můžete si vybrat automatické přepínání mezi 60 a 120 Hz frekvencemi, ale já tradičně používal neustále maximálních 120 Hz. Je to příjemné a vše je krásně svižné.
Zvolený OLED panel má moc pěkné barevné podání a do jeho nastavení můžete klidně sáhnout. Automatická regulace jase funguje pohotově a slušná je i viditelnost na přímém světle. Udávána je maximální hodnota svitu na 1 300 nitech. V nastavení je možné zvětšit text a prvky v prostředí, používat filtr modrého světla nebo tmavý motiv.
OLED displeje mají tu výhodu, že výrobci mohou nasadit funkci Always-On (Vždy na displeji). Jedná se o funkci, díky které můžete mít na „zhaslém“ černém displeji neustále zobrazený čas, datum a příchozí oznámení z různých aplikací. Vivo V29 Lite 5G tuto funkci má, má k dispozici pěkné styly obrazovky, dynamické efekty a umí se zobrazit po celý den. Bohužel i tento model má ten neduh, že je obrazovka Vždy na displeji omezená a neumí oznámení z jakékoliv aplikace. Podporována je jen hrstka, což je velká škoda…
Zvuk – spíše průměrný, ale má dobré nastavení audia
Do mobilu Vivo V29 Lite 5G jsem vložil svou SIM kartu pro hovory, abych vyzkoušel i reproduktor nad displejem. Dost výrobců na něm bohužel v dnešní době šetří. To není případ tohoto modelu a hovory jsou nejen zřetelné, ale chválím i maximální hlasitost reproduktoru. S hovory přes mobilního operátora nebo různé komunikační aplikace nebudete mít problém.
Hlasitý reproduktor pro veškerá multimédia se nachází vespod mobilu. Jedná se o běžné umístění a je škoda, že mobil nemá stereo, ale zas je nutné se podívat na jeho cenu. Reproduktor špatně vůbec nehraje, i když jeho kvalita nadprůměrná rozhodně není. Je spíše průměrná.
Se 3,5 mm jack konektorem v dnešní době počítat nelze, ale mobil si dobře rozumí i s DAC převodníky pro audiofily. To jsem vyzkoušel a využití celé zvukovky mobilu aplikací Tidal funguje. Pro bezdrátový poslech dobře slouží Bluetooth 5.1 s potřebnými kodeky.
V: Nastavení telefonu, Zvuky a vibrace sice chybí nastavení síly haptické odezvy, ale je zde „Kvalita zvuku a zvukové profily“. Najdete zde různé funkce pro zvuková vylepšení, a to i do sluchátek. Mobil se následně pokusí poskytnout ideální zvukové nastavení dle vašeho věku.
Odemykání mobilu a zabezpečení
Vivo V29 Lite 5G má čtečku otisků prstů pod svým OLED displejem. Její umístění mi po celou dobu testování vyhovovalo a dosáhl jsem na ní oběma palci. Odemykání je spolehlivé a rychlé. V nastavení si můžete nastavit prstů více a zapnout i šifrování aplikací. Upravit lze i animaci během odemykání.
Selfie kamerka v displeji neslouží jen pro focení, ale využívat ji lze i pro odemykání mobilu. Nejedná se o nejbezpečnější řešení, ale tato funkce se hodit rozhodně může. I za horších světelných podmínek funguje rychle a spolehlivě. Naskenovat si můžete i tvář s alternativním vzhledem např. s vousy a bez vousů.
Výkon mobilu – naštěstí se opět sáhlo po Snapdragonu
Jsem rád, že Vivo letos sáhlo po procesorech od Qualcommu u dostupných modelů. Tyto procesory mají totiž největší podporu ze stran vývojářů. V případě tohoto modelu výrobce sáhl po osmijádrovém procesoru Qualcomm Snapdragon 695 s maximálním taktem 2,2 GHz. Na náš trh se dostala verze s 8 GB RAM a 128 GB interním úložištěm. Paměťové karty podporovány nejsou, ale paměti RAM se umí v případě potřeby rozšířit o dalších 8 GB, a to skrze interní úložiště. Tato funkce se nachází v: Nastavení telefonu, RAM a úložiště, RAM.
Jak na tom výkon je v praxi? Snapdragon 695 není nejvýkonnější ani nejmodernější procesor, ale na danou cenovou kategorii je fajn. Cílovce bude výkon dostačovat, procesor se umí efektivně uchladit a nemá tak vysokou spotřebu baterie. Chválím za nasazení 8 GB RAM a výkonu má mobil dost pro všechny známé náročné aplikace, využívání multitaskingu a rychlé přepínání mezi aplikacemi. Rychlý je i jejich start a zahrát si můžete i náročnější hry. Během testování jsem hrál nejnáročnější mobilní hru Fortnite, ale i Farlight 84 a další. Obě hry bylo možné hrát na vyšší grafické nastavení se 30 FPS.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Uvnitř mobilu se nachází akumulátor o kapacitě 5000 mAh, který zajistí výdrž pro celý náročnější pracovní den. Výdrž se samozřejmě bude odvíjet dle vašeho používání a pokud nebudete celý den na TikToku nebo hrát hry, můžete s mobilem vydržet i jeden a půl dne.
Nabíjení probíhá skrze USB-C a bezdrátové nabíjení v této cenové kategorii očekávat zkrátka nelze. Potěší 44 W nabíjecí adaptér přímo v prodejním balení a takový je i maximální nabíjecí výkon mobilu. Z úplného vybití se mobil nabije do 50 minut.
Jaká je aplikace pro focení a natáčení videí?
V mobilu se nachází povedená aplikace fotoaparátu, kterou můžeme znát z jiných modelů značku Vivo. Horní část aplikace nabízí Google Lens pro skenování QR kódů a různých objektů. Nastavit můžete blesk, HDR (funguje i automaticky), režim Super Makro pro přepnutí na zbytečný 2 MPx fotoaparát a přítomna je také ikona pro přechod do podrobnějšího nastavení. Níže se nachází tlačítka pro digitální zoom, která jsou dle mého názoru malá a ocenil bych jejich zvětšení. K dispozici je i tlačítko pro různé efekty a filtry. V pruhu režimů je efektivní noční režim, výborný portrétní režim s různými efekty a manuálním zásahem do rozostření, Pro režim pro manuální nastavení parametrů, focení v maximálním 64 MPx rozlišení, panorama a další. Některé režimy najdeme v položce „Další“, rozložení režimů lze přizpůsobit a focení v surovém RAW formátu najdete v Pro režimu.
Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?
Na zádech mobilu Vivo V29 Lite 5G se nachází větší modul třech fotoaparátů a přisvětlovací LED blesk. Použitelný je však spíše jen ten hlavní. Má 64 MPx rozlišení, světelnost f/1,79 a překvapivě i optickou stabilizaci obrazu (OIS). Zbylé dva fotoaparáty mají jen 2 MPx rozlišení, slouží pro snímání hloubky ostrosti a makro a jsou tedy spíše jen do počtu.
Od mobilů za cenu do 6 tisíc Kč většinou nemají nějakou nadprůměrnou kvalitu fotoaparátů. Hlavní fotoaparát Vivo V29 Lite 5G se však opravdu snaží a za dobrých světelných podmínek umí pořídit hezké snímky. Mají věrné barevné podání bez nadměrné saturace, dostatek detailů po celé své ploše, dobře funguje automatické HDR a makro snímky jsou také pěkné. Za horších světelných podmínek v tomto ročním období umí pořídit také hezké snímky a úroveň detailů je stále dost slušná. Příjemné překvapení jsou pak i snímky za horších světelných podmínek. Dost efektivní je totiž noční režim, který umí pozvednout detaily, vyhladit digitální šum a scénu prosvětlit. Musíte jen mít pevnou ruku.
Když si to shrnu, tak hlavní fotoaparát umí na danou cenovou kategorii pořídit velmi dobré snímky ve dne i za špatných světelných podmínek. Je jen škoda, že jsem mobil neměl k dispozici během letních dní, kdy by bylo možné pořídit hezčí fotky.
Pořizování videí hlavním fotoaparátem
Příjemným překvapením je optická stabilizace obrazu (OIS) u hlavního fotoaparátu. Je však škoda, že ji lze používat jen ve videích ve Full HD rozlišení se 30 FPS (snímky za vteřinu). Někomu může chybět i pořizovat video ve 4K rozlišení a mobil umí maximální rozlišení Full HD se 60 FPS. Se 60 FPS je však stabilizace videa horší. Ve videu níže můžete vidět část prvního videa se 30 FPS a aktivní OIS a druhá část se 60 FPS je roztřesenější. Stabilizace je však na danou cenovou kategorii dobrá, spokojený jsem s dostatkem detailů a věrnými barvami. Osobně bych však používal asi spíše nastavení ve Full HD se 30 FPS.
Jak je na tom selfie kamera?
V displeji je selfie kamera s rozlišením 16 MPx a světelností f/2,45. I u této kamery funguje automatické HDR, je možné sáhnout po filtrech i světelných efektech. K dispozici je i můj oblíbený portrétní režim, který za vámi umí rozostřit pozadí. To funguje výborně a do síly rozostření je možné manuálně sáhnout. Upravit si můžete i rysy obličeje a používat další zkrášlovací efekty. Myslím si, že se selfie kamerkou můžete pořídit hezké fotky a je možné pořídit i video ve Full HD se 30 FPS.
Operační systém – příjemné prostředí od Vivo
Vivo V29 Lite 5G v době psaní recenze měl operační systém Android 13 s aktuálními listopadovými bezpečnostními záplatami. Výrobce se aktualizacím tedy věnuje a systém je upraven nadstavbou FuntouchOS 13 Global. Prostředí je kompletně přeloženo do češtiny a nechybí mu podstatné Google služby. Vše funguje rychle a za celou dobu testování jsem nezaznamenal pády aplikací, zpomalování či zmrzání jakékoliv aplikace. Výrobce si mohl jen odpustit předinstalování LinkedIn, Spotify a další. Naštěstí je možné je odinstalovat.
Systému vlastně nemám co vytknout a s jeho používáním jsem byl spokojený. Není nijak přeplácané, je přehledné, umožňuje nastavení ikon maximálně na 5×6 a upravit si můžete rozložení spuštěných aplikací v multitaskingu a další prvky. Spolehlivě fungují i aplikace běžící na pozadí a problém jsem neměl s příchozími oznámeními z různých aplikací.
Konektivita – vlastně nic nechybí
Vivo V29 Lite 5G v sobě ukrývá malý šuplík pro vložení dvou fyzických nanoSIM karet. Podporována je také funkce eSIM a všechny sloty podporují 5G i LTE pásma. Využívat můžete funkce DualSIM, a to jak se dvěma fyzickými nanoSIM, tak i s jednou nanoSIM a eSIM. S mobilními sítěmi jsem neměl sebemenší problém a dobře mi fungovalo i sdílení mobilního internetu skrze Wi-Fi hotspot.
Po stránce konektivity mobilu vlastně nic nechybí a pochválit musím i citlivost Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4 antén, k dispozici je NFC cívka pro čtení štítků nebo bezkontaktní placení službou Google Peněženka. Skrze OTG můžete připojit i různé příslušenství. OTG pak z bezpečnostních důvodů stačí jen povolit v nastavení. Pro využívání chytrých zařízení a bezdrátový poslech je Bluetooth 5.1 se všemi potřebnými audio kodeky.
Co se navigací týče, tak ty fungují s mobilem bez problémů. Poloha byla nalezena takřka okamžitě a spolehlivě udržena na mapě. Mobil podporuje také všechny podstatné lokalizační systémy: GPS/A-GPS, Galileo, QZSS, Beidou a Glonass.
Závěr – fakt se povedl, ale dokonalý není
Mobil Vivo V29 Lite 5G se na našem trhu v době psaní recenze prodával za 5 990 Kč s DPH v různých velkých e-shopech. Za tyto peníze nemůžete mít od mobilu velká očekávání, ale mobil má především pozitiva. Pochválit výrobce musím za obsah prodejního balení, ale krásný je i zakřivený OLED displej se 120 Hz, kvalitní jsou fotky z hlavního fotoaparátu, potěší OIS a slušný je i výkon s procesorem Snapdragon 695. Rád vidím rychlé 44 W nabíjení a výbornou výbavu konektivity.
Mobil dokonalý není a osobně nechápu, proč Vivo neustále omezuje zobrazení oznámení na obrazovce Always-On. Vivo má pěkné styly této obrazovky a umí ji zobrazit po celý den bez přerušení, tak proč umí jen pár aplikací? Těžko říci a je to velká škoda… Ocenil bych i přítomnost stereo reproduktorů, odstranění zbytečných 2 MPx fotoaparátů a možnost pořizovat video ve Full HD se 60 FPS s optickou stabilizací obrazu. Někdo by mohl chtít i 4K video.
Když si vše shrnu, Vivo V29 Lite 5G je nejen krásný, ale na danou třídu i dobře vybavený mobil. Konkurence často nemá tak pěkný OLED displej se 120 Hz frekvencí, snímky ze zadního fotoaparátu na takové úrovni a OIS. Hodně příjemné je i prostředí a pokud hledáte mobil do 6 000 Kč, rozhodně se může jednat o žhavého kandidáta. Musíte však překousnout zmíněné nedostatky.