RECENZE: Vivo V29 5G – voděodolnost, OIS a 80 W za 10 tisíc

Výrobce Vivo na náš trh letos uvedl výborný vlajkový mobil Vivo X90 Pro. Nezapomíná ani na mobily střední třídy, proto představil a již u nás prodává dvojici mobilů Vivo V29 5G a Vivo V29 Lite 5G. V této recenzi jsem se podíval na vybavenější model Vivo V29 5G, který láká na moderní OLED displeji se zakřivením, zvýšenou odolnost proti vniknutí vody, slušný výkon s procesorem od Qualcommu a trojicí fotoaparátů s Aura Light podsvícením. Mobil se na náš trh oficiálně dostal v konfiguraci 8/256 GB. Zakoupit si ho můžete ve známých velkých e-shopech za stanovenou cenu 9 990 Kč s DPH.

Pozitiva:

  • Obsah prodejního balení
  • Design a konstrukční zpracování s IP68
  • Hezký 120 Hz OLED displej se zakřivením
  • Spolehlivé odemykání mobilu
  • Výkon mobilu
  • 80 W nabíjení
  • Hlavní fotoaparát
  • Stabilizace videa (OIS)
  • Selfie kamera
  • Příjemné prostředí systému Android
  • Podpora DualSIM a eSIM
  • Cena

Negativa:

  • Omezená oznámení Always-On (Vždy na displeji)
  • Nemá stereo reproduktory
  • Ultraširokoúhlý fotoaparát neumí 4K
  • Chybí podpora nové Wi-Fi 6

Co najdu v prodejním balení?

Vivo naštěstí alespoň zatím nenaskočilo na vlnu trendu, kdy výrobci stále více osekávají prodejní balení. Vlajkový model měl vše potřebné, a to samé se týká i balení Vivo V29 5G. Výrobce tedy musím moc pochválit za přiložení 80 W nabíjecího adaptéru, USB-A na USB-C nabíjecí/datový kabel a silikonový průhledný kryt. Dále v krabičce najdeme sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a návody.

Design a konstrukce – ponoření do vody mu vadit nebude

U mobilů za cenu kolem 10 tisíc Kč není samozřejmé, že mají nějakou vyšší certifikaci zvýšené odolnosti. Vivo V29 5G má konstrukci s certifikací IP68, takže vydrží vystavení prašnému prostředí i ponoření do vody. Celkové konstrukční zpracování hodnotím kladně a ocenit můžete i ergonomii, protože díky oblým tvarům se mobil dobře drží v ruce. Celkové rozměry mobilu činí: 164,18 x 74,37 x 7,46 mm a váží 186 gramů. Ve světě je mobil dostupný ve čtyřech barevných provedeních, ale na našem trhu se prodává v černém a modrém.

Čelní plocha mobilu má sklo se 3D zakřivením po stranách a chrání velký 6,78palcový displej. Na skle je již od výrobce nalepena ochranná fólie. Uprostřed horní části displeje je průstřel se selfie kamerkou. Na první pohled si ji ani nevšimnete, ale nad displejem je úzký výřez s reproduktorem pro hovory.

Plastový rám mobilu má také oblé tvary a na horní části najdeme jen nápis „Professional Portrait“ a zdířky mikrofonů. Levý bok je zcela prázdný a na pravém jsou ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM karty, zdířka mikrofonu, USB-C konektor a mřížka hlasitého reproduktoru.

Zadní kryt je skleněný a také má po stranách 3D zakřivení. Na test jsem obdržel černou verzi a výrobce chválím za matnou povrchovou úpravu. Na zádech tedy nejsou tolik vidět otisky prstů a jiné nečistoty. Na zádech najdeme celkem velký modul třech fotoaparátů, LED blesku a kroužku Aura Light pro podsvícení.

Displej – 120 Hz se zakřivením

Vivo V29 5G zaujme fanoušky zakřivených displejů. Po stranách má 3D zakřivení, díky čemuž působí dražším dojmem. Výrobce dle mého názoru dobře zvládl i eliminaci nechtěných doteků a citlivost v místě zakřivení nastavil dobře. Jedná se o velký moderní 6,78palcový OLED displej s rozlišením 2 800 x 1 260 px. Na skle se již z továrny nachází i nalepená ochranná fólie. V případě potřeby ji lze odlepit.

Zvolený OLED panel je povedený a nabízí krásné přirozené barevné podání, do jehož nastavení můžete manuálně sáhnout. Displej má maximální obnovovací frekvenci 120 Hz a vybrat si můžete automatickou regulaci frekvence dle potřeby systému, ale i 60 nebo nejvyšších 120 Hz. Já nastavil pevné využívání 120 Hz, protože nižší již používat nedokážu. Příkladné jsou i pozorovací úhly displeje a spokojený jsem byl s maximálním jasem. Výrobce však nikde neudává maximální hodnotu jasu v nitech, což je škoda. Pohotově funguje i automatická regulace jasu.

Díky OLED displeji mohl výrobce nasadit mou oblíbenou funkci Always-On. Najdete ji v: Nastavení telefonu, Zámek obrazovky a tapeta, Vždy na displeji. Jedná se vlastně o obrazovku, díky které uvidíte datum, čas a oznámení i na „zhaslém“ černém displeji. Chválím, že obrazovka umí být aktivní nepřetržitě a k výběru je i dost pěkných stylů. Na velké omezení jsem však narážel u oznámení, kde je podporováno pouze pár aplikací… Moc nechápu, proč výrobce takové omezení stále má a u jiných mobilů jsem si zvykl mít přehled o všech příchozích oznámení.

Zvuk – bohužel bez sterea…

Mobil jsem používal denně a s hlasitostí hovorů od operátora či přes Telegram jsem neměl žádné problémy. Reproduktor nad displejem je kvalitní, dostatečně hlasitý a hovory jsou tedy zřetelné. Bohužel slouží výhradně pro hovory a pro multimédia je přítomen jen jeden hlasitý reproduktor. Najdeme ho vespod mobilu. Je to celkem škoda, že výrobce nenasadil dva hlasité reproduktory. Špatně rozhodně nehraje, ale je spíše průměrný.

3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek budete hledat marně, ale poslech kvalitního audia v drahých drátových sluchátkách si užijete skrze DAC převodníky. To jsem vyzkoušel a mobil neměl problém aplikaci Tidal udělit přístup k celé zvukovce. Pro bezdrátový poslech dobře poslouží Bluetooth 5.2 s podporou všech potřebných kodeků.

V nastavení zvuku se nachází celkem velmi dobré funkce. Každý máme jiný sluch, proto Vivo do nastavení implementovalo funkce, které se pokusí vám při poslechu ve sluchátkách zvuk přizpůsobit. Nastavit si je můžete dle svých potřeb.

Odemykání mobilu a zabezpečení

Vivo V29 5G je moderním mobilem a výrobce tedy čtečku otisků prstů umístil pod displej. Snadno jsem na ní nasahal oběma palci a odemykání je spolehlivé i rychlé přes výrobcem nalepenou fólii. V nastavení si můžete vybrat i ikonu v umístění čtečky, ale i animaci během odemykání otiskem.

Selfie kamerka v displeji může posloužit i pro odemykání mobilu obličejem. Čtečka otisků je samozřejmě bezpečnějším řešením, ale najdou se situace, kdy budete za odemykání obličejem rádi. Odemykání je bleskové i za horších světelných podmínek a naskenovat si můžete i alternativní obličej např. s vousy a bez vousů. Mobil díky tomu nebude mít problém s odemykáním v případě, že svůj vzhled trochu pozměníte. Výrobce také udává, že data obličeje nejsou uchována na žádný server, ale jsou offline uložena jen ve vašem mobilu. Odemykání obličejem je rychlé ve dne i za horších světelných podmínek.

Výkon mobilu – sáhlo se po Qualcommu

O výkon mobilu Vivo V29 5G se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 778G. Vyroben byl 6 nm procesem a jeho maximální takt dosahuje 2,4 GHz. Na náš trh se dostala konfigurace mobilu s 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm UFS 2,2. Podporována je i funkce vizuálního rozšíření pamětí RAM skrze interní úložiště, a to až o dalších 8 GB.

Zvolený procesor samozřejmě není tím nejvýkonnějším a nejmodernějším. I v této cenovce můžeme občas narazit na výkonnější procesor, ale drtivé většině uživatelům výkon postačí. Problém jsem neměl s žádnou náročnou aplikací, ale zahrát si můžete i náročné hry. Vyzkoušel jsem ty aktuálně nejnáročnější, což je Fortnite a Call of Duty: Warzone Mobile. Obě hry hrát lze na vyšší  grafické nastavení se 30 FPS. Pokud tedy nejste ultimátní hráči her, s výkonem budete spokojeni.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Jedná se o tenký a na dnešní poměry o celkem lehký mobil. Výrobci se však podařilo do konstrukce vměstnat akumulátor o kapacitě 4 600 mAh. Výdrž tradičně hodnotím nerad, protože se časem může kvůli aktualizacím lišit. Běžný náročný pracovní den bez hraní her vydrží. Pokud ale budete několik hodin hrát, sledovat TikTok s maximálním jasem displeje atd., budou procenta mizet rychleji.

Vivo naštěstí není tím výrobcem, co nabíjecí adaptéry s výmluvami na ekologii odstraňuje z prodejního balení. V krabičce najdeme rovnou výkonný 80 W adaptér, díky kterému se akumulátor z nuly do 50 % nabil za přibližně 19 minut. Plného stavu nabití pak dosáhl do 45 minut. Na danou třídu se tedy jedná o slušný nabíjecí výkon.

Jaká je aplikace pro focení a natáčení videí?

Vivo V29 5G má vlastní aplikaci pro focení a pořizování videí. Horní část nabízí funkci Google Lens pro skenování QR kódů či různých objektů, blesk, nastavení HDR a barevné tlačítko pak slouží pro režim přirozených barev. Níže je trojice tlačítek pro přepínání mezi ultraširokoúhlým (0,6x), hlavním (1,0x) a nakonec i 2x digitální zoom. Pruh režimu nabízí noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím, video, mikrofilm, PRO s manuálním nastavením parametrů a RAW, focení v maximálním rozlišením a další.

Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?

Vivo V29 5G se prodává za cenu v rozmezí 9 990 – 11 999 Kč. Od mobilů v této cenové kategorii se již očekávají kvalitní fotky, i když kvalitu vlajkového mobilu Vivo X90 Pro samozřejmě očekávat nelze. Na zádech mobilu je modul se třemi fotoaparáty. Hlavní fotoaparát má 50 Mpx rozlišení, optickou stabilizaci obrazu (OIS) a světelnost f/1,88. Druhý je ultraširokoúhlý s 8 Mpx rozlišením a světelností f/2,2. Poslední je spíše do počtu, protože má 2 Mpx rozlišení a je monochromatický (černobílý). V modulu najdeme také běžný LED blesk, ale i Aura Light, u kterého lze měnit teplotu barvy světla.

Hlavní fotoaparát na danou třídu umí pořídit moc pěkné fotky. Mají přirozené barevné podání, dostatek detailů, automatické HDR funguje také skvěle a spokojen jsem i s makro snímky. Fotky z portrétního režimu pak nejspíš využívají 2x digitální zoom, ale vypadají také moc pěkně. Automatická síla rozostření se mi líbí a hravě si poradí i s okolím vlasů. Když už jsem zmínil 2x digitální zoom, tak i ten je použitelný a snímkům výrazně zvedne kvalitu post-processing po jejich pořízení. Za špatných světelných podmínek je efektivní noční režim. Umí dobře vyhladit digitální šum a pozvednout detaily.

Ultraširokoúhlý fotoaparát má průměrné 8 Mpx rozlišení. Kvalita snímků není vůbec špatná a dobře u nich funguje automatické HDR. Barvy jsou opět přirozené, i když sladěnost hlavního a ultraširokoúhlého fotoaparátu občas pokulhává. Všimnout si lze i patrné deformace především vlevo nahoře. Nejedná se však o nic tragického a fotoaparát hodnotím jako čistě průměrný.

Jak je to s těmi blesky? Vivo se snaží trochu vybočit a na záda mobilu umístil běžný LED blesk a Aura Light. Proč vlastně to? Funkčnost běžného blesku každý zná, ale Aura Light umožňuje upravení teploty barev světla. Pokud si tedy během focení rádi hrajete, můžete tak ve tmě např. vyfotit pěkné makro s ideálními barvami. Mobil si teplotu barvy světla umí nastavovat sám, ale lze sáhnout na posuvník a teplotu si přizpůsobit k obrazu svému.

Pořizování videí zadním fotoaparátem?

Mobil umí pořizovat video v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je i režim pro lepší video za špatných světelných podmínek a zapnout lze podsvícení Aura Light. I u videa je možné manuálně upravit teplotu světla. Využít lze i zkrášlovací efekty a filtry. Je opravdu velká škoda, že ultraširokoúhlým fotoaparátem není možné pořizovat video ve 4K rozlišení. Pořídit video však umí, ale jen ve Full HD se 30 FPS. Hlavní fotoaparát pak umí i Full HD se 30 a 60 FPS.

Rád vidím, že hlavní fotoaparát Vivo V29 5G má optickou stabilizaci obrazu (OIS). Je tedy nejvhodnější pro pořizování videí. Videa mají hezké přirozené barvy jako snímky, mají dostatek detailů a stabilizace je pak velmi dobrá. Spokojený jsem i s pořízeným audiem. Ultraširokoúhlý fotoaparát je průměrný nejen u fotografie, ale i videa a video bych pořizoval tedy spíš jen hlavním fotoaparátem.

Pořizování selfíček

Přední kamera má vysoké 50 MPx rozlišení se světelností f/2,0. Po zapnutí režimu na přední kameru se můžete přepínat tlačítky mezi 0,8x a 1,0x. 0,8x vám nabízí o něco větší zorné pole. Výborně funguje portrétní režim s rozostřeným pozadím, opět jsou k dispozici mnou nenáviděné zkrášlovací režimy a za špatných světelných podmínek lze využít podsvícení displeje. Kvalita snímků je velmi dobrá, a to ve dne i ve špatných světelných podmínkách bez podsvícení.

Operační systém – hezké prostředí Funtouch OS

V době psaní této recenze měl mobil Vivo V29 5G operační systém Android 13. Tradičně byl upraven nadstavbou Funtouch OS 13 Global. Výrobce se mobilu poměrně dost věnuje a během mého testování obdržel dvě větší aktualizace, což výrobci musím pochválit. Dostat by měl také novou verzi nadstavby Funtouch OS 14 a Vivo se svým mobilům z mých zkušeností věnuje.

Prostředí Funtouch OS je příjemné, vše je přeloženo do češtiny a samozřejmě nechybí ani veškeré potřebné služby Google. Během mého testování byl mobil krásně svižný, systém je výborně optimalizovaný a nedocházelo vlastně k žádným problémům. Funkční jsou i oznámení ze všech aplikací a připojení k VPN sítím.

Systém od Vivo je vlastně ideální pro uživatelé, co nemají rádi spoustu blbostí kolem. Je přehledný a vše k sobě tak nějak pasuje. Nastavit si můžete rozložení ikon na ploše 5×6, můžete si vybrat prostředí jen s úvodními obrazovkami nebo šuplíkem se všemi aplikacemi, používat widgety, zcela vypnout Google obrazovku, nastavit velikost i zaoblení ikon a další efekty.

Konektivita – DualSIM, eSIM a NFC

Na našem trhu se oficiálně prodává verze mobilu pro dvě fyzické nanoSIM karty, ale využít můžete i eSIM. Podporována je tedy funkce DualSIM, a to dvěma fyzickými SIM kartami nebo jednou fyzickou a druhou eSIM. Oba sloty podporují všechna důležitá 5G a LTE pásma a velmi dobře funguje sdílení mobilního internetu skrze Wi-Fi 4/Wi-Fi 5 hotspot.

Drtivá většina lidí používá připojení Wi-Fi 4 (2,4 GHz) a mobil podporuje i Wi-Fi 5. Je škoda, že nepodporuje už novější Wi-Fi 6, ale na druhou stranu tyto sítě takřka nikdo nepoužívá. Citlivost antén je velmi dobrá a problémy jsem neměl s připojením k žádnému Wi-Fi hotspotu či routeru. Pro bezdrátový poslech hudby a používání chytrých zařízení dobře poslouží Bluetooth 5.2. V mobilu se nachází NFC cívka a používat ji můžete nejen ke skenování různých štítků, ale i k bezkontaktnímu placení. Od výrobce se v systému již nachází aplikace Google Peněženka, do které můžete uložit všechny své platební i věrnostní karty.

Během mého používání jsem neměl problém s určování poloha. Byla nalezena takřka okamžitě a spolehlivě udržena v několika mapových podkladech. Mobil využívá pro náš trh podstatné navigační systémy: GPS/A-GPS a Galileo. Umí však také Beidou, Glonass a QZSS.

Závěr – fakt se povedl, ale má i menší nedostatky

Vivo V29 5G se v době psaní recenze prodával ve velkých e-shopech za cenovku lehce pod hranicí 10 tisíc Kč. Od této cenové kategorie má mnoho uživatelů vyšší očekávaní. Vlastně mám z tohoto modelu moc dobrý pocit, protože působí dražším dojmem. Ona i jeho výbava je na danou třídu slušná a věřím tomu, že si najde spoustu spokojených uživatelů.

Co bych mobilu vychválil? Pozitiv je více, nežli negativ a pochválit výrobce musím za obsah prodejního balení. Velkou konkurenční výhodou mobilu je pak konstrukce s voděodolností a certifikaci IP68. Je to smutné, ale drtivá většina mobilů za podobnou cenu tuto certifikaci nemá. Design mobilu se výrobci dle mého názoru povedl a moc pěkný je zakřivený OLED displej. Výkonu má mobil dost i na hraní her a nečekal jsem 80 W drátové nabíjení. Rozhodně spokojeni budete i s kvalitními snímky a videi z hlavního fotoaparátu, konektivitou s DualSIM a eSIM.

A nějaká negativa? Vážně nechápu, proč Vivo stále u všech mobilů má tak omezenou obrazovku Always-On (Vždy na displeji). Je vidět, že na této funkci neustále pracuje a vylepšuje. Má totiž spoustu krásných stylů, ale proč omezuje oznámení z aplikací? Však ostatní výrobci mají možnost zobrazit ikony všech aplikací přímo na zhaslém displeji… Někoho může zamrzet absence stereo  reproduktorů, možnost pořizovat video ultraširokoúhlým fotoaparátem a podporu Wi-Fi 6.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*