RECENZE: POCO X3 Pro – herní mobil za pár korun

Čínský výrobce Xiaomi na našem trhu prodává zajímavý mobil POCO X3 Pro. Jedná se o mobil, který se snaží oslovit především mladé uživatele. Nabízí totiž pořádný výkon pro ty nejnáročnější mobilní hry, 120 Hz displej, stereo reproduktory, slušnou výdrž na jedno nabití a NFC pro bezkontaktní placení. V době psaní recenze se mobil prodával ve variantě 6/128 GB za 6 490 Kč a ve variantě 8/256 GB za 6 790 Kč s DPH.

 

Co najdu v balení?

Xiaomi do prodejního balení přiložilo 33W nabíjecí adaptér a metrový USB-C nabíjecí/datový kabel. Nechybí ani průhledný silikonový kryt, spona pro vysunutí hybridního slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – stejný, jako klasická X3ka

POCO X3 Pro vypadá na první pohled úplně stejně, jako klasický model X3. Není to však vůbec na škodu a mobil je k dispozici hned ve třech barevných provedeních. Díky oblým tvarům se mobil také dobře drží v ruce, ale na psaní jednou rukou musíte zapomenout. Celkové rozměry mobilu činí 165,3 x 76,8 x 9.4 mm a váží 215 g, což je vzhledem k velikosti akumulátoru slušné. Mobil nabízí také zvýšenou odolnost IP53 a něco by měl tedy vydržet, ale je dobré upozornit na to, že se nejedná o certifikaci pro ponoření mobilu do vody!

Zdroje: Po.co

Na čelní ploše najdeme 6,67palcový displej, na kterém se nachází nalepená ochranná fólie. Jelikož displej nabízí minimální rámečky, neobešlo se to bez průstřelu selfie kamerky. Ten je však opravdu malý, takže v žádné aplikaci nebude překážet. Nad displejem pak najdeme mřížku reproduktoru, kde se ukrývá také notifikační dioda. Za diodu musím výrobce moc pochválit, protože u konkurence vymizela.

Na horní části plastového rámu mobilu najdeme zdířky mikrofonů a infraport pro ovládání domácích spotřebičů. V levém boku se ukrývá hybridní slot pro nanoSIM/microSDXC. Na pravém boku se pak nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod pak najdeme 3,5 mm jack konektor pro připojení starších drátových sluchátek, nabíjecí konektor USB-C, zdířku mikrofonu a hlasitý reproduktor.

Dostávám se k zádům mobilů, ta na světle v mnou testovaném provedení vypadají hezky. Po stranách je zadní kryt zakřivený, díky čemuž mobil lépe padne do ruky. Na zádech najdeme nezvykle tvarovaný modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem a dostalo se i na velké logo POCO.

 

 

 

Displej a zvuk – 120 Hz a stereo reproduktory

POCO X3 Pro nabízí 6,67palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením a 395 ppi. Výrobce chválím za to, že i v této cenové kategorii nasadil 120 Hz obnovovací frekvenci, díky čemuž je prostředí a aplikace daleko svižnější. V nastavení si také můžete vybrat, zda chcete používat 120 Hz nebo 60 Hz. Displej nabízí opravdu hezké a věrné barevné podání. Příkladné jsou i pozorovací úhly a dobrá je i viditelnost na přímém světle. Je ale pravdou, že maximální jas mohl být vyšší. Automatická regulace jasu funguje také pohotově.

V nastavení displeje najdete také tmavý režim prostředí, který si můžete načasovat, aby bylo prostředí tmavé třeba jen ve večerních hodinách. K dispozici je i čtecí režim pro šetření očí při používání mobilu večer. Upravit si můžete také barevné podání displeje, což mohou někteří ocenit.

A jak je na tom zvuk? Ten jsem si pochvaloval jak při hraní her, tak i při sledování videí. Mobil totiž nabízí stereo reproduktory. Ty jsou dostatečně hlasité a vzhledem k ceně i hrají slušně. Stereo reproduktory jsem v této cenové kategorii opravdu nečekal, takže si výrobce odnáší velkou pochvalu.

 

 

 

Odemykání mobilu – bleskové odemykání

To, v čem mobil exceluje je také jeho odemykání. Využít můžete čtečku otisků prstů na pravém boku mobilu, které je dle mého názoru ideální a přirozené. Na čtečku jednoduše dosáhnete palcem. Když jsem mobil rozbalil z krabičky, tak odemykání čtečkou otisků bylo takové pomalé, ale po stažení aktualizace je krásně rychlé a spolehlivé. Pokud si mobil zakoupíte, tak jej doporučuji připojit k Wi-Fi a stáhnout všechny aktualizace systému.

A jak je to s obličejem? To je ultrarychlé a dovolím si říci, že i daleko rychlejší než u některých dražších mobilů. Někdo by také mohl ocenit, že si můžete uložit více tváří pro odemykání. Po stránce odemykání je na tom tedy POCO X3 Pro výborně.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Výrobce se ve svých propagačních materiálech chlubí, že POCO X3 Pro je mobil určen pro hraní her. Když se ale podíváte na cenu, tak by to do něj člověk neřekl. V útrobách mobilu se však nachází výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 860 s grafickým čipem Adreno 640. Mobil je k dispozici také ve dvou paměťových variantách, a to se 6 GB RAM a 128 GB interním úložištěm a 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm. Jedná se o opravdu rychlé interní úložiště UFS 3.1 a lze jej rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 1 TB.

Test v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage test a GeekBench 5

Jak na tom výkon je v praxi? Jedním slovem výborně, což bych vzhledem k ceně nečekal. Mobil si jednoduše poradí se všemi mobilními aplikacemi a hrami. Během mých testů jsem na mobilu nahrál hodiny v té nejnáročnější mobilní hře, kterou je Fortnite. Hru bylo možné hrát na maximální možné grafické nastavení bez záseků a jiných problémů. POCO X3 Pro je tedy vhodný mobil pro mobilní hráče.

Grafické nastavení Fortnite

A co výdrž? Pod zadním krytem mobilu se nachází akumulátor se slušnou kapacitou 5 160 mAh. Ta zajistí výdrž na celý pracovní den, tedy za předpokladu, že nebudete hrát hry. Mobil mi byl schopen vydržet i dva dny na jedno nabíjení, ale pokud budete hrát hry a sledovat videa se 120 Hz obnovovací frekvencí, procenta baterie mizí rychleji.

O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje 33W rychlé nabíjení. Výrobce chválím, že tak rychlý nabíjecí adaptér přiložil přímo do balení. Z úplného vybití do 100% se mobil nabije za přibližně 1 hodinu a 5 minut.

 

 

 

Aplikace pro focení

Aplikace fotoaparátu vypadá pěkně a pohodlně se ovládá. Na její horní části najdete nastavení blesku, HDR (funguje i automaticky), nastavení barev pomocí umělé inteligence (AI), k dispozici jsou i různé filtry, funkce Google Lens a podrobnější nastavení aplikace.

Níže najdete tlačítka pro přepínání mezi hlavním, ultraširokoúhlým fotoaparátem a 2x digitálním zoomem. Lze využít až 10x digitální zoom. Pod tlačítky pak máte k dispozici pruh všech potřebných režimů, kde nechybí Pro režim pro manuální nastavení parametrů, noční režim a portrétní režim s rozostřeným pozadím. V kolonce “Více” pak najdete třeba možnost focení v maximálním 48 Mpx rozlišení, panorama, skenování dokumentů atd.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

POCO X3 Pro na svých zádech nabízí vystupující modul čtyř fotoaparátů. Hlavní snímač nabízí 48 Mpx rozlišení se světelností f/1.79. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 119°, rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.2. Poslední dva fotoaparáty jsou tradičně spíše do počtu, protože mají 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro a hloubku ostrosti.

A jak zadní fotoaparáty fotí? Hlavní i ultraširokoúhlý fotoaparáty odvádí dobrou práci. Za dobrých světelných podmínek mají snímky hezké barevné podání, skvěle zvládají HDR a mají dostatek detailů. Hlavní fotoaparát výborně zvládá i makro snímky. Za horších světelných podmínek se ostrost pochopitelně vytrácí, ale tu trochu vylepší noční režim. Je ale pravdou, že noční režim mohl být o něco lepší. Na druhou stranu je třeba se opět podívat na cenu mobilu. Když to tedy shrnu, tak vzhledem k ceně oba fotoaparáty odvádí slušnou práci.

Snímky nafocené mobilem POCO X3 Pro

 

 

 

Natáčení videí

POCO X3 Pro umí natáčet videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS. K dispozici je také rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS. Kvalita videí je vzhledem k ceně velice dobrá. Videím nechybí ostrost, věrné barevné podání a příjemně překvapen jsem byl z elektronické optimalizace, která odvádí sakra dobrou práci.

 

 

 

Focení selfies

V malém průstřelu displeje se nachází 20 Mpx selfie kamerka pro focení, natáčení či videohovory. Ta nabízí světelnost f/2.2 a pro focení můžete využít portrétní režim s rozostřeným pozadím. Kvalita snímků je na dobré úrovni a myslím si, že asi každý bude spokojený.

 

 

 

Operační systém – časté aktualizace

POCO X3 Pro v době psaní recenze nabízel operační systém Android 11 s aktuálními bezpečnostními záplatami. Systém je tradičně upraven nadstavbou MIUI 12.5.2 Global, která má dost fanoušků. Výrobce je také znám tím, že na své mobily často vypouští aktualizace operačního systému i bezpečnostních záplat. Předpokládám tedy, že mobil dostane i Android 12.

O mobilech značky Xiaomi/POCO se říká, že se v něm objevují různé reklamy. V alespoň mém případě jsem na reklamu narazil jen při instalaci APK souborů, a to je možné i vypnout. Systému mohu jen vytknout předinstalované aplikace Amazon, Linked In a další, ale ty je možné bez problémů odinstalovat. Některé aplikace se také agresivně ukončují na pozadí, ale to lze vyřešit dle mého návodu. – odkaz na návod

Nadstavba má také řadu výhod, jako je třeba oddělená rolovací lišta. To, co se mi na nadstavbě opravdu líbí je menu aplikací a her. Tam se nachází vyhledávací pole hned dole, kde na něj snadno dosáhnete palcem a můžete rychle vyhledávat. Dále jsou všechny aplikace automaticky řazeny do kategorií. Dále si myslím, že operační systém Android nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná.

 

 

 

Konektivita – NFC nechybí

POCO X3 Pro ve svém levém boku nabízí hybridní slot. To znamená, že se musíte rozhodnout, zda chcete používat dvě nanoSIM nebo jednu nanoSIM a microSDXC současně. SIM sloty podporují všechna LTE pásma a je celkem škoda, že mobil již nepodporuje sítě páté generace (5G). Připojit se můžete také ke 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Rozhodně potěší, že mobil má také infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Ten můžete využít třeba pro ovládání TV, klimatizace, DVD a jiných spotřebičů.

A co platby? U mobilů od Xiaomi/POCO si musíte dát pozor, protože ne každý mobil nabízí NFC cívku. Ta naštěstí modelu POCO X3 Pro nechybí a během mého používání jsem bezkontaktně platil skrze službu Google Pay. K dispozici je také Bluetooth 5.0 a dobře funguje i navigace, díky systémům: GPS, A-GPS, Galileo, Beidou a GLONASS.

 

 

 

Závěr – jen minimum nedostatků

POCO X3 Pro se vážně povedl a vyzdvihnout musím jeho barevné varianty, 33W rychlé nabíjení a výkon pro hraní těch nejnáročnějších mobilních her. Jedná se tedy o ideální mobil pro mobilní hráče, kteří nechtějí zbytečně utrácet moc peněz. Nejen hráči ocení také 120 Hz rychlý IPS displej a stereo reproduktory. Vzhledem k ceně má také slušné fotoaparáty a stabilizaci videa. Za zmínku rozhodně stojí také časté aktualizace operačního systému.

Mobilu však chybí podpora 5G sítí, což je opravdu velká škoda, protože někteří výrobci v této cenové kategorii 5G již mají. Další výtku bych měl k předinstalovaným aplikacím Amazonu, LinkedIn a dalším, ale ty můžete klidně odinstalovat.

Pokud tedy jste ochotni překousnout absenci 5G, tak POCO X3 Pro mohu jen doporučit. Osobně bych však zvážil připlatit si pár stovek za variantu s 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm. Příplatek je opravdu minimální.

 

 

Pozitiva:

  • 33W nabíjecí adaptér a ochranný kryt v balení
  • Barevná provedení
  • Notifikační dioda
  • 120 Hz displej
  • Stereo reproduktory a 3,5 mm jack
  • Bleskové odemykání mobilu
  • 33W nabíjení
  • Výkon pro nejnáročnější hry
  • Slušné fotoaparáty a stabilní videa
  • Časté aktualizace systému
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Některé předinstalované aplikace
  • Neumí 5G

1 komentář

  1. Lubomír Hubený

    Recenzi jsem četl s velkým zájmem, protože POCO X3 Pro vlastním právě týden. Naprosto souhlasím, jen mi jako staromilci chybí jednoduchá aplikace SMS bez omalovánek ze starších MIUI, viz třeba MIUI 11 na Redmi Note 4. Také se mi nepodařilo přesunout kontakty rozdělené podle účtů (telefon, SIM, Skype, WhatsApp …), všechny se nahrnuly do jednoho balíku ve vybraném účtu na Googlu. Možná moje chyba, už jsem se s tím smířil. Nejsem hráč, vlastnosti nového telefonu mi však plně vyhovují. Místo opravy prasklého skla na starém Redmi Note 4 se těším z nového mazlíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*