Výrobce Xiaomi na našem trhu prodává i mobily pod značkou POCO. Tyto mobily se snaží nabídnout velice zajímavý poměr cena/výkon. Ve svých předchozích recenzích jsem nedávno popisoval herní monstrum POCO F4 GT, POCO X4 GT a tentokrát jsem se podíval i na POCO F4 5G. Tento model chce zákazníky nalákat na rychlý OLED displej, stereo reproduktory, trojici fotoaparátů s OIS a slušný výkon. V době psaní recenze se mobil prodával na oficiálním e-shopu (odkaz) za 10 990 Kč s DPH.
Pozitiva:
- Obsah balení
- Šest měsíců záruka na jednu výměnu displeje
- Kvalitní konstrukční zpracování
- Opravdu malý průstřel selfie kamerky v displeji
- Pěkný OLED displej
- Stereo reproduktory
- Bleskové odemykání mobilu
- Vysoký výkon a rychlé interní úložiště
- Slušná výdrž
- 67 W rychlé nabíjení
- Kvalita videí s OIS
- Prostředí MIUI 13
- Výborná konektivita s Wi-Fi 6 a infraportem
- Rozumná cena
Negativa:
- Někoho může zamrzet konzervativnější design
- Zbytečný 2 Mpx fotoaparát
- Nelze vložit paměťové karty
Obsah balení – velká pochvala
V prodejní krabičce k mobilu POCO F4 5G najdete také rychlý nabíjecí adaptér o výkonu 67 W a metrový nabíjecí/datový USB-C kabel. Již tradičně chválím také za průhledný silikonový kryt pro ochranu mobilu a dále je k dispozici spona pro vysunutí nanoSIM šuplíku a různé návody.
Bonusy k mobilu
Výrobce na svém e-shopu XiaomiCesko.cz láká také na dva bonusy, které k mobilu dostanete. Vyzkoušet si můžete službu YouTube Premium, díky níž si užijete sledování videí na YouTube bez reklam s možností přehrávání na pozadí i se zamčenou obrazovkou mobilu. V rámci služby budete mít k dispozici i YouTube Music.
Někdo může YouTube Premium na dva měsíce ocenit, ale daleko lepší je záruka na výměnu displeje po dobu šesti měsíců. Pokud se vám stane, že displej rozbijete, Xiaomi vám jej bezplatně vymění. Nárok na výměnu máte jen jednu.
Design a konstrukce – hezká zelená, ale jinak trochu konzerva
POCO F4 5G je i na našem trhu k dispozici ve všech třech barevných provedeních. Na test jsem dostal černou verzi, ale k dispozici je i daleko zajímavější zelená či stříbrná. Celkové rozměry mobilu činí: 163,2 x 75,95 x 7,7 mm a váží 195 gramů. Mobil se také příjemně drží a do ruky padne skvěle. Je jen škoda, že pro někoho může design mobilu působit jaksi konzervativně.
Na čelní ploše mobilu je ochranné sklo velkého 6,67palcového displeje s minimalizací rámečků. Na mobilu by z čelní strany nebylo až tak nic překvapivého, ale ihned si všimnete opravdu velice malého průstřelu selfie kamerky, nad kterou je pak mřížka reproduktoru pro hovory. Výrobce ve svých propagačních materiálech udává, že průstřel kamerky je jen 2,76 mm velký. Konkurence má často jednou tak velký průstřel a za zmenšení mohu výrobce jen pochválit. Doufám, že tak malé selfie kamery budou brzy u všech mobilů, ale asi nejraději bych je již neviděl a měl je pod displejem.
Rám mobilu je z plastu a na jeho horní části se nachází výdech hlasitého reproduktoru, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a zdířka mikrofonu. Levý bok mobilu je zcela prázdný a na pravém boku jsou ideálně umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod se ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM karty, zdířka mikrofonu, USB-C a druhý hlasitý reproduktor.
Zadní kryt je skleněný a v mnou testovaném barevném provedení se pod určitými úhly leskne. Jen škoda, že povrch není matný a jsou na něm vidět mastnoty a otisky prstů. Během testu jsem však používal ochranný kryt z balení, takže jsem s nečistotami na zádech neměl problém. Na zádech je pak modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. V modulu se výrobce také chlubí nápisem s vysokým rozlišením hlavního fotoaparátu a přítomností optické stabilizace obrazu.
Displej – moc hezký OLED s Always-On obrazovkou
V předchozí recenzi mobilu POCO X4 GT jsem zmiňoval, že mobil má IPS displej, což může některým uživatelům vadit. Na ty přesně míří tentokrát testovaný model POCO F4 5G, který má velký 6,67palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením, běžným svitem 900 nitů a maximálním svitem 1 300 nitů. Jas je dostatečný i pro viditelnost na přímém slunci. Rád vidím i přítomnost ochranného skla Corning Gorilla Glass 5.
Displej je vlastně chloubou tohoto modelu nejen opravdu malým průstřelem selfie kamery a vysokým svitem, ale i rychlou 120 Hz obnovovací frekvencí displeje. V nastavení si můžete vybrat, zda chcete maximální 120 Hz, úspornější 60 Hz či automatickou regulaci dle potřeb systému. Já se však nijak neomezoval a všude jsem využíval maximální obnovovací frekvenci.
Zvolený OLED displej má moc hezké barevné podání a v nastavení je i široké nastavení barev a jejich teploty. Dostalo se i na funkci „Adaptivní barvy“, kdy systém automaticky upravuje barevné podání dle okolního světla. Pochválit musím i funkce „AI vylepšení“ pro HDR ve videích a MEMC (přidání doplňkových snímků do videí).
Výrobce vážně na nic nezapomněl a díky nasazení OLED panelu mohl použít i praktickou funkci Always-On (Aktivní displej). Funkce umí zobrazit aktuální čas, datum a příchozí notifikace (upozornění) z aplikací. Funkci si můžete nechat zobrazit po klepnutí na displej, načasovat zobrazení a já využíval obrazovku Always-On neustále. Vzhled obrazovky si můžete také přizpůsobit a rád vidím i efekt světelného zvýraznění krajů displeje při příchozích notifikacích.
Zvuk – bez jacka, ale má stereo!
V předchozích recenzích letošních mobilů POCO jsem vychvaloval stereo reproduktory. Byl jsem zvědav, jak na tom bude i POCO F4 5G a naštěstí svým sourozencům ostudu rozhodně neudělá. Opět výrobce totiž sáhl po stereo reproduktorech. Jeden je na horní části mobilu a druhý na spodní. Umístění horního reproduktoru bych viděl sice více vpravo, ale po chvilce jsem si na něj zvykl a nepřekrýval jsem si jej.
Na danou cenovou kategorii hrají reproduktory dostatečně hlasitě a kvalita zvukového podání je velmi dobrá. V poslední době jsem měl vlastně i v ruce o něco dražší mobily a POCO F4 5G většinu z nich po stránce zvuku hravě strčí do kapsy, a to je v některých případech o pár tisíc levnější. Někteří konkurenční výrobci totiž stále z nepochopitelného důvodu ignorují stereo…
V: Nastavení telefonu/Zvuky a vibrace najdete úplně dole snadné nastavení intenzity haptické odezvy (vibrací), ale i zvukové efekty. Po rozklepnutí efektů máte k dispozici zapnutí funkce Dolby Atmos, přednastavené zvukové profily a hezký ekvalizér. Výrobce se také chlubí certifikací Hi-Res Audio.
Poslech hudby si užijete také ve sluchátkách, i když se 3,5 mm jack konektorem pro připojení starých drátových sluchátek nepočítejte. Přeci jen je rok 2022 a budoucnost je v bezdrátu. Během testování jsem k mobilu zkoušel připojit různá sluchátka od různých výrobců z různých cenových relací a i nějaké ty reproduktory. S žádným ze zařízení jsem neměl problém a výrobce pro bezdrátová zařízení využívá Bluetooth 5.2 s kodeky: Qualcomm aptX/aptX-HD, SBC, AAC, LDAC a LHDC.
Odemykání mobilu – na problém nenarazíte
Mobil POCO F4 5G můžete odemykat čtečkou otisků prstů, a to se nachází na pravém boku mobilu. Umístěna je přímo v zamykacím tlačítku a dle mého názoru se jedná o nejlepší možné umístění. Praváci na ní dosáhnou palcem, zatímco leváci ukazováčkem. V nastavení si můžete nastavit více prstů, ale i odemykání pouhým dotykem na čtečku či stisknutím tlačítka.
Pochválit musím i odemykání obličejem, které funguje skrze miniaturní selfie kamerku v displeji, přesto je odemykání nádherně rychlé a spolehlivé. Xiaomi je asi jediný výrobce, co umožňuje naskenovat až dvě tváře. Pro nejrychlejší odemykání doporučuji naskenovat svůj obličej za dobrých i horších světelných podmínek. Tuto možnost lze využít také pro nastavení vlastního obličeje, ale i třeba pro nějakého člena rodiny, kterému chcete dát přístup do mobilu.
Jak je na tom výkon? Zahraju si i nejnáročnější hry?
Xiaomi pod značkou POCO u nás prodává herní mobil POCO F4 GT, který má vlajkový procesor s výborným výkonem i herní hardwarová tlačítka pro hraní her. POCO F4 5G přímo na hraní her sice necílí, ale vybaven je skvěle. Jeho srdcem je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 870 a na náš trh se dostala verze s 8 GB RAM. Paměti RAM se také automaticky v případě potřeby rozšíří o další 2 GB, a to skrze interní úložiště o kapacitě 256 GB. Úložiště nenabízí jen super kapacitu, ale jedná se o rychlé úložiště UFS 3.1. Některá dražší konkurence stále používá pomalejší UFS 2.2. Někdo však zasmutní, protože mobil nemá slot pro paměťové karty.
Mobil má v dané cenové kategorii výkonu na rozdávání a je naprosto dostačující pro všechny náročné hry, běh mnoha aplikací na pozadí a náročné používání multitaskingu. Procesor Snapdragon 870 je výborný a je také podporován u náročných mobilních her. Na mobilu si můžete klidně zahrát aktuálně nejnáročnější mobilní hru Fortnite, Apex Legends a hromadu dalších. Pokud nebudete dělat vesmírné výpočty, na problém s výkonem nenarazíte.
- Fortnite: Maximální grafické nastavení (EPIC) se 30 nebo 60 FPS. Hraní se 30 FPS je stabilní, se 60 FPS se snímky pohybují mezi 40 – 60 FPS.
- Apex Legends: Maximální grafické nastavení (Original) se 30 FPS, na střední nastavení (Normal) s 50 FPS (Ultra)
Při náročném hraní her se mobil také nijak výrazně nezahříval. Po delším hraní teplota vyšplhala na 42 °C, což není nijak moc. Mobil také nijak nepříjemně nepálil do rukou a chlazení výrobce vyřešil dobře.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Pod kapotou se v mobilu nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 500 mAh. Nejedná se o nijak převratnou kapacitu, ale procesor není nijak nadměrně nenažraný a výrobce velmi dobře odladil i prostředí. Celý den pracovního nasazení mobil vydrží. Méně náročný uživatel v klidu může vydržet i jeden a půl dne. Záleží jen na tom, jak intenzivně a s jakým nastavením jej budete používat.
Nebyl by to mobil od Xiaomi, kdyby neměl rychlé nabíjení. 120 W bleskové nabíjení z dražšího herního mobilu POCO F4 GT očekávat nelze, ale mobil umí rychlé 67 W drátové nabíjení. Tak výkonný nabíjecí adaptér najdete přímo v balení a z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabije za 42-46 minut (dle okolní teploty). S bezdrátovým nabíjením počítat nelze.
Jak vypadá aplikace pro focení a pořizování videí?
Xiaomi do všech svých mobilů nasazuje vlastní aplikace fotoaparátu. Ta nechybí ani v mobilech pod značkou POCO a je to jen dobře. Aplikace je na rozdíl od některé konkurence nádherně svižná, a to i s přepínáním mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem nebo digitálním zoomem. V aplikace je také nastavení automatického HDR, AI – pomoc umělé inteligence pro automatické nastavení barev, filtry i funkce Google Lens. Funkci od Googlu lze použít pro skenování QR kódů či předmětů pro vyhledávání v Googlu.
Níže v aplikaci najdeme také pruh všech potřebných režimů. Tam je PRO režim s manuálním nastavením parametrů, noční režim pro focení za špatného světla bez blesku, pořizování videa a portrétní režim s rozostřeným pozadím. Sílu rozostření lze také manuálně upravovat dle vašich potřeb. V kolonce „Další“ je i focení v maximálním 64 Mpx rozlišení, panorama, filmové efekty a další užitečné funkce. Jestli budete chtít nějakou z funkcí mít po ruce přímo v pruhu režimů, můžete v kolonce „Další“ klepnout nahoře na ikonu úprav a danou funkci přesunout.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
POCO F4 na svých zádech nese modul třech fotoaparátů. Ten hlavní má 64 Mpx rozlišení, světelnost f/1,79 a potěší přítomnost optické stabilizace obrazu (OIS). Ultraširokoúhlý fotoaparát má zorné pole 119°, 8 Mpx rozlišení a světelnost f/2,2. Poslední fotoaparát je dle očekávání zbytečný, protože má nepoužitelné 2 Mpx rozlišení a je pro makro.
Vzhledem k ceně si myslím, že hlavní i ultraširokoúhlý fotoaparát fotí moc pěkně. Pochválit musím především to, že u obou fotoaparátů je vlastně totožné barevné podání. Fotoaparáty si výborně poradí s automatickým HDR, protisvětlem a spokojený jsem byl s barevným podáním i ostrostí. Hezké jsou i detailnější makro snímky a v takovém případě můžete sáhnout po 2x digitálním zoomu, který je použitelný. Sáhnout lze až po 10x digitálním zoomu, ale tam již dochází k velkým ztrátám kvality.
U mobilů od Xiaomi se mi líbí, že u většiny modelů lze používat noční režim u všech fotoaparátů. V případě POCO F4 tedy můžete fotit v noci bez blesku hlavním i ultraširokoúhlým snímačem. Noční režim snímkům opravdu pomůže je hezky prosvítit a vyhladit digitální šum. I v režimu s 2x digitálním zoomem lze sáhnout po tomto režimu. Snímky na danou cenovku vypadají opět moc pěkně, i když je znát, že z hlavního fotoaparátu je kvalita snímků na vyšší úrovni.
Jak zadní fotoaparáty pořizují video?
Při pořizování videí zadními fotoaparáty v této cenové kategorii často nějak překvapen nejsem. Tento rok jsem testoval několik konkurenčních mobilů a často jsem se setkával s tím, že neumí stále pořizovat video v rozlišení 4K se 60 FPS (snímky za vteřinu). POCO F4 5G překvapilo a hlavním fotoaparátem lze natáčet video ve 4K se 30 nebo 60 FPS. Díky optické stabilizaci obrazu (OIS) je na velmi dobré i stabilizace a spokojen jsem byl s barevným podáním, detaily, rychlostí přeostřování i pořízeným zvukem. To mohu říci i o pořizování videí ultraširokoúhlým fotoaparátem, kdy se dle očekávání musíte spokojit s Full HD rozlišením se 30 FPS. Stabilizace je i u tohoto fotoaparátu velmi dobrá, a to nemá OIS.
Tak a co selfíčka na sociální sítě?
Výrobci selfie kamery v displeji stále zmenšují, ale stále si myslím, že jsou moc velké a nejraději bych je v displeji vůbec neviděl. Jen se zamyslete, jak by bylo krásné mít displej opravdu po celé čelní ploše mobilu bez rušivého průstřelu či výřezu kamery. POCO F4 5G má opravdu hodně malý průstřel, což vidím rád, ale obával jsem se kvality snímků pořízených touto kamerou.
Jak na tom tedy snímky jsou? I když je kamerka opravdu malá, tak na kvalitě snímků se to nijak neprojevuje. Má dostatečné rozlišení 20 Mpx se světelností f/2,45, hezké barvy, dostatek detailů a výborně funguje i portrétní režim s rozostřeným pozadím. S kvalitou kamery tedy budete určitě spokojeni a fotky bych se nestyděl sdílet klidně na sociální sítě. Pořizovat lze i video s rozlišením Full HD se 30 FPS.
Operační systém – známé prostředí
Když byl mobil POCO F4 5G představen, u zahraničních recenzentů jsem četl jen samé nářky, jak je prostředí systémů pomalé, zamrzá a má další problémy. V době psaní této recenze měl mobil operační systém Android 12 s bezpečnostními záplatami ze srpna 2022. Prostředí je upraveno také oblíbenou nadstavbou MIUI 13.0.7 Global. Na žádný z problémů jsem během celého testování nenarazil a jedná se o spolehlivý systém.
U mobilů Xiaomi je nadstavba MIUI velice populární, protože má zajímavé funkce, má časté aktualizace a výrobce se jí věnuje. U mobilů POCO jen prostředí trochu upravené a nefungují na něm třeba některá témata pro rozložení ikon 6×7 a další drobnosti. V nastavení si však můžete vybrat rozložení ikon na domovských obrazovkách 5×6, jak můžete vidět na screenshotech. Většina uživatelů je s tímto rozložením spokojena. Upravit lze i velikost ikon a k dispozici je i úprava menu aplikací (nabídka aplikací).
Na prostředí MIUI nemám rád jen tu spolehlivost a rychlost, ale i třeba funkci pro odstranění všech metadat z fotek během sdílení. Metadata jsou vlastně informace v každé pořízené fotografii, kde se nachází datum pořízení, model mobilu a může obsahovat i polohu pořízení. Při sdílení skrze galérii fotek od výrobce se nemusíte obávat, že by vás někdo po sdílení fotek na internet mohl vystopovat. Dostalo se i na funkci postranní lišty s oblíbenými aplikacemi, plovoucí okna aplikací, firemní režim, druhé prostředí systému a k dispozici je i funkce pro vyčištění reproduktoru. Čištění probíhá opravdu velmi nepříjemným zvukem o vysoké frekvenci.
Jelikož jsem opravdu velmi náročným uživatelem, musím u jakéhokoliv mobilu manuálně nastavovat automatické spouštění aplikací a vypínat u nich úsporu baterie. Díky tomu mi výborně fungují nejen notifikace z chatovacích aplikací a e-mailů, ale i neustálé připojení k VPN službám. Takové nastavení je u některých Android nadstaveb nepříjemně schované v nastavení, ale MIUI 13 to má hned pod ikonou dané aplikace. Stačí podržet prst třeba na ikoně Telegram/O aplikaci a povolit automatické spouštění a následně ve spořiči baterie vybrat „žádné omezení“.
Výrobci mohu vlastně po stránce systému vytknout jen některé předinstalované aplikace od Amazonu, Booking.com nebo Facebook. Naštěstí je možné tyto aplikace snadno úplně odinstalovat a Xiaomi umožňuje odinstalování také většiny aplikací od Googlu. Klidně můžete odinstalovat zcela zbytečnou aplikaci Google Meet (Duo) a další.
Konektivita – na vlně 5G a Wi-Fi 6
Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík se dvěma sloty pro nanoSIM karty. Ten neumožňuje vložení paměťové karty. Používat můžete na obou slotech všechna 5G nebo LTE pásma současně a s využíváním mobilního internetu budete spokojeni. Na mobilu výborně funguje i Wi-Fi hotspot a nechybí ani podpora 2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz Wi-Fi sítí. Poradí si tedy se všemi Wi-Fi routery, a to i s moderními Wi-Fi 6 sítěmi.
Horní část mobilu má infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Moc lidí o tom neví, ale má široké využití. Ovládat pomocí něj lze televizory, různé přehrávače, klimatizace, RGB žárovky a mnoho dalších zařízení. Během mého testování jsem jej zkoušel se starým televizorem Sony, ale i moderním televizorem LG a Samsung. Pro ovládání spotřebičů je v mobilu předinstalovaná aplikace Mi Ovladač, ale já využívám jiné aplikace z Obchodu Play, protože ty podporují daleko více zařízení. Stáhnout tedy můžete aplikace pro zapínání/vypínání jakékoliv aplikace, ovládání různých žárovek nebo i barevných RGB pásků.
Mobil podporuje všechny Google služby a má v sobě i NFC cívku, takže se můžete spolehnout i na bezkontaktní placení mobilem skrze službu Google Peněženka (kdysi Google Pay). Pro bezdrátová a chytrá zařízení výborně slouží Bluetooth 5.2 a pro mapové aplikace slouží systémy: GPS/A-GPS, Galileo, NavIC, QZSS, Glonass a Beidou.
Závěr – svého bratra rozdrtí
Osobně si myslí, že stanovená cena 10 990 Kč s DPH je rozumná a mobil má co nabídnout. Pochválit mu musím kvalitní fotoaparáty s OIS, stereo reproduktory, krásny OLED displej, vysoký výkon pro nejnáročnější mobilní hry současnosti, rychlé nabíjení a výbornou konektivitu.
Nemohu se ubránit porovnání s modelem POCO X4 GT, který je sice trochu levnější a má 144 Hz obnovovací frekvenci, ale displej je IPS. Většina lidí jistě asi v dnešní době ocení OLED displej s líbivějšími barvami a Always-On obrazovkou. Příplatek je minimální a já osobně bych šel rozhodně do POCO F4 5G.
POCO F4 5G mohu doporučit všem, co hledají spolehlivý mobil do 11 tisíc Kč, chtějí hezké fotky a slušný výkon. Odpustit mu však musíte pro někoho konzervativnější design, nemožnost používat paměťové karty a výrobce by měl konečně zapomenout i na zcela zbytečné 2 Mpx fotoaparáty.