Je Nothing OS čistý Android? Ne tak úplně a je to dobře!

Na test jsem obdržel mobil Nothing Phone (2a) a někteří čtenáři mají na něj celkem dost dotazů. Nejčastějším dotazem je operační systém mobilu. Má Android se všemi Google službami, ale má ho upravený vlastní nadstavbou Nothing OS. Prostředí tedy výrobce upravuje podle sebe, což je dle mého názoru jen dobře. Jak ale prostředí Nothing OS vypadá a funguje? Přináší nějaké užitečné funkce?

V době psaní článku měl mobil systém Android 14 s nadstavbou Nothing OS v2.5.4. Nadstavba má vlastní velice zajímavé widgety, které si můžete ve vybrané velikosti umístit na úvodní obrazovky. Vyhledávací lištu vespod displeje můžete vypnout, a to samé platí i o otravné obrazovce Google Zprávy. Ne každý výrobce to umožňuje.

Nothing OS jde vlastní cestou. Můžete používat běžné malé složky, ale i velké složky vypadající jako widgety. I bez jejich otevření můžete aplikace rychle spouštět, upravovat tvar složek a případě na náhled vložit třeba emotikon. Hned během startu si můžete i vybrat sadu ikon od Nothing, ale já si vybral ikony z čistého Androidu. Kdykoliv si sadu ikon můžete přepnout.

Někdo tvrdí, že Nothing OS je čistý Android, ale já s tím nesouhlasím. Je pravdou, že výrobce do mobilu předinstaloval minimum aplikací, ale prostředí opravdu upravil. Je to dobře, protože lišta z čistého Androidu je dle mého názoru jedním slovem hnusná. Výrobce má také vlastní obrazovku Always-On s možností umístit na ní vlastní widgety, v nastavení najdete úpravu funkce blikání na zádech mobilu, režim pro používání Apple AirPods, vylepšení citlivosti doteku displeje, možnost skládat vyzvánění se svým stylem blikání a různé úpravy, které jsou v čistém Androidu ošklivé.

Se systémem nemám žádné problémy a alespoň u Nothing Phone (2a) je nádherně rychlý. Vypínat lze i uspávání aplikací a jejich běh na pozadí funguje dobře. Jsem velice mile překvapen tím, že výrobce do systému nepředinstaloval aplikace od Mety, které běžně nejsou vidět. To dělá jen minimum výrobců. Neoficiální cestou jsem bez problémů z mobilu odinstaloval otravného Google Asistenta, Google Fotky, Google Disk a další aplikace od Googlu. Nijak se to negativně neprojevuje na funkčnosti systému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*