Výrobce Huawei netřeba představovat a spousta běžných uživatelů ho může znát díky mobilům nebo třeba chytrým hodinkám. Letos na náš trh přišel s trojicí vlajkových mobilů řady Huawei Pura 70 a jsem rád, že jsem mohl testovat Huawei Pura 70 Pro. Zaujmout se snaží svým designem, bleskovým nabíjením a výbornými fotoaparáty. Právě fotoaparáty jsou velkým lákadlem, protože v produktových materiálech výrobce láká na kvalitní zoom a ostré fotky objektů v pohybu. Jak se tedy Huawei Pura 70 Pro povedl?
Pozitiva:
- Konstrukční zpracování s IP68 a ergonomie
- Pěkný LTPO OLED displej
- Kvalitní stereo reproduktory
- Čtečka otisků pod displejem a bleskové odemykání obličejem
- Výdrž na jedno nabití
- Bleskové nabíjení mobilu
- Kvalita fotek a fyzická proměnlivá clona
- Kvalita pořízených videí
- Integrované editory fotek a videí v galérii
- Zorné pole přední kamery
- Příjemné prostředí systému s možností snadno nainstalovat Google služby
- Konektivita – DualSIM, infraport, USB-C Display Port
- Propojení mobilu s počítačem
Negativa:
- Sílu haptické odezvy nelze upravit
- Oficiálně nemá Google služby – instalace je velmi snadná
- Údajně na našem trhu nemá 5G, ale na problémy s konektivitou nenarazíte
Obsah prodejního balení
Jsem rád, že se Huawei nevydal trendem odstraňování nabíječek z prodejního balení. K mobilu Huawei Pura 70 Pro dostanete vydařený 100 W nabíjecí adaptér s USB-A a USB-C, nabíjecí/datový USB-C na USB-C kabel, plastový průhledný kryt na záda mobilu a sponu pro vysunutí nanoSIM šuplíku. Nic podstatného tedy nechybí.
Design a konstrukce – oblé tvary a IP68
Huawei vždy uměl udělat opravdu prémiové vlajkové mobily, a to ukazuje i u Huawei Pura 70 Pro. Celkové rozměry mobilu dle výrobce činí: 162,6 x 75,1 x 8,4 mm a váží 220 gramů. Potěší, že konstrukce má certifikaci zvýšené odolnosti IP68. Vydržet by měla ponoření do vody.
„IP68 znamená, že na základě určitých definovaných zkušebních podmínek je zařízení chráněno proti škodlivému vniknutí statické vody do hloubky až 2 metrů po dobu až 30 minut, přičemž rozdíl teplot mezi vodou a zařízením není větší než 5 °C.“ – stojí na stránkách výrobce
Na čelní ploše se nachází ochranné sklo 6,8palcového displeje. Sklo se mi líbí, protože má také zaoblené hrany. Ty přidávají na dobré ergonomii a pohodlnější používání dotykových gest systému. Někdo může potěšit, že výrobce na sklo již v továrně nalepil kvalitnější ochrannou fólii. Já jsem ji však odlepil. V displeji je malý průstřel se selfie kamerkou a nad displejem je pak elegantně integrovaný reproduktor pro hovory a multimédia.
Jsem rád, že se výrobce u tohoto modelu rozhodl nasadit oblé tvary. Díky tomu se mobil příjemně drží bez ochranného krytu i s ním. Rám mobilu je hliníkový a v mnou testovaném barevném provedení má lesklou povrchovou úpravu. Na horní části mobilu se nachází infraport pro ovládání domácích spotřebičů a zdířka mikrofonu. Levý bok mobilu je prázdný a na pravém jsou ideálně umístěna tlačítka regulace hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část mobilu v sobě ukrývá malý šuplík pro dvě nanoSIM karty, mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.
Huawei Pura 70 Pro je na našem trhu k dispozici ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testované bílé a černé. Mnou testované provedení se mi líbí a mobil působí elegantním dojmem. Vlastně jsem se setkával s názory, že se lidem mobil na produktových materiálech nelíbí, ale v reálu vypadá skvěle. Ze zad vystupuje modul se třemi fotoaparáty, přisvětlovacím bleskem a mikrofonem. Právě tento tvar modulu je na internetu poměrně dost diskutován. Zvolený tvar výborně zapadá do modelové řady Pura a u žádného jiného mobilu jsem ho prozatím neviděl. Výrobce tedy docílil toho, že podle modulů s fotoaparáty ihned poznáte, že dotyčný v ruce drží mobil od Huawei.
Displej – oblé hrany skla a vysoký jas
Výrobce do Huawei Pura 70 Pro nasadil velký 6,8palcový LTPO OLED displej s automatickou regulací obnovovací frekvence 1-120 Hz. V nastavení můžete automatickou regulaci vypnout a vybrat pevně 60 nebo 120 Hz. Panel má rozlišení 2844 × 1260 px a jemnost 460 ppi. Výrobce také udává vysoký maximální jas 2 500 nitů a na přímém slunci jsem problém s viditelností rozhodně neměl. Vlastně musím pochválit automatickou regulaci jasu. U většiny mobilů ji vypínám, protože její nastavení nevyhovuje mým požadavkům, ale u Huawei Pura 70 Pro funguje výborně.
Výrobce se chlubí, že LTPO OLED displej HUAWEI X-True™ podporuje HDR Vivid. Dle mého názoru se displej vážně povedl a v nastavení od výrobce je barevné podání krásně přirozené. V nastavení si můžete vybrat také režim živějších barev, vybrat více teplé nebo studené barvy a podrobněji do barev zasáhnout. Zvolit si můžete tmavý nebo světlý režim prostředí, upravit velikost prvků a textu v prostředí nebo nastavit rozlišení.
Rámečky displeje jsou opravdu minimální, díky čemuž mobil působí moderním dojmem. Ochranné sklo displeje není od Corning, ale výrobce se chlubí údajně velmi odolným tvrzeným sklem Kunlun. Displej není zakřivený, ale sklo po stranách mírně ano, což já osobně jen vítám. Nejde jen o levou a pravou stranu skla, ale o všechny, takže se mobil příjemně drží a příjemnější je používání ovládacích gest systému. Nebojte, strany displeje netrpí na nechtěné doteky.
Co Always-On? Tato funkce je velmi praktická a umí zobrazit datum, čas a příchozí oznámení z aplikací na „zhaslém“ černém displeji. Tato funkce je poslední roky u některých výrobců dost omezována. Huawei mezi ně naštěstí nepatří a tato funkce mi fungovala výborně. Měl jsem ji aktivní po celý den. Obrazovka tedy otravně nezhasínala, když mobil delší dobu ležel na stole a upozornění na oznámení fungovalo výborně. Do obrazovky můžete umístit i libovolnou fotku.
Zvuk, nahrávání hovorů a haptická odezva
Huawei Pura 70 Pro nabízí dva stereo reproduktory, a to nad displejem a vespod mobilu. Ten nad displejem slouží také pro hovory. Kvalita hovorů byla vysoká a mobil má funkci pro redukci šumu z okolí. Ta se během hovorů snaží odstranit zvuk jedoucích aut, ruch hromadné dopravy atd. Nevím zda se mi to jen zdálo, ale funkce zřejmě zvýraznila hlas druhé strany. Funguje tedy dobře, a to jak u hovorů přes mobilního operátora, ale z mých zkušeností i během hovorů přes aplikaci Telegram.
Oba reproduktory se opravdu snaží, jsou dostatečně hlasité a spokojen jsem byl i s jejich přednesem. Samozřejmě od malých reproduktorů v mobilech nelze očekávat nějaký dokonalý výsledek, ale reproduktory se snaží i o basy. Hodnotím je tedy pozitivně.
Lagislativa EU sice nadále umožňuje nahrávání jakýchkoliv hovorů, ale je vždy nutně jasně dát druhé straně vědět, že hovor bude nahráván. Některé systémy v mobilech blokují aplikace třetíách stran pro nahrávání hovorů nebo mají upozornění v češtině s otravným sdělením o nahrávání. Do mobilů Huawei bylo před lety možné neoficiálně nainstalovat malý APK soubor a funkce nahrávání hovorů byla odblokována. Vyzkoušel jsem to i na Huawei Pura 70 Pro a stále tato funkce funguje výborně. Druhá strana není systémem upozorněna. Tím ale samozřejmě nikoho nenabádám k porušování legislativ.
Bylo celkem obtížné dohledat, jakou verzi Bluetooth mobil vlastně nabízí. Výrobce to nemá ani ve specifikacích na svých webových stránkách. Podle aplikace AIDA64 má mobil Bluetooth 5.2. Nejedná se tedy o nejnovější verzi, ale neměl jsem žádný problém s chytrými hodinkami, sluchátky nebo reproduktory od různých výrobců. Podporovány jsou kodeky: AAC, SBC, LDAC a L2HC. Na kodeky AptX musíte zapomenout, protože mobil nemá technologie od Qualcommu. Je to škoda, ale tyto kodeky nemá ani řada konkurenčních mobilů např. ty jablečné.
Jednu dobu byl u mobilů Huawei problém s DAC převodníky a sluchátkovými zesilovači připojenými do USB-C. Výrobce na tom výrazně zapracoval a s Huawei Pura 70 Pro jsem používal jak DAC převodník, tak sluchátkový zesilovač se službou Tidal. Vše fungovalo naprosto ukázkově a podporována je vysoká kvalita drátového poslechu 96 kHz. Audiofilové tedy budou spokojeni.
Mobil v sobě samozřejmě má vibrační motorky a používat můžete nejen běžné vibrace, ale také slušnou haptiku. Po prvotním startu mobilu byla haptika vypnutá a musel jsem ji tedy zapnout v: Nastavení telefonu, Zvuky a vibrace, Další nastavení. Haptika funguje bez problémů, ale chybí mi nějaká možnost nastavit její sílu. S tou přednastavenou výrobcem jsem spokojený, ale někdo by si mohl chtít sílu upravit podle sebe.
Odemykání mobilu a zabezpečení
Pod displejem mobilu se nachází optická čtečka otisků prstů. Její umístění je vhodné a snadno jsem na čtečku dosáhl oběma palci. Odemykat prstem tedy snadno budou moci také leváci. Odemykání je velmi rychlé a spolehlivé.
V displeji se nachází běžná selfie kamera a mobil tedy nemá pokročilé řešení pro odemykání obličejem. Odemykání mobilu obličejem funguje spolehlivě a bleskově i za velmi špatných světelných podmínek. V nastavení si můžete naskenovat i svůj alternativní vzhled např. s vousy. Funkci ale můžete použít také k tomu, že naskenujete obličej někoho blízkého, který bude mít do vašeho mobilu přístup.
Mobil podporuje také tzv. „Inteligenční odemykání“. Pokud máte třeba hodinky značky Huawei spárované se svým mobilem, nebudete muset zadávat PIN nebo biometrické ověření. Mobil totiž budete vědět, že ho zrovna držíte v ruce s hodinkami na zápěstí.
Pokud potřebujete nějaké bezpečnostní funkce, systém mobilu je nabízí. Zamykat můžete vybrané aplikace a šifrovat pro vás důležité soubory. Mobil v horní výsuvné liště má také možnost zapnout „Super soukromý režim“. Slouží k omezení přístupu k fotoaparátům, mikrofonu, polohy GNSS, Bluetooth a Wi-Fi. V mobilu je také stará známá funkce PrivateSpace pro oddělený prostor s aplikacemi a daty. Je opět uzamčen a bez vašeho ověření se do něj nikdo nedostane.
Zajímavá gesta a ovládání máváním nad displejem
V systému mobilu se nachází praktická gesta. Díky nim můžete používat různé funkce a já osobně nejvíce využíval pořizování screenshotů poklepáním kloubem na displej a občas gesta nad displejem. Tyto funkce najdete v: Nastavení telefonu, Funkce usnadnění, Zkratky a gesta. K dispozici je rychlé spuštění fotoaparátu tlačítkem hlasitosti, trojím poklepáním kloubu prstu vytvořit screenshot, dvojím poklepáním zaznamenat dění obrazovky do videa, probuzení zvednutím mobilu nebo poklepáním na displej, ztlumení a přijímání hovorů.
Huawei před lety lákal na gesta nad displejem, díky kterým můžete mobil ovládat v případě špinavých rukou. Stačí jen nad displejem mávat rukou. Dnes tuto funkci mají i další výrobci, ale u těch tato funkce nefunguje úplně ideálně a Huawei je v tomto ohledu králem. Výborně funguje také funkce, která rozpozná, že displej máte na dohled a udrží ho rozsvícený. Nad displejem je možné jednoduchými mávnutími posouvat stránkami v prohlížeči, Instagramem a v dalších aplikací. Lze pořídit také screenshot.
Co znamená „Chytré skenování“? Tuto funkci jsem ještě u žádného jiného výrobce neviděl a umožní bleskové skenování QR kódů. Stačí rychle poklepat na záda mobilu, být na domovské obrazovce systému a dojde mna pozadí k naskenování QR kódu. Funguje to výborně a pokud často skenujete QR, mohla by se vám tato funkce líbit.
Jak je na tom výkon?
Výrobce Huawei se musel poprat s vývojem vlastních čipů, a to bez používání různých západních technologií. Je neuvěřitelné, jak rychle pokročil a dnes tu v Huawei Pura 70 Pro máme dvanáctijádrový procesor HiSilicon Kirin 9010. Bohužel stále nebyl vyroben 4 nm procem, což je od čipů Qualcommu letos běžné. Vyroben byl starším 7 nm výrobním procesem, ale vadí to opravdu někomu? Dále mobil nabízí 12 GB RAM LPDDR5X a 512 GB interní úložiště UFS 3.1.
Kirin 9010 tedy není nejmodernější a ani nejvýkonnější, ale výrobci se přesto povedlo nemožné, a to výborně vše kolem odladit. Na mobilu jsem používal nejnáročnější současné aplikace bez sebemenšího problému či záseku, používal multitasking a samozřejmě používal hromadu aplikací běžících na pozadí. Vše bylo bleskové a spolehlivé.
Co ale mobilní hry? No, tady mobil rozhodně nekraluje, ale náročné tituly: Fortnite, Zenless Zone Zero, Genshin Impact, Arena Breakout, PUBG, Fall Guys nebo Call of Duty: Mobile si zahrajete bez záseku. Fortnite si zahrajete na vysoké nastavení se stabilními 30 FPS. Nemohl jsem si v současné době zahrát jen Call of Duty: Warzone Mobile, protože procesor není ze stran vývojářů podporován. Připojovat bez problémů můžete také různé gamepady pro hraní mobilních her a vyzkoušel jsem také cloudové hraní PC a Xbox her ve službách Boosteroid a Xbox Cloud Gaming. Také nenastal žádný problém a u gamepadu v nastavení Bluetooth je jen třeba povolit vstup.
Bude mi výkon tedy stačit? Já žádný problém neměl ani s opravdu velmi náročným používáním mobilu. Netrpěl ani na nějaké opravdu nadměrné zahřívání a chlazení výrobce zvládl. Najdou se na trhu výkonnější mobily? Ano, to rozhodně, ale pokud nepotřebujete hrát Call of Duty: Warzone Mobile nebo Fortnite se 60 FPS, asi vám procesor vůbec vadit nebude. On ale procesor Kirin 9010 má své výhody, a to v o poznání nižší spotřebu energie akumulátoru (baterie).
Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení
Uvnitř Huawei Pura 70 Pro je ukryt akumulátor o kapacitě 5 050 mAh. To je dnes běžná kapacita, ale právě již zmíněný procesor je šetrnější ke spotřebě. Já výdrž hodnotím dost nerad, protože každý máme jiné potřeby, ale výdrž je lepší než u mobilů s procesorem od Qualcommu. Celý pracovní den s mobilem vydržíte a pokud jste méně nároční, klidně vydržíte jeden a půl dne. Lidé na internetu se však chlubí i dvoudenní výdrží na jedno nabití. Záleží tedy jen na vašem používání a v nastavení baterie je možné používat různé úsporné režimy a mít přehled o spotřebě.
Již v začátku recenze jsem Huawei chválil za přiložený nabíjecí adaptér. Design je stále stejný, ale na horní části adaptéru si můžete vybrat, zda chcete vaše zařízení nabíjet skrze USB-C nebo starší velký USB-A konektor. V prodejním balení najdete ještě originální nabíjecí/datový USB-C na USB-C kabel. Adaptér nemá nějaká omezení a lze ho používat s notebooky Huawei MateBook, ale funguje i s jinými notebooky, powerbankami a dalšími zařízeními.
Mobil podporuje 100 W drátové nabíjení a procenta nabití stoupají rychle. Z úplného vybití do 50 % se akumulátor nabije za 15 minut a do 100 % pak za přibližně 33 minut. Podporováno je také 80 W bezdrátové nabíjení Huawei SuperCharge. Pokud chcete využívat maximální výkon bezdrátového nabíjení, musíte si obstarat nabíječku s tímto nabíjením. Bohužel se na našem trhu alespoň prozatím neprodává, ale lze ji objednat ze zahraničí. Když bude třeba, můžete nabíjet druhý mobil nebo jiné zařízení 20 W bezdrátovým reverzním nabíjením. To jsem využíval s chytrými hodinkami Huawei Watch 4 Pro. Funkční je i drátové reverzní nabíjení. V nastavení můžete zapnout nebo vypnout chytré nabíjení, který se naučí časy vašeho nabíjení a podle toho bude systém regulovat výkon. Já tuto funkci vypnul. Dále v nastavení je informace o kondici akumulátoru nebo nastavit limity nabíjení na vybraných procentech.
Jak se povedla aplikace pro focení a pořizování videa?
Pokud již nějaký mobil Huawei máte, budete v aplikaci jako doma. Výrobce ji však trochu upravil a pochválit musím přívětivé uživatelské prostředí a dostatečně velké prvky. Vše je ihned po ruce. Nechybí funkce AI, pohyblivé snímky známé i z jiných mobilů a režimy XMAGE. Nejedná se o obyčejné filtry, ale o pokročilé nastavení barevného podání fotek. V nastavení lze zvolit poměr stran, ovládání spouště zvukem, zachycení úsměvů a doporučuji zapnout „Vylepšit obrázky“. Takové fotky jsou kvalitnější. V případě videa lze vybrat rozlišení a snímkovou frekvenci.
V pruhu režimů najdeme všechna potřebná tlačítka, a to pro přepínání mezi fotoaparáty, 10x digitální zoom a tahem po tlačítkách využívat až 100x digitální zoom. K dispozici jsou také výborné režimy. Nechybí žádný podstatný a dost z nich nahrazuje skvělá pomoc AI. Nemusíte pak využívat Super makro, clonu a další. Velmi vydařený je PRO režim s manuálním nastavením parametrů a možností pořizovat snímky ve formátech: JPG, JPG-L a surové RAW. Spokojený jsem byl i s panoramatem nebo skenováním dokumentů. Pokud to opravdu potřebujete, můžete fotit 50 Mpx snímky.
Novinkou aplikace je schované spodní menu. Palcem ho vysunete a ihned po ruce máte již zmíněné XMAGE režimy, poměr stran, blesk, mřížku nebo třeba filtry. Ocení to především praváci a já tak rychle přepínal režimy barev XIMAGE. V případě videí v menu najdeme rozlišení, snímkovou frekvenci a další funkce podstatné pro pořizování videa. Nabídka se tedy mění dle zvoleného režimu.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Strašně rád vzpomínám na mobily Huawei P30 Pro a Huawei P40 Pro. Jednalo se o výborné mobily s kvalitními fotoaparáty. Po delší době jsem se vrhl do testování mobilu Huawei a byl jsem zvědav, zda stále patří do žebříčku těch nejlepších fotomobilů. Mobil rozhodně nezklamal a dle mého názoru do žebříčku nejlepších fotomobilů současnosti patří. Výborně ovládá zoom, a to i digitální nebo focení objektů v pohybu. Je vidět, že výrobce dost zapracoval také na post-processingu a pokud nafotíte více snímků za sebou, jejich kvalita bude zpracována na pozadí. Za pár vteřin tedy bude jejich kvalita výrazně vyšší. Strašně rád vidím také fyzickou proměnlivou clonu, díky které je rozostření u hlavního fotoaparátu takové líbivější a přirozenější.
- Více informací a ukázky fotek pořízených mobilem
- Hlavní fotoaparát má 50 Mpx rozlišení, optickou stabilizaci obrazu (OIS) a potěší fyzická proměnlivá clona f/1,4~f/4,0.
- Druhý fotoaparát je teleobjektiv s 3,5x optickým zoomem, 48 Mpx rozlišením, OIS a clonou f/2,1.
- Poslední je již dle očekávání ultraširokoúhlý s rozlišením 12,5 Mpx a clonou f/2,2.
Jak umí zadní fotoaparáty pořizovat video?
Huawei Pura 70 Pro všemi svými fotoaparáty a v digitálním zoomu umožňuje pořizovat video ve 4K se 60 FPS. Dnes se vlajkové modely již chlubí 8K rozlišením se 30 FPS, ale to prozatím nemá nějaké využití. Pořízená videa jsou z fotoaparátů kvalitní, mají hezké barvy jako fotografie a lze u nich využívat XMAGE barevné režimy. Výborně funguje také sledování objektu v pohybu a dalšími funkcemi na něj třeba zoomovat, a to ve Full HD se 60 FPS. Natáčení videí můžete zahájit mávnutím ruky, videa mají dostatek detailů a skvěle funguje i optická stabilizace obrazu (OIS). S pořízeným audiem jsem také velmi spokojený a teleobjektiv pak dobře poslouží pro makro video.
Přední kamerka
V displeji se nachází průstřel s malou 13 Mpx kamerou s clonou f/2,4. Během focení můžete třemi tlačítky manuálně měnit zorné pole. Výrobce nespecifikuje maximální zorné pole, ale na poměry selfie kamer je nadprůměrně široké. Do záběru se tedy dostanete s krajinkou za vámi nebo skvěle poslouží pro skupinová selfie. Aplikace umí zorné pole měnit také automaticky, a to dle detekování scény. Využívat lze také různé filtry, otravné zkrášlovací režimy nebo portrétní režim. Kvalita snímků je velmi slušná a jsem s nimi spokojený. Kamera umí pořídit i video ve 4K se 60 FPS.
Operační systém – Google služby nejsou problém
Společnost Huawei již před lety přišla o pro náš trh podstatné Google služby. V mobilu se nachází systém EMUI 14.2, který je postaven na AOSP operačního systému Android. V podrobných informacích lze dohledat, že využito je jádro Android 12, ale to není podstatné. Je to jako u Wear OS hodinek a výrobce jen vzal svobodný software AOSP a překopal ho k obrazu svému. Povedlo se mu to výborně a uživatelské prostředí EMUI vypadá pěkně, je přeloženo do češtiny a má fajn funkce.
Pokud někdo již kdysi měl mobil od Huawei, tak prostředí je stále stejně přívětivé. Vše funguje nádherně svižně a v mobilu již jsou AI funkce. Na našem trhu jich tolik není, ale v galérii fotek se nachází vydařený editor fotek a videí. Rychle můžete odstranit vybraný objekt z fotky nebo sestříhat video. Prostředí umožňuje měnit také velikost složek na domovských obrazovkách a spouštět aplikace i bez nutnosti danou složku otevřít.
A co aplikace? To byl před pár lety obrovský problém, ale dnes je situace zcela jiná. Po vybalení mobilu z krabičky nebudete v mobilu mít Obchod Play, ale obchod Huawei AppGallery. Tam jsou již i některé české banky a vlastně se obsah služby lepší. Právě v AppGallery nebo na webové stránce můžete stáhnout aplikaci Gbox a mít tak k dispozici bez nějakého dalšího složitého nastavování Obchod Play, Google Fotky, Google Disk, Google Kalendář, jakoukoliv banku a vlastně všechny důležité aplikace. Spouštět je lze v rámci Gbox, čímž dojde ke spouštění v sandboxu. Já Gbox však používal pouze jako Obchod Play a po stažení aplikace jsem prstem klepnul pouze na „Instalovat“. Ikona nainstalované aplikace se nacházela ihned na jedné z domovských obrazovek a bez problémů těmto aplikacím fungoval chod oznámení. Spouštěla se tedy z běžného prostředí mobilu, nikoliv z Gboxu. Je to velice jednoduché a vlastně nějaké další obchody s aplikacemi nebudete potřebovat.
- Jak do mobilů Huawei Pura 70 nainstalovat Obchod Play?
- Chybí novým mobilům Huawei aplikace? Co Google služby?
Konektivita – vlastně nic nechybí
Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík pro dvě fyzické nanoSIM karty. Podporována je také funkce eSIM a obě možnosti jsem intenzivně testoval. Zahraniční verze mobilu údajně podporují 5G, ale na našem trhu jen 4G/LTE. Během testování nápis „5G“ v rohu displeje vidět sice nebyl, ale i v místě bez LTE mi svítilo LTE+ a mobilní internet fungoval krásně. Vedle Pura 70 Pro jsem měl mobil se SIM s totožným operátorem a připojením na 5G. Rychlost internetu byla totožná. Že by se mobil připojoval k našemu 5G? Nic takového výrobce nepotvrdil a jedná se pouze o mé spekulace, ale dle mého názoru kvůli sankcím nesmí používat značení 5G, ale připojuje se ke stejným frekvencím. Ono totiž v Evropě skutečné „5G“ jako takové neexistuje a jedná se pouze o takové „lepší LTE“.
Mobilní internet tedy fungoval výborně. Užíval jsem si ho nejen ve městech, ale i opravdu zapadlých vesničkách a sdílel ho do dalších zařízeních skrze Wi-Fi 5 nebo Wi-Fi 4 hotspot. Podporovány jsou také sítě Wi-Fi 6, Wi-Fi 5 a Wi-Fi 4. S žádným Wi-Fi routerem nebyl problém a citlivost antén mobilu je příkladná. Podporován je také bezdrátový přenos obrazu do televizorů a jiných zařízení, používání tiskáren a další známé funkce.
Co placení? V mobilu není možné používat platební službu Google Peněženka, přesto jsem placení denně využíval bez omezování. Stačí si stáhnout mobilní aplikaci Curve, uložit do ní platební kartu vaší karty a můžete začít platit. Curve totiž poslouží jako most a částka bude následně účtována z vaší bankovní karty. Přímo v AppGallery se nachází také aplikace Raiffeisenbank a aplikace RaiPay umožňující platby.
Před lety jsem na omezení v Huawei narážel i u USB-C. Kvůli sankcím nefungoval ideálně USB-C Display Port, což není žádný problém. Testoval jsem to s monitory a brýlemi pro zrcadlení obrazu z mobilu. DAC převodníky nebo sluchátkové zesilovače skrze USB-C fungují také výborně.
Horní část mobilu na sobě nese malou černou tečku, což je infraport. Využívat ho můžete pro ovládání různých spotřebičů např. TV nebo klimatice. Testoval jsem ho na novějších i starších televizorech a funguje bez problémů. Výrobce k tomu má vlastní aplikaci, ale využívat lze i stažené aplikace z Obchodu Play.
Výrobce udává podporu všech důležitých družic: americké GPS/A-GPS, evropské Galileo, čínské Beidou, japonské QZSS, ruský Glonass nebo NavIC. Pro náš trh jsou nejdůležitější Galileo a GPS/A-GPS.
- Podrobnější článek: Huawei Pura 70 Pro – má v konektivitě nějaká omezení?
Propojení mobilu s počítačem a jinými zařízeními
V mobilu se nachází funkce Huawei Share pro bleskové sdílení nejen souborů, ale také úzké propojení mobilu s počítačem. Pokud máte notebook Huawei, stačí naskenovat NFC cívku v nálepce nebo v touchpadu a jen propojení povolit. Případně je možné mobil propojit i bez toho. Funguje to velmi spolehlivě a budete moci používat obrazovku mobilu na svém počítači, rychle přesouvat soubory z mobilu nebo do něj a další běžné funkce. Propojení funguje výborně.
Závěr recenze – povedl se a mám ho rád, ale dokonalý není
Nastal čas se dostat do finále této recenze. Kdo pozorně četl, mohl sledovat, že jsem mobil především chválil. Dokonalý však není, i když v mém osobním žebříčku oblíbených mobilů roku 2024 nachází Huawei Pura 70 Pro své místo. Jedná se o působivý kousek s netradičním tvarem zadního modulu. Není to tedy žádná tuctovka a chválím za kvalitní konstrukční zpracování s dobrou ergonomií. Mobil zaujme také pěkným LTPO OLED displejem s vysokým jasem a zaoblenými stranami tvrzeného skla. Kvalitní jsou také stereo reproduktory, čtečka otisků prstů je rychlá a spokojený jsem byl i se 100 W drátovým nabíjením a výdrží na jedno nabití.
Co fotky? Během testovávání jsem si focení užíval. Rozhodně patří do žebříčku mezi nejlepší fotomobily současnosti. Výborné snímky pořizuje s optickým i digitálním zoomem a objekty v pohybu. Rád vidím fyzicky proměnlivou clonu, protože snímky mají takové přirozenější rozostření za objekty. Pořízeným videím také nemám co vytknout, i když někdo by mohl chtít dnes stále moc nevyužitelné 8K rozlišení. Dlouho jsem nebyl překvapený z přední kamery, ale ta v Huawei Pura 70 Pro má nejen na poměry přední kamerky kvalitní snímky, ale nadprůměrné zorné pole. To bych od tak malé kamery neočekával.
Huawei Pura 70 Pro oficiálně v systému nemá Google služby. Abych byl upřímný, vyhovuje mi to a klidně bych to tak měl i u jiných výrobců. On totiž Google výrobcům diktuje a nutí je nasazovat jeho aplikace. Běžný uživatel si takové aplikace neodinstaluje, ale naštěstí existuje neoficiální řešení a já je odinstalovávám z každého mobilu. Nechávám si v mobilech zkrátka jen to, co opravdu využiji. Od Googlu si ponechávám spíše jen Obchod Play, který je možné snadno nainstalovat i do Huawei mobilu. Vlastně celé prostředí systému je bleskové a můžete se na něj spolehnout. Vše je také hezky přehledné a má příjemné funkce. V doinstalovaných aplikací nebyl problém ani s oznámeními nebo chodem aplikací na pozadí.
Mile překvapen jsem z konektivity, protože i v tomto ohledu musel výrobce bojovat. Papírově mobil 5G na našem trhu nemá, ale nejspíš se připojuje ke stejným frekvencím, jako kdyby ho oficiálně podporoval. S mobilním internetem jsem byl velmi spokojený, denně jsem platil přes NFC, chválím za USB-C Display Port a infraport fungoval také ukázkově.
Kolem procesoru kolovalo na internetu poměrně dost komentářů, protože výrobce našel vlastní řešení a procesor je jeho výroby. Překvapivě má 12 jader, ale je vyroben starším výrobním procesem. Není nejvýkonnější, ale systém je výborně odladěný, vše je rychlé a výkon postačuje pro náročné používání se všemi aplikacemi. Zahrajete si i náročné hry, ale Fortnite třeba nejde se 60 FPS a Warzony nejsou podporovány. Většině lidem to však asi vůbec nevadí a výkon jim zcela postačí.
Doporučil bych Huawei Pura 70 Pro? Samozřejmě se každý musí rozhodnout sám, zda si tento mobil pořídit. Mému srdci přirostl a mám ho rád. Má mnoho pozitiv, ale Google služby si musíte doinstalovat sami. Je to snadné, ale někomu to samozřejmě vadit může. Já osobně bych chtěl manuální úpravu haptické odezvy a některým uživatelům bude chybět Google Peněženka. Ta totiž nefunguje ani s nainstalováním Obchodu Play. Rýpalům pak může chybět také pořizování 8K video. Ano, některé konkurenční mobily ho mají, ale vážně tak vysoké rozlišení videí v dnešní době potřebujete? To už je na vás. Většina lidí doma 8K televizor asi zatím nemá.
Pokud jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky a hledáte kvalitní mobil s výbornými fotoaparáty, rozhodně bych Huawei Pura 70 Pro mohl doporučit. Rád vidím, že výrobci se daří se osamostatnit a jsem strašně zvědavý, co přinese příští model.