Už nějakou dobu se na našem trhu prodává mobil Realme 8, který však nenabízí podporu sítí páté generace (5G). To může být některým uživatelům jedno, ale pokud plánujete mít mobil nějaký ten rok, tak časem vás může absence 5G zamrzet. Proto výrobce přispěchal s variantou Realme 8 5G, která podporuje všechna 5G pásma na našem trhu, a také nabízí více paměti RAM. Pro někoho se tedy může jednat o vhodnější volbu. Mobil se dále snaží zaujmout displejem s 90 Hz obnovovací frekvencí, svižným operačním systémem a NFC pro využívání bezkontaktních plateb. V době psaní recenze se mobil prodával ve variantě 4/64 GB za 5 499 Kč a 6/128 GB za 6 499 Kč.
Co najdu v balení?
Prodejní balení mobilů Realme mám rád, protože v nich najdete vždy něco navíc. K mobilu Realme 8 5G výrobce přibalil metrový USB-C nabíjecí/datový kabel, nabíjecí adaptér s výkonem 18W a pochválit jej musím také za silikonový ochranný kryt. Dále v balení najdete pochopitelně i sponu pro vysunutí šuplíku se sloty a různé návody.
Design a konstrukce – hezčí, než vybavenější bratr
Realme 8 5G je dostupný ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testované černé (Supersonic Black) a také modré (Supersonic Blue). Mobil tradičně nabízí hezky oblé tvary, takže skvěle padne do ruky a problém jsem neměl ani se psaní jednou rukou, s čímž však malé ruce mohou mít problémy, jak je v dnešní době zcela běžné. Celkové rozměry mobilu činí 162,5 x 74,8 x 8,5 mm a váha se zastavila na snesitelných 185 gramech. Mobil se tedy bez problémů nosí i v kapsách.
Většinu čelní plochy pokrývá sklo 6,5palcového displeje. Ten nabízí minimalizaci rámečků a mobil tak působí moderním dojmem. V levém rohu displeje se však umístil průstřel selfie kamerky, který není tak malý, jako u vybavenějšího modelu Realme 8 Pro, ale jeho velikost mi nijak nevadila. Nad displejem pak najdete mřížku reproduktoru pro hovory.
Rám mobilu je z bytelného plastu a v jeho levém boku najdete ukrytý dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSD kartu. Některé uživatele tedy rozhodně může potěšit, že lze používat funkci dualSIM a paměťovou kartu současně, což velká část konkurence neumí. Na stejném boku však najdete také tlačítka pro regulaci hlasitosti, jako tomu bylo u loňského modelu Realme 7 5G. Na jejich umístění si rychle zvyknete, ale přeci jen bych je viděl raději na pravém boku. Na tom se však nachází zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů, na kterou palcem snadno dosáhnete. Spodní část mobilu pak nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, oboustranný nabíjecí konektor USB-C, mikrofon a hlasitý reproduktor.
Záda mobilu na první pohled vypadají, jako kdyby byla ze skla. Jedná se však o výbornou imitaci a ve skutečnosti je zadní kryt plastový. V mnou testovaném provedení se na světle hezky leskne, což přidává na elegantním dojmu. Na zádech najdete také modul tří fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. Ano, ve skutečnosti se jedná o tři fotoaparáty, nikoliv o čtyři, jak se na první pohled může zdát. Ve čtvrtém kroužku se totiž nachází jen nápis „AI“ a pravděpodobně se pod ním ukrývají potřebné senzory.
Jak tedy hodnotím design mobilu? Mohu jej hodnotit jen kladně a dle mého názoru je hezčí, než vybavenější model Realme 8 Pro, ale to bude nejspíš tím, že nemá takové mezery mezi fotoaparáty. Modul fotoaparátů je tedy daleko hezčí, ale na druhou stranu „pročkový“ model o poznání lépe fotí.
Displej a zvuk – 90 Hz obnovovací frekvence
Realme 8 5G nabízí 6,5palcový displej s Full HD+ rozlišením (2 400 x 1080 px), 405 PPI a svítivostí 600 nitů. OLED displej, jako u dražšího modelu Realme 8 Pro však nečekejte. Výrobce tedy nasadil IPS panel, který je však kvalitní a dokonce nabízí 90 Hz obnovovací frekvenci, což v této cenové kategorii stále není úplně běžné. Prostředí mobilu je tedy díky tomu krásně svižné. Výrobci musím také pochválit již nalepenou ochrannou fólii na displeji již z výroby. Tu však lze v případě potřeby snadno odlepit.
Displeji musím pochválit hezké barevné podání a v nastavení si můžete vybrat, zda chcete sytější barvy. Nechybí pak tradičně také vylepšení barevného podání, díky funkci OSIE. Příkladné jsou pak i pozorovací úhly a velice dobrá je i viditelnost na přímém slunci, tu však trošku kazí nalepená ochranná fólie. K displeji tedy nemám výtky a je jen škoda, že výrobce nenasadil notifikační diodu, ale ta zmizela i u mobilů konkurence. Místo ní jsem používal upozornění bleskem (více o funkci).
A jak je na tom hlasitý reproduktor? No, ten ničím neohromí, ale ani nezklame. Je jednoduše průměrný a odpovídá tedy ceně mobilu. Potěšit však může 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. FM rádio však bohužel chybí, ale to dnes bude postrádat jen málokdo.
Odemykání mobilu – tak se mi to líbí
Jak jsem tu již zmiňoval, čtečka otisků prstů se tentokrát přestěhovala na pravý bok mobilu, a to přímo do zamykacího tlačítka. Dle mého názoru se jedná o nejlepší možné umístění, které je přirozené a snadno na čtečku dosáhnu palcem. Celé tlačítko se navíc nijak neviklá a drží pevně na svém místě, což o konkurenci ne vždy lze říci. Samotné odemykání mobilu je krásně rychlé a čtečka fungovala alespoň během mého testování spolehlivě.
Pochopitelně si můžete nastavit také odemykání obličejem, to funguje skrze selfie kamerku v průstřelu displeje. Odemykání je také rychle a spolehlivě často funguje i za horších světelných podmínek, ale já osobně raději sáhl po spolehlivější a bezpečnější čtečce otisků.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
V útrobách mobilu se ukrývá osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 700 s maximálním taktem 2,2 GHz. Je celkem zvláštní, že výrobce zvolil zrovna tento procesor, protože loňský model nabízel procesor o fous výkonnější, ale zas na druhou stranu nenabízel 6 GB RAM, jako letošní model. K dispozici je však i varianta se 4 GB RAM. Když se však podívám na cenu mobilu, je procesor naprosto dostačující. Pro data, aplikace a hry pak je přítomné 64 GB nebo 128 GB interní úložiště (UFS 2.1) s možností rozšíření paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 1 TB. Myslím si, že nižší varianta dnes již nemá moc smysl a raději bych si připlatil za variantu s 6 GB RAM a 128 GB úložištěm.
A jak je na tom tedy mobil s výkonem? Stačí pro všechny běžné aplikace a díky 6 GB RAM si můžete užít také více spuštěných aplikací v multitaskingu. V kombinaci s 90 Hz obnovovací frekvencí displeje je také používání všech aplikací krásně rychlé. Pokud si však plánujete zahrát Fortnite, tak máte smůlu, protože vývojáři hry tento procesor nepodporují. PUBG Mobile, Call of Duty: Mobile a všechny ostatní hry si však bez problémů zahrajete na vysoké grafické nastavení, jak bych od této cenové kategorie také očekával.
V mobilu se nachází také akumulátor se slušnou kapacitou 5000 mAh. Ten zajistí energii pro celý pracovní den, ale často mi vydržel i jeden a půl dne až dva celé dny bez hraní her. Záleží však hodně na tom, jak mobil budete využívat.
K nabíjení mobilu pak slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a výrobce naštěstí nasadil také rychlé 18W nabíjení. Někteří výrobci v této cenové kategorii stále nasazují 10W nabíjení, takže je na tom Realme o něco lépe. Je ale pravdou, že loňský model nabízel nabíjení s výkonem 30W. 18W nabíjecí adaptér najdete přímo v balení a pomocí něj mobil nabijete za přibližně 2 hodiny a 15 minut.
Aplikace pro focení
V mobilu se nachází již tradiční aplikace pro focení. Té nechybí nic podstatné a její ovládání je svižné. Nechybí režim HDR (funguje i automaticky), pomoc umělé inteligence (AI), kterou doporučuji nepoužívat, protože často přesaturovává barvy snímků. Dále jsou k dispozici filtry a podrobnější nastavení aplikace. Níže v aplikaci najdete tlačítko pro zkrášlení pleti, tlačítko pro digitální zoom a také malé tlačítko funkce Google Lens. Pod těmito tlačítky se nachází také pruh důležitých režimů, kde nechybí noční režim, focení v maximálním rozlišení 48 Mpx, panorama, Pro režim pro nastavení parametrů, skener textu, časosběr a další.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Realme 8 5G na svých zádech nabízí modul, který vypadá, že nabízí čtyři fotoaparáty. Ve skutečnosti však nabízí „jen“ tři. Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 48 Mpx se světelností f/1.8. Zbylé dva fotoaparáty jsou spíše do počtu, protože slouží pro focení makra v nízkém 2 Mpx rozlišení a poslední fotoaparát je černobílý a slouží pro focení portrétů. Stará se tedy o rozostření pozadí. Mobil pochopitelně nefotí v maximálním rozlišení, tedy pokud to sami nechcete. V defaultním nastavení fotí v rozlišení 12 Mpx. V aplikaci fotoaparátu se však nabízí i režim pro focení v maximálním 48 Mpx rozlišení.
A jak je na tom kvalita snímků? K mému překvapení jsou snímky slušné a nabízí hezké barevné podání, které není přesaturované, jako u loňských modelů. Nechybí ani detaily a skvěle si poradí i při focení makro snímků. Za horších světelných podmínek se pochopitelně vytrácí detaily, ale snímky jsou však vzhledem k ceně i tak na dobré úrovni. Myslím si, že od této cenové kategorie nemůžete očekávat zázraky, ale zklamání rozhodně nebudete.
Snímky nafocené mobilem Realme 8 5G
Natáčení videí
Realme 8 5G umí natáčet v maximálním rozlišení Full HD (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je tedy škoda, že neumí již natáčet ve 4K rozlišení, což mobily i v této cenové kategorii již často umí. Na druhou stranu Full HD rozlišení většině lidem stačí a kvalita videí patří rozhodně k těm lepším v této cenové kategorii. Videím nechybí věrohodné barevné podání, detaily a překvapen jsem byl i z elektronické stabilizace, která odvádí celkem dobrou práci. Během natáčení videí můžete také digitálně zoomovat.
Focení selfies
Pro focení „selfíček“ pak slouží 16 Mpx kamerka v průstřelu displeje se světelností f/2.1. Ta je také velice dobrá a dovolím si říci, že fotí i o něco lépe, než u dražšího modelu Realme 8 Pro. Využít můžete režimu zkrášlení pro zahlazení nedostatku pleti, filtry a také portrétní režim s rozostřeným pozadím. Myslím si, že asi každý bude s kvalitou fotek spokojený.
Operační systém – jedenáctka na palubě
V mobilu Realme 8 5G najdete operační systém Android 11, který během mého testování obdržel větší aktualizaci. Je tedy vidět, že výrobce se věnuje i tomuto dostupnému modelu, což vidím rád. Systému musím opravdu moc pochválit jeho plynulost, vše je krásně svižné a spolehlivě fungují i notifikace (upozornění z aplikací). Systém Android 11 je už tradičně upraven nadstavbou Realme UI 2.0. Jedná se o hezkou nadstavbu, která nevypadá jen dobře graficky, ale také dobře funguje. Líbí se mi, že prostředí si můžete podrobněji personalizovat, když dlouze podržíte prst na ploše. Upravit si můžete pochopitelně tapetu, ale také ikonky, velikost popisků pod ikonkami, rozvržení ikon (sloupce/řádky), widgety atd.
V mobilu najdete také vydařený přehrávač videí a filmů. Bez problémů jsem tedy přehrával stažené filmy a seriály. Dále je k dispozici aplikace Správce telefonu, kde si můžete vyčistit úložiště mobilu, kontrolovat oprávnění aplikací či provést diagnostiku celého mobilu. Hráče může potěšit také funkce, kdy při hraní her můžete zleva vysunout panel, ve kterém můžete zakázat všechny příchozí notifikace a jinak si nastavení telefonu přizpůsobit, aby bylo hraní komfortnější.
Konektivita – dlouhý slot
Jak už název mobilu napovídá, Realme 8 5G nechybí všechna 5G i LTE pásma, takže s připojením k mobilním sítím nebudete mít problém. Pochválit musím především dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu. Použít tedy můžete funkci dualSIM i paměťovou kartu současně. Připojit se pak můžete také ke standardu 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím.
A co placení? Mobil má naštěstí NFC a během mého testování jsem využíval bezkontaktních plateb skrze funkci Google Pay. S bezdrátovými sluchátky jsem také nenarazil na problém, a to díky Bluetooth 5.1. Pro mapy a navigace pak slouží systémy: GPS, A-GPS, QZSS, GLONASS a dokonce i evropské Galileo.
Závěr – minimum nedostatků
V závěru to vypadá, že mobil vypadá vážně povedeně. Nechybí mu hezký design, 90 Hz rychlý displej, svižný operační systém Android 11 a slušný hlavní fotoaparát. Potěšit pak může štědrá porce 6 GB RAM a do budoucna podpora sítí 5G. Pochválit pak musím dodávaný silikonový kryt a nalepenou ochrannou fólii na displeji.
Je škoda, že mobil nemá rychlejší nabíjení, jako loňský model. Na druhou stranu asi nelze mít 18W výrobci za zlé, protože se i dnes najde konkurence s 10W nabíjením. Zamrzí spíše nemožnost natáčet videa ve 4K a nemožnost si zahrát hru Fortnite. Výrobce také mohl nasadit třeba 5 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát, namísto zcela zbytečných dvou fotoaparátů pro makro a rozostřené pozadí.
Pokud vám však nezáleží na podpoře sítí 5G, tak rozhodně můžete zvážit model Realme 8 Pro. Ten lépe fotí, má ultraširokoúhlý fotoaparát, podporuje 50W rychlé nabíjení a umí natáčet ve 4K rozlišení. Zahrajete si na něm dokonce i Fortnite. Jeho cena je však jinde.
Pozitiva:
- Silikonový kryt v balení
- Nalepená ochranná fólie na displeji již z výroby
- Hezký design a kvalitní konstrukce
- Hezký displej s 90 Hz frekvencí
- Spolehlivá čtečka otisků na boku mobilu
- 6 GB RAM
- Slušný hlavní fotoaparát
- Svižný Android 11
- Podpora 5G
- Rozumná cena
Negativa:
- Nezahrajete si Fortnite
- Zbylé dva fotoaparáty jsou spíše do počtu
- Neumí natáčet videa ve 4K
- Loňský model měl rychlejší nabíjení