Nokia X30 v ČR konečně dostává Android 13. Vyplatilo se čekání?

Finská společnost HMD Global před lety lákala na rychlé a pravidelné aktualizace systému Android v mobilech značky Nokia. Žádný vlajkový model výrobce již roky bohužel neukázal a soustředí se na střední a nižší třídu. Aktuálně je nejvyšším modelem Nokia X30, a i nový odolný model Nokia XR21. Vlajky to sice nejsou, ale asi každý by očekával, že tyto dva modely budou dostávat aktualizace velice rychle. Nový model XR21 již s Androidem 13 přichází do prodeje, ale u modelu X30 se na novou verzi systému čekalo opravdu dlouho…

Poslední dva roky vůbec nerozumím tomu, jak společnost HMD Global aktualizace vydává. Android 13 již měsíce mají totiž nižší modely Nokia XR20, Nokia X20, Nokia X10, a dokonce i některé levnější. Nokia X30 na našem trhu začíná aktualizaci dostávat až poslední dny. Že by výrobce vydával aktualizace nejdříve na známější modely, které používá více uživatelů? Je to možné, ale přeci jen bych očekával nový systém dříve u nejvyššího modelu.

 

Dost bylo rýpaní. Co se vylepšilo?

Už jsem ani nedoufal, ale můj testovací kus z české distribuce konečně dostal velkou aktualizaci na Android 13. Sláva! Po dokončené aktualizace na Android 13 doporučuji ještě přejít do nastavení telefonu a vyhledat další aktualizace, protože si mobil stáhl ještě nové bezpečnostní záplaty. Doporučuji případně vyhledat a stáhnout i dostupné aktualizace systémobých aplikací v Obchodě Play. To v Obchodě Play najdete v: ikona vpravo nahoře/Správa aplikací a zařízení/Všechny aplikace…

Přináší aktualizace nějaké výrazné změny? Nokia X30 měla vážně dobře nakročeno, protože mobil přináší zvýšenou odolnost, kvalitní fotoaparát s OIS i 90 Hz OLED displej. Zážitek však trochu kazilo pár chybiček, které výrobce opravdu dlouho ladil. Řekl bych, že se mu to povedlo a hned po aktualizování jsem pozoroval výrazné zrychlení systému. Rychlejší je nejen spouštění aplikací a brouzdání systémem, ale konečně je rychlejší i odemykání. Alespoň můj kus má výrazně spolehlivější čtečku otisků prstů. Vylepšen byl i běh aplikací na pozadí, kterým vypnete úsporný režim a povolíte jim tedy neomezený běh. Výrazně lépe mi funguje i instalování aplikací do odděleného prostředí (sandboxu) skrze aplikaci Shelter. Konečně je možné lépe deaktivovat systémové Google aplikace, některé dokonce již lze odinstalovat a je možné jim zcela zakázat přístup k mobilním datům i Wi-Fi.

Řekl bych, že výrobci se aktualizace vážně povedla a Nokia X30 se ihned mnohem lépe používá. Mobil je svižný, spolehlivý, opraveny jsou známé chyby a dostupné jsou i nové funkce Androidu 13. Novinek moc není, ale jsou příjemné. Lepší je tedy zabezpečení a přístup nových aplikací k oprávněním systému. Lépe funguje i správa běhu aplikací na pozadí v: Nastavení telefonu/Baterie/Správce pozadí aplikace. Aktuálně spuštěné aplikace na pozadí můžete vidět i po vysunutí horní lišty systému a tam bude ikona s čísly. Po rozkliknutí tlačítka můžete aplikace ukončovat. Líbí se mi, že čistý Android 13 nabízí možnost rychlého resetu Wi-Fi ihned v seznamu sítí, a to vpravo nahoře. Tato funkce se může hodit, když si doma různě nastavujete routery.

 

Odpustíte výrobci dlouhé čekání?

Již začátkem článku jsem do výrobce rýpal, že se na Android 13 čekalo dlouho. Je to pravda a zamrzí to především všechny, co mají mobily značky Nokia rádi. Přeci jen se jedná o výrobce, který před lety na rychlost a pravidelnost aktualizací lákal. Je ale pravdou, že drtivá většina uživatelů aktualizace vůbec neřeší a žiji jen v bublině technologických fanoušků. Naštěstí aktualizace mobil výrazně vylepšila a pokud model Nokia X30 vlastníte, rozhodně aktualizujte. Jen pevně doufám, že výrobce řešil nějaký problém, proto aktualizaci nevydal dříve a nyní budou aktualizace rychlejší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*