Finové z HMD Global se u svých smartphonů snaží a tento rok byla nižší třída doplněna o modely Nokia 4.2 a Nokia 3.2. V této recenzi jsem se podíval na vyšší model, který se snaží zaujmout krásným designem, kompaktními rozměry, displejem s minimalizací rámečků, dvojicí fotoaparátů na zádech, blikajícím tlačítkem a čistým Androidem One. V době mého testování se Nokia 4.2 prodávala za cenu kolem 4 900 Kč.
Obsah balení – nic překvapivého
Jak už to u mobilů zapadajících do nižší třídy bývá, tak v prodejním balení Nokie 4.2 se nic nadstandardního nenachází. Po rozbalení krabičky tedy najdete pouze mobil, originální nabíjecí 1A adaptér, nabíjecí/datový microUSB kabel a sponu pro vysunutí slotu pro dvě nanoSIM a microSD karty. Dále najdete jen a pouze návody. Je celkem škoda, že se v balení nenachází alespoň gumový ochranný kryt.
Design a konstrukce – tak tohle se vážně povedlo
Nokia 4.2 se na našem trhu prodává v elegantním černém provedení. Na některých zahraničních trzích si můžete všimnout také růžové barevné varianty, ale ta se na náš trh pravděpodobně nedostane. Je to opravdu velká škoda, protože ve svém okolí znám poměrně dost slečen vyhledávajících právě růžové mobily.
Zaujmout se snaží mimo jiné také na dnešní dobu kompaktními rozměry, které činí 148.95 × 71.30 × 8.39 mm a svou 161 gramovou váhou. Pochválit musím tedy i ergonomii celé konstrukce. Za vše mohou krásně oblé tvary, díky kterým dokonale padne do ruky. Dovolím si tvrdit, že psaní zpráv jednou rukou nebude dělat problém ani uživatelům s menší rukou.
Čelní plochu mobilu okupuje po hranách mírně zaoblené 2.5D ochranné sklo, které chrání 5,71palcový displej. Na horní části displeje se nachází miniaturní kapkovitý výřez se selfie kamerkou, nad kterou najdete pouze elegantně ukrytou mřížku reproduktoru pro hovory. Kam se poděla notifikační dioda? Ta byla nahrazena lepším řešením v podobě tlačítka, ale o tom se budu rozepisovat níže…
Rámeček kolem mobilu je z plastu, ale působí kvalitním dojmem a během mého denního používání jsem na něm nezaznamenal žádné oděrky či jiné poškození. Pochválit musím také jeho lesklý povrch, což přidává na dražším dojmu a ladí tak s lesklými skleněnými zády.
Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a mikrofon. Levý bok mobilu v sobě ukrývá slot pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD paměťovou kartu. Najdete zde také tlačítko pro vyvolání asistenta Google a pravý bok na sobě tradičně nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Na spodní části se nachází mikrofon, nabíjecí konektor microUSB a hlasitý reproduktor.
Konečně se dostávám k zádům mobilu. Celý zadní kryt je ze skla, což přidává na dražším dojmu. Jedná se o 2.5D sklo a hrany jsou tedy mírně zaoblené tak, aby sklo dokonale zapadalo do plastového vnějšího rámečku. Na zádech se nachází dvojice opravdu velmi mírně vystupujícího modulu dvojice fotoaparátů s LED bleskem, čtečka otisků prstů a logo výrobce s logem Androidu One.
Co vše umí dvojice tlačítek na bocích mobilu?
Na levém i pravém boku Nokie 4.2 se nachází tlačítka. Začnu ale tím užitečnějším, kterým je tlačítko na pravém boku. Jedná se o zamykací tlačítko, ale to v sobě ukrývá bílou diodu. Toto řešení tedy efektivně nahradí notifikační diodu nad displejem a musím jej jen chválit. Signalizace zmeškaných hovorů a jiných notifikací z aplikací je vidět daleko lépe než s tradiční diodou. Pevně doufám, že takového tlačítka se dočkáme již u všech mobilů značky Nokia. Škoda, že nebylo nasazeno již u Nokie 8.1…
Levé tlačítko slouží k rychlému vyvolání Google Asistenta, ale ten v naší krajině bohužel nefunguje. Můžete si však přepnout mobil do angličtiny a Asistenta si užívat v angličtině. To ale téměř nikdo využívat nebude a v ČR či SK můžete využívat Google Now. Po stisknutí tlačítka se tedy zobrazí dobře známá obrazovka Googlu, kde můžete vyhledávat psaním, ale také hlasem. Nastavit si můžete aktivaci hlasových povelů větou „Ok, Google“, kterou můžete vyslovit hned po stisknutí tlačítka a vyhledávat.
Myslím si, že toto tlačítko se na Nokii 4.2 vůbec nacházet nemuselo a je poměrně zbytečné. Možná někdo jej využije, ale já osobně bych ocenil si funkci tlačítka konfigurovat tak, aby jej bylo možné využívat ve hrách, vyvolávat díky němu svítilnu či jiné funkce. Celé tlačítko je také možné vypnout v Nastavení/Systém/Gesta/Tlačítko Asistent Google.
Displej – minimalizace rámečků s kapkovitým výřezem
Na čelní ploše Nokie 4.2 se nachází 2.5D ochranné sklo 5,71“ (palcového) displeje s HD+ (1520 x 720 px). Jedná se o LCD IPS panel s protáhlým poměrem stran 19:9. Nabízí tedy minimalizaci rámečků kolem displeje, která se opravdu vydařila a nabízí pouze miniaturní kapkovitý výřez.
IPS panel má vzhledem k ceně velice pěkné podání barev a vyvážení bílé si můžete libovolně nastavit v nastavení, a to mohou někteří ocenit. Jas displeje je také dostatečný a s viditelností na přímém slunci jsem neměl problémy. Automatická regulace funguje také bez problémů.
V nastavení obrazovky se nachází také funkce ambientního displeje, která při přijetí nové notifikace zobrazí čas, datum a notifikace i na zamčeném displeji. Bez přerušení funguje jen během nabíjení, jak je u IPS displejů zvykem. K dispozici je také noční režim pro šetření očí během používání ve večerních hodinách a intenzitu teploty barev si lze libovolně nastavit. Nechybí ani nastavení velikosti písma a prvků v prostředí.
Odemykání mobilu – otisk prstu nebo obličej
Nokia 4.2 na zádech nese čtečku otisků prstů. Samotné umístění chválím a nahmatal jsem ji spolehlivě již v kapse. Nastavil jsem si především oba ukazováčky, ale nastavit si můžete maximálně až pět prstů, což je zcela dostačující. K dispozici je také mé oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty s notifikaci tahem prstu po čtečce.
Se spolehlivostí čtečky jsem byl během mého testování opravdu spokojený a nestalo se, že by se mobil po přiložení prstu odmítal odemknout. Mile překvapen jsem byl také spolehlivým odemykáním s mokrými prsty, což u čteček v této cenové kategorii není úplně běžné.
Výrobce se na svých propagačních materiálech také chlubí tím, že Nokii 4.2 lze odemykat obličejem. Tuto funkci jsem si také zkoušel a prvotní nastavení je poměrně rychlé a obličej je zaznamenán bez problémů. Bohužel samotné odemykání mi vůbec nefungovalo… Chyba tedy může být v softwaru a výrobce ji opraví jednou z aktualizací, nebo jsem jednoduše moc ošklivý. 😀 Beztak kvůli rychlosti a bezpečnosti je lepší využívat čtečky otisků.
Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití
Uvnitř Nokie 4.2 tepe osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 439 s taktem 2x 2,0 GHz + 6x 1,45 GHz. O výkon se dále starají paměti 3 GB RAM a grafický čip Adreno 505. K dispozici je 32 GB interní úložiště a paměť lze rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 400 GB. Na některých trzích se také údajně prodává varianta se 2 GB RAM a 16 GB úložištěm, ale ta se u nás neprodává.
Vzhledem k ceně si myslím, že je výkon adekvátní. Je průměrný, ale výrobci se podařilo výborně optimalizovat systém a hardware tak, že i náročnější aplikace se spouští rychle a bez problémů bylo možné přehrávat i film ve FullHD z USB flash disku (OTG). Vyzkoušel jsem také hraní her, kdy PUBG Mobile a Shadowgun: Legends bylo možné pohodlně hrát na střední grafické nastavení. U Shadowgunu je také hratelné vysoké nastavení se 60 FPS (snímky za vteřinu). Výkon je tedy dostatečný na běžné pracovní nasazení, sociální sítě, přehrávání filmů a i nějaké to hraní her.
Pod skleněným krytem se nachází akumulátor s kapacitou 3000 mAh. Jedná se o průměrnou kapacitu, která nijak nepřekvapí a je škoda, že nepřekvapí ani samotná výdrž na jedno nabití. Běžný pracovní den bez hraní her vydrží bez problémů a na konci dne jsem běžně vyšel ještě se 20 procenty k dobru. Při náročnějším používání se hraním her či maximálním jasem displeje procenta pochopitelně padala rychleji. Když jsem neměl moc času a mobil využíval jen občas na odepisování na Messengeru, Threemě, prohlédl si fotky na Instagramu a občas něco vyfotil, tak jsem i vydržel dva dny na jedno nabití. Záleží jen na tom, jak budete Nokii 4.2 používat. Přiklonil bych se však k tomu, že se jedná spíše o jednodenní mobil s průměrnou výdrží.
Nabíjecí konektor se nachází na spodní části mobilu. Ano, bohužel se jedná o staré známé microUSB a je škoda, že výrobce nenasadil oboustranný konektor USB-C. Nemám mu to ale za zlé, protože konkurence v této cenové kategorii takřka USB-C také nenabízí… Co se týče rychlosti nabíjení týče, tak to není žádná sláva a originálním 1A adaptérem se akumulátor z úplného vybití do 100% nabije za přibližně 3 hodiny. Nabíjení tedy rychlejší být mohlo, ale pokud mobil z pravidla nabíjíte v noci, tak pomalejší nabíjení řešit nebudete.
Fotoaparáty – milé překvapení
Aplikace fotoaparátu je tradičně přehledná a nechybí ji všechny užitečné funkce. Vlevo nahoře se nachází ikonka menu aplikace, kde se nachází povolení focení v surovém formátu RAW, rozlišení pořízených fotek či videa a další nastavení. V horní části aplikace se dále nachází rychlé nastavení HDR (funguje automaticky), časovač a nastavení blesku.
Spodní část nabízí ikonku pro otevření dalšího menu, kde se nachází focení ve čtverci 1:1, pořizování časosběrných videí, panorama a funkce Google Lens. Nejčastěji však pravděpodobně budete využívat funkce nacházející se na spodní části aplikace a lze je přepínat tahem prstu. Vybrat si můžete mezi klasickým režimem pro focení či natáčení videa, Profi režimem s manuálním nastavením parametrů a také bokeh efektu, kdy si můžete manuálně upravit rozostřené pozadí.
Focení zadními fotoaparáty
Hlavní snímač nabízí rozlišení 13 Mpx se světelností f/2.2 a vypomáhá mu druhý 2 Mpx snímač s totožnou světelností. Druhý snímač se pravděpodobně stará o hloubku ostrosti, což oceníte především při pořizování portrétních snímků (bokeh).
Nokia 4.2 se rozhodně nebude ucházet o fotomobil roku, jak již cena napovídá. Za dobrých světelných podmínek však umí pořídit hezké snímky, kterým nechybí ostrost a vzhledem k ceně i dobré barevné podání. Skvěle také funguje automatické HDR a ostření prstem funguje také dobře. Hezké jsou tedy i makro snímky a automatika si výborně poradí i s protisvětlem, což se rozhodně může hodit. S upadajícím světlem však upadá i kvalita snímků. Je znát digitální šum a výrazný úpadek ostrosti.
Jelikož mobily Nokia nabízí čistý systém, tak je možné i experimentovat. Podařilo se mi neoficiální cestou nainstalovat aplikaci Google Camera, kdy se kvalita snímků za horších světelných podmínek výrazně zlepšila. Instalace této aplikace je velice snadná, zařízení nijak nepoškodí a její instalací neztratíte záruku. Více v samostatném článku.
Natáčení videí zadními fotoaparáty:
Videa lze zadním snímačem pořizovat v maximálním rozlišení FullHD (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je také nižší HD rozlišení (720p) se 30 FPS. Během pořizování videa lze fotit a zvuk zaznamenává dvojice mikrofonů na horní a spodní části mobilu. Kvalita pořízených videí není vůbec špatná, ale stabilizace není nijak úchvatná, ale to nelze u mobilu za takovou cenu ani očekávat. Pokud však nejste nároční a budete pořizovat videa za dobrých světelných podmínek, tak můžete být spokojeni.
Jak je na tom selfie kamerka?
Čelní kamerka nabízí rozlišení 8 Mpx se světelností f/2.0. V maximálním rozlišení lze fotit selfie v poměru stran 4:3 a k dispozici je také poměr stran 16:9 s rozlišením 6 Mpx. Video pak lze pořídit v maximálním rozlišení FullHD se 30 snímky za vteřinu.
Kvalita čelní kamerky odpovídá ceně a myslím si, že většině uživatelům bude stačit. Snímky bych se rozhodně nestyděl vystavit na Instagram. Lze využívat automatického HDR, časovače, režimu vylepšení pro zahlazení nedostatku pleti a velice dobře funguje portrétní režim s rozostřeným pozadím (bokeh efektem). I během pořizování snímků čelní kamerkou však můžete využít i již zmíněné Google Camery, která umí ze selfie kamerky vytáhnout více než aplikace od výrobce.
Operační systém – čistý Android One
Nokia 4.2 v sobě ukrývá operační systém Android 9.0 Pie. Jedná se o čistý systém, který je tradičně zapojen do programu Android One. Dostává tedy pravidelné aktualizace operačního systému po dobu dvou let a bezpečnostních záplat po dobu až tří let. Dočká se tedy i chystaného Androidu Q.
Systém mi po celou dobu mého testování fungoval nádherně svižně a nezaznamenal jsem žádné zamrzání či samovolné restartování systému. Systém tedy není nijak upravován a nemá zbytečné předinstalované aplikace od výrobce, což mam u čistého Androidu rád. Dále si myslím, že Android všichni moc dobře znají a nemá tedy smysl jej zdlouhavě popisovat.
Konektivita – Pochvala za slot!
Opravdu velkou pochvalu si Nokia 4.2 odnáší za sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu. Sloty jsou od sebe oddělené, což znamená, že lze využívat DualSIM a paměťovou kartu současně. Oba SIM sloty umí všechna LTE pásma a s mobilním internetem tedy nenarazíte na problém. Připojit se lze také k 2,4 GHz Wi-Fi sítím (802.11 b/g/n) a vážně nechápu, proč tento model nepodporuje také 5 GHz Wi-Fi sítě. Většině uživatelům to však bude úplně jedno, protože 5 GHz sítě téměř nikdo nepoužívá.
Pokud hledáte mobil, který by uměl bezkontaktní platby, tak to jste na správném místě a s Nokií 4.2 lze bez problémů platit pomocí NFC. Podporuje také úsporné Bluetooth 4.2 a všechny potřebné navigační systémy: GPS, A-GPS, GLONASS a BeiDou. Během testování jsem hrával hru Pokémon Go a nalezení polohy bylo okamžité a problém nenastal ani s udržením polohy na mapě.
Zvuk – jack a FM rádio
Vzhledem k ceně by však nikdo neočekával dech beroucí přednes hlasitého reproduktoru. Ten se nachází na spodní části mobilu a jeho hlasitost je na skvělé úrovni. Vyzvánění hovorů, upomínek či budíků rozhodně nepřeslechnete. Co se týče zvuku, tak se snaží i o nějaký ten náznak basů, ale nejedná se o nic nadprůměrného. Potěší však 3,5 mm audio jack konektor na horní části mobilu, který je kvalitní a s mými dražšími sluchátky SONY podával výborný výkon. Záleží však hodně na zvolených sluchátkách. Někoho může potěšit také FM rádio.
Závěr – obhájí si svou cenovku?
Z Nokie 4.2 mam opravdu dobrý pocit a vyzdvihnout ji musím elegantní design s výborným zpracováním. Menší ruce mohou ocenit výbornou ergonomii, díky zmenšeným rámečkům kolem displeje a zaobleným hranám. Hezká podívaná je také na displej, který má naštěstí jen malý kapkovitý výřez. Za dobrého světla umí optika zadních fotoaparátů pořídit slušné snímky a blikající tlačítko upozorňující na notifikace jsem si doslova zamiloval. Třešničkou na dortu je pak slot pro dulSIM a microSD.
Je cena adekvátní? Nokia 4.2 si v řadě komentářů a zahraničních recenzí odnesla kritiku za svou nastavenou cenu. V době mého testování se prodávala za cenu kolem 4 900 Kč včetně DPH. Dle mého názoru je cena přiměřená, protože konkurence často nemá NFC (ehm, Xiaomi), tak kvalitní zpracování, čistý a pravidelně aktualizovaný Android a blikající tlačítko nemá zatím nikdo z konkurence. Díky zeštíhlování rámečků displeje konkurence diody často ani nemá, nebo jsou tak malé, že jejich signalizace není téměř vidět.
Pokud tedy hledáte hezký mobil, který je také dobře vybavený a nabízí spolehlivý operační systém v čisté podobě, umožňuje bezkontaktní platby a nestojí moc peněz, tak mohu Nokii 4.2 doporučit. Musíte však oželet 5 GHz Wi-Fi sítě a překousnout pomalejší nabíjení. Rýpnout si také musím do bočního tlačítka na levé straně, protože bych si jej rád nastavit dle svých potřeb.
Co se mi líbí?
- Elegantní design a výborná ergonomie
- Blikající zamykací tlačítko
- Čistý systém Android One
- Slot pro dvě nanoSIM a microSD současně
- Hezký displej s malým výřezem
- Slušné snímky za dobrého světla
- Přiměřená cena
Co se mi nelíbí?
- Boční Google tlačítko nelze přenastavit…
- Nabíjení mohlo být rychlejší
- Nepodporuje 5 GHz Wi-Fi
- Prozatím nefunkční odemykání obličejem, ale to jistě vyřeší aktualizace
Docela se mě tahle Nokia líbí, ale asi vyhraje Motorola One (levnější, více RAM, rychlejší CPU. Jen nemá VoLTE. Je otázka jak foťák, ale…)
Mobilní telefon 5,9″ IPS 1520 × 720, procesor Qualcomm Snapdragon 625 8jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 64 GB, Micro SDXC až 256 GB, zadní fotoaparát 13 Mpx + 2 Mpx, přední fotoaparát 8 Mpx, GPS, Glonass, NFC, LTE, Jack (3,5mm) a USB-C, čtečka otisků, dual SIM + karta, neblokovaný, rychlé nabíjení, baterie 3000 mAh, Android 8.1 Oreo