Nokia 2.3 – Základ s čistým Androidem pod 3 tisíce Kč (RECENZE)

Finská společnost HMD Global každý rok na náš trh uvádí základní mobily s čistým Androidem. Letos si můžete zakoupit mobil Nokia 2.3, který útočí 6,2palcovým displejem s minimalizací rámečků, dvoudenní výdrží na jedno nabití, odemykání obličejem i dvěma zadními fotoaparáty. V době psaní recenze se cena pohybovala kolem 2 900 Kč s DPH.

 

Obsah balení – jen základ

  • Nokia 2.3
  • 2A nabíjecí adaptér
  • MicroUSB nabíjecí/datový kabel
  • Spona pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – bytelný plasťák

Na oficiálních stránkách Nokie si můžete všimnout, že Nokia 2.3 je ve třech barevných provedeních, a to v zelené (modrozelené), šedé (uhlově černé) a pískové. Na našem trhu jsem ji však našel jen v mnou testovaném šedém a zeleném provedení. Celkové rozměry mobilu činí 157,69 × 75,41 × 8,68 mm a váha se zastavila na 183 gramech.

Mobil v ruce působí opravdu bytelným dojmem, což rozhodně chválím. Dokonce jsem měl i k porovnání mobily Alcatel a Xiaomi ze stejné cenové kategorie, kdy Nokia 2.3 svým zpracováním jednoznačně působila bytelněji.

Čelní plochu okupuje větší 6,2palcový IPS displej s minimalizací rámečků, díky kterému mobil vypadá moderně. S ovládáním jsem neměl žádné problémy, ale menší ruce se psaním jednou rukou budou mít problémy, jak je dnes běžné. Nad displejem najdete elegantně ukrytou mřížku reproduktoru pro hovory a pod displejem je pak jen logo výrobce.

 

Celý zadní kryt je z pevného plastu, který ani při silnějším stisku nijak nevrže. Kryt přesahuje i do boků mobilu, kde se na horní části nachází 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Levý bok v sobě ukrývá triple slot pro dvě nanoSIM karty a microSD kartu odděleně, což mohu jen pochválit. Na tom samém boku najdete také tlačítko pro spuštění Google Asistenta, které je dle mého názoru zcela zbytečné a je velká škoda, že k němu nelze přiřadit jinou funkci. Pravý bok pak tradičně nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část pak nabízí mikrofon, nabíjecí konektor microUSB a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu pak nabízí vroubkovaný povrch, díky kterému se mobil lépe drží a neklouže z ruky. Na zádech najdete okolí dvou fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem. Dále na zádech najdete jen a pouze logo výrobce.

 

 

 

Displej – minimalizace rámečků

Nokia 2.3 nabízí 6,2palcový IPS displej s HD+ rozlišením. Displej je moderní a nabízí minimalizaci rámečků. Nechybí ani automatická regulaci jasu a dobrá čitelnost na přímém slunci. Příkladné jsou i pozorovací úhly a pochválit musím i věrohodné barevné podání. Výrobce musím pochválit za to, že v nastavení displeje si lze manuálně upravit teplotu barev.

V nastavení displeje najdete také noční režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách. Dále je k dispozici tmavý motiv prostředí a velikost písma i prvků v prostředí.

 

 

 

Odemykání mobilu – bohužel bez čtečky

Nokii 2.3 lze odemykat pouze obličejem a zadáním pinu. Tedy za předpokladu, že máte nastavený pin. Pokud jej nastavený nemáte, tak stačí jen probudit displej a odemknout mobil tahem prstu. Odemykání obličejem za dobrých světelných podmínek funguje dobře, ale je velká škoda, že výrobce úplně zapomněl na čtečku otisků prstů. Za horších světelných podmínek totiž obličejem mobil neodemknete.

 

 

 

Zvuk – průměrný hudebník

Hlasitý reproduktor najdete na spodní části mobilu. Od mobilu za cenu pod 3 tisíc Kč nemůže očekávat dech beroucího hudebníka. Reproduktor se však snaží a při vyzvánění jej rozhodně nepřeslechnete. Při maximálním navýšení hlasitosti se však kvalita vytrácí, jak jsem očekával. Reproduktor jednoduše odpovídá ceně.

Horní část mobilu pak nabízí kvalitní 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Někteří uživatelé také mohou ocenit přítomnost FM rádia, které po připojení sluchátek můžete bez problémů využívat i z reproduktoru.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon mobilu Nokia 2.3 se stará čtyřjádrový procesor MediaTek Helio A22 (12 nm) s maximálním taktem 2,0 GHz. K dispozici jsou také 2 GB paměti RAM a 32 GB interní úložiště. Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 512 GB.

Testy v AnTuTu Benchmark, GeekBench 5 a AndroBench

Od mobilu za tři tisíce pochopitelně nemůžete očekávat herní stroj. Výkon jednoduše odpovídá ceně a dostačuje pro všechny běžné aplikace. Méně náročné hry si bez problémů zahrajete. Během mého testování jsem vyzkoušel také o něco náročnější tituly PUBG Mobile, Call of Duty Mobile a Shadowgun War Games. Ty bylo možné hrát na nižší grafické nastavení.

Pod zadním krytem mobilu se nachází akumulátor s kapacitou 4000 mAh. To je slušná kapacita, která zajistí až dvoudenní výdrž na jedno nabití. Záleží však jen na tom, jak mobil budete používat. Pokud budete hrát hry, tak procenta baterie budou mizet logicky rychleji.

K nabíjení pak slouží starý dobrý microUSB konektor a v balení najdete 2A nabíjecí adaptér. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabil za přibližně dvě hodiny.

 

 

 

Fotoaplikace

Nokia 2.3 nabízí době známou aplikaci fotoaparátu HMD Camera. Ta je u tohoto modelu opravdu jednoduchá a důležité režimy najdete nad spouští fotoaparátu. Nechybí portrétní režim, panorama či časosběr. Vlevo nahoře se nachází ikona pro přechod do menu, kde najdete také režim hloubky. Všem snímkům pořízeným tímto režimem lze manuálně upravovat rozostření.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Hlavní 13 Mpx snímač nabízí světelnost f/2.2 a druhý 2 Mpx fotoaparát se stará o hloubku ostrosti. Vzhledem k ceně nelze očekávat dech beroucí snímky. Zadní fotoaparát však odvádí skvělou práci a snímky nabízí věrohodné barevné podání a skvěle funguje i automatické HDR. Snímkům nechybí ani detail a barvy netrpí na přepalování, jako je tomu u některé konkurence. Skvěle funguje i portrétní režim s rozostřeným pozadím a jedinou výtku bych měl asi jen k focení makro snímků, kdy je občas ostré úplně něco jiného, než jsem původně zamýšlel.

 

 

 

Natáčení videa

Videa lze pořizovat v maximálním FullHD rozlišení (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Od mobilu za tyto peníze opět nemůžete očekávat zázraky. Videa však nepostrádají ostrost či dobré barevné podání. Špatná není ani stabilizace a méně náročným uživatelům videa mohou postačit.

 

 

 

Focení selfie

K focení „selfíček“ pak slouží jedna 5 Mpx kamerka se světelností f/2.4 v kapkovitém výřezu displeje. I u focení selfie můžete využívat portrétního režimu s rozostřeným pozadím či zkrášlovací režim pro zahlazení nedostatku pleti. Kvalita snímků za dobrých světelných podmínek je spíše průměrná a odpovídá ceně.

 

 

 

Operační systém – čistý Android One

V Nokii 2.3 se nachází operační systém Android 9.0 Pie, který však můžete hned po připojení k Wi-Fi aktualizovat na nový Android 10. Velkou konkurenční výhodou tohoto mobilu je to, že systém je zapojen do programu Android One. Díky tomu bude pravidelně dostávat nové verze Androidu po dobu dvou let a nové bezpečnostní záplaty po dobu tří let.

Systém mi po celou dobu testování fungoval svižně a spolehlivě. Výrobci musím pochválit, že systém tolik neukončuje aplikace běžící na pozadí, takže mi bez problémů fungovalo i připojení k VPN a notifikace (upozornění) z aplikací. To dokázal také benchmark DontKillMyApp, kde si tento model udržel 100%.

Nokia 2.3 v testu DontKillMyApp

 

 

 

Konektivita – bohužel bez NFC

Nokia 2.3 ve svém levém boku nabízí triple slot, takže můžete využívat dvě nanoSIM karty a microSD kartu současně. Oba SIM sloty podporují všechna LTE pásma a připojit se můžete také ke standardním 2,4 GHz Wi-Fi sítím. Je velká škoda, že tento model nenabízí NFC, aby bylo možné provádět bezkontaktní placení.

Skvěle pak funguje také Bluetooth 5.0, které jsem testoval jak s bezdrátovými sluchátky, tak i k odesílání fotek mezi mobilem a notebookem. Pro navigace a mapy pak dobře poslouží GPS, A-GPS, GLONASS a Beidou.

 

 

 

Závěr – základ pro nenáročné

Nokia 2.3 je slušný základ pro nenáročné uživatele, kteří však chtějí hezký mobil. Za cenu pod 3000 Kč nabízí hezký 6,2palcový displej, bytelnou konstrukci, dvoudenní výdrž na jedno nabití a někteří mohou ocenit slot pro dvě nanoSIM karty a microSD kartu odděleně. Konkurenční výhodou je také systém Android One, díky kterému budete pravidelně dostávat bezpečnostní aktualizace a dočkáte se i Androidu 11.

Nic ale není dokonalé a Nokii 2.3 bohužel postrádá NFC, které se pomalu začíná vyskytovat i u mobilů v této cenové kategorii. Dalším nedostatkem je jednoznačně absence čtečky otisků prstů. Jinak se však jedná o povedený model, který bych nenáročnému uživateli mohl doporučit.

 

 

Pozitiva:

  • Bytelná konstrukce
  • Triple slot – lze používat dvě nanoSIM a microSD současně
  • Čistý a pravidelně aktualizovaný Android One
  • Dvoudenní výdrž na jedno nabití
  • Cena

 

Negativa:

  • Absence NFC
  • Nemá čtečku otisků
  • Nemá notifikační diodu

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*