Nokia 2.2 je zástupcem low-endové kategorie smartphonů, což jsou opravdu levné mobily pro nenáročné uživatele. Zaujmout se snaží líbivým designem, velkým moderním displejem a také pravidelně aktualizovaným systémem Android One.
Při svém uvedení na náš trh byl tento model exkluzivně dostupný jen u operátora T-Mobile, kde jej stále můžete dostat k tarifu. K prodeji je již i na ostatních e-shopech, kde se v době psaní této recenze cena pohybovala za cenu kolem 3000 Kč.
Obsah balení – potřebný základ
Nokia 2.2 je zabalena v tradiční „Nokiácké“ krabičce, kde je dodáván 1A nabíjecí adaptér, microUSB nabíjecí/datový kabel a potřebné návody. Nic víc v krabičce nenajdete.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Nokia 2.2 zakoupit.
Design a konstrukce – vzpomínka na řadu Nokia Lumia?
Na našem trhu již lze sehnat Nokii 2.2 ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testované černé, ale také ve Steel Gray (šedá ocel). Celkové rozměry mobilu činí 145.96 × 70.56 × 9.3 mm a váha se zastavila na 153 gramech.
Čelní plochu okupuje velký 5,71palcový displej se zaobleným 2.5D sklem. V displeji se nachází malý kapkovitý výřez se selfie kamerkou, nad výřezem se nachází elegantně ukrytá mřížka reproduktoru pro hovory a pod displejem najdete jen a pouze logo Nokia. Rámečky kolem displeje nejsou nejtenčí, ale to jsem v této cenové kategorii ani nečekal.
Na horní části se nachází 3,5 mm audio jack pro připojení sluchátek, levý bok na sobě nese jen jedno tlačítko pro vyvolání Google Asistenta/Now a pravý bok pak tradičně má tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Tlačítka na pravém boku jsou umístěna ideálně a jejich zpracování je kvalitní.
Levé tlačítko mi však postrádá trošku smysl, protože v ČR Google Asistent nefunguje a pro vyvolání klasické obrazovky Googlu bych jej asi nepoužíval. Je možné jej však vypnout a je velká škoda, že funkci tlačítka si nemohu přizpůsobit podle sebe, abych např. dlouhým stiskem aktivoval svítilnu. Spodní část pak tradičně v sobě ukrývá nabíjecí konektor microUSB a mikrofon.
Celý zadní kryt je z plastové vaničky, která má oblé hrany. Do mých rukou Nokia 2.2 padla ideálně a psaní jednou rukou nebyl problém. Ergonomie je tedy vzhledem k velikosti úhlopříčky displeje dobrá. Celý zadní kryt mi hodně připomíná tehdejší mobily Nokia Lumia 535, 530 nebo 520 s již mrtvým systémem Windows Phone. To však není vůbec na škodu, a naopak vyjímatelný zadní kryt a jeho tvar vítám.
Povrch zad je lesklý a v tmavém provedení vypadá opravdu dobře, ale bohužel jsou na něm vidět otisky prstů. Osobně bych však na záda přidal ještě ochranný průhledný TPU kryt, pod kterým lesklá záda na světle nemusí vypadat špatně. Na zádech se nachází jedna 13 Mpx čočka fotoaparátu a přisvětlovací LED blesk. Na levé spodní části se pak nachází hlasitý reproduktor, jak tomu bylo také za dob řady Nokia Lumia.
Displej – malá kapka v displeji, ale bez diody…
Nokia 2.2 nabízí velký IPS displej s úhlopříčkou 5,71“ s HD+ (1520 x 720 px) rozlišením. Dostalo se i na senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu, která funguje velice pěkně, a i na přímém světle bylo možné psát zprávy a mobil běžně používat.
Barevné podání IPS displeje je vzhledem k ceně velice dobré a někteří uživatelé také mohou ocenit manuální nastavení barev v nastavení. K dispozici je i oblíbený noční režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách a možnost změny velikosti prvků a textu v prostředí.
Pozorovací úhly jsou také příkladné a jsem moc rád, že výřez v displeji je jen miniaturní. Jedná se o kapkovitý výřez, který je snesitelný a při běžném používání systému, aplikací a her nijak nepřekážel. Je však velká škoda, že výrobce úplně zapomněl na notifikační diodu, ale ty bohužel mizí i u jiných výrobců.
Diodu však alespoň částečně nahrazuje funkce ambientního displeje, kdy se nová notifikace zobrazí i na zamčeném displeji. Nové notifikace i s datem a časem se zobrazí ihned po zvednutí mobilu ze stolu a byl jsem mile překvapen, že i u tak levného mobilu tato funkce funguje tak spolehlivě.
Odemykání mobilu – kam se poděla čtečka otisků?
Nokia 2.2 je opravdu levným mobilem a výrobce nějak zapomněl na čtečku otisků prstů. Je to opravdu velká škoda, protože odemykání otiskem prstu je praktické. U mobilu za 3000 Kč se už v dnešní době čtečky otisků prstů nachází, ale většinou je to u čínských výrobců, kteří zas mají ústupky někde jinde. Nemění to však nic na tom, že čtečku otisků bych viděl rád…
Mobil můžete tedy odemykat PINem, ale k dispozici je i odemykání obličejem pomocí selfie kamerky. Naskenování obličeje proběhlo zcela bez problémů, ale samotné odemykání bylo nefunkční z nepochopitelných důvodů. Jsem vážně až tak ošklivý, že stejný problém jsem měl i u Nokia 3.2 a Nokia 4.2? Je ale dost pravděpodobné, že se tento problém opraví aktualizací.
Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití
O výkon Nokie 2.2 se stará čtyřjádrový procesor MediaTek Helio A22 s taktem 2 GHz. Na našem trhu se v současné době prodává jen varianta se 2 GB RAM a 16 GB interním úložištěm. Na vybraných trzích se prodává varianta se 3 GB RAM a 32 GB úložištěm, ale ta se na náš trh pravděpodobně nedostane. Neměla by však ani smysl, když je u nás k dispozici za menší příplatek Nokia 3.2.
Opravdu se tedy jedná o mobil pro nenáročné uživatelé, protože 2 GB RAM a 16 GB interní úložiště stačí jen na pár aplikací. Naštěstí je pod zadním krytem také slot pro microSD kartu o maximální kapacitě 400 GB. Pokud potřebujete více paměti, tak bych sáhl spíše po modelu Nokia 3.2 či 4.2.
Cílovka však bude s výkonem spokojena a běžné aplikace fungují naprosto bez problémů. Psaní na klávesnici se nijak neseká, aplikace se spouští poměrně rychle, prohlížení stránek, sledování YouTube videa, poslech hudby na Spotify či Deezeru funguje také bez problémů. Zahrát si můžete i méně náročné hry a já během testování hrál třeba Subway Surfers.
Pod zadním krytem se nachází vyjímatelný akumulátor s kapacitou 3000 mAh, což je na dnešní poměry standardní kapacita. Použitý procesor je však úsporný a při běžném používání, což je odepisování na zprávy, příchozí notifikace, občasné focení a surfování po internetu dokáže vydržet i celé dva až tři dny. Záleží však jen na tom, jak mobil budete používat.
K nabíjení slouží klasický nabíjecí konektor microUSB. V balení se nachází 1A nabíjecí adaptér a mciroUSB nabíjecí/datový kabel zvlášť. Dle stránek výrobce tento model podporuje 5W nabíjení. Z úplného vybití do 100% se akumulátor nabil za přibližně dvě hodiny a 40 minut.
Fotoaparáty – fotky ve dne nejsou k zahození
Fotoaplikaci můžete znát i z ostatních mobilů Nokia. Aplikace na své horní části nabízí ikonu pro nastavení HDR, které však funguje i automaticky. Dále nechybí časovač, nastavení blesku a menu s nastavením rozlišení atd. Spodní část pak tradičně nabízí spoušť fotoaparátu, osekaný manuální režim a také přepínání mezi čelní a zadní kamerou.
Snímky ze zadního fotoaparátu:
Nokia 2.2 na svých zádech nabízí jeden fotoaparát s rozlišením 13 Mpx a světelností objektivu f/2.2. Nechybí ani autofokus a ostřit lze také dotykem prstu na zvolené místo. Dostalo se i na přisvětlovací LED blesk, který lze využít také jako svítilnu. Jedná se sice o low-endový model, ale z kvalit jsem byl v některých případech i mile překvapen.
Za dobrých světelných podmínek je možné pořídit slušné a překvapivě i ostré snímky s dobrým barevným podáním. Makro snímky na tom také nejsou vůbec špatně a při protisvětlu nejsou snímky šíleně přepálené, jak to bývá časté u konkurenčních modelů. Za horších světelných podmínek však kvalita snímků upadá, ale to snad každý čekal. Když na počítači podrobněji podívám na pořízené snímky a cenu Nokie 2.2, tak snímky za dobrého světla jsou lehce nadprůměrné.
Jak je na tom natáčení videa?
Nokia 2.2 umí zadním fotoaparátem pořizovat videa v maximálním FullHD rozlišení se 30 FPS (snímky za vteřinu). Během natáčení je možné dotykem prstu ostřit na zvolené místo dle potřeby a také rychle pořizovat snímky.
Kvalita samotných videích však nikoho neuchvátí, ale ani neurazí. Jednoduše odpovídají ceně, ale upřímně vůbec nechápu, proč se výrobce rozhodl pro ukládání videí v prastarém formátu .3GP? Ten si pamatuji ještě ze Symbianových Nokií…
Focení selfíček:
V miniaturním výřezu displeje se nachází 5 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.2. Při focení můžete využít zkrášlovacího režimu, funkce blesku – silně se rozzáří displej a také automatické HDR. Kvalita snímků je dobrá a běžný “selfíčkář” bude jistě spokojený.
Operační systém – Nokiácká klasika
Mobily značky Nokia nabízí operační systém Android, který je zapojený do programu Android One. I levná Nokia 2.2 tento systém nabízí a uživatel tedy bude dostávat pravidelné aktualizace systému. Časem tedy obdrží i nejnovější Android 10.
Po vybalení z krabičky má v sobě Nokia 2.2 operační systém Android 9.0 Pie. Jedná se o zcela čistý systém bez zbytečně předinstalovaných aplikací. Najdete jen a pouze běžné aplikace, což je především u levných mobilů jen dobře. Myslím si, že systém nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná.
Systém mi po dobu testování fungoval velice slušně a spolehlivě. Nezaznamenal jsem žádné restarty či zamrzání systému. Po celou dobu byl systém svižný a zpomalení jsem zaznamenal až po zaplnění interního úložiště, což je ale běžné. Příjem notifikací (upozornění z aplikací) fungoval výborně a to samé si dovolím říci i o automatickém připojení k VPN. Jsem moc rád, že Nokia konečně opustila od agresivního ukončování aplikací, jak tomu bylo u levných modelů v loňském roce.
Konektivita – DualSIM
Nokia 2.2 je na našem trhu k dostání pouze ve variantě DualSIM. Konečně jsme i v době, kdy operátoři ve své nabídce neodmítají mobily se dvěma sloty pro SIM karty. Tedy alespoň podle oficiálních stránek má T-Mobile dostupnou variantu pro dvě nanoSIM karty. Výrobce chválím za oddělené sloty. Lze tedy využívat dvě nanoSIM karty a paměťovou kartu současně.
K internetu se můžete připojit skrze LTE, které umí oba sloty a podporují všechna pásma. Nechybí ani podpora standardních 2,4 GHz Wi-Fi sítí, vytváření vlastního Wi-Fi hotspotu a také úsporné Bluetooth 4.2. To jsem testoval pro sdílení fotek a skvěle fungovalo i s bezdrátovými sluchátky Sennheiser HD 4.50BTNC. NFC pro bezkontaktní platby však bohužel chybí, ale to v této cenové kategorii asi beztak moc uživatelů nepoužívá.
Zvuk – jack a FM rádio
Nokia 2.2 nabízí jeden hlasitý reproduktor na zadní části reproduktoru, jak tomu bylo zvykem u starších mobilů řady Nokia Lumia. U levného mobilu mi toto umístění nijak nevadí a vyzvánění příchozího hovoru či budíku rozhodně nepřeslechnete. Reproduktor je hlasitý, ale kvalita zvuku je průměrná, jak jsem očekával.
Potěší však 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, se kterým jsem byl s mými dražšími sluchátky SONY velice spokojený. Některé uživatele také může potěšit FM rádio. Pro využívání map a navigace pak poslouží systémy GPS, A-GPS, GLONASS a BeiDou.
Závěr – opravdu jen pro nenáročné
Nokia 2.2 je opravdu hezky zpracovaným mobilem, který i v dnešní době nabízí možnost uživatelského vyměňování krytů a baterie. Lesklý design se mi moc líbí a díky oblým tvarům výborně padne do ruky. K pozitivům bych rozhodně zahrnul čistý systém Android One s pravidelným přísunem aktualizací, hezký displej, lehce nadprůměrné snímky za dobrých světelných podmínek a při opravdu nenáročném používání 2-3 denní výdrž na jedno nabití.
Výkonu a interního úložiště však nemá na rozdává, proto je vhodná opravdu jen pro nenáročné uživatele. Pokud však jen chcete občas někomu odepsat na mail, vyfotit něco za dobrého světla a používat sociální sítě, tak se může jednat o vhodného kandidáta. K tarifu také nemusí být Nokia 2.2 vůbec špatná.
Pokud ale potřebujete o něco více výkonu, paměti a NFC pro bezkontaktní platby, tak bych si osobně spíše připlatil kolem 500 Kč a šel do modelu Nokia 3.2. Za zanedbatelný příplatek má také hezčí displej a blikající tlačítko, které plně nahradí absenci notifikační diodu.
Co se mi líbí?
- Líbivý design
- Uživatelsky vyjímatelný zadní kryt a akumulátor
- Hezký displej s miniaturním výřezem
- 2-3 dny výdrž na jedno nabití
- Čistý Android One
- Někoho může potěšit FM rádio
- DualSIM a microSD lze využívat současně
Co se mi nelíbí?
- Funkci levého tlačítka nelze upravit…
- Nemá čtečku otisků prstů
- Slabší výkon
- Absence notifikační diody
- Pořízená videa jsou ve formátu 3GP