Infoek.cz již nepoužívá Google Analytics. Jak z pohledu návštěvníka sledování blokovat?

Roky jsem na webu infoek.cz používal Google Analytics. Jedná se o asi nejpoužívanější službu pro sledování návštěvnosti. Nabízí velké množství dat, ale nová verze Google Analytics 4 se mi vůbec nelíbí a u bezplatné služby od Googlu hlavně nikdy člověk neví, komu jsou všechna získána data dále předána. I z morálních důvodů se mi využívání této služby tedy zrovna moc nelíbilo.

Screenshot stránek Umami.is

Po letech přišel čas přejít k nějaké jiné službě, která nebude předávat data dál a bude přehlednější. Po dobré zkušenosti s open-source projektem Umami jsem jej nasadil právě i na tento web. Služba má anonymizována data, takže žádného návštěvníka není možné vystopovat, nejsou uchovávány IP adresy a není hostována u žádné velké společnosti s pochybným úmyslem. Konkrétně pro tento web ji hostuje česká komunita Arch Linux CZ, které za to moc děkuji❤️. Na Umami je také super to, že si projekt můžete hostovat sami a mít tak plnou kontrolu nad daty.

Návštěvnost webu infoek.cz je v současné době neveřejná. Podobu měření návštěvnosti službou Umami si však můžete prohlédnout na mém dalším miniaturním webu blog.xoogle.cz, a to na tomto odkaze.

 

Co dělat, aby má návštěva nebyla zaznamenávána?

Z pohledu provozovatele webu je dobré mít nějaké základní informace, co lidé hledají, abych věděl, o čem dále psát. Jako návštěvník a uživatel internetu je ale dobré mít možnost, aby má návštěva nebyla z důvodu vyššího soukromí zaznamenána. Ochrana před sledováním Google Analytics a dalších služeb je nesmírně jednoduchá. Pomůže používání nějakých nástrojů pro anonymizaci, ale i pouhé blokování reklam.

Umami na infoek.cz má nastaveno respektování funkce „Do Not Track“. Pokud tedy máte ve svém internetovém prohlížeči tuto funkci zapnutou, nebude vaše návštěva zaznamenávána. Nejde tu však jen o tento web, ale o weby na celém internetu. Některé e-shopy, velké weby s novinkami atd. totiž kvůli personalizaci reklam a jiného obsahu sbírají data o vašem chování i na jiných webech a aplikacích. Je na místě tedy používat bezpečný internetový prohlížeč, případně anonymizovat IP adresu a nejlépe reklamu a sledující prvky zcela blokovat. To je jednoduché a je to možné provádět na počítači i mobilu.

 

Co tedy používat?

Je mi úplně jasné, že drtivá většina uživatelů internetu nějaké sledování velkými společnostmi nabízející reklamu vůbec neřeší. Je ale dobré si uvědomit, že se jedná o ohrožení vašeho soukromí. Dle mého názoru je jen a pouze moje věc, co na internetu dělám a vyhledávám. Níže najdete odkazy na články o různých službách a nástrojích pro vyšší soukromí.

Zmínil jsem tu i bezpečné internetové prohlížeče a je tedy dobré se zcela vyhnout prohlížečům od velkých společností a obrátit se spíše na nějaké alternativní. Za sebe mohu doporučit Brave, ale fajn je i Vivaldi. Především na Android mobilu je Vivaldi super. Do prohlížečů na počítačích ještě doporučuji doinstalovat doplněk uBlock Origin, který zajistí blokování reklam a sledujících prvků na více webech.

Zmínit musím i samotné používání vyhledávačů. Většina z jich totiž také sbírá data pro cílení obsahu, přímo ve vyhledávání je otravné reklama a ukládají historii vašeho vyhledávání do účtu. V případě Gogolu je dobré v nastavení účtu vypnout sbírání dat a ukládání historie, ale nejlepší řešení je se obrátit na jiný vyhledávač. Vyzkoušet můžete třeba Xoogle.cz.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*