Amarok umí snadno skrývat soubory v mobilu s Androidem

Jeden čtenář mi položil dotaz, jak by bylo možné v mobilu s Androidem snadno skrýt soubory, aniž by je bylo nutné zdlouhavě přesouvat. Také mu vadilo, že většina aplikací daný soubor např. fotku pouze zkopírovala do aplikace a v mobilu měl následně jeden soubor dvakrát (jeden v aplikaci a druhý ve správci souboru). Pokusil jsem se tedy najít snadnou aplikaci, kterou by dokázal ovládat každý. Podmínkou také bylo, aby aplikace neobsahovala předplatné a byla bezpečná.

Vyzkoušel jsem více aplikací, ale nejvíce zaujala svobodná aplikace Amarok. Ta je open-source, neobsahuje žádné reklamy nebo sledující prvky. Zajistí tedy nejen snadnou obsluhu pro skrytí jakéhokoliv souboru uloženého v interním úložišti mobilu, ale vaše data nebudou nikam odesílána. To je přesně problém většiny jiných aplikací. Firewalem jsem totiž zjistil, že některé během přesunu ukládají soubory na podivné servery bez vědomí uživatele, mají příšernou reklamu nebo měsíční předplatné. Amarok je kompletně offline a fotky, videa nebo jiné soubory budou uloženy výhradně ve vašem mobilu.

 

Jak aplikace funguje a jak na bezpečné skrývání souborů?

Amarok vlastně nepotřebuje ani žádná zvláštní oprávnění. Mobil logicky může požadovat udělení oprávnění pouze k souborům v úložišti mobilu. Pak už jen v interním úložišti vyberete složky, ve kterých má být veškerý obsah skrytý. Pro skrytý následně klepnete na tlačítko „Hide“. Dojde okamžitě ke skrytí nejen ve správci souboru, ale i v galérii fotek. Soubory ve složkách znovu snadno zobrazíte klepnutí na tlačítko „Unhide“. Aby si nikdo nemohl vaše skrytá data odkrýt, můžete si v položce „More Settings“ zapnout zamykání aplikace v položce „App Lock“ a následně povolit odemykání otiskem prstu „Biometric authentification.

Samozřejmě se jedná o pouhé skrytí souborů v mobilu, nikoliv o nějaké pokročilé šifrování souborů. Soubory tedy skryté budou a vaše manželka, děti či někdo jiný na ně nenarazí, tedy pokud si nastavíte zámek aplikace Amarok. Aplikace umožňuje i skrytí vybraných aplikací, ale k tomu je často větší zásah do systému a k tomu už dnes někteří výrobci např. Xiaomi implementují své funkce.

 

Kde si aplikaci Amarok mohu stáhnout?

Za mobilní aplikací Amarok stojí vývojář Deltazefiro. Ten pochází z Asie, ale aplikace je přeložena do angličtiny. Ve vývoji je aplikace jen chvilku, proto je na Githubu zmíněno, že se stále jedná o beta verzi. Na mobilu Xiaomi 13 Pro s Android 13/MIUI 14 mi aplikace fungovala výborně a příjemně se používala.

V současné době je aplikace dostupná ve svobodném obchodě F-Droid, IzzyOnDroid, AppCenter nebo na Githubu projektu si můžete stáhnout nejen zdrojový kód celé aplikace, ale i instalační APK soubory. Za sebe bych doporučil nainstalovat celý obchod F-Droid, ať časem snadno dostáváte nové aktualizace aplikace. Instalace je snadná a věnoval jsem se tomu ve starších článcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*