I když to mezi USA a Čínou vře, tak Huawei se v mobilním světě snaží udržet. Jeho hlavním vlajkovým modelem je mobil Huawei P40 Pro, který nabízí krásný elegantní design, povedený 6,58palcový AMOLED displej, výborné fotoaparáty Leica, 40W rychlé nabíjení a slušný výkon. Jedná se také o model, který již nenabízí Google služby a Huawei se tyto služby snaží nahradit vlastním řešením. V době psaní recenze bylo možné mobil zakoupit na e-shopech za cenu v rozmezí 18 000-25 000 Kč.
Obsah balení – rychlý adaptér nechybí
Huawei P40 Pro je prodáván v tradiční krabičce, která vypadá úplně stejně, jako u předchozího modelu P30 Pro. Všimnout si můžete jen nového loga obchodu s aplikacemi AppGallery. K mobilu tedy dostanete 40W SuperCharge rychlý nabíjecí adaptér, což výrobci moc chválím, protože konkurence do balení často přidává jen 25W adaptéry. Pochopitelně nechybí ani metrový USB-C nabíjecí/datový kabel, různé návody a spona pro vysunutí nanoSIM slotu. Dostalo se také na USB-C pecková sluchátka. Je velká škoda, že do balení není přidáván také silikonový ochranný kryt.
Design a konstrukce – krásný a s výbornou ergonomií
Huawei si na konstrukci vždy dával záležet a není tedy žádným překvapením, že konstrukce Huawei P40 Pro je zpracovaná příkladně. Mobilu nechybí ani certifikace zvýšené odolnosti IP68. Pochválit výrobci musím především ergonomii mobilu, která je díky oblým tvarům zad, ale i čelního skla skvělá. Mobil se příjemně drží v ruce a běžně jsem odepisoval na zprávy jednou rukou. Menší ruce však se psaním jednou rukou mohou mít problémy. Celkové rozměry mobilu činí 158,2 x 72,6 x 8,95 mm a váha se zastavila na snesitelných 209 gramech.
Čelní plochu pokrývá lehce zakřivené sklo, ale to není zakřivené jen po levém a pravém boku, ale také na horní a spodní části. Díky tomu se mobil lépe ovládá, a to především, když používáte ovládací gesta. Byl bych tedy moc rád, kdyby takové řešení nabídlo více výrobců. Sklo kryje velký 6,58palcový displej, ve kterém se nachází celkem velký průstřel dvou selfie kamer. Průstřel je tedy větší, ale má to své opodstatnění, a to daleko spolehlivější odemykání obličejem.
Rám mobilu je z hliníku a v mnou barevném provedení se hezky leskne. Na jeho horní části najdete infraport pro ovládání domácích spotřebičů a mikrofon. Levý bok je zcela prázdný, zatímco na pravém najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod se pak ukrývá slot pro dvě nanoSIM karty, mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor. Všimnout si můžete také předělů pro antény.
Pokud však hledáte modrý, fialový či jinak barevný mobil, tak Huawei P40 Pro není pro vás. Výrobce tento mobil zaměřuje především pro ty, co chtějí elegantní design bez křiklavých barev. Mobil si tedy můžete zakoupit v mnou testovaném černém provedení, které na světle při pohledu z různých úhlů přechází lehce do šedé. K dispozici je také šedá (Silver Frost) a bílá (Ice White) varianta. Zadní sklo je po stranách zakřivené, díky čemuž se mobil příjemně drží. Na zádech pochopitelně nechybí ani větší modul třech fotoaparátů s ToF, mikrofonem a přisvětlovacím LED bleskem.
Displej – hezká podívaná
O ochranném sklu displeje se tu již nebudu rozepisovat, protože jsem jej tu již zmiňoval. Sklo chrání velký 6,58palcový AMOLED displej s Quad HD (2 640 x 1 200 px) rozlišením. Ten je jedním slovem výborný! Nabízí věrohodné barevné podání, které si můžete v nastavení upravit k obrazu svému, což chválím. Nechybí ani plynulá 90 Hz obnovovací frekvence, díky níž je prostředí svižnější. Příkladná je také viditelnost na přímém světle a automatická regulace jasu.
Jelikož mobil nabízí AMOLED panel, tak naštěstí nechybí ani oblíbená funkce Always-On. Ta umí zobrazit čas, datum a nové příchozí notifikace i na zhaslém displeji. V nastavení si také můžete vybrat různé obrazovky.
V nastavení nechybí ani komfortní režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách. Pochválit musím také redukci blikání displeje, kterou většina mobilů nenabízí. Upravit si můžete také velikost textu a prvků v prostředí. Dostalo se i na funkci chytrého nastavení rozlišení displeje, díky čemuž ušetříte baterii.
Bleskové odemykání mobilu
Huawei P40 Pro nabízí čtečku otisků prstů zabudovanou pod displejem. To nevidím zrovna rád, i když v případě tohoto mobilu se jedná o spolehlivou čtečku, která nezklame. Nastavit si můžete až dostačujících pět prstů a vybrat si můžete také animaci při odemykání.
Průstřel v displeji se selfie kamerami je rozměrnější než u konkurence, ale má to své opodstatnění. Nachází se v něm totiž infračervený senzor, díky čemuž je odemykání obličejem rychlé a spolehlivé i za úplné tmy. Během mého používání jsem tedy na čtečku otisků úplně zapomněl a odemykal mobil především obličejem.
Zvuk – kam se podělo stereo?
Huawei P40 Pro je moderní mobil s minimalizací rámečků kolem displeje. Nad displejem tedy nenajdete žádnou mřížku reproduktoru pro hovory. Výrobce jej umístil pod displej, což je v dnešní době u vlajkových mobilů běžné. Jelikož jsem mobil používal jako hlavní mobil, tak jsem jej pořádně otestoval i s hovory. Nenarazil jsem na žádný problém a hovory jsou dostatečně hlasité a zřetelné.
Pochopitelně nechybí ani hlasitý reproduktor, a to na spodní části mobilu, hned vedle nabíjecího konektoru USB-C. Umístění je vhodné a neměl jsem s ním žádný problém. Reproduktor je dostatečně hlasitý a s kvalitou jsem byl velice spokojený. Je ale obrovská škoda, že mobil při přehrávání hudby, hraní her, sledování videa atd. nevyužívá i reproduktor pod displejem, jako to má některá konkurence. Mobil tedy nemá stereo, které by mobilu moc slušelo. Je ale pravda, že to nebylo ani u předchozího modelu P30 Pro.
3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek budete hledat marně. Osobně mi to vůbec nevadí, protože během mého testování jsem využíval bezdrátová sluchátka i reproduktor. Pro bezztrátový poslech skrze Bluetooth nechybí kodeky SBC, AAC a LDAC. Kodek AptX bohužel chybí, ale během používání jsem jeho absenci nijak nepocítil.
- Testováno se sluchátky: Huawei FreeBuds Pro, Beoplay H9, Beoplay E8 2.0, Sennheiser CX 400BT a reproduktorem Beoplay P6
V balení také najdete sluchátka s USB-C koncovkou. Ta jsou sice pecková, ale vypadají celkem dobře, jsou hlasitá a kvalita zvuku také není vůbec špatná. Nechybí jim ani ovládací panel.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Srdcem mobilu je osmijádrový procesor Huawei Kirin 990 5G (7 nm) s taktem: 2x 2,86 GHz + 2x 2,36 GHz + 4x 1,95 GHz. Přítomný je tady grafický čip Mali-G76 a paměti 8 GB RAM. Interní úložiště pak nabízí dostatečnou kapacitu 256 GB (UFS 3.0). Tu je možné také rozšířit paměťovou kartou nanoSD (NM Card), které má jen Huawei. Je škoda, že nelze použít klasické microSD karty, protože nanoSD karty jsou o poznání dražší.
Procesor se výrobci povedl a na problémy s výkonem jsem během mého používání nenarazil. Je tedy dostatečný jak pro běh systému, tak i všechny náročné aplikace a ty nejnáročnější mobilní hry. Na mobilu jsem nahrál desítky hodin v aktuálně nejnáročnější mobilní hře Fortnite. Nesetkal jsem se s žádným nadměrným přehříváním, sekáním či jinými problémy.
Huawei byl vždy mistrem výdrže na jedno nabití. V mobilu se nachází akumulátor s kapacitou 4 200 mAh, což není nijak nadprůměrná hodnota. Díky výborné optimalizaci operačního systému a procesoru se výrobci však podařilo dosáhnout až dvoudenní výdrže na jedno nabití. Záleží ovšem jen na tom, jak mobil budete používat. Pokud budete v kuse hrát hry na maximální jas, tak jej pochopitelně i během dne vybijete.
K nabíjení pak slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a v balení k mobilu dostanete 40W nabíjecí adaptér SuperCharge, který mobil z nuly do 100% nabije za přibližně 1 hodinu a 8 minut. Využívat také můžete bezdrátové Qi nabíjení s výkonem 27W. Dostalo se i na reverzní nabíjení 27W, díky čemuž můžete nabít svá bezdrátová sluchátka či mobil kamaráda.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Huawei P40 Pro patří stále do žebříčku nejlépe fotících mobilů. V uznávaném benchmarku DxO Mark si v době psaní recenze držel druhé místo, první mu uniklo o pouhé dva body. Na zádech tedy nabízí modul třech fotoaparátů a ToF senzor pro snímání hloubky. Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 50 Mpx se světelností f/1.9 a optickou stabilizaci obrazu (OIS). Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s rozlišením 40 Mpx a světelností f/1.8. Poslední fotoaparát je citlivý teleobjektiv s optickou stabilizací, který umí 5x optický zoom a nabízí rozlišení 12 Mpx se světelností f/3.4. Mobil také umí 10x hybridní zoom.
Loňský Huawei P30 Pro fotil výborně, proto jsem od nového modelu P40 Pro měl velká očekávání. Fotky z hlavního fotoaparátu jsou působivé, mají hezké barvy a nechybí jim detaily. Stejně jako Samsung si však některé barvy automaticky přikrášlují, což se některým lidem líbí. Pomoc umělé inteligence si také na jedno klepnutí na tlačítko „AI“ můžete vypnout. Fotoaparáty výborně zvládají i HDR a poradí si i s protisvětlem.
Výrobce zapracoval také na zoomu a fotky s 5x i 10x zoomem mají více detailů, než loňský Huawei P30 Pro nebo letošní mobily od Samsungu. Zapomenout nesmím ani na ultraširokoúhlý fotoaparát, který konečně nemá viditelnou deformaci po stranách fotek. Fotoaparáty jsou tedy výborné a myslím si, že každý bude s jejich kvalitou spokojený.
Natáčení videí
V nastavení mobilní aplikace si můžete vybrat, v jakém rozlišení chcete videa pořizovat. Mobil umožňuje maximální rozlišení 4K se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je pochopitelně i nižší rozlišení Full HD se 30 i 60 FPS. Je také zajímavé, že si můžete nastavit funkci, která automaticky nastavuje snímkování za vteřinu dle potřeby.
Videa jsou na tom velice dobře a nechybí jim věrohodné barevné podání, slušný zvuk ani ostrost. Díky optické stabilizaci obrazu (OIS) jsou videa krásně stabilní. Natáčet lze jak hlavním fotoaparátem, tak i tím ultraširokoúhlým, což může řada uživatelů ocenit.
Focení selfies
V průstřelu displeje se nachází hlavní selfie kamerka s rozlišením 32 Mpx a světelností f/2.2. Druhá kamerka slouží pro snímání hloubky. Dokonce i přední kamerou je možné natáčet videa ve 4K se 60 FPS. Pro focení selfies můžete využít také portrétní režim, kdy je zvýrazněný především obličej. Aplikovat můžete i různé efekty a nechybí ani režim krásy, ve kterém můžete zahladit nedostatky pleti.
Operační systém – bohužel bez GMS
Huawei P40 Pro nabízí operační systém Android 10, který je tradičně upravený oblíbenou nadstavbou EMUI 10.1. Tento mobil také již nenabízí Google služby tzv. GMS, a výrobce se je tedy snaží nahradit vlastním řešením v podobě Huawei Mobile Services (HMS), což se mu začíná i dařit.
Co znamená absence GMS? Znamená to, že v mobilu nenajdete žádné aplikace od Googlu, a to bohužel ani obchod s aplikacemi Obchod Play. Přítomný je tedy obchod AppGallery, který se poměrně rychle začíná plnit aplikacemi, ale stále některé chybí. Vyzkoušet tedy můžete i alternativní obchody s aplikacemi, které jsem také testoval. Myslím si, že pokud si mobil zakoupíte, tak rozhodně je třeba nainstalovat obchod APKPure, kde najdete snad úplně všechny aplikace bez problémů. Doporučuji přečíst můj starší článek, ve kterém se tomu věnuji podrobněji: Huawei P40 Pro jako hlavní mobil? Jak jsem si poradil s absencí Googlu?
Huawei se vyhledávání aplikací také snaží uživatelům usnadnit, a to aplikací Petal Search. Ta je dostupná v AppGallery a snaží se uživatelům pomoci s vyhledáváním oblíbených aplikací. Název požadované aplikace tedy jen stačí napsat do vyhledávače a Petal Search ji najde třeba již ve zmíněné službě APKPure, odkud ji stáhnete. Aplikace také umožňuje vyhledávání dostupných aktualizací všech nainstalovaných aplikací.
Prostředí EMUI 10.1 asi nemá moc smysl popisovat, protože tuto nadstavbu již řada uživatelů léta zná. Nadstavba má své výhody a během mého testování fungovala nádherně svižně a nesetkal jsem se s žádným zamrzáním či jiným problémem. Je také dobré zmínit, že mobil jsem během mého testování používal jako hlavní mobil a i bez Google služeb se žít dalo. Zamrzela však především nemožnost hrát hru Pokémon Go a používat Uber. V AppGallery se však nachází konkurenční služba Bolt.
Konektivita – podpora 5G nechybí
Huawei P40 Pro je moderní mobil, který po stránce konektivity nesmí nijak zaostávat, proto podporuje mobilní sítě 5G. Pochopitelně nechybí ani 4G a starší generace. Potěší i možnost využívat dvě nanoSIM karty současně a oba sloty podporují všechna LTE pásma. Připojit se můžete také k 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz Wi-Fi sítím (802.11a/b/g/n/ac/ax).
K dispozici je také Bluetooth 5.1, které jsem denně využíval s bezdrátovými sluchátky i pro odesílání souborů mezi mobilem a notebookem. Dále je přítomné NFC, ale v současné době není možné mobilem platit, protože kvůli absenci Google služeb nemá Google Pay. Mluví se však o tom, že výrobce chystá vlastní službu Huawei Pay.
Velkou pochvalu si Huawei odnáší za infraport na horní části mobilu. Ten jsem poměrně často využíval především s klimatizací Electrolux a také starší televizi SONY.
Pro navigace a mapy jsou k dispozici systémy GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS a NavIC.
Závěr – vážně se povedl, ale…
Huawei P40 Pro se v době mého testování na e-shopech prodával za cenu v rozmezí 18-25 000 Kč s DPH. Za tyto peníze by každý očekával nadupaný vlajkový model, jak se sluší a patří. Mobil bezesporu vyniká svým zakřivením displeje ze všech stran, dvoudenní výdrží na jedno nabití, 40W bleskovým nabíjením, výbornými fotoaparáty a díky infračervenému senzoru i spolehlivé odemykání obličejem. Konkurence by se od Huawei tedy mohla v lecčem učit.
Operační systém je však výhodou i nevýhodou tohoto mobilu. Je výborně optimalizovaný, je svižný a dobře vypadá. Bohužel však nenabízí Google služby, což může být pro velkou část potenciálních zákazníků překážkou. Najdou se však i tací, kteří mobil bez Googlu vyhledávají. Huawei se však opravdu snaží a v AppGallery je každý týden vidět, že počet aplikací roste. Povedená je také aplikace Petal Search, která vyhledávání všech aplikací usnadní i běžným a nezkušeným uživatelům.
Je také velká škoda, že mobil nenabízí stereo reproduktory, které bych především při hraní her ocenil. Paměťové karty mobil sice podporuje, ale jen vlastní nanoSD karty, které jsou celkem drahé. Raději bych tedy viděl slot pro běžné microSD karty, které známe již dlouhá léta.
Mobil má tedy mnoho výhod, ale před jeho zakoupením bych se zamyslel nad tím, jestli chcete mobil bez Google služeb. Pokud jste tedy ochotni všechny zmíněné nedostatky překousnout, tak jej mohu doporučit.
Pozitiva
- Design a skvělá ergonomie
- 40W nabíjecí adaptér v balení
- Zakřivení displeje ze švech stran
- Krásný 90 Hz displej
- Bleskové odemykání obličejem a spolehlivá čtečka otisků
- Výborné fotoaparáty
- Svižný operační systém
- Podpora 5G sítí
- Infraport pro ovládání spotřebičů
Negativa
- Absence Google služeb
- Nemá stereo reproduktory
- Paměťové karty NanoSD (NM Card) jsou drahé
mobilní telefon huawei p40 pro 12/512gb l-ement 550, prosim poraďte mí kam se vkládá simkarta.
Článek hezký. Akorát jsem v něm nezaznamenal podporu až 5ti eSIM karet. Já využívám dvě…
Článek hezký. Akorát jsem v něm nezaznamenal podporu až 5ti eSIM karet. Já využívám dvě… A GBox…