Beoplay E8 2.0 – Druhá generace luxusních špuntových sluchátek (RECENZE)

Dánský výrobce Bang & Olufsen v loňském roce přišel s druhou generací svých bezdrátových sluchátek E8. Nesou značení Beoplay E8 2.0 a přepracována byla především nabíjecí krabička. Ta nabízí  nabíjecí konektor USB-C, lepší výdrž na jedno nabití a bezdrátové nabíjení Qi. V době psaní recenze se cena sluchátek pohybovala ve slevách kolem 6 600 Kč (běžná cena 8 990 Kč) s DPH.

 

 

Obsah balení – klasika

Hned po otevření celkem hezké krabice si všimnete nabíjecí krabičky a také dvou sluchátek. Pokud vrchní díl vyjmete, tak najdete také nabíjecí USB-C kabel, různé velikosti špuntů a zcela zbytečné návody.

 

 

 

Design sluchátek a nabíjecí krabičky

Když někde vidím logo Bang & Olufsen, tak si ihned vybavím luxusní a někdy až šílený design. Sluchátka Beoplay E8 2.0 patří k luxusnějším špuntovým sluchátkům na trhu. Jejich design si tedy zamilujete a k dispozici jsou na našem trhu v černém, růžovém, světle hnědém a bílém barevném provedení. Na test jsem měl možnost vyzkoušet světle hnědou (natural) variantu sluchátek, ale k dispozici jsem měl i elegantní černou krabičku.

Když se podíváte na samotná sluchátka, tak ve srovnání s první generací nenajdete žádné rozdíly. V mém případě sluchátka dokonale padla do ucha a nijak mi nevypadávala ani při běhu. Oceníte také zvýšenou odolnost vůči vodě s certifikací IP54, takže si je bez problémů můžete brát třeba na běhání. Váha samotných sluchátek je nízká – pravé sluchátko 7 gramů, levé sluchátko 6 gramů.

Každé sluchátko má také svou dotykovou plochu, a ta se nachází přímo na logu výrobce. Při poslechu hudby tedy můžete hudbu pozastavit, vyvolat Google asistenta či hudbu ztlumit. O tom se však budu rozepisovat níže.

  • Rozměry sluchátek: 23 mm x 20 mm x 25 mm

Nabíjecí krabička se mi v černém provedení vážně moc líbí. Vypadá elegantně a její zpracování je precizní. Je totiž potažena pravou kůží, která dodává pocit, že v ruce držíte něco luxusního. Na víku krabičky se nachází jen logo výrobce, na zadní části pak najdete nabíjecí konektor USB-C a hned vedle se nachází trojice diod, které značí nabití krabičky. Čelní strana nabízí vykrojení, aby bylo otevírání pohodlné.

Vnitřek krabičky je z hliníku, a ten je po hranách broušený tak, že do rukou nic neškrábe a v kombinaci s kůži vypadá vážně skvěle. Uvnitř najdete diodu, která značí nabíjení samotných sluchátek, pro které je v krabičce vyhrazené místo. Nic víc v krabičce nehledejte.

Krabička váží pouhých 45 gramů a v kapse nezabere moc místa. Během mého testování jsem krabičku společně s mobilem nosil takřka denně v kapsách kraťas. Dovolím si říci, že se vejde do každé kapsy, takže s nošením nebudete mít problémy.

  • Rozměry krabičky: 73 mm x 47 mm x 33 mm

 

 

 

Ovládací gesta a zapínání/vypínání sluchátek

Každé sluchátko má svou dotykovou plochu, a to přímo na logu výrobce. Sluchátka zapnete tak, že je vytáhnete z krabičky a na dotykové ploše pravého sluchátka přidržíte prst po dobu cca 5 vteřin. Na zapnutí budete upozorněni blikající diodou na sluchátku či zvukovou indikací.

Režim pro spárování s mobilem či jiným zařízením vyvoláte tak, že plochy obou sluchátek podržíte do doby, než dioda bude svítit modře. Tehdy jsou sluchátka připravena ke spárování a budou viditelná všem zařízením. Více jsem se o tom rozepsal v samostatném článku.

Sluchátka se vypínají tak, že se zpět vloží do nabíjecí krabičky. Hned po vložení se začnou nabíjet, takže budete mít dost energie pro další poslech hudby. Pokud sluchátka jen tak necháte ležet, tak se kvůli úspoře energie automaticky vypnout za přibližně 15 minut neaktivity.

Gesta pravého sluchátka:

  • Dlouhý stisk – zapnutí sluchátek
  • 1x krátký stisk – pauza, přehrávání skladby
  • 2x poklepat – přeskočení skladby
  • 1x klepnutí – přijetí hovoru
  • Dlouhý stisk během vyzvánění – odmítnout hovor
  • 2x poklepat – ukončit hovor
  • 3x poklepat – spustí se hlasové ovládání Google Now (Google Assistant)
  • Dlouhý stisk – zvýšení hlasitosti

Gesta levého sluchátka:

  • 1x klepnout během přehrávání hudby – ztlumí se hudba a zvýrazní se hlasy v okolí
  • 2x poklepat – předchozí skladba
  • 1x klepnutí – přijetí hovoru
  • Dlouhý stisk během vyzvánění – odmítnout hovor
  • 2x poklepat – ukončit hovor
  • Dlouhý stisk – snížení hlasitosti

 

 

 

Jak je na tom kvalita zvuku?

Sluchátka Beoplay E8 2.0 se od své první generace po stránce designu nijak neliší. Dovolím si říci, že tak je tomu i po stránce zvuku, což potvrzují i specifikace od výrobce. Jelikož se jedná o dražší sluchátka, tak se zvukem bude rozhodně spokojený i náročnější uživatel. Znát je především důraz na basy, což má velká část uživatelů ráda. Basy však nezastíní ani středy a výšky skladeb.

  • Frekvenční rozsah: 20 – 200 Hz
  • Citlivost: 107 dB SPL +/-3 dB
  • Impedance zvuku: 16 Ohm

Druhá generace sluchátek používá stejnou technologii, jako ta první, a to Near Field Magnetic Induction (NFMI), která přenáší hudbu z pravého do levého sluchátka. V první generaci jsem kritizoval že zvuk trošku kazila kapuce od mikiny, což se při mém testování druhé generace neobjevilo. Výrobce tedy chválím, že tento nedostatek doladil.

Sluchátka jsem při mém testování používal vlastně denně, a to i venku a v hromadné dopravě. Výrobce se sice nikde nechlubí funkcí pro potlačení okolního hluku, ale okolní hluk nebyl slyšet takřka vůbec, což oceníte především v autobuse.

 

 

 

Mobilní aplikace – pro Android i iOS

Sluchátka komunikují skrze Bluetooth 4.2 a je celkem škoda, že výrobce nezvolil již novější Bluetooth 5.0. Na druhou stranu tento detail asi vůbec nikoho trápit nebude. Sluchátka mi bez problémů komunikovala s mobily se systémem Android, ale také s notebookem s Windows 10 bez problémů.

Ke sluchátkům si můžete stáhnout aplikaci Bang & Olufsen, která je dostupná pro obě hlavní mobilní platformy, a to pro Android a iOS. Dříve existovala i starší aplikace Beoplay, ale výrobce všechny její funkce přesunul právě do této hlavní aplikace.

Prostředí aplikace je velice jednoduché a příjemné. Některé uživatele však může zarazit přítomná angličtina, ale tu umět v této aplikaci nepotřebujete. Vlastně bez celé aplikace se časem obejdete a doporučuji jen stáhnout dostupné aktualizace firmwaru (pokud nějaké budou dostupné).

Hned po spuštění aplikace máte k dispozici procentuální přehled nabití sluchátek, ovládání přehrávání hudby a také nastavení hlasitosti. K dispozici jsou i různé režimy pro poslech hudby, se kterým si můžete prohrát a hudbu si tak upravit. V poslední řadě najdete nastavení toho, jak má být slyšet okolní hluk.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Sluchátka Beoplay E8 2.0 se nabíjejí hned po vložení do krabičky. Pravé sluchátko v sobě ukrývá akumulátor s kapacitou 85 mAh, zatímco levé sluchátko má 60 mAh. Rozdílná kapacita je logická, protože pravé sluchátko je to hlavní.

Samotná výdrž sluchátek na jedno nabití je slušná. Výrobce udává 4hodinovou výdrž, což je rozhodně reálný údaj. Při mém testování jsem však většinou používal vyšší hlasitost a dostal jsem se přibližně na 3 hodiny a 20 minut na jedno nabití. S nabíjecí krabičkou podle výrobce jste schopni vydržet poslouchat hudbu až 16 hodin.

Samotná krabička se nabíjí skrze oboustranný konektor USB-C, který rozhodně vítám a jsem moc rád, že výrobce konečně opustil od prastarého microUSB. Uvnitř krabičky se nachází akumulátor s kapacitou 530 mAh. Krabička se sluchátky byla při testování nabita za přibližně 2 hodiny.

Novinkou nabíjecí krabičky je také bezdrátové nabíjení Qi, které je velice příjemné. Krabičku tedy stačí položit na nabíjecí krabičku a během okamžiku se začne nabíjet. Pokud máte mobil s reverzním nabíjením, tak si sluchátka bezdrátově můžete nabíjet i tak, že je jen položíte na záda mobilu. To jsem vyzkoušel s mobilem Samsung Galaxy Note10.

 

 

 

Závěr – tak stojí za to?

Sluchátka Beoplay E8 2.0 jsou dražší a prodávají se za přibližně 9 000 Kč s DPH. Jejich cena však začíná pomalu padat a v době psaní recenze je bylo možné zakoupit v akcích i pod 7 000 Kč. Jsou tedy sice dražší, ale zase zvuk opravdu stojí za to. Za danou cenu nezískáte jen dobře hrající sluchátka, ale také luxusně vypadající krabičku s bezdrátovým nabíjením, USB-C konektorem a slušnou výdrží na jedno nabití.

 

 

Pozitiva:

  • Sluchátka skvěle padnou do uší
  • Zvýšená odolnost sluchátek
  • Různé velikosti špuntů v balení
  • Luxusní nabíjecí krabička
  • Výborný zvuk
  • USB-C
  • Slušná výdrž na nabití
  • Bezdrátové nabíjení
  • Ovládací gesta

 

Negativa:

  • Mobilní aplikace není v češtině

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*