Huawei FreeBuds Pro – Opravdu povedené bezdrátové špunty (RECENZE)

Huawei na našem trhu neprodává jen mobilní telefony a routery, ale také hodinky a bezdrátová sluchátka. Již v minulém roce bylo možné na našem trhu zakoupit třeba pecková sluchátka Huawei FreeBuds 3. Nedávno však výrobce představil nová sluchátka Huawei FreeBuds Pro, která jsou tentokrát špuntová, podporují ovládací gesta, potlačení okolního hluku a nabízí dlouhou výdrž na jedno nabití. V době psaní recenze se sluchátka prodávala za cenu 4 999 Kč.

 

Prodejní balení

Má vůbec smysl u sluchátek popisovat prodejní balení? V balení totiž nic nadstandardního nenajdete. Nachází se v něm jen sluchátka s nabíjecí krabičkou, dostatečně dlouhý USB-C kabel, různé velikosti špuntů a návody.

 

 

 

Design a konstrukce – minimalistické rozměry

Sluchátka Huawei FreeBuds Pro se prodávají ve třech barevných provedeních, a to v šedém (Silver Frost), černém (Carbon Black) a mnou testovaném bílém (Ceramic White). Je celkem škoda, že nejsou třeba i v modrém či červeném, jak tomu u některých sluchátek od Huawei v minulosti bylo. Je ale také dost možné, že se časem více barevných variant dočkáme.

Samotná sluchátka nabízí minimalistický design, což mám u špuntových sluchátek rád. Dokonce ani nožička sluchátek není tak dlouhá, jako tomu v minulosti u některých sluchátek bylo. Celkové rozměry sluchátek činí 26 x 29,6 x 21,7 mm a každé sluchátko váží pouhých 6,1 gramů.

Sluchátkům musím moc pochválit jejich ergonomii, protože tedy alespoň do mých uší padnou dokonale. Kdyby někomu neseděla velikost špuntů, tak si je lze snadno vyměnit. Sluchátka se tedy nosí pohodlně a v uších je po chvilce takřka neucítíte. Nemají také tendenci vypadávat a vzít si je tedy můžete třeba i na sportovní aktivity.

Celá sluchátka jsou z velice kvalitního plastu. Na nožičce každého sluchátka se nachází kovové piny pro připojení nabíjení v krabičce a také mikrofony pro hovory či pro potlačení okolního hluku. Nechybí pak ani plochy pro ovládání gest. V mnou testovaném bílém provedení si také můžete všimnout černé plochy, kde se nachází senzory, které poznají, že sluchátko máte v uchu nebo jej vyndáte z ucha.

Nabíjecí krabička je také skvěle řešená. Nabízí oblé tvary, díky čemuž se dobře nosí v kapse a příjemné jsou také rozměry 70 x 51,3 x 24,6 mm a 60 gramová váha. Stejně jako sluchátka, i krabička je z kvalitního plastu. Ten je lesklý a bohužel trpí na vlasové škrábance, které však nejsou tolik vidět.

Pant pro otevírání krabičky je z kovu, což musím výrobci moc pochválit. Uvnitř krabičky najdete sluchátka, která drží pevně na svém místě. Uvnitř nechybí také barevná dioda signalizující stav nabití sluchátek či vyvolání režimu párování. Tlačítko pro vyvolání párování se pak nachází elegantně skryté na pravém boku krabičku. Spodní část krabičky pak nabízí nabíjecí konektor USB-C a opět diodu pro signalizaci nabití a nabíjení.

 

 

 

Ovládací gesta

Každé sluchátko má na své nožičce plochy pro ovládání gest. Tahem prstu tedy můžete během chvilky ovládat hlasitost. Stáhnutím prstů k sobě pak můžete zapnout/vypnout potlačení okolního hluku, vyvolat hlasového asistenta či povolit propuštění zvuků z okolí.

Ovládání gest funguje spolehlivě a během používání jsem používal hlavně ovládání hlasitosti. Gesta fungují jak s mobilem, tak i počítačem. V mobilní aplikaci si gesta také můžete nastavit podle sebe, což výrobci chválím.

 

 

 

Zvuk a potlačení okolního hluku

Sluchátka nabízí 11 mm elektromagnetické měniče. Ty nabízí velice kvalitní zvuk, který má výraznější basy, což velká část uživatelů jistě ocení. Basy však nezastíní ani výšky a středy. Vzhledem k ceně si myslím, že je zvuk na velice dobré úrovni a každý bude spokojený.

Od malých špuntových sluchátek do uší nelze očekávat oslnivé potlačení okolního hluku. Proto jsem byl mile překvapen tím, jak tato funkce funguje u sluchátek FreeBuds Pro. Používal jsem ji takřka neustále, a to především v hromadné dopravě, kde ji jistě oceníte.

Sluchátka také mají funkci, kdy zvuk z okolí do sluchátek propustí. Osobně tuto funkci nevyužívám u žádných sluchátek a nechápu, proč by ji někdo měl využívat. Když na mě někdo mluví, tak je přeci jen pohodlnější sluchátka z uší vyndat.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Huawei se chlubí tím, že sluchátka FreeBuds Pro vydrží až 4,5 hodiny přehrávání hudby bez funkce potlačení okolního hluku. S potlačením hluku by pak sluchátka měla vydržet 3,5 hodiny. Záleží ovšem jen na tom, jak hlasitě hudbu budete poslouchat. S nabíjecí krabičkou pak sluchátka údajně vydrží kolem 20 hodin.

Když jsem sluchátka používal při práci u notebooku bez funkce potlačení okolního hluku a hlasitost měl sníženou, tak na jedno nabití vydržela skutečně kolem 4,5 hodiny. Když jsem však sluchátka využívat s funkcí potlačení okolního hluku a hlasitost měl často na maximum, tak sluchátka vydržela kolem rovných 3 hodin.

Co se nabíjení týče, tak k tomu slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Výrobce musím pochválit za to, že do balení přiložil dostatečně dlouhý nabíjecí kabel. Ostatní výrobci často do balení přikládají jen krátké kabely, které jsou vhodné tak akorát na vyhození do koše. Nabíjecí krabička také umí bezdrátové nabíjení, takže ji můžete dobíjet jakoukoli Qi nabíječkou. Pokud máte mobil podporující reverzní nabíjení, tak si sluchátka s krabičkou můžete nabít tak, že krabičku položíte na záda mobilu.

 

 

 

Mobilní aplikace a párování

Sluchátka jsem během mého testování používal na mobilu Huawei, Nokia a dalších, a také na počítači s Windows 10. Na žádném ze zařízení jsem neměl sebemenší problém s párováním, a to ani když jsem je pároval s notebookem se starším Bluetooth 3.0. Samotná sluchátka komunikují skrze nové Bluetooth 5.2. Funkce na krátkém videu níže je funkční jen s mobily Huawei.

Nejpohodlnější párování bylo s mobilem Huawei, kdy stačilo jen otevřít krabičku, na mobilu přejít do nastavení Bluetooth a provést párování. U jiných mobilů a počítače bylo třeba dlouze stisknout tlačítko na pravém boku krabičky, kdy se sluchátka stala viditelná všem zařízením. Celý postup párování a aktualizace firmwaru jsem napsal v samostatném článku.

Hned po úspěšném párování doporučuji stáhnout mobilní aplikaci Huawei AI Life, která je dostupná jak v AppGallery (Huawei), tak i Obchodě Play a App Storu (iOS). V mobilní aplikaci můžete sledovat stav nabití obou sluchátek i krabičky. Nechybí ani ovládání potlačení okolního hluku, kdy si můžete i vybrat různé režimy. Dostalo se i na nastavení ovládacích gest, test sluchátek, zapnutí/vypnutí detekce nasazení sluchátek i aktualizaci firmwaru. V mém případě bylo třeba hned po spárování aktualizovat firmware, abych mohl využívat potlačení okolního hluku.

 

 

 

Závěr – opravdu se povedla

Huawei ukázal, že dobře neumí jen mobilní telefony a routery, ale také bezdrátová sluchátka. Huawei FreeBuds Pro jsou skvělá sluchátka, která na danou cenovou kategorii nabízí skvělou ergonomii, schopné potlačení okolního hluku, a především kvalitní zvuk. Pochválit musím také výdrž sluchátek na jedno nabití, bezdrátové nabíjení a jednoduchou mobilní aplikaci v češtině. Jedinou výtku bych měl k nabíjecí krabičce, která trpí na vlasové škrábance.

Konkurence by se od Huawei mohla učit, jak se sluchátka párují, protože ne každá sluchátka je možné tak snadno spárovat s jakýmkoliv zařízením. Sluchátka tedy mohu doporučit všem, kteří hledají kvalitní „špunty“ do 5 tisíc Kč.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*