HONOR 9X Pro – Fialový krasavec s 256 GB úložištěm (RECENZE)

HONOR na našem trhu prodává dvojici „xkových“ mobilů. V této recenzi jsem se podíval na model HONOR 9X Pro, který se stal obětí obchodní války, takže bohužel nenabízí služby od Googlu. To však někteří mohou považovat za výhodu a zaujmout může také hezkým fialovým provedením, 6 GB RAM a velkým 256 GB interním úložištěm. Zajímavá je také cena kolem 6 000 Kč s DPH.

 

 

Obsah balení – kryt nechybí

V tradičním balení tedy k mobilu dostanete 10W nabíjecí adaptér a USB-C nabíjecí/datový kabel. V balení najdete také obyčejná pecková sluchátka a velkou pochvalu si výrobce odnáší za průhledný silikonový kryt. Nechybí pak ani spona pro vysunutí hybridního nanoSIM/microSD slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce

HONOR 9X Pro je na našem trhu dostupný jen v jednom barevném provedení, a to Phantom Purple. Je celkem škoda, že k dispozici není třeba i zelená, ale na druhou stranu fialová mobilu vážně sluší. Celkové rozměry mobilu činí 163.5 x 77.3 x 8.8 mm a váha se zastavila na 202 gramech. Jedná se tedy o větší mobil, ale do ruky padne díky oblým tvarům skvěle.

Většinu čelní plochy pokrývá 6,59palcový displej, který díky svým minimalistickým rozměrům kolem displeje vypadá moderně. V displeji se dokonce ani nenachází žádný průstřel selfie kamerky, protože ta se ukrývá v těle mobilu, což chválím. Nad displejem pak najdete elegantně ukrytou mřížku reproduktoru pro hovory.

Rám mobilu je z velice bytelného plastu, který je zpracován výborně. Na jeho horní části se nachází ukrytý výsuvný modul selfie kamerky, hybridní slot pro nanoSIM/microSD a také mikrofon. I když mobil nedisponuje žádnou zvýšenou odolností, tak přeci jen u slotu si můžete všimnout gumového těsnění. Levý bok mobilu je zcela prázdný a na pravém boku najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko, ve kterém je ukrytá čtečka otisků prstů. Na spodní části mobilu pak najdete 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, mikrofon, USB-C nabíjecí konektor a hlasitý reproduktor.

Tlačítka hlasitosti a čtečka otisků/zamykací tlačítko
Horní část mobilu
Vysunutá selfie kamera
Spodní část mobilu

Na zádech najdete 3D zakřivený skleněný kryt, který především na světle pod různými úhly vypadá fantasticky, a to především kvůli velkému „Xku“. Na zádech najdete také tři fotoaparáty, které opravdu jen lehce vystupují z těla mobilu. Nechybí pak ani přisvětlovací LED blesk a logo výrobce.

 

 

 

Displej – s již nalepenou fólií

HONOR 9X Pro nabízí 6,59palcový IPS displej s FullHD+ rozlišením a 391 PPI. Minimalizace rámečků se výrobci vážně povedla a poměr displeje k tělu mobilu dělá 92%. Nechybí ani automatická regulace jasu, která funguje skvěle a viditelnost na přímém světle je dobrá. Trochu ji však kazí nalepená ochranná fólie z výroby. Tu však lze v případě potřeby odlepit. Velice dobré jsou i pozorovací úhly.

Pochválit displeji musím i barevné podání, které si můžete manuálně přizpůsobit v nastavení. Tam najdete také komfortní režim pro tlumení modrého světla ve večerních hodinách. Upravit si můžete také velikost textu a prvků v prostředí.

 

 

 

Odemykání mobilu – ideálně umístěná čtečka

Mobil HONOR 9X Pro nabízí čtečku otisků prstů, která se nachází na pravém boku mobilu, a to přímo v zamykacím tlačítku. Dle mého názoru se jedná o nejlepší možné umístění a byl bych moc rád, kdyby to tak měl každý mobil. Nastavit si můžete až dostatečných pět prstů a funkčnost čtečky musím pochválit. Je krásně rychlá a spolehlivá.

Pochopitelně nechybí ani odemykání mobilu obličejem. To funguje za ideálních světelných podmínek také rychle a spolehlivě. Za špatného světla bych však raději sáhl po čtečce, která je i přeci jen bezpečnější.

 

 

 

Zvuk – jack nechybí

Mobil nabízí jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části mobilu, hned vedle USB-C konektoru. Ten se snaží a jeho hlasitost je na příkladné úrovni. V této cenové kategorii však nemůžete očekávat dechberoucího hudebníka. Kvalita zvuku je tedy spíše průměrná a odpovídá ceně mobilu.

Potěšit však může přítomnost 3,5 mm jack konektoru pro připojení sluchátek. Ten je velice kvalitní a jeho testování jsem si užil. Používal jsem však dražší sluchátka a záleží hodně na tom, jaká sluchátka použijete. V balení najdete jen obyčejná pecková sluchátka, která bych já osobně pro poslech hudby nepoužil. K zahození však nejsou a použít je můžete pro příjem signálu do FM rádia, které po připojení sluchátek lze poslouchat i z hlasitého reproduktoru.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon mobilu HONOR 9X Pro se stará osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 810, který byl vyroben 7 nm technologií a nabízí takt: 2x 2,27 GHz + 6x 1,88 GHz. Nechybí pak ani 6 GB RAM a nadprůměrně velké 256 GB interní úložiště. To je možné také rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě až 512 GB.

Test v AnTuTu Benchmark, Geekbench 5 a Androbench

Výkonu má mobil tedy dostatek a během mého testování jsem nenarazil na problém s výkonem. Stačí tedy pro všechny náročné aplikace, ale také hry PUBG Mobile či Call of Duty Mobile. Na Fortnite však bohužel musíte zapomenout, protože procesor Kirin 810 není ze strany Epic Games podporován.

V mobilu se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 000 mAh. To je dnes již hodnota, která by měla zajistit výdrž na celý den. HONOR je však znám tím, že systém optimalizuje tak, aby výdrž byla nadprůměrná. To se potvrdilo i u tohoto mobilu a běžně jsem s mobilem vydržel celé dva dny, což je velice slušné.

 

 

 

Fotoaplikace

V mobilu se nachází dobře známá aplikace fotoaparátu, kterou můžete znát z jiných mobilů HONOR nebo Huawei. Všechny důležité režimy se nachází na spodní části, kde nechybí noční i portrétní režim. V kolonce „Další“ pak najdete i Pro režim pro manuální nastavení parametrů, HDR, malování světlem či panorama.

Horní část aplikace nabízí nastavení blesku, vypnutí/zapnutí pomoci umělé inteligence, kterou doporučuji mít vypnutou, protože nepřirozeně přesaturuje barvy fotek. K dispozici jsou pak i různé režimy a nastavení aplikace. Na pravé části aplikace se pak nachází tlačítko pro přepnutí na hlavní či ultraširokoúhlý fotoaparát a 2x digitální zoom.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

HONOR 9X Pro nabízí hlavní 48 Mpx fotoaparát se světelností f/1.8 a 8 Mpx ultraširokoúhlý se světelností f/2.4 a 120° záběrem. Poslední fotoaparát nabízí jen 2 Mpx rozlišení se světelností f/2.4 a stará se o hloubku ostrosti.

Výsledné snímky nevypadají vůbec špatně. Fotkám z hlavního fotoaparátu nechybí věrohodné barevné podání či detaily. Doporučuji však mít vypnutou pomoc umělé inteligence (pod tlačítkem AI), protože tato funkce často nepřirozeně přesaturuje barvy. Příjemné je také focení makro snímků a k dispozici je i noční režim. Ten za horších světelných podmínek umí hodně pomoci.

8 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát také předvádí slušný výkon a za dobrých světelných podmínek budete jistě se snímky spokojeni. Na stranách sice můžete vidět deformaci, ale ta se objevuje i u řádově dražších mobilů.

 

 

 

Natáčení videí

HONOR 9X Pro umí natáčet vide v maximálním rozlišení FullHD (1080p), a to se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). Je celkem škoda, že neumí natáčet ve 4K, ale to jsem ochoten odpustit. Někomu to však může vadit.

Kvalita natočených videí je dobrá. Videím nechybí hezké barvy či ostrost. Nesetkal jsem se ani s nadměrným přeostřováním či přepalováním barev. Videa jsou však roztřesená, protože v této cenové kategorii nemůžete očekávat kvalitní stabilizaci. Není to však žádná tragédie a videa jednoduše odpovídají ceně.

 

 

 

Focení selfie

K focení selfie slouží 16 Mpx kamerka se světelností f/2.2. Ta je ukrytá přímo v konstrukci mobilu celý modul kamerky vyjede tehdy, kdy klepnete na tlačítko pro přepnutí kamer. Dle mého názoru se jedná o ideální řešení.

Jak na tom ale kamerka je? Výsledné snímky jsou velice slušné a myslím si, že každému postačí. Na sociální sítě bych se je rozhodně nestyděl vystavit. K dispozici máte režim zkrášlení a fotit můžete i s portrétním režimem, kdy máte za sebou rozostřené pozadí.

 

 

 

Operační systém – bohužel bez Googlu

HONOR 9X Pro nabízí operační systém Android 10 v upravené podobě. Nabízí tedy vlastní nadstavbu EMUI 9.1.1, kterou můžete znát z jiných mobilů HONOR/Huawei. Nadstavba má své výhody, které se fanouškům značky líbí. Nechybí ani integrace Huawei Drive, což je cloudové úložištěm, kam si můžete svá data zálohovat.

Operační systém Android asi nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná. Je však dobré zdůraznit, že tento mobil nenabízí Google služby (tzv. GMS). V mobilu tedy nenajdete Obchod Play, aplikaci YouTube, Google Mapy a další služby. Odkázání tedy budete na obchod s aplikacemi AppGallery, kde aplikace sice přibývají, ale stále jich dost chybí.

Že aplikace lze doinstalovat mimo Obchod Play? Ano, to je skutečně možné a pobízí k tomu i předinstalovaná aplikace MoreApps, kterou doporučuji použít. Použít můžete také Amazon Appstore, kde najdete třeba Facebook, Messenger i Instagram. Pro YouTube  doporučuji použít aplikaci YouTube Vanced, která funguje výborně a blokuje reklamy ve videích. Doporučuji si tedy přečíst můj starší článek, kde se aplikacím na HONOR/Huawei mobilech věnuji.

Systém jinak funguje nádherně svižně a spolehlivě. Pokud tedy nepotřebujete často stahovat nové aplikace a všechny potřebné aplikace najdete v AppGallery či jako APK mimo Obchod Play, tak se systémem můžete být spokojeni.

 

 

 

Konektivita – nic důležitého nechybí

HONOR 9X Pro nabízí hybridní slot, takže se musíte rozhodnout, jestli chcete používat najednou dvě nanoSIM karty či jednu nanoSIM a jednu paměťovou kartu microSD. Oba nanoSIM sloty podporují všechna LTE pásma, takže s mobilním internetem nebudete mít žádné problémy. Připojit se můžete také ke 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 b/g/n/ac).

Podle stránek výrobce mobil nabízí Bluetooth 4.2 a je velká škoda, že nenabízí již novější Bluetooth 5.0, které mají už i levnější mobily. Na druhou stranu žádný problém s bezdrátovými sluchátky, reproduktorem i posíláním souborů jsem neměl. Nechybí pak ani NFC, ale bohužel s funkcí Google Pay nemůžete počítat. Pokud tedy má vaše banka vlastní řešení skrze vlastní aplikaci, tak problém s bezkontaktním placením mít nemusíte. Pro navigace a mapy pak poslouží GPS, A-GPS a GLONASS.

 

 

 

 

Závěr – není pro každého, ale je povedený

HONOR 9X Pro se v době psaní této recenze prodával na e-shopech za cenu kolem 6 000 Kč s DPH. To je velice lákavá cena a HONOR tak drtí konkurenci nadprůměrným 256 GB interním úložištěm, kam si můžete uložit spoustu svých dat. Pochválit mu musím také hezký 6,59palcový IPS displej a každého pak jistě potěší až dvoudenní výdrž na jedno nabití. Nesmím ani zapomenout zmínit příkladné konstrukční zpracování a fialový zadní kryt se mi moc líbí.

HONOR 9X Pro však bohužel není vhodný pro každého, a to kvůli absenci Google služeb. Před koupí so musíte ujasnit, jestli chcete absolvovat zkoušení obchodů s aplikacemi třetích stran a instalaci APK souborů mimo Obchod Play. Zapomenout musíte také na bezkontaktní placení skrze službu Google Pay, a také na své zakoupené aplikace v Obchodě Play…

Vím ale o tom, že se najdou i tací, kteří Google v mobilu nechtějí a nepotřebují jej. Pokud jste takový uživatel a dostupné aplikace v AppGallery a jinde vám postačí, tak se může jednat o vhodný mobil. Je pak také velká škoda, že mobil neumí natáčet videa ve 4K a nemá novější Bluetooth 5.0.

 

 

 

Pozitiva

 • Příkladné dílenské zpracování
 • Hezké fialové provedení
 • Ochranná fólie na displeji
 • Průhledný ochranný kryt v balení
 • Selfie kamerka ukryta v těle mobilu
 • FM rádio
 • Výborná čtečka otisků prstů na boku
 • Nadprůměrné 256 GB interní úložiště
 • Rozumná cena

 

 

Negativa

 • Absence Google služeb, a to včetně Google Pay
 • Neumí natáčet videa ve 4K
 • Starší Bluetooth 4.2

 

 

Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

4 komentář

 1. Jako výhodu absenci google služeb nevidím, ale zároveň to nevidím jako nějakou hrozně velkou slabinu. Telefon už mám měsíc a funguju s ním parádně. Všechno, co potřebuju, tam mám a v pohodě to běží. Za tu cenu skvělá výbava.

 2. Mám a jsem s ním spokojenej. Myslím, že za tu cenu je fakt super. Fotky dělá hezký a prostředí pro hry je fakt dobrý. Grafika, paměť, vlastní chlazení..jako s tim už se dá něco zahrát 🙂

 3. Absence Google aj.

  Njn, za absenci Googlu Pay a dalších amerických vymožeností, lze poděkovat Trumpovo tažení vůči Huaweii. Nebo se snad mýlím…❓

  1. Přesně tak

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*