Honor 9 Lite – Zaujme designem, výbavou a cenou pod 6000 Kč (RECENZE)

V únoru tohoto roku na náš trh přišla zajímavá novinka Honor 9 Lite. Ten se podobá předloňskému úspěšnému modelu Honor 8. Láká tedy na hezké barevné varianty, skleněná lesklá záda, duální fotoaparát a displej s populárním poměrem stran 18:9. To vše za cenu lehce pod 6000 Kč.

 

 

 

Obsah balení – Nic nadstandardního

  • Honor 9 Lite
  • Nabíjecí adaptér 5 V / 2 A
  • Micro USB kabel
  • Špendlík pro vysunutí slotu se SIM a SD
  • Návody

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství pro Honor 9 Lite zakoupit.

 

 

Design a konstrukce – Zavzpomínejme na Honor 8

Společnost Honor potažmo Huawei si je vědoma úspěchem předloňského modelu Honor 8. Nový model Honor 9 Lite se mu po stránce designu v mnohém podobá. Nabízí konstrukci v kombinaci kovu a skla. Na našem trhu se prodává v mnou testované variantě Sapphire Blue (modrá), Glacier Grey (šedá) a Midnight Black (černá). Zajímavé jsou také příjemné rozměry, které činí 151 mm x 71.9 mm x 7.6 mm.

Čelní část nabízí 2,5D ochranné sklo, které je na hranách hezky zaoblené a perfektně zapadá do hliníkového rámečku. Bohužel jsem po dobu svého testování zaznamenal škrábance na skle, které jsou sice drobné, ale ochrana displeje mohla být lepší. Doporučil bych tedy přikoupení nalepovacího ochranného skla. Sklo kryje displej s úhlopříčkou 5,65″ (palce), který díky populárnímu poměru stran 18:9 zabírá většinu čelní části. Výrobce však musím pochválit, že se nevydal cestou vykousnutí v displeji a na horní části nalezneme pruh s dvojicí selfie kamerek, reproduktor pro hovory, notifikační diodku a všechny potřebné senzory. Pod displejem nalezneme pouze logo výrobce.

 

 

 

Rámeček kolem telefonu je z hliníku, který za celou dobu testování neutrpěl žádný škrábanec. Horní část rámečku je zcela prázdná, levá část nabízí hybridní slot pro dvě Nano SIM karty nebo Micro SD kartu. Pravá strana nabízí kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Tlačítka jsou plastová a drží pevně na svém místě. S jejich umístěním také nemám žádný problém. To nejdůležitější se však nachází na spodní části a najdeme 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, mikrofon pro hovory, Micro USB a hlasitý reproduktor. Ten je umístěn na dobrém místě a nijak jsem si jej nepřekrýval.

 

 

 

Záda mobilu jsou celá z lesklého skla. To se sice rychle umatlá, ale působí opravdu elegantním dojmem. Opět se jedná o 2,5D sklo, které opět hezky zapadá do hliníkového rámečku. Stejně jak u displeje jsem zaznamenal drobné škrábance a to jsem se k mobilu po celou dobu testování choval opravdu slušně. Doporučil bych tedy pořízení ochranného krytu. Na zádech najdeme dvojici čoček fotoaparátů s rozlišením 13 Mpx a 2 Mpx. Čočky lehce vystupují z těla mobilu, ale nejedná se o žádnou tragédii. Hned vedle čoček nalezneme mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videa, LED blesk a níže pak najdeme čtečku otisků prstů.

Honor 9 Lite (modrý) s Honorem 7X (černý)

Lesklá záda jako zrcadlo

 

 

 

 

 

Displej – Minimalizace rámečků

Displej nabízí úhlopříčku 5,65″ (palce) s 2K rozlišením (2160 x 1080 px). Jedná se o displej s moderním poměrem stran 18:9 a výrobce se tedy snažil minimalizovat rámečky převážně na levé a pravé straně. Horní a dolní část nabízí úzké proužky a dle mého názoru je takové řešení daleko lepší, než výřez v displeji. Mobil disponuje IPS displejem, který je na velice dobré úrovni a k podání barev či pozorovacím úhlům nemám sebemenší výtku. Skvěle funguje také automatická regulace jasu a na přímém slunci nebudete mít s viditelností žádný problém.

 

 

Jak jsem již zmiňoval, tak displej kryje 2,5D ochranné sklo, které je na stranách mírně zaobleno. Výrobce nikde nezmiňuje o jaké sklo se jedná a pravděpodobně se jedná o sklo vlastní výroby. Za celou dobu testování jsem si na mobil opravdu dával pozor, ani jednou mi neupadl na zem, do kapsy jsem jej dával bez klíčů či jiných předmětů a přeci jen utrpěl drobné škrábance. Ty nejsou na první pohled vidět, ale ochrana na tom mohla být přeci jen lépe. Pokud si Honor 9 Lite zakoupíte, tak doporučuji investovat do ochranného nalepovacího skla.

V nastavení telefonu najdeme také nastavení automatické regulace jasu, interval režimu spánku a také komfortní režim. Ten slouží k filtrování modrého světla v displeji a umí tak šetřit oči během používání mobilu ve večerních hodinách. Dále najdeme nastavení roztahování aplikací na celou obrazovku, velikost prvků v prostředí a písma. Nechybí ani výběr rozlišení displeje. Pokud tedy budete chtít šetřit výdrž baterie, tak lze rozlišení displeje přepnout na HD+. Při hraní her zas můžete využívat plné rozlišení Full HD+.

 

 

 

 

 

Zabezpečení – Čtečka otisků prstů a gesta

Umístění čtečky otisků prstů na zádech mi vyhovuje a lze nasnímat až dostatečných pět prstů. Odemykání mobilu bylo bleskové a se spolehlivostí jsem také neměl žádný problém. Lze také zamykat aplikace, aby se bez přiložení prstu nikdo nedostal do e-mailů, Messengeru či jiné zvolené aplikace.

Pochválit musím gesta, která jsou užitečná a nejvíce jsem využíval gesto pro vysunutí notifikační lišty. Nechybí ani gesta pro přijmutí hovory, pořizování fotek/videa, pozastavení budíku či procházení fotek v galerii posouvání prstem do stran. Lze také využívat funkci Sejf, která umožňuje zamknout libovolné soubory včetně videí a fotek.

 

 

 

 

 

Hardware a výkon – Hraní her není problém

Uvnitř Honoru 9 Lite tepe osmijádrový procesor Huawei Kirin 659 s taktováním na 4 jádra: 2,36 GHz a další 4 jádra: 1,7 GHz. Dále nechybí 3 GB RAM a o grafiku se stará čip Mali-T830. Interní úložiště disponuje kapacitou 32 GB, ale svůj díl paměti si ukrojí operační systém. Reálně lze tedy využít kolem 23,49 GB. Pro ukládání hudby, fotek či videí lze využívat také MicroSD karty s maximální kapacitou 256 GB.

Je výkon dostatečný? Za celou dobu testování jsem nezaznamenal žádný problém s výkonem. Běžné aplikace zvládá bez problémů a zpomalení jsem nezaznamenal ani během více otevřených záložek v prohlížeči Google Chrome či sledování videa ve Full HD. Se hraním mobilních her také nemá problém a bez problémů lze hrát i náročnější tituly PUBG Mobil, World War Heroes a další.

 

 

 

 

 

Fotoaparát – Hezké snímky ze všech kamer

Honor 9 Lite nabízí hned 4 kamerky a to dvě zadní s rozlišením 13 Mpx + 2 Mpx a také přední selfie kamerky s totožným rozlišením. Hlavní zadní fotoaparát disponuje světelností objektivu f/2.2 a umožňuje pořizovat fotky v maximálním rozlišení 13 Mpx s poměrem stran 4:3. Pokud budete chtít mít fotky po celé šířce displeje, tak lze fotit v poměru stran 18:9 s rozlišením 9 Mpx. Nesmíme zapomenout ani na dvojici předních kamerek, které disponují světelností objektivu f/2.0. K dosažení lepší světelnosti a ostrosti však všem kamerám vypomáhají sekundární 2 Mpx monochromatické čočky.

Čočky duálního fotoaparátu Honor 9 Lite (modrý) a Honor 7X (černý)

 

 

 

Fotoaplikaci moc dobře známe ze starších mobilů od Honoru a Huawei. Je vážně povedená a na horní části nabízí nastavení blesku, režim minimální clony, portrétní režim, režim živých fotografií (v galerii fotek se hýbou) a přepínání mezi zadní a přední kamerou. Spodní část nabízí pochopitelně spoušť a přepínání mezi pořizováním fotek/videa. K nejlepším funkcím se dostaneme tahem prstu zleva doprava, kde se ukrývá manuální režim s nastavením vyvážení bílé, ISO a všechny další potřebné nastavení. Dále je k dispozici panoramatický režim, nastavení HDR, malování světlem , časosběrný režim a filtry. Tahem zprava doleva najdeme nastavení rozlišení, mřížky a další nastavení.

 

 

 

Kvalita výsledných snímků a videí je za dobrého světla na velmi dobré úrovni a fotky nepostrádají ostrost či velice dobré podání barev. Poradit si umí i s protisvětlem a makro fotky také vypadají pěkně. Bohužel při focení hýbajících se předmětů byla fotoaplikace zmatená a odmítala zaostřit nebo ostřila příliš dlouho. Za horších světelných podmínek kvalita rapidně klesá a setkáváme se se šumem a problémy s ostrostí. Výrobce se také chlubí portrétním režimem, který v některých případech umí vykouzlit slušné snímky. Bohužel jsem se často setkával s neostrostí snímků a přepálením obličeje.

Videa lze pořizovat v rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Mobilu chybí optická stabilizace a videa jsou tedy trochu roztřesena. Vzhledem k ceně se však nejedná o žádnou tragédii a hodnotím je jako dobrá.

Portrétní režim zadní kamerou
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno brzy ráno za horšího světla
Vyfoceno brzy ráno za horšího světla
Vyfoceno brzy ráno za horšího světla
Vyfoceno za velmi špatného světla bez blesku
Vyfoceno za velmi špatného světla s bleskem
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Makro za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla

 

 

 

Selfie kamerky jsou hned dvě a nabízí rozlišení 13 Mpx a 2 Mpx. Nechybí portrétní režim s rozostřeným  pozadím a nebo režimy pro zkrášlení. Portrétní režim za dobrých světelných podmínek pořídí hezké portréty a nechybí ani možnost pořizování videí v rozlišení HD (720p).

Vyfoceno selfie kamerou
Vyfoceno selfie kamerou

 

 

 

 

 

Operační systém – Android 8 v podání Honoru

Honor 9 Lite nabízí operační systém Android 8.0 Oreo, který je masivně upraven nadstavbou EMUI 8.0. Tu uživatelé mobilů Honor či Huawei moc dobře znají a s čistým Androidem nemá moc společného. Všechny nainstalované aplikace se nachází na úvodních obrazovkách a lze je přesouvat do složek. Vlevo nalezneme obrazovku Google. Ta nabízí souhrn zpráv z oblíbených stránek, předpověď počasí či vyhledávací pole.

Systém nemá moc smysl popisovat a výrobce si zaslouží kritiku za zbytečné předinstalované aplikace a demo verze her, které je však možné odinstalovat. Nadstavba má své kouzlo a nabízí možnost zamykání aplikací či jejich duplikování. V nastavení telefonu nalezneme také položku Chytrá asistence. Ta nabízí navigační tlačítko, které může nahradit spodní navigační panel s tlačítky.

Co se spolehlivosti systému týče, tak během svého testování jsem nezaznamenal žádné problémy s rychlostí prostředí, samovolným restartováním či zamrzáním.

 

 

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Průměrná výdrž

Pod zadním krytem se nachází akumulátor průměrnou kapacitou 3000 mAh. Při běžném používání jako je časté čtení e-mailů, používání internetového prohlížeče, hodinku hraní Pokémon Go, Instagramu, Messengeru a dalších běžných aplikací vydrží bez problémů celý den a v některých případech až jeden a půl dne. Na celé dva dny jsem se nedostal a výdrž hodnotím jako průměrnou.

Jak je to ale s nabíjením? Bohužel to je slabá stránka Honoru 9 Lite. Během testování jsem jej nabíjel originální nabíječkou v balení s 2A výstupem. Z úplného vybití se do 100% stavu akumulátoru nabil za přibližně dvě hodiny a 30 minut. Nabíjení rozhodně mohlo být rychlejší …

 

 

 

 

 

Internet a připojení – Pochvala za NFC

S Honorem 9 Lite se připojíte na rychlou mobilní síť 4G/LTE bez problémů. Nechybí ani podpora 800 MHz LTE pásma, které se vyskytuje převážně na venkově. Pokud nenarazíte na LTE, tak pochopitelně lze bez problémů využívat starší generace 3G či 2G sítí. Lze se připojit také k 2,4 GHz Wi-Fi síti a je celkem škoda, že mobil nepodporuje 5 GHz „ácéčkové“ Wi-Fi sítě. Wi-Fi Direct či hotspot také není problém.

Pochvalu si výrobce však odnese za NFC. To lze využívat také pro bezkontaktní placení mobilem, které některé banky v ČR již podporují. Bluetooth 4.2 funguje také dobře a po dobu testování jsem jej často využíval pro časté odesílání/přijímání souborů. Honor disponuje také GPS, A-GPS, GLONASS a BDS a s navigací či hraní hry Pokémon Go jsem neměl problémy a poloha byla spolehlivě udržena na mapě.

 

 

 

 

 

Zvuk – 3,5 mm jack nechybí

Od mobilu v této cenové kategorii nelze očekávat výborný zvukový reproduktor či dokonce stereo reproduktory. Hlasitý reproduktor nalezneme na pravé spodní straně a jeho umístění je dle mého názoru v pořádku. Reproduktor hraje opravdu hlasitě a jeho kvality jsou na dobré úrovni. Při maximální zvýšení hlasitosti se kvalita vytrácí, ale to je v této cenové kategorii běžné a hodnotím jej jako průměrný.

3,5 mm jack konektor naštěstí nechybí a lze jej využít pro připojení sluchátek, reproduktoru či jiného příslušenství. Během testování jsem zkoušel poslech hudby v dražších sluchátkách SONY či Sennheiser PXC 550 a jeho kvality jsou na velmi dobré úrovni. Záleží však na zvolených sluchátkách a je škoda, že výrobce do balení žádná nedodal.

 

 

 

 

Závěr – Prodejní trhák?

Čínská společnost Honor opět ukázala, že umí hezký design i u levných mobilů. Z Honoru 9 Lite mam dobrý pocit a v recenzi si vedl dobře. Mnou testovaný kus vypadá opravdu moc hezky a v ruce se drží příjemně. Pokud se pro něj však rozhodnete, tak nezapomeňte dokoupit ochranný kryt a také nalepovací tvrzené sklo. Ochranu skel tomuto modelu rozhodně pochválit nemůžu. Další mínus si Honor odnáší za starší konektor Micro USB. V této cenové kategorii bych rád viděl oboustranný konektor USB-C.

Pokud hledáte hezky vypadající mobil, který nabízí povedený displej s poměrem stran 18:9, slušný fotoaparát, nový Android 8 a NFC pro bezkontaktní placení, tak je Honor 9 Lite dobrou volbou. Musíte však oželet starší Micro USB konektor s pomalejším nabíjením a dokoupit si nějakou tu ochranu.

Mezi hlavního konkurenta bych přiřadil Alcatel 5. Ten také láká na hezký 18:9 displej s minimálními rámečky na bocích a spodní straně, při srovnání o fous lepší fotoaparát, USB-C konektor, funkci odemykání obličejem a také nižší cenu kolem 5000 Kč. Nabízí však starší Android 7 Nugát a postrádá NFC.

Alcatel 5
Alcatel 5

 

 

 

 

Co se mi líbí:

  • Krásný design
  • Displej – Výborné podání barev
  • Android 8 Oreo
  • Zajímavé funkce v nadstavbě EMUI
  • Slušné fotografie
  • Čtečka otisků prstů – Rychlá a podporuje gesta
  • Cena

 

Co se mi nelíbí:

  • Ochranné sklo displeje a skleněná záda se snadno poškrábou
  • Starší Micro USB
  • Pomalé nabíjení
  • Zbytečné předinstalované aplikace a hry

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top