Honor 7X – Plechový obr s 18:9 displejem a cenou kolem 7000 Kč (RECENZE)

Není to tak dlouho, co společnost Honor na našem trhu začala prodávat dva nové zajímavé modely. Jedná se o skleněný Honor 9 Lite a hliníkový Honor 7X. Ten se původně na našem trhu prodávat neměl, ale společnost naštěstí změnila názor a máme tu zajímavý kousek. Na ten se podíváme v této recenzi a láká na velký displej s poměrem stran 18:9, duální fotoaparát a dobrou výdrž na jedno nabití.

 

 

 

Obsah balení – Žádné překvapení

  • Honor 7X
  • Špendlík pro vysunutí hybridního slotu
  • Nabíjecí adaptér 5 V / 2 A
  • Micro USB kabel
  • Návody

 

 

 

 

 

Design a konstrukce – Sází na kovovou konstrukci

Zavzpomínejme na loňský model Honor 8 Pro, kterému se nový Honor 7X v některých ohledech podobá. Sází na starý dobrý design s celokovovou konstrukcí. Celkové rozměry mobilu činí 156,5 mm x 75,3 mm x 7,6 mm a váha pak činí 165 gramů. Je celkem škoda, že se výrobce nerozhodl pro více barevných variant např. modrou a zlatou. K dispozici je tedy pouze černá varianta.

 

 

 

Čelní část pokrývá 2,5D krycí sklo, které je na hranách mírně zaoblené. Výrobce nikde nezmiňuje o jaké sklo se jedná a předpokládám tedy, že se jedná o sklo vlastní výroby. To chrání obří 5,93″ (palce) displej s poměrem stran 18:9. Nabízí tedy minimální rámečky na pravé a levé straně. Nad displejem nalezneme proužek, který naštěstí nenabízí populární vykousnutí v displeji a disponuje 8 Mpx selfie kamerkou, reproduktorem pro hovory a notifikační diodkou. Ta je poměrně malá a její signalizace není moc vidět, což je škoda. Pod displejem najdeme další proužek nevyužitého prostoru.

 

 

 

Všechny strany mobilu jsou zaoblené a do ruky nic neškrábe. Horní část mobilu nabízí pouze mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videa. Levá strana nabízí hybridní slot pro dvě Nano SIM kartu či jednu MicroSD kartu. Pravá strana pak nabízí kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Ta jsou také z hliníku a drží pevně na svém místě bez viklaní. Jejich umístění je také dobrém a s jejich nahmatáním jsem neměl problém. Zajímavější je spodní část s 3,5 mm jack konektorem pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, uprostřed se nachází starší Micro USB a hned vedle najdeme hlasitý reproduktor.

 

 

 

Záda mobilu jsou celá kovová a poměrně nudná. Na druhou stranu se jedná o osvědčený design, který lidé kupují. Na horní a dolní části můžeme vidět plastové předěly antén, které jsou na totožném místě, jak tomu bylo u loňského modelu Honor 8 Pro. V levém rohu najdeme dvě vystupující čočky fotoaparátů, které vystupují poměrně výrazně a upřímně se mi jejich oddělení a mezera mezi nimi vůbec nelíbí. Při držení také trošku škrábou a výrobce jejich zpracování mohl zvládnout lépe … Dále najdeme čtečku otisků prstů, kterou jsem ukazováčky nahmatal bez problémů.

 

 

 

 

 

Displej – Obr s minimalizací rámečků

Jelikož miluji velké displeje, tak jsem se na testování Honoru 7X těšil. Nabízí 5,93 (palce) IPS displej s rozlišením Full HD+ (2160 x 1080 px). Výrobce láká na populární 18:9 poměr stran displeje. S displejem jsem byl velice spokojený a podání barev je na velmi dobré úrovni. To samé lze říci o pozorovacích úhlech či viditelností na přímém slunci. Nechybí ani senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu, který funguje skvěle. V nastavení displeje najdeme také možnost změny podání barev dle libosti, velikost prvků v prostředí či komfortní režim. Ten tlumí záření modrého světla z displeje a díky tomu je používání mobilu ve večerních hodinách příjemnější.

 

 

 

 

 

Zabezpečení – Spolehlivá čtečka otisků prstů

Honor 7X nabízí čtečku otisků na zádech. Ta je velice rychlá a také spolehlivá. Za celou dobu testování se nestalo, že by nefungovala či nastal jiný problém. Aplikace také lze zamykat, aby se bez přiložení prstů neoprávněná osoba nedostala do galérie fotek, e-mailu či jiné libovolné aplikace. Soubory jako jsou fotky a videa lze zamknout také do sejfu.

Pochválit výrobce musím za gesta, která jsem velice často využíval a používání mobilu umí opravdu dost zpříjemnit. Nejvíce jsem využíval gesto pro vysunutí notifikační lišty. Nechybí ani gesta pro přijmutí hovory, pořizování fotek/videa, pozastavení budíku či procházení fotek v galerii posouvání prstem do stran.

 

 

 

 

 

 

Hardware a výkon – Zahrajete si i náročnější hry

Honor 7X a jeho skleněný bratr Honor 9 Lite mají totožný procesor. O výkon se tedy stará osmijádrový procesor Huawei Kirin 659 s taktováním na 4 jádra: 2,36 GHz a další 4 jádra: 1,7 GHz. Nechybí pěkná porce 4 GB RAM a o grafiku se stará čip Mali-T830. Interní úložiště nabízí kapacitu 64 GB, ale reálně lze využít kolem 53 GB. Pokud by to však někomu nestačilo, tak si paměť může bez problémů rozšířit pomocí Micro SD karty o maximální kapacitě až 256 GB.

Mobil jsem během mého testování nešetřil a každý den mu dával zabrat. Výkonu má dostatek a běžné aplikace včetně několik spuštěných záložek v internetovém prohlížeči nedělají mobilu žádný problém. Zkoušel jsem také dlouhé hraní PUBG Mobile, World War Heroes, Unkilled a další náročnější tituly. Se hraním mobil také neměl problém a nezaznamenal jsem žádné záseky či pády her.

Test v AnTuTu Benchmark a AndroBench

 

 

 

 

 

Fotoaparát – Lepší jak jeho skleněný bratr

Na zádech najdeme hlavní fotoaparát s rozlišením 16 Mpx se světelností objektivu f/2.2. Hlavnímu fotoaparátu vypomáhá monochromatická 2 Mpx čočka se světelností f/2.9. Ta se stará o lepší hloubku ostrosti a světelnost. Na čelní straně najdeme jednu 8 Mpx selfie kamerku. V maximálním rozlišení 16 Mpx však lze fotit v poměru stran 4:3. Pokud budete chtít fotky hezky po celém displeji, tak je nutné si v nastavení zvolit rozlišení 11 Mpx.

 

 

 

Fotoaplikaci moc dobře zná každý uživatel mobilu Honor či Huawei. Je povedená a na horní části nabízí nastavení blesku, režim minimální clony, portrétní režim, režim živých fotografií (v galerii fotek se hýbou) a přepínání mezi zadní a přední kamerou. Spodní část nabízí pochopitelně spoušť a přepínání mezi pořizováním fotek/videa. K nejlepším funkcím se dostaneme tahem prstu zleva doprava, kde se ukrývá manuální režim s nastavením vyvážení bílé, ISO a všechny další potřebné nastavení. Dále je k dispozici panoramatický režim, nastavení HDR, malování světlem , časosběrný režim a filtry. Tahem zprava doleva najdeme nastavení rozlišení, mřížky a další nastavení.

 

 

 

Kvalita výsledných snímků a videí je za dobrého světla na velmi dobré úrovni a fotky nepostrádají ostrost či velice dobré podání barev. Makro fotky také vypadají moc pěkně, ale občas jsou na některých částech neostré. Za horších světelných podmínek se kvalita vytrácí. Pokud se jedná jen o zatažené počasí, tak fotky na tom nejsou vůbec špatně. Pokud fotíte za šera v místnosti, tak narazíte na neostrost či digitální šum. Problém často nastává při focení pohybujících se předmětů a mobil občas odmítá zaostřit a nebo ostří opravdu velmi dlouho.

 

 

 

 

Videa na tom za dobrých světelných podmínek také nejsou vůbec špatně, ale fotoaparát postrádá optickou stabilizaci obrazu (OIS) a kvůli tomu jsou videa celkem roztřesená. Nejedná se však o žádnou tragédii a většině uživatelům kvalita videí bude stačit. Lze je pořizovat v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu).

 

 

 

 

Přední selfie kamerka nabízí rozlišení 8 Mpx se světelností objektivu f/2.0. Kamera je dostačující na „selfíčka“ i videohovory. Jen hledání obličejů mohlo být o něco rychlejší … Pořizovat lze také videa v rozlišení Full HD a pořizovat portrétní fotky, které za dobrého světla vypadají dobře.

Vyfoceno selfie kamerkou
Vyfoceno selfie kamerkou

 

 

 

 

 

Operační systém – Honorské EMUI

Uvnitř Honoru 7X se nachází operační systém Android 7.0 Nugát. Ten je masivně upraven nadstavbou EMUI ve starší verzi 5.1. Brzy se ale uživatelé dočkají velké aktualizace na Android 8.0 Oreo s nadstavbou EMUI 8.0, jak je tomu u Honoru 9 Lite.

Systém asi nemá moc smysl popisovat, protože nadstavbu EMUI moc dobře známe z předchozích recenzí. Kritiku bych však vznesl ke zbytečným předinstalovaným demo verzím her, které je však možné odinstalovat. Nadstavba má však své výhody a to již zmíněné gesta čtečky otisků prstů, zdvojení aplikací či plovoucí tlačítko.

Co se spolehlivosti systému týče, tak během svého testování jsem nezaznamenal žádné problémy s rychlostí prostředí, samovolným restartováním či zamrzáním.

 

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Dva dny nejsou problém

Pod hliníkovým krytem se ukrývá nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 340 mAh. Při běžném používání jako je časté psaní e-mailů, synchronizace s cloudem včetně záloh fotek, focení, internetový prohlížeč, Instagram, Messenger atd. vydrží bez problémů celé dva dny. Když jsem mobil trošku šetřil a méně používal sociální sítě a nehrál hry, tak jsem se dostal na nádherné tři dny.

S nabíjením to slavné ale není a je velká škoda, že Honor 7X postrádá oboustranný konektor USB-C a rychlé nabíjení.  Najdeme tedy jen staré Micro USB a to je velká škoda. Z nuly do úplného nabití se akumulátor nabije za přibližně 2 hodiny a 50 minut. Nabíjení je tedy pomalé a vzhledem k ceně mohlo být o něco rychlejší …

 

 

 

 

 

Internet a připojení – Na placení mobilem zapomeňte

S Honorem 7Xse připojíte na rychlou mobilní síť 4G/LTE bez problémů. Nechybí ani podpora 800 MHz LTE pásma, které se vyskytuje převážně na venkově. Pokud nenarazíte na LTE, tak pochopitelně lze bez problémů využívat starší generace 3G či 2G sítí. Podpora běžné 2,4 GHz (802.11 b/g/n) pochopitelně nechybí a je velká škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit také podporu 5 GHz Wi-Fi sítí.

Chcete využívat bezkontaktní platby mobilem? Tak na Honor 7X zapomeňte. Nepodporuje totiž NFC, které je pro platby potřeba. Upřímně to vidím jako velký nedostatek, protože levnější Honor 9 Lite NFC má. Během svého testování jsem také využíval Bluetooth 4.1 pro posílání/přijímání souborů a vše fungovalo bez problémů.

S navigováním si díky GPS a A-GPS mobil poradí také. Během testování jsem zkoušel hraní Pokémon Go či mapy od Googlu a Seznamu. Poloha byla nalezena rychle a spolehlivě udržena na mapě. Díky hliníkovým zádům se po delším využívání GPS mobil dobře chladí.

 

 

 

 

 

Zvuk – Jen průměr, ale s jackem

Na spodní části najdeme hlasitý reproduktor, který je umístěn dobře. S jeho kvalitou jsem byl vzhledem k ceně spokojen. Je o něco lepší, než v případě Honoru 9 Lite, ale ne o moc. Hlasitost je na velmi dobré úrovni, ale při maximální zvýšení hlasitosti se kvalita vytrácí. Pochválit však musím za 3,5 mm jack konektor. Ten jsem testoval s dražšími sluchátky od SONY či Sennheiser PXC 550. Jeho kvalita byla nadprůměrná, ale hodně záleží na volbě sluchátek. Každopádně je velká škoda, že žádná výrobce nepřiložil do balení.

 

 

 

 

 

Závěr:

Honor 7X je za svou cenu rozhodně povedeným kouskem. Pochválit musím velký 18:9 displej, který má opravdu velmi dobré podání barev a viditelnost na přímém slunci. Konstrukce je také na výborné úrovni, ale design působí spíše nudně a upřímně se mi vůbec nelíbí čočky na zádech, které mezi sebou mají mezeru a při nahmatání trošku škrábou.

Mobil bych doporučil uživatelům, kteří vyžadují velký displej, chtějí slušnou kvalitu fotek a velmi dobrou výdrž na jedno nabití. Musíte však překousnout staré Micro USB, pomalé nabíjení a absenci NFC pro bezkontaktní platby.

Podíváme se ke konkurenci, která je tvrdá a v současné době se na našem trhu prodává loňský model HTC U Ultra. Ten nabízí také velký displej, USB-C, rychlé nabíjení, lepší fotoaparát s optickou stabilizací, stereo reproduktory, Android 8.0 Oreo a více paměti. V současné době se HTC U Ultra prodává kolem 7 690 Kč. Ve prospěch Honoru 7X však hraje poměr stran displeje 18:9, lepší výdrž na jedno nabití a o pár stovek nižší cena.

 

Konkurence se nachází také ve vlastních řadách a Honor 9 Lite nabízí podobný fotoaparát, lepší selfie kamerky a dle mého názoru hezčí design. To je však čistě subjektivní. Nabízí také NFC pro bezkontaktní placení a o tisícovku nižší cenu.

Honor 9 Lite (modrý) s Honorem 7X (černý)

 

 

 

Co se mi líbí:

  • Kvalitní konstrukce
  • Povedený displej s poměrem stran 18:9
  • Přidané funkce nadstavby EMUI
  • Dobrá výdrž na jedno nabití
  • Cena

 

 

Co se mi nelíbí:

  • Absence NFC
  • Absence USB-C
  • Pomalé nabíjení
  • Oddělené čočky fotoaparátů na zádech
  • Zbytečné předinstalované aplikace a hry

 

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*