Honor 8 – Krasavec ze skla a kovu za slušnou cenu (RECENZE)

Honor 8 navazuje na loňský model Honor 7, který měl úspěch a zaujal především cenou a designem. Honor jasně ukazuje, že není nutné utrácet hodně peněz za krásný a dobře vybavený mobil. Nový model Honor 8 je vylepšený a jeho silnou stránkou je design.

Honor 8
Honor 8

Za značkou Honor stojí populární Huawei, který design a konstrukci skutečně umí. Honor 8 tedy láká na opravdu krásný design a konstrukci, která je tvořena ze skla a disponuje kovovým rámečkem. Nechybí ani čtečka otisku prstu, krásný 5,2″ Full HD displej, 12 Mpx fotoaparáty a odladěný systém EMUI 4.1. Jak si tedy Honor 8 vedl v testování?

Specifikace:

 • Operační systém: EMUI 4.1 postavené nad Androidem 6.0 – podpora aktualizací slíbena na dva roky
 • Rozměry: 146 x 71 x 7,45 mm
 • Váha: 153 g
 • Displej: 5,2″ (palců), IPS LCD, 1920 x 1080 px (Full HD), 423 ppi (jemnost)
 • RAM: 4 GB
 • Paměť telefonu a SD karty: 32 GB/64GB (výběr variant), Micro SD karty o kapacitě až 256 GB
 • Procesor: Huawei Kirin 950 – 2,3 GHz, 8 jader
 • Baterie: Li-Ion akumulátor s kapacitou 3 000 mAh, rychlonabíjení, USB-C
 • LTE pásma: 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
 • SIM: Hybridní slot podporující Dual SIM – Dvě Nano SIM
 • Fotoaparáty: Dva 12 Mpx, laserové ostření, LED blesk, f/2.2, selfie kamerka nabízí 8 Mpx
 • Cena: Pod 11 tisíc Kč

Honnor 8 - Příslušenství

Obsah balení – Hezká krabička pouze se základem

Honor 8 je zabalen v malé bílé krabičce, která je po rozbalení stylová a odlišná od ostatních výrobců. Bohužel nenabízí nic víc, než adaptér, kabel, špendlík pro vysunutí slotu a samotný mobil. Sluchátka nehledejte …

 • Honor 8
 • EU adaptér
 • USB-C kabel
 • Špendlík pro vysunutí slotu se SIM a SD kartou
 • Návody
Honor 8 - Krabička
Honor 8 – Krabička
Honor 8 - Obsah balení
Honor 8 – Obsah balení

Design, konstrukce a ergonomie – Elegance a kvalita, ale …

Honor 8 má opravdu krásný design, který je hlavním lákadlem. Honor použil kombinaci kovu a skla. Sklo pokrývá zadní a čelní část a rámeček kolem mobilu je z hliníku. Na levé, pravé a dolní straně si můžeme také všimnout drobných plastových předělů, které slouží pro výstup antén. Na testování mi byla poskytnuta bílá varianta a Honor 8 se prodává také v modré, černé a  dražší zlaté variantě.

Honor 8
Honor 8

Na čelní straně se nachází 5,2″ displej o kterém se budu rozepisovat níže, 8 Mpx přední selfie kamerka, reproduktor pro hovory, všechny potřebné senzory a logo Honor. Na horní části překvapivě nenalezneme 3,5 mm jack pro sluchátka, jak je zvykem u drtivé většiny mobilů. Nachází se zde pouze mikrofon pro kvalitní záznam zvuku během natáčení videí a také infraport pro ovládání domácích spotřebičů.

Honor 8 - Rámeček z hliníku kolem mobilu
Honor 8 – Rámeček z hliníku kolem mobilu
Honor 8 - Rámeček z hliníku
Honor 8 – Rámeček z hliníku

3,5 mm jack konektor spolu s USB-C pro nabíjení se nachází na dolní části mobilu. Nechybí ani výdech hlasitého reproduktoru. Ten je umístěn na dobrém místě a během hraní her nebo jiného používání jsem si jej nepřekrýval. Na levé straně se nachází pouze hybridní slot pro Nano SIM karty a nebo Micro SD kartu. Slot je do těla mobilu zapuštěn výborně a na hliníkovém rámečku nic neškrábe nebo neřeže do ruky. Na pravé straně se nachází pouze tlačítka pro regulaci hlasitosti a také tlačítko power pro vypínání a zamykání mobilu.

Honor 8 - Dolní strana s USB-C, reproduktorem a 3,5 mm jackem
Honor 8 – Dolní strana s USB-C, reproduktorem a 3,5 mm jackem

Zadní strana rozhodně není nudná a nachází se zde dvojice 12 Mpx fotoaparátů o kterých se budu rozepisovat níže. Nechybí ani senzor pro laserové ostření a dvojitý LED blesk. Níže se nachází čtečka otisku prstu o které se budu rozepisovat níže. Nechybí logo Honor a celá záda jsou ze skla. Jedná se o 2,5 D sklo, které je poslední dobou dost oblíbené. Hrany jsou tedy broušeny a celá záda se krásně lesknou. Pokud zadní část mobilu vystavíte přímému světlu, tak si můžete všimnout, že odlesky jsou zvláštní a je vidět vrstvení. Na zádech je podle výrobce skutečně použito 15 vrstev skla.

Honor 8 - Čtečka otisku prstu na zádech
Honor 8 – Čtečka otisku prstu na zádech
Honor 8 - Zadní čast
Honor 8 – Zadní čast
Honor 8 - Dolní strana s USB-C, reproduktorem a 3,5 mm jackem
Honor 8 – Dolní strana s USB-C, reproduktorem a 3,5 mm jackem

Hodnocení designu: Honor 8 se za svůj design opravdu nemusí stydět. Jedná se o krásný mobil, který působí elegantním dojmem a je nabízen v zajímavých variantách.

Kvalita konstrukce a materiálů: Baterie je nevyjímatelná a díky tomu je konstrukce mobilu pevná a nikde nic nevrže. Bohužel Honor 8 má stejný hendikep jako Xiaomi Mi5, SONY a mobily jiných výrobců nabízející těla ze skla. Zadní část je náchylná na drobné škrábance, otisky prstu a další nečistoty. Osobně bych tedy zvolil bílou variantu na které nejsou drobné škrábance a otisky prstu vidět.

Ergonomie: Za broušené hrany musím výrobce moc pochválit. Díky tomu žádný kraj neřeže do ruky. Výtku bych ale měl k tlačítkům na pravé straně, které bych ocenil o nějaký ten milimetr níže. Bohužel jsem občas měl pocit, že mi mobil vyklouzne z ruky. Ocenil bych 3D sklo na zádech, jak je tomu třeba u Xiaomi či jiného výrobce.

 

Čtečka otisku prstu a bezpečnost – Velká pochvala!

Honor 8 nabízí čtečku otisku prstu na svých zádech a její umístění musím jen chválit. Je na výborném místě a ukazováčkem čtečku vždy najdu. Rychlost a spolehlivost je opět na výborné úrovni. Prst stačí jen přiložit a okamžitě se mobil odemkne. Podle výrobce se mobil odemkne během 0,4 sekund a s výrobcem musím souhlasit. Za rychlost a spolehlivost musím tedy jen chválit.

Čtečka má ale další příjemný bonus, který většina výrobců nenabízí. Můžete ji využít také jako chytré tlačítko, které se může vždy hodit. Jedním stisknutím můžete třeba rychle spustit svítilnu, spustit nahrávání zvuku a nebo vytvořit snímek obrazovky. Funkcí si můžete hned nastavit více a to třeba také pro dvojité stisknutí či stisknutí dlouhé. Poslouží tedy jako zkratka k rychlému spuštění těchto funkcí a nebo aplikace, kterou si zvolíte. Tuto funkci musím jen chválit a doufám, že se toho chytí i ostatní výrobci.

Funkce chytrého tlačítka ve čtečce otisku prstu
Funkce chytrého tlačítka ve čtečce otisku prstu

Honoru naštěstí nechybí ani aplikace pro optimalizaci a důležité nastavení systému, které nabízí také zámek aplikací. Touto aplikací si můžete zamknout aplikace, které odemknete otiskem prstu. Nikdo se vám tedy nedostane do zpráv na Messengeru, WhatsAppu nebo jiné aplikace.

 

Displej – Zaslouží si velkou pochvalu

Honor 8 na čelní straně nabízí 5,2″ (palců) IPS displej s rozlišením Full HD (1920 x 1080 px) a jemností 423 ppi. Rozlišení displeje je naprosto dostačující a neměl jsem žádný problém ani se hraním her ve VR Boxu. Displej má věrohodné barvy, které musím jen chválit. Černá je opravdu černá a bílá zas bíla. Co se týče pozorovacích úhlů, tak ty jsou na výborné úrovni. Čitelnost na přímém světle je také na dobré úrovni. Vzhledem k ceně kolem 11 tisíc Kč je displej výborný a musím jej jen chválit.

Honor 8 - 5,2" Full HD displej
Honor 8 – 5,2″ Full HD displej
Honor 8 - 5,2" Full HD displej
Honor 8 – 5,2″ Full HD displej

Hardware a výkon – Stačí i na náročnější hry, ale …

Honor nešetřil a do těla Honoru 8 umístil hned 4 GB RAM a také hezkou porci interní paměti. Můžete si vybrat mezi 32 GB a 64 GB variantou. Do rukou se mi dostala 32 GB varianta a z paměti si pochopitelně ukrojí svou porci operační systém a reálně po prvním spuštění mobilu můžete využít 22,32 GB.

Huawei je dobře znám tím, že do svých mobilů nenasazuje procesory Snapdragon od Qualcommu, ale své vlastní Kiriny. Honor je dceřiná společnost Huaweie a proto zde nalezneme procesor Huawei Kirin 950. Ten nabízí 4 jádra taktována na 2,33 a další 4 na 1,8 GHz. O grafiku se stará čip Mali-T880. Na levé straně naleznete hybridní slot, který musím pochválit. Můžete využívat dvě Nano SIM karty a nebo MicroSD kartu o kapacitě až 256 GB. Honor 8 si v testu AnTuTu Benchmark odnesl úctyhodných 94 627 bodů.

Honor 8 v AnTuTu Benchmark
Honor 8 v AnTuTu Benchmark

Během svého testování jsem Honor 8 vůbec nešetřil a hned jsem nainstaloval náročné hry jako jsou Unkilled, Dead Trigger 2, Modern Combat 5, Dead Effect a další. Když to bylo možné, tak jsem ve hrách nastavil maxiální grafické detaily. Honor asi po 10 minutách občas začal mít problémy s výkonem a třeba Unkilled se začal sekat a to je během hraní velmi nepříjemné (měl jsem nastavené vysoké grafické detaily).

Bohužel jsem se při dlouhém hraní méně náročné hry Mobile Legends také setkal s problémy a tím je přehřívání. Hra prvních 30 minut funguje krásně, ale po nadměrném přehřátí se seká … Pokud tedy jste hardcore hráč her, tak se raději poohlédněte po jiném mobilu. Konkurence za stejnou cenu využívající procesory Snapdragon tyto problémy nemají. Kiriny nejsou špatné, ale Snapdragonům se prostě rovnat nemohou …

Honor tedy musím pochválit za bohatou paměť 4 GB RAM a za hybridní slot. Kirin 950 je dostačující na hraní her s nastavením středních grafických detailů, ale konkurence je zvládne na vysoké grafické detaily. Je velká škoda, že Honor potažmo Huawei nepoužívají procesory od Qualcommu … Za procesor Kirin 950 jej tedy moc nepochválím.

 

Fotoaparát – Pořizování fotek je silná stránka, ale ….

Honor 8 stejně jako Huawei nabízí na zadní straně dva fotoaparáty. Každý z nich nabízí rozlišení 12 Mpx a jedna čočka snímá barvy (RGB) a druhá čočka je monochromatická (černobílé). Obrazy z obou čoček se překrývají a díky tomu mohou být fotky ostřejší a detaily mohou být na lepší úrovni. Světelnost obou fotoaparátů je také na dobré úrovni a to f/2.2. Za zadní straně vedle obou čoček si u bílé varianty můžeme všimnout malé černé čáry pod kterou se ukrývá potřebný senzor pro laserové ostření. To by mělo pomoci s ostrostí makro fotek.

Jak na tom oba fotoaparáty ale jsou? Během testování mi bohužel počasí moc nepřálo, ale musím říci, že za dobrého světla se jedná o velmi dobré výsledky. Co se týče šera, tak tam se nějaký ten digitální šum projeví, ale ne nijak nadprůměrně. Barvy fotek jsou věrohodné a na velmi dobré úrovni. Občas jsem ale zaznamenal nepřirozenou světlost fotek a neostrost některých detailů.

Hodnocení fotek ze zadních fotoaparátů: Vzhledem k ceně se jedná o nadprůměrnou kvalitu fotek. Výrobce tedy musím moc pochválit.

Vyfoceno mobilem Honor 8
Vyfoceno mobilem Honor 8
Vyfoceno mobilem Honor 8
Vyfoceno mobilem Honor 8
Vyfoceno za hodně špatného světla - Honor 8
Vyfoceno za hodně špatného světla – Honor 8
Vyfoceno mobilem Honor 8
Vyfoceno mobilem Honor 8
Vyfoceno mobilem Honor 8
Vyfoceno mobilem Honor 8

 

 • Všechny nafocené fotky můžete vidět na OneDrivu – ZDE

 

Co ale takhle natáčení videí? Tady jsem byl opravdu zklamaný … Vzhledem k ceně bych očekával možnost natáčení videí v rozlišení 4K, které konkurence i za nižší ceny nabízí. Honor 8 umožňuje pořizování videí v rozlišení Full HD v poměru stran 16:9 se 60 snímků za vteřinu. To je sice naprosto dostačující, ale konkurence 4K umí … Co ale kvalita natočených videí? Špatné nejsou, ale některá videa jsou taková roztřesená a opět horší ve srovnání s konkurencí.

Hodnocení pořízených videí: Opravdu nepochopím, proč na pořizování videí Honor více nezapracoval. Chybějící rozlišení 4K bych pochopil a v současné době je to rozlišení celkem zbytečné. Optická stabilizace obrazu by Honoru 8 jen prospěla. Videa by nebyla tak roztřesená a u některých videí jsem byl celkově s kvalitou nespokojen. Pořizování videí hodnotím jako průměrné.

Selfie jsou silnou stránkou Honoru 8. Na čelní straně se nachází 8 Mpx selfie kamerka, která slouží k focení, natáčení videí a nebo pro uskutečňování videohovorů po Skypu či jiné aplikaci. V aplikaci pro focení má ale užitečné funkce, které ocení asi především dámy. K dispozici je focení ve filtrech a hlavně režim krásy. Ten umí odstranit nedostatky na vašem obličeji jako jsou třeba vrásky – fotky jednoduše vyretušuje. Honor se inspiroval také Applem a selfie můžete fotit i za špatných světelných podmínek. Během focení se displej opravdu hodně rozzáří a nasvítí váš obličej.

Hodnocení selfie: Focení selfie a režimy pro focení zvládl Honor na jedničku s hvězdičkou. Rozzáření displeje během špatného světla také pomůže a fotit se můžete i ve tmě. Musím jen chválit.

Vyfoceno přední kamerou - Honor 8
Vyfoceno přední kamerou – Honor 8

Aplikace pro focení a natáčení videí se Honoru moc povedla. Nabízí důležité nastavení v režimu Foto pro. Jedná se o manuální režim, který vám umožní nastavit ISO, vyvážení bílé a další důležité parametry. Nechybí ani HDR režim, Panorama, režim pro lepší focení ze velmi špatného světla a pro selfie režim Krása. Aplikace se moc hezky ovládá a musím ji pochválit.

Aplikace Fotoaparát - Manuální nastavení
Aplikace Fotoaparát – Manuální nastavení
Aplikace Fotoaparát - Focení selfie
Aplikace Fotoaparát – Focení selfie
Režimy v aplikaci Fotoaparát
Režimy v aplikaci Fotoaparát

 

Operační systém a prostředí – Spolehlivé EMUI

V Honoru 8 se nachází operační systém EMUI 4.1, který je postaven nad Androidem 6.0. Asi nemá moc smysl systém podrobně popisovat, protože je jednoduchý. Podívejme se tedy na to jen rychle. Prostředí se v mnoha ohledech podobá MIUI od konkurenčního Xiaomi. Nenabízí žádní zbytečné menu, ale pouze obrazovky, které posouváte prstem do stran. Prostředí má příjemné ikonky, které můžete přesouvat podle libosti i do složek.

Výrobce musím pochválit za přehlednou rolovací lištu, která veškeré notifikace řadí podle času. Je to drobnost, ale pokud máte v liště notifikací více, tak to oceníte. Lišta je také oddělaná na oznámení a zástupce (zkratky). Opět se tím velmi podobá prostředí MIUI. Honor 8 má zástupce pro Wi-Fi a další funkce hezky velké a není možné je přehlédnout.

Notifikační lišta v EMUI 4.1
Notifikační lišta v EMUI 4.1
Notifikační lišta v EMUI 4.1
Notifikační lišta v EMUI 4.1

Co ale klávesnice? Tady jsem byl první dva dny používání z Honoru 8 celkem na nervy. Výrobce primárně nastavil svou klávesnici Huawei Swype, která dle mého názoru vypadá příšerně a dost mi připomíná zastaralé prostředí Windows 98 … Zkusil jsem si ale zvyknout a po dvou dnech jsem to vzdal. Psaní bylo příšerné a doplňování slov mi nevyhovovalo. Naštěstí ji ale můžete změnit v nastavení na klávesnici od Googlu, která mi vyhovuje více. Není problém si v Obchodu Play vybrat klávesnici dle libosti.

Huawei Swype klávesnice
Huawei Swype klávesnice

Má prostředí již předinstalované aplikace? Hned po prvním spuštění mobilu si všimnete na obrazovkách různých aplikací, které vám již předinstaloval sám výrobce. Některé aplikace jsou užitečné, ale za některé by si výrobce zasloužil facku. Opravdu nepochopím, proč výrobce do Honoru 8 nainstaloval nezajímavé hry a naprosto zbytečné hry. Naštěstí je můžete odinstalovat … Koukněme se ale na ty užitečné aplikace. Skvělá je aplikace Zdraví, která vám měří ušlé kroky, vzdálenost nebo třeba spálené kalorie.

Aplikace Zdraví v Honoru 8
Aplikace Zdraví v Honoru 8

Správce telefonu je další povedená aplikace, která vám pomůže udržet systém mobilu fit a plně funkční. Nabízí možnost optimalizace a čištění, které můžete čas od času provádět. Nechybí ani filtr hovorů a SMS, nastavení různých spořičů baterie, povolování/zakazování vyskakovacích oken aplikací, zamykání aplikací na otisk prstu a nebo udělování oprávněním aplikacím. Za tuto aplikaci moc chválím.

Aplikace Správce telefonu
Aplikace Správce telefonu

Hodnocení prostředí EMUI: Celé prostředí je hezké a přehledné. Během svého testování jsem Honor 8 nešetřil, instaloval spoustu aplikací a ani jednou se mi nestalo, že by systém zamrzl nebo měl nějaké jiné problémy. Za spolehlivost a rychlost musím výrobce moc pochválit.

 

Výdrž baterie a nabíjení – Jeden a půl dne zvládne

V Honoru 8 se ukrývá nevyjímatelný akumulátor o kapacitě 3000 mAh. To na první pohled vypadá na slušnou hodnotu, ale Honor 8 má velký 5,2″ displej s rozlišením Full HD. Spotřeba na baterii je tedy o něco vyšší, ale na druhou stranu procesor Kirin je úsporný. Při běžném pracovním používání se výdrž baterie vyšplhá na jeden den. Někdy na krásný den a půl. Když jsem Honor používal opravdu omezeně a občas mrkl na e-maily, Instagram, Twitter a takové klasické aplikace bez hraní her jsem se dostal na krásné dva dny. Výdrž je tedy slušná.

Honor 8 - Adaptér pro nabíjení v balení
Honor 8 – Adaptér pro nabíjení v balení

Má ale Honor 8 moderní rychlé nabíjení Quick Charge 3.0? Bohužel nemá a je to vina procesoru Kirin. Rychlé nabíjení podporuje, ale není tak rychlé jak Quick Charge 3.0 a bohužel jej můžete využívat pouze s originální nabíječkou Huawei. Pokud tedy budete chtít náhradní nabíječku, tak určitě nehledejte nabíječky jiných výrobců. Použít je sice můžete, ale nabíjení bude velmi pomalé (kolem 3 hodin). S originální nabíječkou se Honor 8 z nuly na 100% nabije během 1 hodiny a 30 minut. Rychlost je to tedy slušná, ale některé mobily s Quick Charge 3.0 se nabijí během jedné hodiny.

 

Připojení a internet – Plná podpora LTE a infraport také potěší

Honor 8 nabízí vše potřebné a nechybí mu plná podpora LTE pásem. Nechybí tedy ani venkovská pásma 800 a 900 MHz. 3G nebo pomalé 2G pochopitelně také nechybí. Honor 8 dále nabízí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.2, hotspot a NFC. Technologie Qi pro využívání bezdrátového nabíjení nenabízí, ale nevidím to jako nevýhodu. USB-C port s rychlým nabíjením je dle mého názoru příjemnější funkce.

Honor musím moc pochválit za infraport, který se nachází na horní straně. Díky infraportu můžete ovládat chytré žárovky, TV, rádia a další domácí spotřebiče. V mobilu naleznete již předinstalovanou aplikaci Inteligentní ovladač, která vám pomůže nastavit váš televizor nebo jiné zařízení. Pro ovládání žárovek jsem si našel aplikaci v Obchodu Play, který nabízí spoustu aplikací i pro klimatizace atd..

Pokud používáte navigaci na cestách, tak s Honorem 8 nebudete zklamáni. Nabízí všechny potřebné technologie, jako je GPS, A-GPS, GLONASS a BDS. Díky tomu bude vaše poloha přesná a udržena na mapě. Nechybí ani gyroskop nebo elektronický kompas. Během testování jsem zkoušel bezplatnou navigaci Here WeGo a neměl jsem vůbec žádné problémy s navigováním. Poloha byla nalezena téměř okamžitě a udržena na mapě.

Zvuk – No, není to špatné

V telefonech za cenu kolem 11 tisíc Kč většina lidé očekává dobré reproduktory a kvalitní zvuk ve sluchátkách z 3,5 mm jacku. Zvuk ze sluchátek je na dobré úrovni, ale není nijak nadprůměrný. Reproduktor se nachází na dolní straně stejně, jak 3,5 mm jack. Někomu se toto umístění může zdát špatné, ale s umístěním jsem neměl žádné problémy ani při hraní her. Za umístění musím Honor pochválit. Co se týče hlasitosti reproduktoru, tak ta je dobrá. Bohužel basy nejsou výrazné a kvalita je tedy průměrná.

Závěr:

Musím říci, že Honor 8 je opravdu povedený telefon. V poměru cena/výkon nabízí slušný výkon, který nikoho neurazí. Huawei by opravdu měl opustit své procesory Kirin, které kazí dojem z telefonu. Tedy pouze pokud jste náročný hráč her a vyžadujete rychlonabíjení Quick Charge 3.0.

Pokud tedy hledáte mobil, který nabízí skvělý design, dobrý fotoaparát, opravdu moc krásný displej a vyladěný systém, tak Honor 8 mohu doporučit. Za co si Honor zaslouží velkou pochvalu je čtečka otisku prstu. ta je velmi rychlá a spolehlivá. Doufám, že více výrobců se chytí funkce chytrého tlačítka. Testování Honoru 8 jsem si tedy užil a i přes své nedostatky musím říci, že cena je přiměřená.

Co se mi líbí:

 • Hezký design
 • Odladěný systém EMUI 4.1
 • USB-C
 • Nadprůměrný zadní fotoaparát
 • Spolehlivá a rychlá čtečka otisku prstu
 • Infraport pro ovládání domácích spotřebičů
 • Slušná výdrž baterie
 • Podání barev displeje
 • Přijatelná cena

Co se mi nelíbí:

 • Skleněná záda se škrábou
 • Natáčení videí – Neumí 4K
 • Nelze využívat Quick Charge 3.0
 • Procesor Kirin má občas problémy se hraním nejnáročnějších her (pouze u vysokých grafických detailů)
 • Nadměrné přehřívání během hraní her

Mohlo by vás zajímat:

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*