Honor 8 Pro – Velký displej a duální fotoaparát (RECENZE)

Společnost Honor za kterou stojí čínský velikán Huawei má v našich končinách úspěch. Honor 8 jsem v recenzi chválil a lákal na elegantní design v kombinaci skla a kovu. Jeho větší bráška Honor 8 Pro je tu pro uživatele, kteří raději hliníkovou konstrukci a také větší displej. Verze Pro nabízí nabušený hardware za příjemnou cenu kolem 12 000 Kč. Jak tento obří kousek obstál v testu?

 

Obsah balení – Brýle pro virtuální realitu

Krabička od Honoru 8 Pro je nezvykle tmavě modrá, což není u mobilů značky Honor běžné a většinou mají krabičky světle modré. Z krabičky je možné složit jednoduché papírové brýle pro používání virtuální reality. Dále se v balení nachází jen standardní obsah bez sluchátek.

  • Honor 8 Pro
  • Vše potřebné pro složení VR brýlí
  • Nabíjecí adaptér
  • USB-C kabel
  • Návody a další papíry

 

 

 

Design a konstrukce – Elegance v hliníkovém kabátku

Celkové rozměry Honoru 8 Pro činí 157 x 77,5 x 7 mm a tělo je tedy celkem dost štíhlé. Jedná se ale o velký mobil, který spadá do kategorie phabletů. Váha činí 184 gramů, což je celkem dost. Vzhledem k velkým rozměrům a většímu akumulátoru (baterii) se ale nejedná o nich hrozného. Je dostupný v mnou testované tmavě modré variantě a dále také ve zlaté a černé.

Čelní plochu mobilu pokrývá 2.5D sklo, které je na stranách lehce zaoblené. Chrání 5,7″ (palců) displej a nad displejem nalezneme 8 Mpx selfie kamerku, reproduktor pro hovory a všechny potřebné senzory. Pod displejem bohužel nenajdeme senzorová tlačítka, ale pouze logo výrobce.

 

Záda telefonu jsou celá z hliníku a mnou testovaná tmavě modrá varianta působí elegantním dojmem. Na zádech nalezneme dvojici 12 Mpx čoček fotoaparátů. Ty kryje ochranné sklo a obě čočky elegantně zapadají do těla a nijak z mobilu nevystupují a to je jen dobře. Dále nechybí dvou-tonový LED blesk a čtečka otisků prstů. Ta je dle mého názoru opět umístěna na dobrém místě a ukazováčkem jsem ji bez problémů nahmatal už v kapse. Dále si lze všimnout dvou plastových předělů na horní i dolní části, které zasahují do boků telefonu. Za celou dobu testování jsem se k mobilu choval opravdu slušně a bohužel přesto jsem zaznamenal mikro škrábance. Nejsou sice tolik vidět, ale Honor mohl ochranu zad zvládnout lépe …

 

Horní část nabízí jen a pouze infraport pro ovládání domácích spotřebičů a také mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videí. Levá strana telefonu ukrývá hybridní slot pro NanoSIM karty či MicroSD kartu. Pravá strana nabízí kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti a také zamykací tlačítko s vroubkovaným povrchem pro jeho jistější stisk. Tlačítka jsou umístěna na dobrém místě, jsou z hliníku a nijak se neviklají. Jejich zpracování je velmi dobré.

 

Dolní část telefonu nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, oboustranný konektor USB-C pro nabíjení a hlasitý reproduktor. Ten je také umístěn na dobrém místě a během hraní her jsem si jej nijak nepřekrýval.

 

Co se ergonomie týče, tak malé ruce budou mít pochopitelně problémy se psaním jednou rukou. Jako uživatel, který má velké ruce jsem s ovládáním neměl žádné problémy a Honor 8 Pro se ovládal příjemně.

 

 

 

 

Čtečka otisků prstů – Pochvala za gesta

Odemykání otiskem prstu pochopitelně nechybí a čtečka otisků se nachází na zádech mobilu. Lze si nasnímat až pět prstů, což je dostačující. Prvotní nasnímání je velmi jednoduché a překvapivě i velmi rychlé. Co se spolehlivosti a rychlosti čtečky týče, tak nemam co bych ji vytkl. Odemykání je velmi rychlé a na žádné problémy jsem nenarazil.

 

Nechybí ani možnost zamykání aplikací, aby bylo možné Messenger, galerii fotek či jinou aplikaci odemknout otiskem. Velkou pochvalu si ale Honor 8 Pro odnese za gesta, která umí používání celého mobilu zpříjemnit. V nastavení otisků prstů si tedy lze nastavit přijmutí příchozího hovoru či zastavení budíku přiložením a podržením prstu na čtečce. Dále jsou k dispozici užitečnější gesta, která jsem si moc oblíbil. Jedná se o gesto, které umožňuje posunutím prstu po čtečce zobrazit rolovací lištu. Hezké je také gesto procházení fotografií v galerii fotek posunováním prstu do stran.

Nastavení čtečky otisků prstů

 

 

 

 

Displej – Hezká podívaná

Honor 8 Pro míří na uživatele, kteří mají rádi obří phablety. Na čelní části nabízí IPS displej s úhlopříčkou 5,7″ (palců) a rozlišením QuadHD (1440 x 2560 px). Displej kryje 2.5D ochranné sklo Gorilla Glass 3. Jemnost se tedy dostala na 515 PPI. Nad displejem nechybí ani senzor okolního světla, který funguje skvěle a automatická regulace jasu funguje výborně. To samé lze říci o samotné viditelnosti na přímém světle i pozorovacích úhlech. Podání barev je také na skvělé úrovni.

 

V nastavení si také lze nastavit funkci komfortní čtení. Ta umožňuje měnit teplotu barev tak, aby tlumila modré světlo vyzařující z displeje. Díky tomu bude méně unavovat oči při používání mobilu ve večerních hodinách. Dále se v nastavení nachází nastavení režimu zobrazení. To mění velikost písma a dalších prvků v prostředí.

 

 

 

 

Hardware a výkon – Náročné hry nejsou problém

Honor 8 Pro není žádné ořezávátko ani z hlediska hardwaru. Honor jej vybavil vlastním osmijádrovým procesorem Huawei Kirin 960. Ten je taktován na 4 jádra: 2,4 GHz a další 4 na 1,8 GHz. O grafiku se stará čip Mali-G71 MP8 a dále nechybí ani štědrá porce 6 GB RAM. Vnitřní úložiště nabízí kapacitu 64 GB, ale svůj díl si ukrojí operační systém a reálně lze použít kolem 50 GB. Kdyby to však někomu nestačilo, tak do hybridního slotu lze vložit Micro SD kartu (class 10/třída 10) s maximální kapacitou 128 GB.

Testy AnTuTu Benchmark a AndroBench (rychlost úložiště)

 

Má dostatek výkonu? Během testování mobil neměl s běžným pracovním nasazení sebemenší problém s výkonem. Co se týče her, tak jsem zkoušel hraní náročných titulů World War Heroes, Unkilled, Dead Trigger 2, Asphalt 8 a další tituly na maximální grafické detaily. Honor 8 Pro spouštění her zvládal rychle a hraní her bylo bez sebemenších záseků, pádů či dalších problémů. Na zádech v okolí fotoaparátu se po dlouhém hraní trošku zahříval, ale nejednalo se o nic nadprůměrného. Uspokojí tedy i ty nejnáročnější hráče her.

 

 

 

 

Fotoaparát – Tradičně duální fotoaparát

Stejně jako Honor 8 a Honor 9 výrobce i u Honoru 8 Pro vsadil na duální fotoaparát. Na zádech se nachází dvě čočky 12 Mpx fotoaparátů a LED blesk. Jedná se o RGB (barevnou) čočku a monochromatickou (černobílou), jak je u Honoru/Huawei zvykem. Světelnost objektivů činí f/2.2 a to je dnes už standardní hodnota. Nechybí ani možnost pořizování surových souborů RAW a přední selfie kamerka s rozlišením 8 Mpx.

 

Nejdříve se podívejme na fotoaplikaci, která je tradičně povedená a dle mého názoru vypadá dobře. Aplikace nepostrádá režim minimální clony, zkrášlující režim pro vyhlazení obličeje, filtry a přepínací tlačítko mezi přední a zadní kamerou. Tahem prstu zleva doprava se zobrazí menu, které ukrývá další zajímavé funkce. Nechybí tedy režim pro focení černobílých fotek druhou čočkou, HDR, noční záběr a režim Pro. Jedná se o manuální režim, který umožňuje manuální nastavení ISO, vyvážení bílé a další nastavení. Tahem prstu zprava doleva se zobrazí veškeré klasické nastavení např. rozlišení fotek, videí a povolení RAW souborů.

 

Fotky ze zadních fotoaparátů na tom jsou velmi dobře. Fotkám za dobrého světla nechybí velmi dobré podání barev ani detaily. Fotky jsou krásně ostré a fotoaparáty si poradí i s focením makro fotek na jedničku. Za horšího světla jsou na tom také dobře. Fotky nemají tolik šumu, ale automatika to občas přehnala s expozicí. Za horšího světla je dobré expozici manuálně snížit či pořídit fotek více a vybrat tu nejlepší. Za horšího světla jsem se také občas setkal s neostrostí fotek, ale nebylo to tak časté.

Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno v místnosti za horšího světla bez blesku
Vyfoceno v místnosti za horšího světla s bleskem
Vyfoceno za velmi špatného světla
Vyfoceno za velmi špatného světla
Makro za špatného světla bez blesku
Makro za špatného světla s bleskem

 

Pořizování videí je možné v maximálním rozlišení 4K s poměrem stran 16:9 a 30 FPS (snímky za vteřinu). To starší bráška Honor 8 neuměl. Lze ale pořizovat i videa dle mého názoru v dostačujícím rozlišení Full HD v poměru stran 16:9 a se 60 FPS. Kvalita výsledných videí na tom není vůbec špatně a přeostřování je rychlé a podání barev velmi dobré. Bohužel ale z nepochopitelného důvodu postrádá optickou stabilizaci obrazu a stabilita videí mohla být lepší …

 

 
 

 

Přední selfie kamerka uspokojí každého „selfíčkáře“ a nabízí maximální rozlišení 8 Mpx s poměrem stran 4:3. Pokud budete chtít fotit selfie hezky na celý displej s poměrem stran 16:9, tak je v nastavení aplikace nutné zvolit rozlišení 6 Mpx. Video je možné pořizovat v maximálním rozlišení HD s poměrem stran 16:9. Nechybí ani režimy pro zkrášlení („retušování“) obličeje.

Vyfoceno přední selfie kamerou

 

 

 

 

Operační systém – Android 7 v podání Honoru

Výrobce Honor potažmo Huawei je znám tím, že systém ve svých zařízeních masivně upravuje. V mobilu se tedy nachází masivní nadstavba EMUI 5.1, která je postavena nad Androidem 7.0. Společnost také slíbila brzkou aktualizaci na nový systém Android 8.0 Oreo.

 

Prostředí mobilu nemá moc smysl popisovat, protože je to tradiční nadstavba, kterou u mobilů značky Huawei/Honor moc dobře známe. Výrobce překvapivě nepředinstaloval hromadu zbytečných aplikací a her, jak je tomu u některých jeho modelů a musím jej za to pochválit. Nalezneme zde však povedou aplikaci Inteligentní ovladač, která slouží pro ovládání domácích spotřebičů skrze infraport. Dále nechybí užitečná aplikace Správce telefonu, která se tradičně Honoru povedla. Tato aplikace se stará o optimalizaci včetně čistění systému, udělování práv aplikacím, úsporné režimy atd..

Honor musím moc pochválit za výbornou odladěnou operačního systému. Prostředí funguje svižně a to i při zatížení. Během testování jsem se nesetkal s problémy a vše fungovalo spolehlivě.

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Dva dny vydrží

Honor 8 Pro nabízí nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4000 mAh. To se tak často nevidí a když už, tak spíše jen u mobilů v levným segmentech. Jedná se tedy o nadprůměrnou hodnotu. Při běžném pracovním nasazení –  e-maily, neustálá synchronizace, občas nějaké to vyzkoušení her, Instagram, Messenger a takové běžné věci vydržel krásné dva dny. Většinou se výdrž vyšplhala na krásný jeden a půl dne. Když jsem mobil opravdu extrémně zatížil hraním her na maximální grafické detaily, sledoval videa na YouTube ve Full HD se 60 FPS atd., tak se výdrž vyšplhala na krásných 5 až 6 hodin. Výdrž na jedno nabití musím pochválit.

Rychlé nabíjení také naštěstí Honor 8 Pro nepostrádá a výrobce používá vlastní technologii. K používání rychlého nabíjení je tedy nutné používat jen originální nabíječku. Vzhledem k větší kapacitě akumulátoru je rychlost pomalejší, než u jiných modelů. Na druhou stranu zas déle vydrží a z nuly do 100% se mnou testovaný kus nabil za 1 hodinu a 57 minut. To je slušné.

 

 

 

 

Zvuk – 3,5 mm jack nechybí, ale nemá stereo …

Reproduktor se tradičně nachází na pravé dolní straně telefonu a s umístěním jsem neměl problémy. V tomto segmentu však někteří výrobci nasazují stereo reproduktory a je velká škoda, že je nenasadil i Honor … Hlasitost reproduktoru musím pochválit a hodnotím ji jako lehce nadprůměrnou. Co se kvalit zvuku týče, tak jej hodnotím spíše průměrně. Při maximální zvýšení hlasitosti se kvalita trošku vytrácí.

Pochválit však Honor musím za 3,5 mm jack konektor pro sluchátka, který někteří výrobci pomalu odtraňují. Ten se nachází na levé dolní straně od USB-C. Během testování jsem používal dražší sluchátka SONY a kvalita jacku je na skvělé úrovni a musím jej pochválit.

 

 

 

 

Internet a připojení – Nic nechybí

Plná podpora 4G/LTE nechybí a to včetně venkovského 800 MHz pásma. S mobilním internetem jsem neměl žádný problém a nechybí ani podpora 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítí. Během testování jsem používal obě a vše fungovalo dobře a citlivost antén byla na skvělé úrovni.

Nechybí ani již zmíněný infraport pro ovládání spotřebičů a dále NFC. To se zatím moc nepoužívá, ale už i u nás v ČR některé banky podporují bezkontaktní platby skrze službu Android Pay. Tato funkce bude tedy na Honoru 8 Pro fungovat bez problémů. Pochopitelně nechybí ani úsporné Bluetooth 4.2.

 

 

 

 

Závěr a konkurence:

Dle mého názoru je Honor 8 Pro povedeným phabletem. Na našich e-shopech jej lze momentálně sehnat za cenu kolem 12 000 Kč. Dle mého názoru je cena přiměřená. Pochválit Honoru musím skvělou odladěnost systému, slušnou výdrž na jedno nabití a velký displej, který nabízí moc hezkou podívanou. Jsem také moc rád, že se Honor rozhodl umístit infraport pro ovládání TV, klimatizací či dalších spotřebičů. Asi je to věc bez které bych se obešel, ale když ji mam, tak ji využiju a funguje skvěle.

Design je dle mého názoru moc povedený a chválit výrobce musím za čočky fotoaparátů, které elegantně zapadají do těla mobilu. Pravděpodobně je to ale daň za absenci OIS (optické stabilizace obrazu). Upřímně bych raději měl vystouplé čočky fotoaparátů s OIS, než naopak …  Fotoaparát je ale také vydařený a drtivé většině uživatelům rozhodně postačí. Je škoda, že se Honor nerozhodl nasadit stereo reproduktory. Během používání jsem se k mobilu choval opravdu slušně a ani jednou mi neupadl a přesto jsem zaznamenal drobné škrábanečky na zádech. Nejsou tak viditelné, ale pokud jej budete chtít mít vždy v nejlepším stavu, tak doporučuji zakoupit kryt.

Jak je to tedy s konkurencí? Honor 8 Pro to rohodně nemá lehké …

Vzhledem k velikosti displeje se na našem trhu prodává phablet HTC U Ultra, který také nabízí 5,7″ displej s druhým sekundárním displejem a ve prospěch HTC hraje lepší fotoaparát s optickou stabilizací obrazu. To samé se týká přední selfie kamerky. Dále nabízí příjemné stereo reproduktory a rychlejší nabíjení. HTC U Ultra se na našem trhu prodává za cenu kolem 11 000 Kč (podrobná recenze). Ve prospěch Honoru 8 Pro však hrají elegantně ukryté čočky fotoaparátů, které z těla nijak nevystupují, lepší výdrž na jedno nabití, 3,5 mm jack konektor a infraport pro ovládání spotřebičů.

 

Opomenout nesmíme ani povedený model Honor 9. Ten stejně jak HTC U Ultra nabízí skleněná záda, která vypadají moc pěkně, nabízí dostatečný výkon a také nechybí 3,5 mm jack konektor. Ve prospěch Honoru 9 hraje lepší reproduktor, lepší fotky, rychlejší nabíjení a také cena. Na našich e-shopech se prodává za cenu kolem 10 000 Kč (podrobná recenze). Ve prospěch Honoru 8 Pro však hraje pro někoho větší 5,7″ displej, lepší výdrž na jedno nabizí, pro někoho hliníková záda a díky tomu i mírnější zahřívání zad.

 

Huawei P10 je také vydařeným modelem, který má rozhodně co nabídnout. Nabízí lepší fotoaparáty s optickou stabilizací obrazu, někdo ocení čtečku otisků prstu vpředu a hliníkovou konstrukci. Jeho cena je velice podobná Honoru 8 Pro a na našich e-shopech jej lze sehnat za cenu kolem 12 000 Kč (podrobná recenze). Honor 8 Pro však opět nabízí větší displej.

 

Co se mi líbí:

  • Elegantní design
  • Velký displej a jeho podání barev
  • 3,5 mm jack pro připojení sluchátek
  • Možnost využívat Dual SIM
  • Čtečka otisků prstů je rychlá a umí gesta
  • Infraport pro ovádání domácích spotřebičů
  • Slušná výdrž na jedno nabití

 

Co se mi nelíbí:

  • Nemá stereo reproduktory
  • Hliníková záda se snadno škrábou
  • Pořízená videa mohla být stabilnější

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top