Jaká cloudová úložiště zdarma nebo za příplatek používat?

Dnešní doba je krásná v tom, že máme k dispozici opravdu dost možností, jak své drahocenné fotky, videa a soubory do práce zálohovat. Každé řešení má však své nevýhody. Na zálohy na pevný disk počítače bych se rozhodně nespoléhal a dost uživatelů v mém okolí to bohužel dělá. Disk se může snadno porouchat, systém může napadnout ransomware a jiný závadný software, který soubory nevratně zašifruje či vymaže. Proč se obrátit právě na clozudová úložiště a jaká to má rizika?

Proč zálohovat právě do cloudových úložišť?

Dnes je doba cloudová a je jen na vás, jakou službu si vyberete. Výhoda cloudového úložiště spočívá v tom, že můžete vyhořet, mobil či počítač vám může klidně vybouchnout, ale až si koupíte nějaké jiné levné zařízení, jen se přihlásíte a všechny soubory szále budete mít k dispozici. Všechna zálohovaná data máte tedy neustále k dispozici k prohlížení či stažení na počítačích, mobilech, tabletech a jiných zařízeních s připojením k internetu. Snad každá služba má dnes mobilní aplikaci a dost z nich umí i automatickou synchronizaci souborů z počítače.

Má cloudové úložiště nějaká rizika?

Již jsem zmiňoval, že každé řešení zálohy má různá rizika. U pevných disků v počítači může toho nastat hodně a u externích disků jsem já kvůli jejich přenášení často o data přišel. Cloud má riziko v tom, že vaše data mohou být analyzována různými společnostmi. V tom je velká výhoda právě nové služby Ulož.to Disk, protože ta je provozována v ČR, díky čemuž máte jistotu, že data jsou na našem území. V případě problémů se můžete obrátit na zákaznickou podporu klidně po Instagramu služby. U velkých amerických společností Microsoft, Google, Apple a dalších na podporu raději zapomeňte, protože vám nikdo moc nepomůže nebo odpoví za pár měsíců lámanou angličtinou. Další velká výhoda je v množství analytických nástrojů, kterých je dle mých testů naprosté minimum a jsou jen základní. Služba tedy poskytuje více soukromí.

Jaké cloudové služby si mohu vyzkoušet? Jde to i zdarma!

Pokud potřebujete velké úložiště, můžete sáhnout třeba po 1 TB úložišti. V dnešní době předplatná již nejsou drahá a Microsoft nabízí výhodný balík s 1 TB prostorem a Officem 365. Pokud ale nemáte souborů moc, můžete vyzkoušet službu Ulož.to Disk, která nabízí 50 GB zdarma pro soukromé soubory. I ta má ale k dispozici 1 TB prostor za rozumnou cenu a nabízí více soukromí. Služba Google Fotky má zas výhodu v tom, že má uživatelsky přívětivé prostředí a snadno se ovládá. Je vázána na Google Disk, takže poskytuje 15 GB prostoru zdarma. Její obrovskou nevýhodou je ale analyzování fotek a vekšerých souborů v úložišti, takže se soukromím moc nepočítejte…

  • Uloz.to Disk – 50 GB zdarma, bez sledujících algoritmů a 1 TB úložiště s předplatným. Služba se také neustále zlepšuje
  • Microsoft OneDrive – 5 GB zdarma, možnost si zaplatit výhodný balíček 1 TB úložiště + Office 365 za 189 Kč/měsíc. Výrazně ušetřit můžete zakoupením krabicové verze často za 1 100 Kč na rok. V ceně je 1 TB úložiště a Office. Lze využít i výhodný balíček pro více uživatelů, kdy až 6 lidí z rodiny má svoje úložiště OneDrive s 1 TB prostorem a Office pro práci – odkaz na více informací.
  • Zálohuj.si – neomezené úložiště zdarma, prozatím nemá žádnou aplikaci, po nahrátí souborů „zásilky“ doporučuji soubory přejmenovat např. na „Dovolená 2024“
  • NextCloud – Jedná se o open-source projekt a úložiště prostoru je odlišná podle provozovatele. V ČR službu provozuje třeba komunita Arch Linux CZ.
  • Zonerama – Záloha fotek a videí bez komprese. Bezplatná verze má omezení.
  • FastShare Cloud Storage – 5 GB zdarma, 1 TB prostor za 119 Kč/měsíc, 299 Kč/3 měsíce nebo 999 Kč/rok. V ceně je neomezené stahování.
  • MEGA – 15 GB zdarma + dočasné bonusy, údajně lepší šifrování. Službu nedoporučuji, protože jsem u ní bez udání důvodů přišel o účet
  • Google Disk/Google Fotky – 15 GB zdarma, lze používat skvělou službu Google Fotky. Bohužel jsou veškeré fotky důkladně analyzovány algoritmy.
  • pCloud – 10 GB zdarma
  • Xiaomi Cloud – 5 GB zdarma – časté akce na 50 GB prostor, uživatelé mobilů Xiaomi/Redmi/POCO mohou dělat zálohy systému
  • Huawei Cloud – 5 GB zdarma – akce 50 GB na rok zdarma, výhodné pro uživatele zařízení Huawei
  • Apple iCloud – 5  GB zdarma – 50 GB za 25 Kč/měsíc, výhodné pro uživatele zařízení Apple
  • Tresorit – 5 GB zdarma, end-to-end šifrování
  • Sync – 5 GB zdarma
  • DropBox – 2 GB zdarma
  • Yandex CloudNEDOPORUČUJI, protože data se mohou nacházet na serverech v Rusku

2 thoughts on “Jaká cloudová úložiště zdarma nebo za příplatek používat?

  1. Doplnil bych, že na fotky je dost dobrá česká Zonerama s neomezeným úložištěm a bez komprese fotek. https://www.zonerama.com
    A sluší se též zmínit nextcloud s poskytovateli poskytující menší prostor zdarma. Ale je to slibně se rozvíjející alternativa k službám Google. Takže kalendář, kontakty, zálohování, hledání (lokalizace) mobilu, messenger a spousta dalšího. Líbí se mi perfektní začlenění do prostředí GNOME v Linuxu. Jednou se to zadá v nastavení a kalendář, úkoly, kontakty i soubory jsou dostupné v daných aplikacích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top