RECENZE: Xiaomi Cloud – záloha dat, synchronizace s PC i nalezení mobilu

Xiaomi u nás oficiálně působí již nějakou dobu a nabízí tu nejen dobře vybavené mobily, ale i hodinky, elektrické koloběžky, produkty pro chytrou domácnost a spoustu dalších produktů. Majitelé mobilů nebo tabletů mohou narazit na službu Xiaomi Cloud, která umí vytvářet zálohy celého vašeho zařízení, ale umí jej i v případě ztráty najít. Po delší době jsem si službu vyzkoušel a zjistil jsem, že se výrazně vylepšila.

 

Pozitiva:

 • Implementace přímo v MIUI od Xiaomi
 • Tvorba velkých záloh zařízení Xiaomi
 • Zálohování Wi-Fi, Bluetooth
 • Webová verze v češtině
 • Aplikace pro Windows a Mac
 • Odesílání textu a odkazů z počítače do mobilu
 • Synchronizace fotek galérie fotek/videí a poznámek
 • Nalezení ztraceného mobilu
 • Ceny tarifů

 

Negativa:

 • Aplikace pro počítače neumí češtinu
 • Nelze službu používat na mobilech jiné značky
 • Ceny tarifů nejsou zobrazeny v Kč

 

 

 

Co vše umí služba zálohovat?

Xiaomi Cloud je užitečný v tom, že svá data budete mít vždy zálohována. V nastavení telefonu či tabletu si můžete nastavit, co vlastně se má zálohovat. Vytvářený budou celé zálohy zařízení, ale i galérie fotek/videí, SMS zprávy, seznam kontaktů, poznámky, nahrávky a jakékoliv soubory. Zálohovány mohou být i přístupy k Wi-Fi sítím, a dokonce i zařízení Bluetooth. Zálohu můžete dělat manuálně, ale i automaticky. V případě zpoplatněného účtu za malou částku se mohou zálohy vašeho zařízení dělat každý den.

 

 

 

Proč vlastně zálohovat data v mobilu?

Záloha dat je velice důležitá a možností pro zálohu je mnoho. Nejlepší je ale asi cloud, protože se k souborům můžete dostat odkudkoliv, dnes již nejsou tyto služby drahé a je daleko menší riziko ztráty dat, než když je budete mít někde u sebe na pevném disku. V případě Xiaomi Cloudu budete mít jistotu zálohy vašich důležitých dat, a i když svůj mobil rozbijete nebo ztratíte, můžete si koupit nový mobil značek Xiaomi, POCO či Redmi, přihlásit se ke svému Xiaomi účtu a svá data máte ihned k dispozici.

 

 

 

Služba Najít zařízení

Dnes je mnoho možností, jak najít svůj ztracený mobil. Co se ale služby od Googlu týče, tak ta nefunguje úplně spolehlivě a někdy se stává, že služba potřebuje pro přihlášení ověření SMS zprávou. Jak se ale ověřit, když mám mobil ztracený či odcizený? Xiaomi Cloud má vlastní službu, která alespoň v mém případě s mobilem Xiaomi 12 Pro fungovala výborně. Poloha zařízení byla nalezena takřka okamžitě a byla přesná. Nabízí se i funkce prozvonění, zamknutí či smazání všech dat v mobilu.

Webová verze Najít zařízení

 

 

 

Propojenost s počítači

Xiaomi Cloud ušel na našem trhu kus cesty a pamatuji si, že kdysi jej bylo možné používat jen v internetovém prohlížeči. To nefungovalo úplně spolehlivě, přítomna byla jen verze v čínštině nebo angličtině a nahrávání souborů bylo někdy nespolehlivé. To se však mění a službu můžete používat na webu v češtině, ale doporučuji sáhnout i po aplikaci pro platformy Windows a MacOS.

Webová verze je dostupná na adrese: i.mi.com. Prostředí je ve většině případech již v češtině a na anglická slova narazíte jen občas. V internetovém prohlížeči mi fungovalo vlastně vše a neměl jsem si na co stěžovat. Posílat můžete i text do schránky pro kopírování v mobilu. Zkopírovaný text pak můžete vkládat do jakékoli mobilní aplikace skrze schránku v klávesnici.

Webová verze Xiaomi Cloudu
Webová verze poznámkového bloku v Xiaomi Cloudu

Aplikace je přeci jen pohodlnější než webová verze. V době psaní tohoto článku byla aplikace dostupná ve verzi v2.0.5, která zatím nebyla dostupná v češtině. Pokud vám ale nedělá problém angličtina, nebudete si stěžovat. I v aplikaci si můžete užívat svou galérii fotek/videí, poznámky, zprávy, kontakty, nahrávky, nalezení ztraceného mobilu a vlastně vše.

Xiaomi Cloud není jen o zálohování vašich důležitých dat, ale i propojeností mezi mobilem a počítačem. Je skvělé, že po vzoru jiných výrobců si můžete z počítače do kopírovací schránky mobilu poslat jakýkoliv text či odkaz z počítače do mobilu. V počítačové aplikaci si můžete kliknutím na „Settings“ a zapnout funkci „Clipboard“ pro automatickou synchronizaci zkopírovaného textu a odkazů mezi počítačem a mobilem. Zapnout můžete i automatické spouštění aplikace při startu počítače a myslelo se i na nějakou bezpečnost, aby vám třeba kolega v práci nemohl lézt do vašich fotek. V „Settings“ se nachází i funkce pro zamčení vašich služeb v cloudu. Bez přístupového hesla se tedy obsah v aplikaci nezobrazí.

Soubory v Xiaomi Cloudu – aplikace pro Windows
Odeslání textu z počítače do schránky mobilu – aplikace pro Windows
Odeslaný text z počítače se zobrazí nad klávesnicí. Pokud se nezobrazí, klepněte dlouze prstem do pole pro psaní textu a následně na tlačítko „Vložit“
Prohlížení galérie fotek/videí – aplikace pro Windows
Nalezení mobilu – aplikace pro Windows
Synchronizované poznámky – aplikace pro Windows
Nastavení aplikace pro Windows

 

 

 

Kde Xiaomi Cloud najít a kde stáhnout aplikace?

V době psaní tohoto článku jsem v mobilu Xiaomi 12 Pro měl systém MIUI 13. V něm se Xiaomi Cloud ukrýval v: Nastavení telefonu/Xiaomi účet/Xiaomi Cloud. Tam si můžete povolit či zakázat, co se má zálohovat. Můžete si tam i vybrat tarif vašeho cloudového úložiště.

Mnoho uživatelů ani neví, že Xiaomi Cloud má nějakou aplikaci pro počítače. Je na ní vidět, že se stále vyvíjí, proto ji asi Xiaomi moc na našem trhu nepropaguje. Pokud vám nevadí přítomná angličtina aplikace, mohu ji rozhodně doporučit. Testoval jsem ji na platformě Windows 11, kde mi fungovala bez problémů. Používat ji však můžete i na jablečném systému MacOS.

Na stránkách služby si můžete stáhnout aplikaci Xiaomi Cloud Desktop ve starší verzi. Po instalaci a prvotním spuštění se do aplikace přihlaste. Poté bude nalezena nová verze a v: Settings/Software upgrade si můžete najít a stáhnout nejnovější verzi aplikace.

 

 

 

Kolik prostoru dostanu zdarma a jaké jsou ceny tarifů?

Každé cloudové úložiště má velké náklady na provoz a týká se to i Xiaomi Cloudu. Vyzkoušet si službu můžete zdarma, ale spokojit se musíte pouze s 5 GB prostorem. To není moc, ale tak velké bezplatné úložiště má i konkurence. S bezplatným účtem budete omezeni intervalem tvorby větších záloh systému. Nebude se tedy provádět tak často. Jestli opravdu chcete svá zařízení synchronizovat a zálohovat, doporučuji si vybrat jeden z placených tarifů. Vyzkoušet můžete i nejlevnější tarif s 50 GB prostorem za asi 330 Kč/rok. Cena je tedy celkem nízká a za službu lze platit měsíčně, jednou za půl roku nebo ročně.

Svůj tarif si můžete vybrat na svém mobilu či tabletu v: Nastavení telefonu/Xiaomi účet/Xiaomi Cloud/Navyšte. Nevýhoda služby je ta, že alespoň v době psaní tohoto článku ceny nejsou zobrazeny v Kč, ale v HK (Hongkongský dolar). Při zadávání platby vám však bude zobrazena finální cena v Kč i s DPH. Za nejnižší tarif s 50 GB úložištěm byla finální cena 330 Kč s DPH. Platba pak probíhá skrze bránu PayPal. Zaplatit lze PayPalem, ale i klasickou platební kartou MasterCard bez registrace na PayPal.

 • 50 GB – 98 HK (330 Kč s daní)
 • 200 GB – 220 HK (asi 701 Kč bez DPH)
 • 2 TB – 852 HK (asi 2 701 Kč bez DPH)

 

 

 

Závěr – pro majitelé mobilů Xiaomi fajn služba

Pokud máte mobil či tablet značky Xiaomi/POCO/Redmi a jste s ním spokojeni, může být Xiaomi Cloud pro vás ideální službou pro zálohování dat. Zajistí nejen zálohu vašich fotek, ale zálohovat na server můžete jakýkoliv soubor a usnadnit si touto službou můžete i práci, a to díky možnosti používat službu v počítačové verzi.

Xiaomi Cloud jsem vyzkoušel po dlouhé době a je vidět velký pokrok. Je fajn, že Xiaomi pomalu, ale jistě začíná službu překládat do češtiny, vyvíjí počítačovou verzi nejen pro Windows, nalezení ztraceného mobilu funguje výborně a fajn je synchronizace galérie fotek, poznámek a možnost odesílat text do schránky pro kopírování v mobilu. Pokud si časem koupíte znovu mobil od Xiaomi, můžete si jen stáhnout skrze Wi-Fi velkou zálohu systému ze starého mobilu. Ušetříte tím poměrně dost času se zabydlením do nového mobilu.

Ceny dostupných tarifů nejsou nejnižší, ale ani nejdražší. Jsou vlastně asi srovnatelné s konkurencí a nemám jim co vytknout. Jen nechápu, proč automaticky není zobrazována cena v Kč se započítanou daní. Vytknout Xiaomi musím i nemožnost službu Xiaomi Cloud používat na mobilu/tabletu jiné značky a absenci češtiny počítačové aplikace.

Máte zařízení Xiaomi a chcete spolehlivou zálohu za fajn cenu? Tak Xiaomi Cloud mohu jen doporučit. Pokud ale používáte více jiných zařízení, asi bych sáhnul po OneDrive. S OneDrivem ale nebudete mít možnost synchronizace textu/odkazů kopírováním, poznámek a dalších funkcí, které má jen Xiaomi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*